Jachtraad mist in Struktuurnota aandacht voor wildbeheer en jacht rrzrr" melkeiwil «P kaasbereiding Prof. V.d. Zwan opent Overveld Mechanisatie NCB gaat in alle kringen milieuwerkgroepen vormen 'Teveel rompslomp bij aanvragen ooipremie' Subsidie voor onderzoek visteelt op Neeltje Jans CDA Gemert op zoek naar niet-agrariërs Subsidie voor inrichting inlaag 's-Gravenhoek Ministerraad akkoord met wetsvoorstel Stichting Landbouwvoorlichting op te richten Minister Braks wijst Groot onderzoek naar invloed OVERVEtD Winst Avebe gestegen Lid van verdienste De Jachtraad ervaart het als een groot gemis dat de Struktuurnota Landbouw geen aandacht besteedt aan wildbeheer en jacht. De Raad heeft al eerder gekonstateerd dat er problemen kunnen ontstaaan door dat er onvoldoende afstemming bestaat tussen de betrokken be leidsterreinen. Terwijl toch van de landbouwgrond in ons land 99% wordt bejaagd. De Raad acht verbetering van de na tuurkwaliteit naast die van de mi lieukwaliteit in het landelijk gebied een absoluut vereiste. In de Struk tuurnota Landbouw zal dit duidelijk tot uitdrukking moeten komen. Voortzetting van het vroeger beleid van scheiding en deling zal leiden tot .verdergaande verschraling. Met breed uitwaaierende effekten: niet alleen voor het wild, maar ook voor een duurzame landbouw. De aan dacht moet daarbij ook uitgaan naar de gebieden buiten de zogeheten Ecologische Hoofdstruktuur en de verschillende bufferzönes. De Raad hecht er veel belang aan dat het landelijk gebied zodanig wordt ingericht en beheerd dat daardoor een meerwaarde wordt bereikt voor de verschillende funkties die het ge bied vervult. De Raad gaat niet uit van maksimalisatie van één funktie ten koste van de andere funkties maar gaat uit van de mogelijkheden tot optimaal samengaan. De jacht zou hierbij een brugfunktie kunnen vervullen via o.a. de jachtpacht, en de inzet vanuit de zogeheten wildbe- heereenheden (beheerplannen) even als het veldtoezicht. Voor het welslagen van het beleid acht de Raad het zeer van belang dat te nemen maatregelen in over eenstemming zijn met de mogelijk heden tot inpassing in de normale Landbouwbedrijfsvoering. GS van Zeeland reageren positief op een verzoek van de Stichting Het Zeeuwse Landschap voor subsidie in de kosten van de inrichting van de inlaag 's-Gravenhoek op Noord- Beveland. De Stichting Het Zeeuwse Land schap wil in deze direkt aan de Oosterschelde gelegen inlaag een vo geleiland kreëren. De inlaag vormt een rust en fourageergebied voor vo gels. Er komen slechts weinig broed- vogels voor omdat er maar een klei ne oppervlakte geschikt is als broed- biotoop. De Stichting Het Zeeuwse Land schap wil deze broedmogelijkheden uitbreiden door het opspuiten van een vogeleiland. Verwacht wordt dat soorten als Visdief, Grote Stern, Dwergstern en Noordse Stern, Bont- bekplevier, Strandplevier en Kluut van deze broedmogelijkheden ge bruik zullen maken. Ook kan het ei land een funktie vervullen voor de overtijende steltlopers. De kosten worden geraamd op 45.000,De provincie verleent 25.000,subsidie. Het Anjer fonds en het Wereld Natuur Fonds nemen het restant voor hun re kening. Minister ir. G. Braks heeft een deel van het duingebied, ten noorden van Noordwijk, aangewezen als natuur monument. Het circa 30 ha grote ge bied is in eigendom bij de gemeente Noordwijk en is ondergebracht bij de Natuurbeschermingswet. De bewindsman beoogt met deze aanwijzing het behoud en herstel van de natuurwaarden in dit gebied te bevorderen. Tevens wordt voor het gebied een beheerplan opgesteld waarin onder meer een zonering voor rekreatief medegebruik wordt opgesteld. Het ligt in het voornemen van de mi nister om in de toekomst alle daar voor in aanmerking komende duin gebieden onder de natuurbescher mingswet te brengen. Het Nederlands Instituut voor Zui- velonderzoek (NIZO) te Ede en de Landbouwuniversiteit Wageningen (LUW) gaan samen een grootschalig onderzoek doen naar de invloed van genetische varianten van melkeiwit- ten op het stremproces en de kaasop brengst. Binnen de zuivelindustrie wordt de laatste jaren een tendens tot verla ging van de kaasopbrengst per een heid melk waargenomen. Beperkte onderzoeken in binnen- en buiten land geven grond voor het vermoe den dat genetische faktoren voor dit verschijnsel verantwoordelijk zijn. In verband hiermee is het niet on denkbaar dat in de toekomst aan passingen van het fokprogramma noodzakelijk zijn. Door middel van het nu gestarte grootschalige onderzoek hopen de onderzoekers van de LUW en NIZO medio 1990 een duidelijk antwoord op deze veronderstelling te hebben verkregen. In het kader van het onderzoek zul len van 10.000 koeien (zwartbon ten), over geheel Nederland ver spreid, melkmonsters worden genomen. Vandaag 22 december opent prof. dr. A. v.d. Zwan de nieuw bouw van Overveld Mechanisatie op het industrieterrein in St. Maartensdijk. Op een terrein van 4400 m2 is voor opslag, reparatie en administratie een grote hal neergezet van liefst 1500 m2. In de hal is een ruimte afgezonderd voor een spuit kabine waarin werk tuigen kunnen worden voorzien van een verflaag. Ook is er een spe ciale bandenafdeling in de gigan tische hal. Magazijn, showroom en kantoren completeren het ge heel. Op vrijdag 22 en zaterdag 23 december is er open huis en kan de nieuwbouw door belang stellenden worden bezocht. Er wordt dan tevens een grote me- chanisatieshow gehouden. THOLEN B V Overveld mechanisatie enige tijd voor de opening. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) gaat in de 17 kringen - waarin de Bond georgani seerd is - milieu werkgroepen vormen. Het is de bedoeling dat per kring een aktieplan wordt opgesteld op basis van een brede oriëntatie waarbij des kundigen op verschillende terreinen worden geraadpleegd. Uiteindelijk zal bereikt moeten wor den dat er een goed evenwicht ont staat tussen landbouw- en milieu doelstellingen. De NCB gaat er van uit dat de landbouwdoelstellingen op en vanuit het erf ingevuld moeten worden met inachtneming van de milieudoelstellingen. Het CDA Gemert is voor de volgen de gemeenteraadsverkiezingen naarstig op zoek gegaan naar niet- agrarische vertegenwoordigers. De huidige fractie van zes personen telt liefst vijf mensen die óf boer zijn of in de agrarische sector werken. En dat vond menig Gemertenaar toch Het afgelopen boekjaar heeft het aardappelmeelconcern Avebe te Veendam een winst geboekt van 34,6 miljoen gulden; die geheel is toege voegd aan de reserves. Dit is een ruim 13 miljoen gulden hogere winst dan het vorige boekjaar. De omzet van Avebe is het afgelopen boekjaar gestegen tot ruim een miljard gul den. Bestuur en direktie verwachten het komend boekjaar een verdere stijging van de winst. wel teveel van het goede. "We heb ben een drastische verjonging door gevoerd en zijn bovendien op zoek gegaan naar vrouwen", vertelt CDA-wethouder en lijstaanvoerder Harrie Verkampen enigszins besmuikt. Zelf is hij varkensboer, een rundveehouder, een medewerker van mengvoerbedrijf Hendrikcx in Boxmeer, een landbouwvoorlichter en... een 'burger'huisvrouw. De po gingen om in andere bloedgroepen verse krachten te vinden zijn intus sen met succes bekroond. "Óp de nieuwe kandidatenlijst prijken drie mensen onder de dertig jaar en drie vrouwen. Een boer heeft zich terug getrokken. We hebben er nu onder meer een dansschoolhouder en een architect op verkiesbare plaatsen", vertelt Verkampen met enige vol doening. De ministerraad is 15 december jl. akkoord gegaan met indiening bij de Tweede Kamer van het wetsvoorstel van minister Braks om de Stichting Landbouwvoorlichting op te richten. In april 1988 bereikte het ministerie overeenstemming met het Land bouwschap over privatisering van de landbouwvoorlichting. In 1989 is het ministerie van LNV gestart met de herplaatsing van bijna 1.200 ambte naren die werkzaam waren bij de di- rekties Veehouderij en Zuivel en Akker.- en Tuinbouw. Van de 1.200 ambtenaren zijn er 700 geplaatst bij de in voorjaar 1989 opgerichte Dienst Landbouwvoorlichting (DLV). Het wetsvoorstel machtigt de minis ter om deze dienst te privatiseren. Daartoe zal de bewindsman in sa menwerking met het Landbouw schap de Stichting Landbouwvoor lichting oprichten. De DLV, die be last is met het verzorgen van de technisch-ekonomische voorlichting zal binnen enkele jaren opgaan in de Stichting Landbouwvoorlichting. Daartoe zijn circa 60 teams ge vormd, die de voorlichting aan boer en tuinder gaan verzorgen, verdeeld over 25 vestigingsplaatsen. Vijf sek- In het vorige week in het ZLM-blad gepubliceerde overzicht van de ZLM-leden die dit jaar door hun 50-jarig lidmaatschap 'lid van ver dienste' zijn geworden, ontbreekt de naam van H. Timmers, Sint Phi- lipsland. torhoofden (rundvee, varkens en pluimvee, akkerbouw en volle- grondsgroente, glastuinbouw en tuinbouw van open teelt) coördine ren de werkzaamheden van de teams. Over dit wetsvoorstel is advies uitge bracht door de Raad van State en de Interdepartementale Begeleidings kommissie Privatisering. Het Landbouwschap wil dat schapenhouders bij het uitscha- ren van dieren minder admi nistratieve verplichtingen krijgen om in aanmerking te komen voor de ooipremie. Schapenhouders moeten nu het kadastraalnum- mer opgeven van het perceel waar de dieren lopen. Dit geeft problemen in de praktijk, vooral als het perceel zich uitstrekt over een gemeentegrens. Ook is een handtekening nodig van degene op wiens land de die ren lopen. Een omschrijving van de perceelsligging is toereikend, aldus het schap in een brief aan minister Braks van landbouw. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Staten voor een bijdrage van 15.000,te verlenen voor het in opdracht van de Stichting World Fish Centre (WFC) te verrichten on derzoek naar de mogelijkheden voor realisering van een research-centrum met proefstation voor de visteelt op Neeltje Jans. In hun voorstel zeggen GS dat het verzoek past in het bij de visserijno ta aangekondigde beleid om een in ternationaal viscentrum te on dersteunen. "In Zeeland (en Nederland) bevindt de visteelt zich nog in een ontwikke lingsfase. Hoewel deze provincie bij uitstek geschikt lijkt dient te worden bedacht dat de Deltawerken en de onzekerheid over de uiteindelijke ge volgen een rem zijn geweest op ver dere innovatieve ontwikkelingen door het bedrijfsleven. Nu de Delta werken zijn voltooid lijkt er sprake te zijn van een grotere belangstelling en toegenomen kansen. Een uitbreiding dan wel bundeling van de onderzoeks-infrastruktuur achten wij dan ook van groot belang bij de verdere ontwikkeling van de schelpdierenculturen en de visteelt", aldus GS. Vrijdag 22 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4