In eerste uitzenddag Omroep Zeeland zijn alle radiovormen vertegenwoordigd Brussel komt vroeg met mager prijspakket Braks overweegt mestquota met vijf procent te korten Gebruikte machines geveild Nederlandse Graanhandel verzoekt minister Braks voorstel Europese Kommissie tegen te houden CZV werkt verder aan plannen samenwerking met Barendrecht Jongste regionale omroep 1 januari de lucht in Meer Deense eksport varkensvlees Kritiek Stijgend aandeel panklare produkten De dertiende en laatste regionale omroep van het land, Omroep Zee land, begint op 1 januari 1990 met twee uitzendingen van tezamen acht uur. Bij elkaar moeten ze een kom- plete indruk geven van de mogelijk heden, die het nieuwe medium de provincie zal bieden. Vrijwel alle ra diovormen zijn erin vertegenwoor digd: de rechtstreekse reportage, het interview, de muziekregistratie, de dokumentaire en de diskussie. De eerste uitzending begint 's nachts om twaalf uur precies en heet 'Zeeland over de drempel'. Dit programma zal twee uur duren. De tweede uit zending begint op nieuwjaarsmiddag na het ANP-bulletin van twaalf uur en duurt zes uur. Op de eerste uitzenddag is de nieuwe omroep al bijna net zolang in de lucht als per week gedurende de eer ste vier maanden van 1990, want als het feestelijke begin achter de rug is, vult Omroep Zeeland van maandag tot en met vrijdag negen uur en vijf tig minuten zendtijd. De nadruk zal daarbij liggen op de Zeeuwse aktua- liteit. Omroep Zeeland begint midden in de nacht van oud op nieuw om daar mee te symboliseren, dat de pro grammamakers geen minuut verlo ren willen laten gaan: 'We mogen op 1 januari 1990 beginnen, dan begin nen we ook zodra we kunnen', zo re deneert men. Er wordt geschakeld met verslagge vers, die zich op verschillende plaat sen in de provincie bevinden en in de studio worden gesprekken gevoerd met twee gasten: drs. H. Eversdijk uit Rilland, Tweede-Kamerlid voor het CDA en mevrouw A.F. van der Zande-Vleugels Schutters uit Nieu- werkerk, voorzitter van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek. Het tweede programma van de Zeeuwse omroep begint op 1 januari om 12.00 uur 's middags. Gerdi Pre- ger presenteert het nieuwjaarsmid dagprogramma en bij wijze van ope ningsceremonie worden er in het eer ste uur drie bekende Zeeuwen geïn terviewd: dr. C. Boertien, kommis- saris van de Koningin, drs. G.C.G. van den Heuvel, scheidend voorzit ter van de Stichting Omroep Zeeland en J.C.Th, van der Doef, burge meester van Vlissingen, de gemeente die de omroep gastvrijheid verleent. Het officiële openingsprogramma wordt besloten met een 'debat op ni- vo' over de keuzes, waarvoor Zee land de komende tien jaar komt te staan. Deelnemers zijn: de heer J.B. 'Ventevogel, lid van gedeputeerde staten, mevrouw S.B. Verburg, voorzitter van de Zeeuwse Milieufe deratie, de heer R. Ruules, vice- voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux n.v. en dr.ir. J.C. Goedman, planoloog en direkteur Buro Mikropolis b.v. Gespreksleider is Omroep Zeeland-redakteur Peter Joosse. Op dinsdag 2 januari 1990 begint Omroep Zeeland in het ritme, dat de eerstkomende maanden zal gelden: twee uitzendingen per dag van maandag tot en met vrijdag tussen 12.00 en 13.00 uur en tussen 17.00 en 18.00 uur. In deze zendtijd zal het aksent worden gelegd op Zeeuwse aktualiteiten en achtergronden in de dagelijks terugkerende aktualiteiten- rubriek 'Nieuw Zeeland' (de titel is overgenomen van de gelijknamige natie aan gene zijde van de globe en herinnert aan een roemrucht perio diek, dat enkele jaren geleden in de ze provincie verscheen). In de programmering van Omroep Zeeland zal systematisch aandacht worden besteed aan de Zeeuwse na tuur en het Zeeuwse milieu, de Zeeuwse agrarische sektor, heem kunde en dialekten, de Zeeuwse volksgezondheid en het Zeeuwse welzijn en aan de uitgaansmogelijk heden. Verder komt er het program ma 'Zegt u het maar', waarin luiste raars in de uitzending kunnen reage ren op aktuele gebeurtenissen in de provincie, er komt een muziekpro gramma met Zeeuwse muzikanten, dinsdag tussen de middag is er stee vast een 'gast van de week' en aan het eind van de week - op vrijdag - worden de Zeeuwse ontwikkelingen beschouwd door een forum in het programma 'Zeeuws Diep'. Omroep Zeeland zal zijn program ma's vanaf het begin in stereo uit zenden via de FM en het principe is, dat iedereen die zich in deze provin cie bevindt en die de beschikking heeft over een radio de programma's moet kunnen ontvangen. Er wordt daarom uitgezonden via twee ether- frekwenties op de FM: Goes 101.9 MHz en Philippine 97.8 MHz. Ver der bestaan er voor de gebieden die reeds bekabeld zijn overal in de pro vincie verschillende kabelfrekwen- ties, eveneens op de FM-band. Elke werkdag komt Omroep Zee land om 12.30 uur en om 17.30 uur met een weerpraatje. Op dinsdag komt tussen 17.30 uur en 17.53 uur natuur en milieu in Zeeland aan bod. 's Woensdags wordt tussen 12.32 en 12.53 uur aandacht geschonken aan de Aspekten van land- en tuinbouw, terwijl 's middags tussen 17.32 en 17.53 het Streekeigene en dialekten van Zeeland staat geprogrammeerd. Afgelopen dinsdag hield Cebeco in haar vestiging te Goes een veiling van tweedehands werktuigen. Zeker 500 bezoekers waren bij de veiling aanwezig. Vooraf kon men buiten de machines en werktuigen alvast bekijken en beoordelen. De Koninklijke Vereniging Het Co mité van Graanhandelaren heeft mi nister Braks verzocht bij de Algeme ne Ministerraad op 19 december te protesteren tegen het zgn. 'rebalancing-voorstel' van de Euro pese Kommissie. De belangenorga nisatie van de Nederlandse handel in granen en veevoedergrondstoffen acht het voorstel in strijd met eerde re afspraken binnen GATT-verband over vrijere wereldhandel, nadelig voor ontwikkelingslanden en scha delijk voor de Nederlandse ekonomie. Het voorstel tot rebalancing, dat de Europese Kommissie in de lopende GATT-onderhandelingen over de li beralisatie van de wereldhandel in landbouwprodukten wil inbrengen, betreft een heffing op de invoer van niet-graan veevoedergrondstoffen en oliezaden in ruil voor een prijs verlaging voor in de EG geprodu ceerde granen. Het Comité wijst er in zijn brief op dat de import van niet-graan- voedergrondstoffen niet afgeremd behoeft te worden omdat zij zich al stabiliseert. Er is geen reden om aan te nemen dat deze import de komen de jaren zal stijgen. In zijn brief aan minister Braks stelt Het Comité dat rebalancing schade zal toebrengen aan de huidige toon aangevende positie van de Neder landse intensieve veehouderij. Be perking van de invoer van niet- graanveevoedergrondstoffen zal ook nadelige gevolgen hebben voor de havens van Amsterdam en Rotter dam, waar aan- en afvoer van deze grondstoffen belangrijke aktivitei- ten zijn. De leden van de Coöperatieve Tuin bouwveiling Zeeland (de CVZ) gaan akkoord met de plannen van bestuur en directie om te zoeken naar een vorm van nauwe samenwerking met Minister Braks overweegt boerenbe drijven minstens 5 procent te korten op hun mestrechten. Een dergelijke "horizontale korting" zou volgens de minister geen reductie van de veestapel betekenen, maar slechts een oneigenlijke groei ervan voorkomen. EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry wil vrijwel alle prijzen volgend jaar bevriezen op het huidige niveau. Dat blijkt uit het prij zenpakket dat hij woensdag op tafel heeft gelegd. MacSharry vindt dat de EG zich geen rare bokkesprongen kan permitteren in een jaar dat de GATT-onderhandelingen over landbouw moeten worden af gesloten. Naar verwachting zullen sommige ministers begin volgend jaar tijdens de prijsonderhandelingen proberen om met name de graanprijs wat op te krikken om zo het negatieve effect van de stabili sator te compenseren. Voor de Nederlandse boeren bevat het pakket weiniog schokkende ele menten. Zowel in ecu als in gulden daalt het algemene interventieniveau met 1,9 procent, voornamelijk als gevolg van agrimonetaire maatrege len. Door het afbreken van het laat ste stukje franchise daalt de graan prijs met bijna 0,9 procent. In West- Duitsland wordt maar de helft van de franchise afgebroken. De Duit sers hebben dat te danken aan de "bijzondere situatie" van hun graansector, aldus MacSharry. Er blijft een monetair verschil van bijna 0,7 procent. Ook in Frankrijk, Ier land, Italië en Portugal worden de monetaire verschillen weggewerkt. In deze landen leidt dat tot lichte prijsverhogingen. In de zuivelsector blijft het bij een prijsverlaging van 2,5 procent voor boter en van driekwart procent voor magere melkpoeder per 1 maart, daartoe was al in november beslo ten. In aansluiting daarop zal nu ook de richtprijs met 3,5 procent worden verlaagd. De EG gaat maxi- Vrijdag 22 december 1989 maal 500.000 ton melk opkopen om te verdelen over kleine producenten in berg- en andere probleemge bieden. De interventieprijs voor rundvlees blijft ongewijzigd op 344 ecu per 100 kg. De oriëntatieprijs daalt licht van 205,2 tot 200 ecu. Ook de basisprijs voor varkensvlees (van belang voor de bescherming aan de buitengrens) gaat voor het eerst sinds 1984 om laag, en wel van 203,33 tot 190 ecu per 100 kg. Voor schapevlees veran dert er voorlopig niets. Er komen wel op korte termijn voorstellen over de toepassing van de stabilisa tor in deze sector. De suikerprijs blijft volgend jaar gelijk, ondanks het nog steeds oplopende prijsver schil met vervangende zoetstoffen. MacSharry zei woensdag dat de sui kerproducenten vorig jaar al genoeg hebben ingeleverd. Bovendien zijn vrijwwel alle suikerproducenten ook graantelers. Die hebben het al moei lijk genoeg, aldus MacSharry. Voor al Frankrijk zal in de ministerraad echter aandringen op een prijsverla De bewindsman sprak vorige week donderdag tijdens de jaarvergade ring van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) in Tilburg. Hij had al eerder kenbaar gemaakt te willen korten op de mestrechten, maar hij noemde nu voor het eerst een percentage. Er is volgens Braks in ieder bedrijf wel een zogenaamde "latente ruimte" aanwezig. Dat wil grofweg zeggen dat er gemiddeld over het jaar ge nomen minder dieren in een stal lig gen dan er hokken zijn. De minister stelde dat een schatting van gemid deld 5 procent latente ruimte per be drijf waarschijnlijk nog aan de voor zichtige kant is. Ten overstaan van zo nu en dan emotionele boeren stel de Braks dat inkrimping van de veestapel nu nog niet aan de orde is, maar dat het wel zo ver kan komen. "Er is geen ruimte voor verdere groei van de mestproduktie. Nog met geen kilo". Het bedrijfsleven krijgt van Braks de gelegenheid het mestprobleem op te lossen en staat daarbij volgens hem "voor een grote krachtproef". ging. Ook bij granen, oliehoudende zaden, erwten en bonen zijn er geen verrassingen. Alleen voor durumtar- we gaat de interventieprijs met 3,78 procent omlaag. Om de verbouw van alternatieve produkten te bevor deren komt er een premie per hecta re voor gierst en boekwit. Met het oog op de prijsverlaging van drie procent als gevolg van de stabilisator wil de Commissie de minimum garantieprijs voor zetmeelaardap- pelen vaststellen op net equivalent van 249,10 ecu per ton zetmeel. De evenwichtspremie blijft de komende twee jaar ongewijzigd op 18,70 ecu per ton, aldus de Commissie. Ondanks een kleiner binnenlands aanbod, is de Deense eksport van varkensvlees in de eerste helft van 1989 flink toegenomen. De eerste helft van dit jaar heeft Denemarken totaal 234.911 ton vers, gekoeld of bevroren varkensvlees geëkspor- teerd. Dit is 13,6% meer dan in de eerste helft van 1988. De eksport nam zowel toe naar EG-lidstaten als naar derde landen, met respektieve- lijk 11,6% en 16,3%. Dit geldt niet voor de eksport naar West- Duitsland en de Verenigde Staten. De eksport naar deze twee landen liep sterk terug. Lukt die echter niet vóór 1995, dan zit er volgens de minister niets an ders meer op dan dat die boeren de produktie van mest (tijdelijk) zullen moeten staken. Braks hield zijn gehoor voor dat een marktgericht beleid noodzakelijk is. Zware kritiek uit de sector akker bouw, waar de problemen het groot st zijn, wuifde hij weg door te wijzen op veerschillende maatregelen die de ondernemers tegemoet komen en die voor Europese begrippen ongekend zijn. Zo krijgt de Nederlandse ak kerbouwer kennelijk "een baaklig- gingspremie die het hoogste is in heel de wereld". "De akkerbouwer zit te veel op de politiek te wachten. U bent toch zelfstandig ondernemer", aldus Braks. de veiling ZHZ in Barendrecht. Dat is gebleken op de recent gehouden rayonvergaderingen van CVZ. Het jaar 1990 zal worden gebruikt om de samenwerkingsplannen verder te concretiseren zodat begin 1991 tot besluitvorming en uitvoering kan worden gekomen. "Bij de verdere uitwerking van de plannen moet ten aanzien van de vorm van samenwerking met Baren drecht op voorhand niets worden uitgesloten", aldus directeur E.T. Maerman. Vanuit de doelstelling dat de veiling er is voor de leden dat de teler gebaat is bij een zo efficiënt mogelijk afzetstructuur en een zo optimaal mogelijke prijsvorming kan samenwerking in 1991 beteke nen televeilen, fuseren, maar ook andere tussenvormen van samenwer king. De intentie is in ieder geval dat we in 1991 van start gaan met een sa menwerkingsverband. Dat zou heel goed in een gezamenlijke nieuwe vereniging kunnen zijn". Gezien de daling van het aantal in kopers en het vrij eenzijdige aanbod (hoofdzakelijk fruit) bij CVZ ener zijds en het relatief geringe fruitaan- bod op Barendrecht anderzijds, me nen beide veilingen dat bundeling van de twee aanvoerpakketten goed uit zal werken op de prijsvorming bij zowel fruit als groenten. Ook voor de akkerbouwmatige teelt van groenten geeft het samenwerkings verband voor de Zeeuwse akkerbou wer meer mogelijkheden immers door bijvoorbeeld televeilen met Ba rendrecht kunnen grotere partijen van homogene kwaliteit worden aangeboden. Tijdens de marktpresentatie in de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees is opgemerkt dat het aandeel van panklare produkten in de huishou delijke afzet van vlees stijgt. In 1986 was dat nog 12,9 procent, terwijl dit al gestegen is tot 16,2 procent in de eerste negen maanden van 1989. Van de totale huishoudelijke aanko pen had in de eerste negen maanden van 1989 32,9% betrekking op var kensvlees, vergeleken met 34,6% in het (gehele) jaar 1986.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5