Kerstmis Kerstfeest in Duitsland NEDERLAND WALES c NOORWEGEN ANGOLA MAROKKO SRILANKA Mijn eerste herinnering aan Kerst mis is, een grote boom met veel kaarsjes. Een tante die een verhaalt je vertelde over een babytje dat ge boren was. Dat interesseerde me toen eigenlijk niet zo veel. Hetgene wat daarna volgde was voor mij het belangrijkste, het zingen. Ik kan me Twintig jaren heb ik in Duitsland gewoond en het Kerstfeest aldaar gevierd. Later - nadat ik in Nederland getrouwd ben met een Neder lander - probeerden wij toch de speciale kerstsfeer in Duitsland te be leven. Ik leefde alslrind in Duitsland, maar als volwassen vrouw in Nederland. Nederland is mijn thuis en ik hou er van. Toch krijg ik na bijna 30 jaren Nederland nog steeds 1 keer per jaar heimwee. Heimwee naar de speciale tijd vóór Kerstmis; naar de adventstijd. Hier gaat de adventstijd een beetje verloren door het gezellige Sinter klaasfeest. Alles was gericht - ook in ons jonge gezin - op het Sinter klaasfeest. En juist omdat IK deze Hollandse sfeer onze kinderen wil de meegeven, sloofde ik mij vreselijk uit. Het was meestal 2e advent voor ik er erg in had. In Duitsland is het anders. De ad ventstijd is een speciale tijd; je wacht op iets; je bereidt iets voor; je bent vol verwachting. En dat is niet alleen in de kerkelijke zin. Mensen, die nooit in de kerk komen, hebben toch dat speciale gevoel 4 zondagen vóór Kerstmis: het is advent! In vast ieder gezin wordt een adventskrans in de kamer opgehangen, die zelf gemaakt is van dennegroen; rood lint en 4 ro de of witte kleine dikke kaarsen. Te gen de avond van de le advent brandt er 1 kaarsje; de 2e advent 2 kaarsjes en als alle 4 kaarsjes bran den, is het de laatste zondag vóór het Kerstfeest. De kinderen kregen op le advent een kalender met 24 deurtjes of raamp jes. Iedere dag mocht je er één open doen. O, wat was je benieuwd wat er achter het volgende raampje zat en stiekem probeerde je voorzichtig 1 dag vooruit te kijken, maar het raampje ging niet meer goed dicht en moeder zag het toch! Enige jaren geleden zag ik een soort kalender hier in Fijnaart op de markt en ofschoon mijn kleindoch ter nog een baby was, kocht ik er toch een voor haar. De speciale kerstsfeer zat in het ge hele huis. Wat rook het heerlijk naar versgebakken koekjes als je uit school kwam. In Duitsland werden heel weinig koekjes gegeten (wel ge bak), maar in de tijd vóór Kerstmis stonden de eigengebakken koekjes op tafel. Waren ze woensdag al op, dan werden er gauw nieuwe gebak ken, maar zeker nooit gekocht! Het maanzaad wordt gemalen en in kokende melk met broodjes tot een pudding gemaakt. De geur alleen al verried iedere be zoeker, dat het haast Kerstmis was! Kerstmis zelf begint op de 24e de cember. Het wordt "Heiligen- abend" genoemd en het is de belang rijkste Kerstdag! Op le Kerstdag 25 december wenst iedereen elkaar op straat; in huis en in de kerk prettige Kerstdagen. Er worden geen kaarten naar de buren gestuurd; nee, de wen sen worden persoonlijk overge bracht. Natuurlijk is de 24e december be langrijk voor de kinderen, omdat ze dan hun cadeautjes ontvangen van de Kerstman (óf van het Kerstkind in andere streken van het land), maar de cadeautjes alleen dat is het niet. Het is weer dat speciale, dat je van binnen op 24 december voelt. Op deze dag is de gehele familie bij elkaar. Het is ondenkbaar, dat ie mand door gewone omstandigheden zou ontbreken. Op deze avond ben je er gewoon. Ze is vol met tradities, b.v. de kerstboom wordt pas de 24e in de kamer gehaald en blijft meestal staan tot 6 januari. De kerkdienst begint niet zo laat, zo dat de gehele familie aanwezig kan zijn; ook de kinderen (er zijn ook kerken, die om 12 uur 's nachts nog een korte kerkdienst houden). Later op de avond is er dan pakjesavond. Natuurlijk is dat elkaar cadeautjes geven ook hier uit de hand gelopen; net zoals in Nederland op 5 decem ber, maar als ik mijn moeder vraag: Waarom cadeautjes met Kerstmis?, dan antwoordde ze: Waarom niet? Er is toch feest. Als er een kind ge boren wordt in een gezin komen er toch ook cadeautjes? Er is blijd schap en dat onderstreep je met een cadeautje. Nooit zal het de bedoe ling geweest zijn om deze vreselijke grote cadeaus aan elkaar te geven. Iedere streek kent zijn eigen gerecht en zo zal je ook overal in Duitsland 's avonds op deze 24e december een speciaal gerecht voorgeschoteld krij gen. Het ene is eenvoudig; het ande re bijzonder uitgebreid, maar elk jaar eet je in het gezin hetzelfde ge recht op deze dag. Ik kan u verzeke ren, dat ik deze gewoonte ook nu nog in ere houd. Het was in het be gin voor mij moeilijk tegen de 24e december aan 25 haringen of aan 1 pond maanzaad te komen, maar mijn man zorgde er altijd voor dat het gelukte en u kunt mij geloven, dat onze dochters met hun Neder landse mannen altijd zullen probe ren om deze avond thuis bij ons te eten. Het is een fijne gewoonte! De 25 haringen worden verwerkt met spek en kruiden tot haringgehakt (heel fijn gemalen) en gegeten met gekookte aardappelen. Men drinkt er hete chocolademelk bij. Het kerkelijke gedeelte wil ik over slaan, dat is net zoals hier in Neder land, maar je hebt in Duitsland een tragedie: Het is de Muur, die dwars door Duitsland loopt. De Muur waar je niet over heen kunt sprin gen; de Muur waardoor je je familie, je moeder of dochter juist op deze avond niet kunt bereiken, geen kon- takt met elkaar kan hebben, niet el kaar kan bellen. Het is heel erg! Maar zijn deze mensen dan verge ten, die achter deze Muur wonen? Nee, toen de Muur werd gebouwd, werd er in het Westen een oproep ge daan om een kaarsje in het raam te laten branden, de gehele avond! Ik doe het al 27 jaren hier in Neder land en mijn zusje aan de andere kant van de Muur ook. P.S. Dit stukje is geschreven vóór 9 november 1989. De situatie in de D.D.R. is op het ogenblik veranderd. Wij zijn erg geluk kig, maar zal het zo blijven? Ons kaarsje laten wij met Kerstmis branden, maar nu als symbool voor de vrijheid. Een bepaalde vrijheid, die ieder mens op de wereld nodig heeft. nog heel goed herinneren, dat ik dat jaren lang het mooiste vond van het hele Kerstgebeuren. Het zingen. Kerstmis is voor mij door de jaren heen een feest gebleven, dat je viert met je naaste familie en eventueel enkele goede vrienden. En ik vier dat feest het liefste in mijn eigen huis. Met heel veel zang. Met z'n allen naar de kerk en daarna een kerstontbijt. Ik heb geen flauw idee, waar dat gebruik vandaan komt of bij welke godsdienst het hoort, maar het is wel enorm ge zellig. Wij geven elkaar geen cadeaus met Kerstmis, dat hebben we met Sint- Nicolaas al gedaan. Tijdens ons verblijf in Wales, heb ben we daar het Kerstfeest enkele malen meegemaakt. Je probeert vast te houden aan je ei gen tradities, maar je ontkomt er niet aan dat je ook bepaalde zaken overneemt. In Groot-Brittannië is het al sinds jaar en dag de gewoonte met Kerst mis geschenken uit te wisselen. Dit schijnt voort te komen uit de oude Romeinse gewoonte van de nieuw jaarsgeschenken, nl. de gewijde tak ken die het volk met de Kalandae van januari gewoon was elkaar te ge ven als een teken van voorspoed en overvloed. Zo zie je ook een krans aan bijna ie dere deur. Een deur die met Kerst mis nooit gesloten is. Iedereen die na de Kerstdienst aan je deur aanklopt om je prettige Kerstdagen te wensen wordt binnengevraagd, waarna een toast volgt en eventueel iets te eten. r-\ merry Christmas We wiihyoMO mer.iy Christ ma j We Wish you a mcr.ry Christmas, we wish you a mtr-ty =*-,—A Chnsbnasartiahap.Fy M*W jeor\ b';ng to dings we bring to f)0u and your Cjo&A ki.dings we bring to your Kin We wish ipua mcr.rg Christmas arc! a bap.py New bring US Sent* ?ig3y-pud .ding, now Pring us some pïj.gy- Pud-ding, now all li'Kc forwr Oil liKe fory 1 how bring US JcneTTg-eu-pud ding. flow bring usscmefia.au. all like - - forwe all liKe pud.fling, now brmq US piggy, pud. ding Out here' w* lile it, So Bring Some out here'. Kerstfeest in Noorwegen is een van de grootste familiefeesten die worden ge vierd. Ook hier is het in de donkerste tijd van het jaar een lichtfeest. Men begint daar op de eerste zondag van advent met het aansteken van de eerste kaars in de adventskrans en voor de kinderen met het openen van een luikje in de adventskalender elke dag één. Zo tellen ze de dagen tot de 24 luikjes open zijn en het grote feest daar is. De kerstman brengt pakjes die onder de kerstboom worden gelegd. De huismoeder bakt zeven soorten kerstkoekjes waarbij het gezin meehelpt. Op 24 december, kerstavond, wordt het kerstmaal gegeten. In elke streek is een bijzonder gerecht voor deze avond. Aan de westkust in het zuiden is dat een heel speciaal toebereide schapenribstuk. Die wordt na langdurig zoeten en drogen en weer weken, gekookt op een bed van berkentakjes in een pan met een bodempje water. Na 5 uur stomen is het vlees dan gaar en het hele huis ruikt heerlijk. Men eet er koolraap en aardappelen bij en drinkt er bier en akvavit of vruchtensap bij. Na het feestmaal worden de pakjes uitgepakt en pas daarna volgt het nage recht en de koffie. Kerstfeest is het feest van bezinning en ook dat doen we in Duitsland. Ik weet van vrienden in Schotland dat deze gewoonte daar ook bestaat, maar dan hoofdzakelijk met Oud en Nieuwjaar. Ook in Wales is dat dan het geval. Het is even wennen dat iedereen zo maar bij je binnen wandelt, maar je leert wel gelijk het hele dorp kennen en zij weten gelijk hoe jij bent. Nog een ander gebruik, dat vroeger verbreid was in geheel Europa, maar dat tegenwoordig in vele streken niet meer voorkomt, is het gebruik van de kerststronk. Gewoonlijk van eikehout, die in de Kerstnacht plechtig te branden ge legd wordt in de haard. Het is de be doeling dat hij helemaal opgaat en dat er verder niets in de haard ligt. In vroeger tijden werden in de von ken voortekens gezien, terwijl de as, waaraan het volkse bijgeloof een bij zondere macht toeschreef bewaard werd en later gebruikt tegen rampen en ziekten. Zo ver gaan de mensen in Wales net nog niet, maar ik kan me nog goed herinneren dat mijn buurvrouw me inprentte, dat ik de stronk vooral niet uit mocht laten gaan en ervoor moest zorgen dat hij "helemaal" opbrandde. Dat bracht geluk. Mijn volgende ervaring met een Kerstfeest buiten de huiselijke kring was enige jaren geleden. Ik ging tij dens de Kerstdagen op bezoek bij mijn man die op dat moment in An gola werkte. Ik was daar al eerder geweest, maar Kerstmis in de tropen was nieuw voor me. Het Kerstdiner buiten op de waran da, met kaarsen. Een versierde boom in de tuin diende als kerst boom. Na afloop van het diner met z'n allen naar het strand. Gezellig, maar Kerstmis? Nee. Dat speciale gevoel van verbonden heid, dat je normaal met Kerstmis vaak zoveel sterker voelt dan op an dere dagen, heb ik tijdens die Kerst mis alleen gevoeld in het kleine ka tholieke kerkje op de heuvel, waar ik naar toe was gegaan om toch te pro beren iets te vinden van de geboorte van Christus. Als enige blanke werd ik daar opge nomen in een zwarte katholieke ge meente, die bovendien nog het Kerstevangelie in de eigen taal ver telde, maar ik heb me nog nooit zo één gevoeld met mijn medemensen. Het doorgeven van een prettig kerst feest, dat rechts voorin de kerk be gon en links achterin de kerk eindig de. De dans- en zanggroep die in de kerk optrad en die later buiten de kerk nog lang doorging en die ieder een die bleef kijken en luisteren mee liet doen. Dat zijn de dingen die ik me altijd zal herinneren van mijn eerste Kerst in de tropen. Naar aanleiding van deze Kerstuit gave, heb ik ook nog bij diverse vrienden en kennissen geinformeerd naar hun manier van Kerstmis vieren. Marokkaanse vrienden vertelden me, dat, hoewel de meeste mensen in Marokko moslim zijn, in de grote steden de westerse feestdagen waar onder Kerstmis wel gevierd worden. De winkels zijn op die dagen echter gewoon geopend. Bij de Tamils die in ons dorp wonen heb ik geïnformeerd hoe het Kerst feest daar wordt gevierd. Ik had pech, alle Tamils die bij ons wonen zijn Hindoe. Maar één van hen had Christen-vrienden en hij vertelde me, dat de viering echt niet zo veel verschilt van wat er hier gebeurt. Kerstbijlage 1989 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 39