Van oud naar nieuw over geld en goed Verzuurde gemeenten willen drastischer aanpak uitstoot Kursus: "Het wel en wee van het ondernemen met en zonder kontrakten" (voor Schouwen-Duiveland) Kursus Samenwerking in Walcheren Kursus 'Het wel en wee van het ondernemen met en zonder kontrakten' 00RT-V00RLICHTING EEN SUCCES EG-kursus in Zeeuws- Vlaanderen Kursus "Land in Boerenhand" voor agrarische vrouwen uit Walcheren Veel mensen proberen aan het einde van het jaar de balans op te maken. Voor sommigen is dat moeilijk; ze verloren iemand die erg veel voor hem of haar bete kende, anderen kampten met een slechte gezondheid; weer anderen werden genoodzaakt hun bedrijf te beëindigen. Een aantal maakte ruzie en vaak was de reden daar van dat ze elkaar niet konden »f wilden begrijpen. Ook waren er mensen die na de goede zorgen van zaaien en poten tot oogsten toch voor hun produkten niet of gedeeltelijk werden betaald om dat diegene aan wie werd ver kocht niet kon of wilde betalen. Velen zien met dankbaarheid te rug op het afgelopen jaar, het liep voor hen goed in het gezin en in het bedrijf. De kosten konden laag worden gehouden mede dankzij de weersomstandighe den. De opbrengsten waren goed, en de prijzen - hoewel voor iedereen verschillend - leverden mede een goede bijdrage aan de resultaten. Wat opviel: - dat de regelgeving voor boer en tuinder toeneemt en ingewikkel der is geworden. - dat er te veel grond is voor de landbouw en te weinig voor de individuele landbouwbedrijven. - dat veel agrariërs naarstig naar alternatieven zoeken voor hun bedrijf. - dat de agrariër en zijn vrouw in hoge mate bezig zijn om te hel pen het milieu te verbeteren. - dat de konsument steeds kriti scher werd op het produkt dat "de landbouw" voortbrengt en dat de producent, boer, tuinder en veehouder, daarop inspelen. - dat de ondernemer steeds kriti scher wordt op de kostenkant in het bedrijf. - dat nog al wat bedrijven stop ten, de meeste omdat er geen op volger was. - dat we aan het einde van het jaar meer tevreden mensen ont moeten dan aan het begin van het jaar. - dat er veel belangstelling is voor het werk van de sociaal eko- nomische voorlichting en de vraag naar die voorlichting nog steeds stijgt ondanks de konkur- rentie. De toekomst Probeer een optimist te zijn, te blijven of te worden. Wij ont moeten mensen die er van over tuigd zijn dat ze zelf invloed kun nen uitoefenen op de gang van zaken, door op tijd in te grijpen in bedrijf en gezin. Onze ervaring is dat optimistische mensen in veel gevallen veel beter in staat zijn oplossingen te bedenken voor moeilijke situaties in hun gezin, hun bedrijf en de omge ving. De ondernemer en zijn vrouw hebben dit optimisme no dig voor nieuwe mogelijkheden die er zijn en wellicht komen. Als je een pessimist bent dan heeft dat alles te maken met ge brek aan geloof in eigen kunnen. Die mensen hebben het gevoel dat ze geen invloed kunnen uit oefenen op wat er gebeurt en op de krachten van buiten. Deze houding kan funest zijn voor u, voor uw gezin en voor de be drijfstak want in moeilijke situa ties kan dat leiden tot apathie of doffe berusting en weinig hoop om een goede oplossing te vinden voor de toekomst. Voor de toekomst is dus een stuk optimisme nodig. Probeer tevens een realist te zijn bij de beslissin gen die u moet nemen, bij alk veranderingen die op u afkomen. Alle medewerkers(sters) van de Sociaal Ekonomische Voorlich ting van de ZLM wensen u voor het jaar 1990 dat optimisme en realisme toe. Prettige Kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar voor gezin en bedrijf. J. Markusse Voor veel gewassen die in ons land worden verbouwd zijn algemene handelsvoorwaarden opgesteld door het Landbouwschap en vertegen woordigers van handel en industrie. In samenwerking met de sociaal eko nomische voorlichting organiseert de kring Walcheren van de ZLM, de agrarische kommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de afdeling PJZ Walcheren een kursus Samenwerking. Op de vragen is sa menwerken rendabel en toepasbaar op mijn bedrijf, zal door middel van de kursus Samenwerken getracht worden om meer inzicht te geven op deze vragen. Bij deze kursus zal het samenwerken tussen voornamelijk derden centraal staan, hierbij valt te denken aan sa menwerkingen tussen landbouwers met betrekking tot machines en werktuigen en bijvoorbeeld bieten- rooikombinaties (loonwerker en landbouwers) centraal staan. In een tweetal dagdelen worden het kosten- aspekt, de praktische uitvoering, de juridische kant en de verschillen de mogelijkheden van de samenwer kingen belicht aan de hand van kon trakten en samenwerkingen die in de praktijk funktioneren. De kursus zal op 15 en 22 januari 1990 van 19.30 en 22.00 uur in het verenigingsgebouw Ons Huis te Me- liskerke worden gehouden. Opgave bij de heer A. Langebeeke, telefoon 01189-1311 vóór 11 januari 1990. Kring West Zuid-Beveland De kring West Zuid-Beveland orga niseert samen met de Agrarische Kommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen twee bijeen komsten over kontrakten. Sprekers zijn de heer T. Elzinga en de heer R. Hoiting, medewerkers van de ZLM. Vragen die beantwoord worden zijn o.a.: Wat zijn de juridische aspekten van een kontrakt? Wat regel je in een kontrakt? Hoe moet je handelen in geval van een faillissement? Wan neer is er sprake van vertegenwoor diging?, etc. Data: woensdag 10 en 17 januari 1990 Tijd: 9.15 tot 11.30 uur Plaats: 'De Stenge' te Heinkenszand Opgave: vóór 6 januari 1990 Bij: de heer S. Oudkerk, 01100-13137; mevrouw O.P. Tim merman, 01192-1432; de heer M. Janse, 01198-1584. Deze week zijn de laatste bijeen komsten gehouden in het kader van de Oort-voorlichting. Op een achttal plaatsen hebben mede werkers van accountantsunie ZLM en SEV de aanwezige ZLM- leden uitleg gegeven over de ko mende belastingwijzigingen. Ge zien de opkomst (bijna 500 personen) mag worden geconsta teerd dat deze voorlichting op prijs is gesteld en in een behoefte heeft voorzien. Na de inleidingen was er steeds volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Op de ze wijze kwamen de vragen die in de praktijk leven goed aan de orde. Voor iedere deelnemer was er het nodige documentatiemateriaal waardoor ook thuis nogeens rustig de veranderingen kunnen worden nagelezen. Samenvattend kan worden gesteld dat het initia tief van Accountantsunie ZLM ten behoeve van alle ZLM-leden een nuttige zaak is geweest. De elf 'meest verzuurde' Brabantse gemeenten, vinden het plan van aan pak van de ammoniakuitstoot, zoals dat is ontwikkeld door de ministers van Landbouw en Milieu, niet ver genoeg gaan. Volgens de voorzitter van de overleggroep van die gemeen ten, de Gemertse boer/wethouder Harrie Verkampen, is het verminde ren van ammoniakuitstoot tot 70% vóór het jaar 2000 onvoldoende in zwaar belaste gebieden als Oost- Brabant. De uitstoot blijft daar dermate hoog, dat provincie en gemeenten een aanvullend beleid moeten opstel len, vinden de 'elf'. Verkampen vindt zelfs dat de gemeenten eerder worden tegengewerkt dan dat ze on dersteuning krijgen. Hij wil dat de overheid de gemeentelijke aanpak van het ammoniakprobleem krachti- Vrijdag 22 december 1989 ger moet ondersteunen. Bovendien wil hij meer duidelijkheid voor de boeren, die nu onvoldoende weten waar ze aan toe zijn. De Oostbra bantse gemeenten (waaronder Ge- mert, Boekei, Erp, Deurne, Over- loon) hebben zelf de landelijke wet geving al op een aantal punten aan gescherpt, onder meer door de eco logische richtlijn van toepassing te verklaren op het gehele grondge bied. De gemeenten hebben ook een project op poten gezet om boeren te steunen, die nieuwe technieken uit proberen om de ammoniakuitstoot te verminderen. Het gaat hierbij vooral om nieuwe staltypen, die nog niet helemaal rijp voor de praktijk zijn. Wethouder Verkampen hoopt ook op extra subsidies voor zijn re gio, omdat hier de problemen im mers het grootst zijn. Het is een boodschap die in deze tijd van het jaar regelmatig zal worden gebruikt. De architekt gaf er verle den jaar op zijn nieuwjaarskaart mee aan dat van iets ouds iets nieuws te maken is, naast mogelijk komple- te nieuwbouw. De algemeen voorzit ter van de ZLM heeft in zijn jaarre de voor de algemene vergadering aangegeven dat het niet mogelijk is te blijven stilstaan, maar dat moet worden aangepast aan gewijzigde omstandigheden. Van oud naar nieuw wil in deze periode ook zeggen dat wij het oude jaar kunnen uitlui den en een nieuw tegemoet mogen treden. En dat in dubbele betekenis omdat wij de tachtiger jaren achter ons laten en de negentiger jaren in treden. Niet dat daarmee opeens alles anders zal zijn. Natuurlijk niet. Wel dat op termijn er de nodige veranderingen zullen komen. Denk maar aan de kreet van de open grenzen in 1992. Of dat daadwerkelijk 1992 zal zijn of dat het mogelijk eerst in 1995 of in het jaar 2000 gestalte zal krijgen ligt nog in het verschiet. Nationaal zal nog het nodige aangepast moeten worden en dat loopt ook niet zo vlotjes. Het verdrag van Schengen dat afgelopen week getekend moest worden door een aantal EEG-landen is (terecht) niet door onze Kamer goedgekeurd. Er moet nog nader overleg plaatsvinden. Dat lijkt een goede beslissing, omdat de indruk bestaat dat Nederland zich als steeds wil gedragen naar de letter van de in ternationale overeenkomst en dat kan van andere landen niet steeds gezegd worden. Maar dat betekent dat meteen een stuk rechtsongelijkheid in Europa die niet akseptabel is. Een der inlei ders op de jaarvergadering van de ZLM heeft immers duidelijk gezegd dat in Europa het kwotastelsel ten aanzien van de melkproduktie niet overal op juiste en kontroleerbare wijze wordt toegepast. Wanneer dit soort regelingen niet uniform wor den toegepast ontstaat er een oneer lijke konkurrentie die ten nadele van de Nederlandse landbouwer uitvalt. Hoe is het dan aan de landbouwer en belastingbetaler in Nederland uit te leggen dat hij zich moet houden aan de door de overheid gegeven regels als hem daarmee in financieel op zicht juist de das wordt omgedaan. Zelf ben ik voorstander van goede afspraken over de uitvoering van welke regel dan ook maar dan mag je van de ander een soortgelijk gedrag verwachten. Overigens ben ik van mening dat het geen zin heeft alleen met het vingertje naar de ander te blijven wijzen. Kijk wat je er zelf in Nederland aan kunt doen binnen de grenzen die de regelgeving nog mo gelijk laat. Dan heb je straks als ook de andere landen hun wetgeving be ter kontroleren naar hun burgers en ondernemers toe wel een voor sprong. Want daar zullen we het in ons land toch voornamelijk van moeten heb ben: beter zijn dan de konkurrent in het buitenland. Lukt het dan niet in de massa dan toch zeker in de kwali teit. Daartoe zal ook de ZLM vol doende initiatieven blijven ontwik kelen. Doch dan moet u wel mee doen, want de ZLM bent u toch zelf? Als we dat met elkaar mogen afspre ken zo aan het begin van een nieuw tijdvak zal het zeker lukken. Ik wens u daarbij alle sukses toe. En voor wat wel iets dichterbij ligt: Goede Kerstdagen en een voorspoedig 1990 toegewenst. B. Veerbeek Als men daar onderling vanaf wijkt, moet dat nadrukkelijk opgenomen worden in het kontrakt. Hoe werkt een kontrakt in de prak tijk? Wat zijn de juridische aspekten van een kontrakt? Wat regel je in een kontrakt; Hoe moet je hande len in geval van een faillissement; Wanneer is er sprake van verte genwoordiging etc. De Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrouwen, dhr. T. Elzinga en dhr. Hoiting van de ZLM, heb ben 2 bijeenkomsten georganiseerd om u meer op de hoogte te stellen over kontrakten. Data: woensdag 17 en 24 januari 1990. Tijd: 9.15 uur tot 11.30 uur. Plaats: Dorpshuis Zonnemaire. I.N. v.d. Bijlstraat 10, tel.: 01112-1932. Opgave en informatie: mevr. S.L. Hanse 01119-1265; D. v. Damme 01114-1502; G.E.A. van Gastel 01110-12392; C.A.M. Klampe 01112-1415; J.C. v.d. Stolpe 01117-1218. Graag opgeven vóór 10 januari 1990. Met de open grenzen in 1992 in zicht, komt het EG-landbouwbeleid steeds dichterbij. Waar raakt dit be leid het eigen bedrijf en waar raakt het de positie van vrouwen? Deze kursus is bedoeld voor alle vrouwen die meer willen weten over de EG en haar landbouwbeleid. Vrouwen, die samen met anderen hun mening willen vormen over ak- tuele zaken en de gevolgen daarvan voor het bedrijf en de positie van de agrarische vrouw. De Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrouwen heeft deze kur sus georganiseerd, in samenwerking met de Volkshogeschool Zeeland in Aardenburg. De kursus wordt ge houden op twee woensdagochtenden en een donderdagochtend: Data: 17, 31 januari, 8 februari 1990 Tijd: 9.00 uur tot 11.30 uur Plaats: Restaurant 'De Landbouw', Gentsestraat 94 te Biervliet, tel. 01152-1262 Opgave: vóór 10 januari bij: N. van Driel-v.d. Weele, 01171-1465 en G. Dekker-Guiljam, 01153-1223. De bijbehorende exkursie naar Brus sel zal waarschijnlijk op donderdag 1 februari zijn. De agrarische kommissie van de Ned. Bond van de Plattelandsvrou wen, van de CBTB en de Regiogroep Walcheren, hebben samen met de SEV van de ZLM een kursus georga niseerd voor de agrarische vrouwen uit Walcheren. In deze kursus zullen de volgende onderwerpen aan bod komen: - Milieu: hoe gaat de gangbare land bouw om met het milieu? Verschil tussen b.d.-landbouw en de geïnte greerde landbouw; hoe wordt er op b.d-bedrijven omgegaan met het mi lieu? Hoe werkt de Dienst Land bouw Voorlichting op Walcheren? - Ruilverkaveling: stand van zaken, hoe ver zitten we in de procedure en wanneer en hoe kunnen vrouwen een positieve bijdrage leveren aan de ruilverkaveling. - Grond- en pachtzaken: wat gaat veranderen in de Pachtwet; vrijwilli ge kavelruil, zaken doen met Fagoed. Plaats: "Hotel Walcheren" te Kou- dekerke. Tijd: Woensdagavond 19.30-22.00 uur. Data: 10, 17 en 24 januari 1990. Opgave vóór 20 de cember bij: Annie Abrahamse: 01189-1647; Annelies Blankers: 01189-2995 (na 19.00 uur); Leintje Brasser: 01180-25177. Natuurlijk kunt u bij bovengenoemde personen ook voor informatie terecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3