AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1990 m Ook bij het ingaan van de negentiger jaren zorgt Agrarische Studiereizen voor een gevarieerd reisprogramma. Met verre bestemmingen, snel be reikbaar per vliegtuig of nabije bestemmingen, rustig per bus of boot te bereiken. Kortom, voor een ieder hebben wij een geschikt reis doel. Zoekt u de sneeuw of juist zon? Wilt u genieten van prachtige natuur of gaat u voor het agrarische leven en werken in het te bezoeken land op reis? In 1990 vindt u bij Agrarische Studiereizen van alles wat!! BRAZILIË 1, 18 januari-4 februari, 18-daagse vliegreis/rondreis per bus VOL BRAZILIË 2, 27 januari-14 februa ri, 19-daagse vliegreis/rondreis per bus VOL GRAUBÜNDEN, 25 januari-2 fe bruari, 9-daagse busreis, win tersport) reis Voor de sneeuw gaat u naar Grau bünden in het mooie Oost- Zwitserland. Naast gelegenheid tot het beoefenen van wintersporten als langlaufen, skiën of winterwande- len, worden in de prachtige omge ving exkursies gemaakt naar o.a. de beroemde kuurplaats Davos met - naar men zegt - het gezondste kli maat van Zwitserland, per bergtrein naar Weissfluh Joch (2.663 m), de beroemde kloof Via Mala, het vorstendom Liechtenstein. Het geslaagde programma van 1989 her haald in 1990! Graubünden: sneeuw, gezonde berglucht en afwis selend programma maken deze reis geschikt voor jong èn oud! BERLIJN, 2-5 februari, 4-daagse busreis, verblijf in goed hotel nabij de beroemde Kurfürstendamm Een bezoek aan de internationale landbouwtentoonstelling "Grüne Woche" in West-Berlijn is het uit gangspunt van deze reis. Kort, maar veel waar voor uw geld door volledig programma: standsrondrit West- en Öost-Berlijn met bezoek aan o.a. Multivision waar aan de hand var dia's de geschiedenis van Berlijn ver- "cRiïdelijkt wordt; bezoek aan de Grossmarkt, waar 75% van Berlijn's behoefte aan groente en fruit ver handeld wordt; bezoek aan het be roemde Pentagonmuseum. Berlijn, door de veranderde situatie nu zeker een bezoek waard! EILAT, Zuid-Israël, 20-27 februari, 8-daagse vliegreis, verblijf in com fortabel hotel in Eilat Heerlijke ontspannende reis door vrije tijd die doorgebracht kan wor den aan het strand van de Rode Zee of bij het zwembad van het hotel. Daarnaast natuurlijk afwisselende exkursies: "dagje" Egypte tijdens de tocht door kleurrijke, bergachtige Sinaï-woestijn met bezichtiging van o.a. het Katherina klooster; tocht op de Rode Zee per boot met glazen bo dem om één van de mooiste onderwater-flora en fauna ter we reld te bezichtigen; safaritrip door het fascinerende "Hai Bar"; bestij ging Massada; "drijven" in de Dode Zee. De agrarische bezoeken vinden plaats tijdens de bezoeken aan enige kibbutzen. Eilat, het ideale reisdoel om de winter te vergeten en een voorschotje te nemen op de zomer! TENERIFE, 5-12 maart, 8-daagse vliegreis, verblijf in Playa de las Americas en in Puerto de la Cruz Tenerife is het mooiste eiland van de Canarische Archipel en heeft het he le jaar door een heerlijk "lente klimaat". De prachtige natuur zal een blijvende herinnering zijn. De vrij dorre zuidkust met brede zandstranden en imposante kliffen, staat in grote tegenstelling tot het vruchtbare noorden met vele soorten bloemen en planten. Per boot en bus wordt het eiland La Gomera be zocht. Hoge spitse bergen, diepe af gronden en ravijnen kenmerken het landschap van dit Canarische eiland dat een bijzondere taal "el Silbo" (gefluit) kent. Overige programma punten op Tenerife: tocht langs de 10 westkust naar de spectaculaire Acantilado de los Gigantes; bezoek aan de grootste, eeuwenoude Drake- bloedboom; prachtige tocht door het Nationale Park "las Canadas", de brede kratermond van de hoogste berg van Tenerife, de Teide (3718 m), letterlijk en figuurlijk het hoog tepunt van het eiland. Tenerife: heerlijk weer, mooie natuur èn agra rische bezoeken, allemaal op één eiland! AZOREN, 21-29 april, 9-daagse vliegreis/rondreis per bus en vlieg tuig, verblijf op de eilanden Sao Mi- quel, Terceira en Faial VER NIEUWD! In 1979 werd een reis naar de Portu gese Azoren georganiseerd. De kon- klusie was toen dat de Azoren door wat zij aan natuurschoon en land- bouwmogelijkheden te bieden had den, zeker een bezoek waard was. Nu, inmiddels 11 jaar later, valt de zuiverheid van de lucht, het intense klimaat, de vruchtbaarheid van de bodem, de manier van het bewerken van die bodem en de indrukwekken de vulkanische landschappen nog steeds op. Naast de bootexkursie naar het uit één berg bestaande ei land Pico, worden bovengenoemde eilanden bezocht, elk met zijn eigen bezienswaardigheden en geschiede nis. Interessante agrarische bezoe ken en bezichtigingen van prachtige natuurmonumenten wisselen elkaar af. Gelogeerd wordt in goede hotels in de gezellige hoofdsteden van de eilanden. De negen Azoren-eilanden zijn als vluchtheuvels in de Atlanti sche Oceaan; buitengewoon beziens waardig! ZUID-FRANKRIJK, MONACO, 7-18 mei, 12-daagse rondreis per bus Het zuidelijkste punt van de rond reis door Frankrijk is het prachtig aan de Middellandse Zee gelegen Ni ce. De bustocht zélve naar Zuid- Frankrijk valt zeker te waarderen: men passeert de mooiste streken van Frankrijk en bezoekt bezienswaardi ge steden. Via Reims, de op één na mooiste stad van Frankrijk (bezich tiging van de kathedraal), Troyes en Auxerre naar Lyon. Daarna naar Avignon voor bezichtiging van het Pauselijk paleis, de beroemde Pont d'Avignon, rondleiding door wijn kelders van Chateau-neuf-du-Pape. Mooi berglandschap in de sneeuw in Graubünden. Exkursies naar o.a. de oude Ro meinse hoofdstad Arles voor bezoek aan het klooster St. Paul de Mauso- le, waar Vincent van Gogh zijn laat ste levensjaren verbleef; agrarische bezoeken; per bus en boottocht door het natuurgebied de Camar- gue, rondleiding door Nïmes met be zichtiging talrijke Romeinse monu menten, etc. Na het verblijf in Avig non mooie tocht langs de zonnige bloemrijke Rivièra via Marseille voor een stadsrondrit en vrije tijd aan het strand naar Nice. Stadsbe- Italiaanse invloeden in Zwitser's Lugano. zichtiging Nice, gevolgd door een ex- kursie naar de schilderachtige vis sersplaats Antibes voor een bezoek aan het Museum Picasso. Een ander hoogtepunt: de schitterende panojia- maroute naar het vorstendom Mo naco met de luxe jachthaven, het pa leis van de prinselijke familie Gri- maldi, het Casino en het Oceanogra- fisch Museum in Monte Carlo. Na een boottocht op de Middellandse Zee en bezoek aan een parfumdistil leerderij in Grasse wordt de terugrei^ naar Nederland aanvaard. Zuid- Frankrijk/Monaco: de moeite waard! BODENSEE-Duitsland, 19-24 mei, 6-daagse busreis NIEUW De oevers van de mooie Bodensee staan centraal. Op de heenreis wordt onderweg in Duitsland overnacht, waarna de tocht zich voortzet in zuid-oostelijke richting met een be zoek aan de prachtige Rijn-waterval van Schaffhausen; deze tijd van het jaar op z'n mooist! Gelogeerd wordt in Friedrichshafen, een gezellige stad aan de oostelijke kant van de Boden see, vanwaar uit interessante exkur sies gemaakt worden. Natuurlijk staat een bezoek aan het bloemenei- land Mainau op het programma, evenals stadsbezichtigingen van Friedrichshafen, Constanz en Lin- dau. Tijdens de boottocht op de Bo densee, ziet u de omgeving eens van de andere kant. Mooie kastelen en indrukwekkende ruïnes worden be zichtigd als een deel van de "Oberschwabische Barockstrasse" wordt gevolgd. Vanzelfsprekend ook bezoeken aan agrarische bedrij ven: veeteelt-, akkerbouw- en fruit teelt. De Bodensee, het mooie meer in het zuiden van Duitsland, nodigt ook uit voor een bezoek! IERLAND, 7-14 juni, 8-daagse vliegreis De Republiek Ierland is een land met ongerepte natuur, groene heuvels en woeste berglandschappen, talrijke heldere rivieren, smalie kronkelende wegen, eenzame stranden tussen rui ge klippen en met riet of stro bedek te witte huisjes. Het lijkt of de mo derne welvaart geen vat op Ierland krijgt. In de hoofdstad Dublin daar entegen, vindt men naast historische gebouwen, invloeden van westerse moderniteitenEnkele toeristische en agrarische programmapunten: rondrit door Dublin; bezoek aan stoeterij (de Ierse renpaarden zijn wereldberoemd); bezoek melkveebe drijf, agrarisch onderzoekstation en rund veebedrijf; boottocht naar Gar nish Island voor wandeling door de "Italiaanse" subtropische tuinen; tochten door afwisselend ruige (Connemara) en lieflijke (Killarney) landschappen, "Ring of Kerry"; be zoek Openluchtmuseum Bunratty; de reis wordt afgesloten met een Middeleeuws banket in het Bunratty kasteel. Ierland, niet zomaar een eiland! LUGANO-Zwitserland, 6-15 juni, 10-daagse busreis De reis naar het Zuiden van Zwitser land gaat via de mooie waterval van Schaffhausen. In de gezellige Zwitsers-Italiaanse stad Lugano is het heerlijk vertoeven. De stad dient als uitgangspunt voor succesvolle ex kursies, zoals de tocht per kabelbaan naar de top van de berg Monte Bré, de boottocht op het Meer van Luga no, de dagtocht naar de boeiende Noord-Italiaanse stad Milaan voor stadsrondrit met bezichtigingen; mooie tocht via de steden Porlezza en Menaggio naar het Como Meer; bezoek aan de levendige markt van Luino aan de Italiaanse kant van het Lago Maggiore; tocht door het im ponerende Fabione-dal, etc. etc. Lu gano: de bergen, de meren, de prachtigste bloemen, planten en bo men in een heerlijk door de Alpen beschut klimaat maken deze bestem ming zo aantrekkelijk! NEW YORK, Niagara Falls, Washington-V.S., 14-25 juni, 12-daagse vliegreis De tocht in het Oosten van de Ver enigde Staten van Amerika per bus begint in de wereldstad New York. Tijdens een uitgebreide stadsrondrit door Upper en Low Manhattan met bezoek China Town, Harlem, het World Trade Centrum (met twee to rens van 110 verdiepingen) en de boottocht naar het State Island met het Vrijheidsbeeld, doet u onverge telijke indrukken op. De tocht door de Hudsonvallei naar Albany, met agrarische en toeristische bezoeken onderweg, vormt een aangenaam vervolg van de reis. Via Erie Canal Village en Syracuse door de mooie en vruchtbare streek van de "vinger- meren" naar één van de hoogtepun ten van de reis: de Niagara waterval len, die u van Amerikaanse èn Cana dese zijde kunt bekijken. Aanvaar ding van de tocht via de steden Pitts burgh en Gettysburg met bezichti gingen van bezienswaardigheden en verscheidene grote agrarische bedrij ven. Door de streek Pennsylvania Dutch met bezoek aan een menno nieten of amish boerderij wordt Washington D.C. bereikt waar een uitgebreide stadsrondrit door de hoofdstad van de Verenigde Staten een waardig einde vormt van deze schitterende reis. New Tork, Niaga ra Falls, Washington: 3 hoogtepun ten in één reis! LOIREDAL-Frankrijk, 18-23 juni, 6-daagse busreis NIEUW De prachtige kastelen in het uit gestrekte dal van de Loire zijn het uitgangspunt van deze nieuwe Agra rische Studiereis. Naast bezoeken aan enige kastelen - het één nog in drukwekkender dan het andere -, komt u in de diverse wijnkelders meer te weten over de heerlijke wijn van de streek, die u zelf kunt "keu ren". Overnacht wordt in de gezelli ge steden Angers en Tours, ideaal gelegen om de exkursies in de mooie omgeving te maken. Onder leiding van een deskundige gids zal een stadsbezichtiging van Nantes plaats vinden, gevolgd door een boottocht op de Erdre, de (volgens Koning Francois I) mooiste rivier van Frankrijk. Ook het agrarische aspekt komt aan de orde tijdens o.a. een bezoek aan het bedrijf van een oud-Nederlander en het bezoek aan een melkveebedrijf. Het Loiredal is door de vele kastelen, één van de mooiste streken van Frankrijk! LAKE DISTRICT-V.K., 23-28 juni, 6-daagse boot/busreis In juni bloeien de rhododendrons volop wat, in kombinatie met de bergen en diepe blauwe meren, voor een schitterend gevarieerd landschap zorgt, waar u niet op uitgekeken zult raken. Het prachtige Merengebied in Noord-Engeland wordt bereikt via een gezellige "cruise" en een prach tige bustocht door de Yorkshire Da- les. Onderweg wordt een bezoek ge bracht aan de Middeleeuwse stad York met bezichtiging van de be roemde Minster. Overnacht wordt in Windermere aan het gelijknamige meer. Op het programma staat, naast het bezoek aan York: enkele bezoeken aan agrarische bedrijven; panoramatocht door het prachtige landschap van het Lake District; tocht naar de grens met Schotland voor bezoek aan Hadrians Wall en Gretna Green, bekend om z'n snelle huwelijken. De reis is, zoals trouwe deelnemers aan Agrarische Studie reizen weten, volledig verzorgd. Lake Disctrict: ontdek hoe mooi de natuur is, niet eens zo héél ver hier vandaan. In de tweede helft van 1990 staan de volgende reizen op het programma: Noorwegen-Fjorden, 11-19 juli, 9-daagse vliegreis/rondreis per bus Luxemburg, 16-21 juli, 6-daagse busreis/5 overnachtingen in Clervaux Hongarije, 17-24 juli, 8-daagse vlieg- rijs/rondreis per bus Graubünden-Zwitserland, 27 juli-4 augustus, 9-daagse busreis Canada-Ontario, 1-15 augustus, 15-daagse vliegreis/rondreis per bus Denemarken, 6-13 augustus, 8-daagse rondreis per bus Schotland-V.K., 13-22 augustus, 10-daagse boot-busreis /rondreis per bus Turkije, 14-24 augustus, 11-daagse vliegreis/rondreis per bus Noord-Italië, 22-31 augustus, 10-daagse rondreis per bus Indonesië, 3-21 september, 19-daagse vliegreis/rondreis per bus Albanië, 10-17 september, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus Joegoslavië, 17-27 september, 11-daagse rondreis per bus Kent-V.K., 5-10 oktober, 6-daagse boot-busreis/verblijf in Canterbury Saueriand-Duitsland, 22-27 okto ber, 6-daagse busreis/5 overnachtin gen in Winterberg Florida, Texas-V.S., 2-15 novem ber, 14-daagse vliegreis/rondreis per bus Wenen, 14-18 oktober, 5-daagse vliegreis/4 overnachtingen in goed hotel in hartje Wenen. Voor uw aanmelding, nadere infor matie over deze reizen of voor de mettertijd te ontvangen brochure "Agrarische Studiereizen 1990", kunt u bellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, mevr. L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087. Kerstbijlage 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 34