uit de praktijk Daar praatte de minister niet over Ganzenopvang ook buitendijks vereist Geregeld uitnodigingen voor 'eindejaars-mechanisatieshows' ROTJODE Het plastic weer opgeborgen Bejo katalogus Voor vele akkerbouwbedrijven op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND is er thans weinig werk meer te doen. Het ploegwerk was vroeg klaar en de werktuigen staan schoon in de schuur. Voor de gemengde- en de veehouderijbedrijven ligt dit anders want daar blijft de zorg voor het vee en het veilingklaar maken van de produkten doorgaan, maar ook hier is de boog niet meer zo strak gespannen. Dat geeft onze agrariërs de tijd om na te denken over de bedrijfsontwik keling in de toekomst en ter on dersteuning daarvan vergaderingen te bezoeken waarbij de toekomst aan de orde wordt gesteld. Die toekomst geeft ons toch nogal wat zorgen zeker in een sektor als de akkerbouw. We hebben dat op de al gemene vergadering van onze orga nisatie in Etten-Leur nog uit de mond van onze voorzitter verno men. Voor dit jaar met goede aardappel- en uienprijzen en een ex treem goede suikerbietenopbrengst is er wat "lucht" maar struktureel is er nog niets veranderd laat staan ver beterd. Maar toch laat een aantal kollega's zich verleiden om te proberen duur der wordende grond te kopen. Op zichzelf is het natuurlijk goed dat men tracht zijn bedrijf te vergroten en op de financieringsbijeenkomst in Steenbergen heeft men daartoe ook het plaatje laten zien hoe dat moge lijk is, maar heel erg enthousiast zijn wij daarvan niet geworden. Het is wellicht beter om op het eigen be drijf eens te kijken of daar op de een of andere wijze wat valt te intensive ren, of er misschien wel een "poot" extra bij te betrekken. Tholen en St. Philipsland heeft een aantal sterke punten die intensive ring van de bedrijfsvoering mogelijk maken. We denken daarbij aan de klimatologische omstandigheden, zoals meer zonuren en wat hogere temperaturen, de kwaliteit van de grond, de vakbekwaamheid van de onderneming, de beschikbaarheid van zoetwater, de op handen zijnde ruilverkaveling, het reeds aanwezig zijn van aanzetten in de glastuin bouw, de bloementeelt, de studie groepen die deze teelten nader bestu deren, het op redelijk korte afstand aanwezig zijn van afzetorganisaties. Inspelen van de Thoolse en Flipland- se ondernemers op deze sterke pun ten lijkt ons een goede zaak. Wij zijn dan ook blij dat er een werkgroep bezig is deze sterke punten te bestu deren en dat zij deze winter reeds met aanbevelingen hopen te komen. Een goede zaak! Op de studiedag op 11 januari a.s. horen we daar ook wellicht nader van. Naast tijd om over genoemde zaken te denken moeten wij ook tijd vrij maken om als onbezoldigd ganzen hoeder te spelen, want de rotganzen en de smienten hebben onze Bejo Zaden heeft zopas zijn nieuwe katalogus uitgebracht. De klanten van Bejo Zaden hebben deze inmid dels ontvangen. Andere belangstel lenden kunnen de katalogus op ver zoek toegezonden krijgen bij het be drijf, tel. 02260-14041. graszaad- en tarwepercelen weer ontdekt. Rondom onze kring liggen thans uitgestrekte natuurgebieden waar deze vogels prachtig rustig zou den kunnen fourageren. Men blijkt echter van natuur- en milieuzijde niet bereid om daar maar wat aan ganzenopvang te doen en dat vinden wij een kwalijke zaak. Men wil in Nederland wel dat we als ganzenfou- rageergebied fungeren, maar in na tuurgebieden mogen ze in ieder geval geen schade doen. Daar moet de boer binnendijks maar voor zorgen. Toch zijn wij bang dat wanneer de druk aanhoudt op deze wijze en wanneer men buitendijks zo blijft opereren er vandaag of morgen wel eens anders door die Landbouw zou kunnen worden opgetreden. De boer verzorgt zijn graszaad- en graanpercelen met zorg en die blijft niet accepteren dat rotganzen zijn percelen kaal vreten. Wij zijn best bereid om een bijdrage te leveren aan ganzenopvang blijkens het be schikbaar stellen van enkele gras zaadpercelen op St. Philipsland en nu ook al op Tholen, maar deze tij delijke beschikbaarstelling zal niet gecontinueerd kunnen worden als men buitendijks niet bereid is, maar iets aan deze ganzenopvang te doen. En dat zal in ieder geval meer moe ten zijn dan het creëren van grazige weiden of iets dergelijks! Het lijkt nu definitief afgelopen te zijn met het goede weer. Ook in het gebied van de "KRING AXEL" waait de wind af en toe met storm kracht en klettert de regen somtijds tegen de ramen. Het is dan goed te weten dat het werk achter de rug is op het land, terwijl het materiaal schoon en ingevet weer in de schuur staat. De donkere dagen rond Kerstmis no den er dan toe, om het voorbije jaar in gedachten nog eens de revue te la ten passeren. En volgens de statistie ken zal 1989 te boek staan als één van de mooiste, droogste en zon nigste jaren van deze eeuw. En wan neer de maand december niet al te koud uitpakt, zit er voor dit jaar nog een rekord in, als het gaat om de temperatuur. En voor de landbouw blijkt het achteraf dan ook zo'n slecht jaar nog niet te zijn geweest. Een opkikker voor de akkerbouwers en intensieve veehouders was nodig en dus welkom. Struktureel lijkt het wat dat betreft nog steeds niet goed te gaan. Doch laten we het, nu deze rubriek dit jaar voor het laatst verschijnt wat optimistisch houden. Wellicht is er volgend jaar gelegenheid genoeg om nog eens wat aan pessimisme te doen. Dat het wat beter gaat in de akker- bouwsektor is ook de diverse mecha- nisatiebedrijven hier in de streek niet ontgaan. Ook zij proberen een graantje mee te pikken. Uitgestelde investeringen of vervangingen zou den nu wel eens gepleegd kunnen worden. En zo vallen er geregeld uit nodigingen in de brievenbus tot het bezoeken van (wat de Belgen zo Is onze minister wel zo'n zielig per soon? Na een week met onstuimig weer, met plaatselijk meer dan 60 mm regen zijn we op SCHOUWEN- DUIVELAND terecht gekomen in de laatste weken van het jaar. Alles wat voor de winter geploegd moest worden ligt om, kortom de werk zaamheden op het land zijn ten einde. De struktuur van de grond is prima en men ziet ook zeer weinig piasvor ming op het land. Enkel op percelen tarwe en graszaad waar regelmatig ganzen, zwanen en eenden bivakkeren, ziet men het begin van water op het land. Het wordt op den duur een probleem. Men lokt uit heel Europa ganzen, zwanen, enz. naar Neder land toe, men zorgt er voor als troe teldieren, de dierenbeschermer heeft de lusten en de boer mag voor de lasten opdraaien, en ondanks de ver goedingen is het een zeer ondankba re taak, als men moet toezien dat soms duizenden ganzen een heel per ceel tarwe of graszaad kapotmaken (dikwijls gebeurt het op een nacht). Het wordt op den duur een onhoud bare zaak, er zijn gebieden waar men bijna geen tarwe of graszaad meer kan zaaien en dan te bedenken dat men de pot waaruit men de ver goedingen betaalt, steeds kleiner wil maken en men met het gezegde komt van 'Op is op', terwijl de vergoedin gen nu wel een leuke aanvulling zijn, maar zeker niet opwegen tegen de lasten die men daar van heeft. Ver der staat er b.v. als men een tege moetkoming uit het jachtfonds krijgt 'een onverplichte tegemoetko ming'. Met andere woorden het is maar een gunst als men wat krijgt. Mijn idee is als men in Nederland voor heel Europa ganzen wil kwe ken, moet men ook maar voor de kosten opdraaien. Op veel akkerbouwbedrijven is men met de 'tweede tak' bezig (witlof, winterpeen, spruiten, prei, enz.) en er zijn al veel bedrijven waar er in de winter meer uren gemaakt worden dan in de zomer. Er zijn veel verga deringen en voor menigeen is het nogal eens een probleem om deze bij te wonen, zeker als deze niet op de avond zijn. mooi noemen) eindejaars- mechnisatieshows. Onlangs werden er voor de leden van de drie Zeeuws-Vlaamse kringen voorlichtingsbijeenkomsten gehou den over de mogelijkheid (c.q. on mogelijkheid) tot financieren van grond voor bedrijfsuitbreiding en voor de veranderingen die ons te wachten staan omtrent de belasting herziening. De operatie Oort. Wat het laatste betreft, er verandert heel wat maar financieel zal het voor wei nigen voordeel opleveren. In veel ge vallen zou het zelfs wel eens het te gendeel kunnen zijn. Vooral in de sfeer van bedrijfsbeëindiging is het goed uitkijken. Overleg met de S.E.V. is hier zeer zeker noodza kelijk. Kerstmis. Een feest wat eigenlijk door de jaren ontaard is in een paar dagen van overdadig eten en drin ken. De advertenties in de dagbladen met uitgebreide menu's in restau rants liegen er niet om. Veel dieren zullen dezer dagen het leven laten. Inheems of uitheems, duur is in. Des te meer een bewijs dat het voor de doorsnee inwoner van dit land zo slecht nog niet is. Misschien eens het moment om te beseffen hoe bevoor recht wij zijn ten opzichte van die miljoenen in de derde wereld, zoals ook die verre achterneven van ons daar in Holanda in Brazilië, waar voor in Zeeland een hulpaktie wordt gehouden. De schrijver van deze rubriek wenst alle lezers van deze plaats een goede Kerst, een prettige jaarwisseling en veel geluk en voorspoed in het nieu we jaar toe. Het jaar loopt en einde, alles over ziende moet men konstateren dat de akkerbouw in het Zuidwestelijk klei gebied een redelijk jaar heeft gehad met zeer grote uitschieters, zowel naar boven als naar beneden, gro tendeels veroorzaakt door droogte in de ons omringende landen. De struktuur in de akkerbouw is hele maal verziekt en de toekomst ziet er zeker niet rooskleurig uit. Maar we zijn in het Zuidwesten toch bevoor recht als men kijkt naar onze kolle ga's in b.v. de veenkoloniën en Gro ningen. De melkveehouderij heeft dit jaar goed gedraaid, varkenshouders heb ben tijdelijk hun verlies wat kunnen kompenseren en in de kippenhoude- rij is het zoals de voorgaande jaren heel mager. Alles bij elkaar behoe ven we nog niet in een hoera-stem- ming te verkeren. Deze week had onze minister een spreekbeurt bij zijn kollega's van de NCB in Tilburg en had er wat pro blemen mee dat er wat te veel op de man gespeeld werd. Ondanks dat de heer Braks 'een thuiswedstrijd' speelde kreeg hij van de aanwezige akkerbouwers nogal wat kritiek te verwerken. Voor mij als akkerbou wer echter wel begrijpelijk. De mi nister somde alles op wat hij zoal voor de akkerbouw gedaan heeft. Wat hij niet gedaan heeft, daar praatte hij niet over. Dat deze minis ter in Brussel altijd voor in de rij gestaan heeft (en nog staat) om de prijzen van akkerbouwprodukten te verlagen daar praatte hij niet over. Dat de Nederlandse Landbouw de laatste jaren 100 miljoen BTW in geleverd heeft, WIR en kleinschalig heidstoeslag van een bruto- investeringsbedrag van ruim 4 mil jard 22% 880 miljoen) heeft ingeleverd daar praatte hij ook niet over. En ook niet over dat bijna alle subsidieregels betrekking hebben op milieu en dikwijls meer kosten dan ze opbrengen en dat men straks via een landbouwschapheffing gewild of ongewild voor voorlichting moet be talen, dat er beknibbeld wordt op landbouwonderwijs, praktijkscho len, proefboerderijen, enz. Deze Half december waren de laatste suikerbieten allemaal geleverd. Onze erven zijn weer schoonge maakt en het plastic ligt weer op geborgen. Nog enkele dagen is er een beetje vorstschade aan de bieten geweest, maar dat is toch wel meegevallen. Op de Brabantse- en Zeeuwse wegen is het begin december nog erg druk geworden met het bieten transport. Met een gemiddelde van 63 Vi ton netto bieten per ha hebben we nog nooit zo'n groot kwantum bieten gelegerd. De cij fers van de levering zullen gauw bekend zijn en ook de hoeveel heid C-suiker dito. Op de wegen is het opeens stil ge worden en men kan zich niet voorstellen wat de transportbe drijven allemaal doen nu het bie tentransport weer achter de rug is. Op de fabriek hebben we tekst en uitleg gekregen over de mo dernisering, de vernieuwing en de automatisering van de appara tuur in het tarreerlokaal. Met weinig mankracht en geheel ge automatiseerd verloopt de tarre ring in alle rust foutloos in een hoog tempo. De bieten worden op de fabriek gelost met kipauto's of met zij kippers en gaan zo gewassen au tomatisch de fabriek in. Ver stomd hebben we gestaan hoe week stonden enkele berichten in de krant dat de pacht met 50% ver hoogd zou moeten worden. En er hangt nog steeds een wet boven ons hoofd met betrekking tot meststof fen en bestrijdingsmiddelen; en zo kan ik nog weer een pagina doorgaan. Wat mij wel duidelijk is dat voor or ganisaties (b.v. ZLM) een zeer moei lijke en ondankbare taak weggelegd is, men heeft te maken met een dwarsige minister en een rege ringspartij (CDA) die voor zijn ak kerbouw totaal niets wil doen. Ver der is Nederland met EG- maatregelen nog Roomser dan de Paus. Wetten waar men in Italië en Frankrijk nog nooit van gehoord heeft worden in Nederland al 5 jaar toegepast, enz. De enige die in Ne derland (zonder politieke achter gronden) nog wat voor de akker bouw wil doen is in feite de heer Piet Blauw (maar ook deze kan dit niet op z'n eentje). Tot slot zou ik toch aan het eind van het jaar onze eigen SEV op de voor grond willen plaatsen. Mensen die de laatste jaren bijzonder veel werk te verzetten hebben, dikwijls worden zij gekonfronteerd met zeer veel pro blemen, en is het altijd niet even ge makkelijk om in deze tijd overal een oplossing voor te vinden. Het is een onmisbaar gedeelte van onze organi satie geworden. Ook zie ik met lede ogen aan dat de ons zo vertrouwde Co Markusse het komende jaar de ZLM gaat verlaten. Een persoon die de kennis heeft en tegelijk met men sen om kan gaan. Hij was jaren de 'vader' van de ZLM (ik hoop dat hij, bijvoorbeeld als adviseur, nog wat voor de ZLM wil blijven doen). Ondanks dat deze praktijkschrijver behoorlijk kritisch is, hoop ik, dat zowel voorzitter als bestuur van de ZLM op de zelfde manier het ko mende jaar verder gaat, met veel druk op de Haagse ketel, wat geen eenvoudig karwei is. Verder wens ik u allen reeds nu al prettige feestda gen en een goed nieuwjaar met veel gezondheid, en het weer vergelijk baar met het voorafgaande jaar. groot dit jaar de bieten wel zijn. Wanneer we aanstaande jaren volgens hetzelfde systeem dezelf de grote bieten kunnen oogsten, dan is de bietenteelt blijvend geslaagd en het rendement verze kerd. Bij een bietenprijs van 120,per ton voor alle A, B en C bieten kunnen we bij netto opbrengsten van 70 ton per ha boer blijven. Een akkerbouwer moet het hebben van zijn op brengst en van zijn prijs. Tot midden van vorige week lie pen de melkkoeien nog buiten en werden deze nog dagelijks in de weiden gemolken. Zoiets maakt men niet dikwijls mee. Goed draineren en goed ontwateren via de gemalen geeft de boeren de kans om het vee een langere pe riode in de wei te laten lopen. De voerkosten kunnen we daardoor in de hand houden en zo kunnen we als akkerbouwer heel wat van de veeboeren opsteken. Onze redakteur van het land bouwblad de heer J. Wierenga gaat de Z.L.M. verlaten. Hij vestigt zich met de jaarwisseling als zelfstandig agrarisch journa list in Assen. Hem en zijn gezin wensen wij veel geluk en voor spoed toe in zijn nieuwe werk kring. Ook alle vrienden en ken nissen in gezin en in zaken een Gelukkig Nieuwjaar toegewenst. 6 Vrijdag 22 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6