voor m vrouw De kerstboom Kind en kerstkind Kerstmis in Zuid-Afrika Kerstboom versieringen FfmrmiMh Mijn oom en tante wonen in Durban, Zuid-Afrika. Mijn oom is 58 jaar, en woont al 36 jaar in Zuid-Afrika. Zijn vrouw is een Zuidafrikaanse. Eind december, rondom de Kerst dus, heerst er een heel ander soort stemming als bij ons in Nederland. Eind december begint in Zuid-Afrika de zomer, en ook de zomerva kantie. De scholen sluiten het schooljaar af met examens en tenta mens, en iedereen verheugt zich op de lange zomervakantie. De stem ming die daar dan heerst, is te vergelijken met de stemming die bij ons te proeven is eind juni, vlak voor de zomervakantie. onder redak tie van de Redakliekominis- sie llond van riollelandsvromren voor /geland en llrobanl. Pedaklieadref Mevr l'J. de Rooy-Jan%e M.A. 1'vslOns 42. 4424 ZC H'emeldinge. Het is eind december heel erg warm, en mijn oom en z'n gezin waren vaak aan het strand van Durban te vinden met Kerstmis. Mijn oom heeft daar heel erg aan moeten wen nen, en mijmerde op zulke momen ten wel eens over een witte Kerst in Nederland. Zijn vrouw en kinderen begrepen die "heimwee" niet, want zij waren niet anders gewend. Ze tuigen wel een kerstboom op, ook vaak buiten in de tuin. Met Kerstmis zijn ze meer buiten dan binnen vanwege de hitte. Er wordt binnen in huis lang niet zoveel ver sierd als bij ons. Kaarsen worden niet of nauwelijks gebrand, want het is lang licht. De manier van Kerstmis vieren wordt vooral beïnvloed door gewoonten uit Engeland en Ameri ka. De kerstman is zeer bekend bij de Zuidafrikaanse kinderen. Ze krij gen met Kerstfeest veel cadeautjes van de kerstman. Rondom de Kerst zie je overal in de stad kerstmannen lopen, de kinderen kunnen in grote warenhuizen gefotografeerd worden zittend op schoot bij de kerstman. Ook de volwassenen geven elkaar cadeaus met Kerstfeest, en dat zijn vaak dure cadeaus.... De etalages van de winkels zijn wel feestelijk versierd. Het is de gewoon te om met de hele familie Kerst te vieren, men zoekt elkaar dus ook op, en maakt er, net als bij ons een familiefeest van. Er wordt ook uit gebreid gegeten en gedronken met de feestdagen. Maar in Zuid-Afrika is het heel gewoon om met de Kerst te barbecuen in de tuin... En dan is er ineens plumpudding (weer Enge land) als toetje. Het is wel gezellig zo met z'n allen bij elkaar, barbecuend in de tuin, en verkerend in een uitbundige stem ming omdat de zomervakantie be gint, maar het is absoluut niet te ver gelijken met wat wij onder kerstsfeer verstaan. Mijn oom mist dan vooral de koude, de donkere dagen voor de Kerst, vroeg de lampen aan, en zittend bij de kachel "Stille Nacht" zingen, ter wijl de kerstboom en de kaarsen branden. Maar deze stemming die wij zo goed kennen, is niet uit te leg gen aan mensen die dat nooit meege maakt hebben ZWEDEN In Zweden wordt op 13 december het "klein Julfeest" gevierd, want dan gaat de kerstvrede in. Het is dan 12 nachten vóór de geboorte van het Christuskind, de nachten waarin het stil en geheimzinnig is en heel donker. Als het St. Lucia is staat een dochtertje vroeg op, ze trekt een lange witte jurk of nachtjapon aan en maakt voor de hele familie ontbijt klaar. Ze draagt een blad met koffie en zelfgemaakte saffraanbroodjes en verrast alle huisgenoten in bed. Zij is dan Lucia de lichtbrengster en draagt een kroon op haar hoofd waarin echte vetkaarsen branden. Alles is echt, de boter en de koffie (geen cichorei) en in elke kamer zingt ze een liedje. Zij is immers Lucia die met het licht de goede gaven brengt. In oude tijden had men de voorraad voedsel voor de winter en gebruikte hier van zoveel dat er voldoende bleef tot de volgende oogst. Maar in de kersttijd durfde men er iets meer van te nemen omdat de belofte van het terugkerende licht ook de belofte voor nieuw voedsel bracht. Oorspronkelijk werd de kerst boom versierd met appels - noten - koekjes in diverse vormen - sui kergoed en kaarsen. Het waren vruchtbaarheidssymbolen en be doeld als offers voor de goden. Waarbij elk versiersel weer een eigen betekenis heeft/had. Kerstkransjes Gemaakt van koek of chocolade stelden oorspronkelijk het zon- nerad voor. Het was immers midwintertijd en men leefde toe naar de terugkeer van het licht. Zilveren slingers Deze geven een lichtglans, de oorspronkelijk licht uitstralende levensboom. Bij de Grieken en Germanen kende men het haar- offer, dit is nu gekerstend tot "engelenhaar". Kerstballen Oorspronkelijk waren dit de ap pels en de noten. Zo rond 1880 hebben glasblazers in Thüringen een nieuw procédé toegepast waardoor ze glas konden verzil veren. Deze "verzilverde" glazen ballen kwamen in de plaats van de appels en de noten. Klokken en bellen Deze deden dienst bij het oproe pen van de doden, als een verbin ding met het hogere waaraan ook de doden deel moesten hebben. Men gaat naar de Kerk, men heeft een boom met lichtjes, men stuurt elkaar kaarten en men eet veel en lekker. Voor zover hij wist, waren er geen speciale gerechten die juist met Kerstmis gegeten werden. Zo blijkt maar weer, dat mensen on derling niet eens zo heel veel ver schillen, ook al woont men kilome ters bij elkaar vandaan. Waar het met Kerstmis om gaat is de geboorte van het kindje Jezus, en dat wordt in iedere christelijke ge meenschap op bijna dezelfde wijze gevierd. Een voorloper van de kerstboom is de Wereldboom. In de Edda van Snorri (IJsland 1200) wordt de wereldboom de Ygg- drasil genoemd. Deze wereld boom omspande de hemel zowel als de aarde. In Duitsland zag men de eik als levens-/wereldboom en in de Scandinavische landen de es. Volgens de Edda hebben de go den Odin - Lodur en Hoenir de eerste mensen uit de boom ge schapen. Uit de es de man, Askr en uit de olm de vrouw, Embla. Vaak wordt aan de eik een man nelijk karakter toegeschreven (Donar en Zeus) en aan de linde een vrouwelijk (Frija). In de pas gekerstende streken van Europa gaf men de boomver ering niet zomaar prijs. Hoewel de kerk het verbood bleef het ge bruik in ere en zien we het de laatste 150 jaren weer in nieuwe vorm terug. De kerstboom kan ook in ver band worden gebracht met de mythologische wereldboom, de Yggdrasil. De hoogste tak daar van overschaduwde Odin's hoge woning en op die tak zat een ade laar die alles wat er op aarde ge beurde zag. Komt daarvan ons vogeltje in de kerstboom? Trompet of hoorn Gaat terug naar de god Heimdal, de wachter van de regenboog, die de brug vormde tussen hemel en aarde. Als er vijanden kwamen blies Heimdal op de hoorn. Ook kunnen we er een voorloper van de midwinterhoorn in zien. Groene krans Velen hebben die in de ad ventstijd al aan de voordeur han gen. Deze heeft dezelfde symbo lische betekenis als de kerst kransjes van koek en chocolade nl. het zonnerad. Kaarsen Men brandde deze ter verjaging van boze geesten en om onheil af te weren, terwijl hulst vanouds werd beschouwd als brenger van geluk. De kaarsen in onze tijd houden een belofte in van licht en vrede voor de hele wereld. Misschien zijn we er nu al iets dichterbij gekomen. Aan dit kerstnummer werkten mee: Gré van Bommel-den Hartog Nel den Engelsen-Graveland Els Geilvoet-Bevaart Helga den Hoed-Pilz An de Jonge-van Geest Anneke van de Linde-de Regt Nelly de Rooy-Janse Marjolein Vleugel-Mandemaker Klein kindje Jezus, ik ken j'al zo lang. Maar lieve Jezus, soms ben ik zo bang. Jij zou ons brengen de vrede op aarde; heeft jouw boodschap dan nu nog wel waarde? 't Verhaal van de kribbe klinkt wonderschoon, en 't engelenlied op zo blijde toon. Koningen kwamen van ver naar je toe. Maar nu zijn de meeste mensen te moe. Wie droomt er nog van vrede op aarde? Jij weet hoe men die aarde bewaarde. Het wordt steeds moeilijker daarop te leven. Door oorlog worden zelfs kind'ren verdreven. Zij lijden honger, hun ouders sterven. Willen zij deze aarde nog erven? Tóch geloof ik, en blijf ik geloven: jouw macht, kind Jezus, gaat alles te boven. Laat de mensen het overal horen, dat je toen niet voor niets bent geboren. Dat je voor iedereen zelfs bent gestorven en voor hen eeuwige vreugd' hebt verworven. Dan duren honger en pijn niet meer lang. Dan kindje Jezus, ben ik niet meer bang. Want mensen en kinderen, wéar zij ook leven mogen jouw heerlijke vrede beleven. Miep van Rooijen 14 Kerstbijlage 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 38