Europese problemen, zoals overschotten en milieuvervuiling, spelen ook in de Amerikaanse landbouw. zoveel publiciteit aan gegeven, dat bij wijze van spreken niemand meer een appel durft te eten. De Amerika nen reageren impulsiever dan wij. Zoiets baart de landbouwsektor na tuurlijk zorgefi. Voor de afzet is het belangrijk dat de konsument ver trouwen heeft in de overheid en in de kontrolerende instanties. Ik heb daarover gesproken met iemand van het Amerikaanse ministerie van landbouw. Hij weet het ook aan het feit dat de Amerikaanse overheid niet zo snel kan ingrijpen als er bij voorbeeld ergens een besmetting is gekonstateerd. Daarvoor loopt de besluitvorming over te veel schijven. Vaak is de verantwoordelijkheid over verschillende ministeries en sta ten verdeeld. Als je dan kijkt naar onze dioxine-affaire, kun je toch zeggen dat die behoorlijk is begeleid door de overheid. In de VS zijn overheid en betrokken instanties eer der geneigd te ontkennen dat er iets mis is. Of ze zijn het openlijk oneens over de ernst van de zaak. Dat schept bij de konsumenten natuur lijk veel onrust". Hormonen "Bij het onderzoek naar hormonen is in de VS vastgesteld dat natuurlij ke hormonen niet in het vlees zijn te rug te vinden en dus niet schadelijk zijn. De Amerikanen staan het ge bruik van natuurlijke hormonen bij de agrarische produktie dan ook toe. Dat bemoeilijkt de handel met de EG natuurlijk, want die verbieden het gebruik van natuurlijke hormonen". Volgens Smits draait het eigenlijk om de vraag of je het aan de weten schappers moet overlaten welke nor men gehanteerd worden om te bepa len of een produkt schadelijk is of niet, of aan de konsument, die de wetenschappelijke resultaten ten spijt, zijn twijfels blijft houden. "Ik denk dat je als overheid rekening moet houden met de wensen van de konsument. Ik ben voor kontrole- systemen die de konsument een be paalde produktiewijze kunnen ga randeren. In een marktgerichte be nadering is de konsument tenslotte koning. Er is in de VS een markt voor hor- moonvrij geproduceerd vlees. De kontrole-instanties en de overheid geven echter niet een optimale on dersteuning om deze ontwikkeling te ondersteunen. We hebben een bedrijf bezocht, dat gespecialiseerd was in het produce ren van hormoonvrij vlees. Dat werd aan de deur verkocht en het vond veel aftrek. Een ander gevolg van het streven naar gezondheid van de Amerikaan se konsument is de opkomst van de biologische landbouw. Een pro bleem is hier nog de 'labeling' of eti kettering, die aangeeft hoe een pro dukt geproduceerd is. Niet in elke staat is dat goed geregeld. De kon- trole hierop gebeurt door de staten. In veel Amerikaanse supermarkten heb je naast de gangbare groenten een afdelinkje met produkten, die zonder bestrijdingsmiddelen zijn verbouwd. De Amerikaanse konsu menten zijn ook bereid daar meer voor te betalen. Voor een wat kleine re boer kan biologische landbouw een goed alternatief zijn voor verde re uitbreiding van het bedrijf". Veelzijdige landbouwstaat "Californië is wat agrarische pro- duktiewaarde betreft de belangrijk ste landbouwstaat van de VS. De landbouw is er heel veelzijdig. Som mige gedeelten zijn vlak, vergelijk baar met Nederland. Het land is vlak. Het klimaat is droog, waar door er weinig planteziekten zijn. Door irrigatie is het mogelijk inten sieve landbouw te bedrijven. Een groot deel van de groente- en fruit- produktie komt uit Californië. In Californië werken veel Mexicanen als goedkope arbeidskrachten, ook al is de produktie grotendeels geme chaniseerd. Voor zijn landbouwprodukten is Californië minder afhankelijk van het federale landbouwbeleid, dan bij voorbeeld het Midden-Westen. De staat loopt op milieugebied voor op ten aanzien van andere Ameri kaanse staten. Californië kent een vrij intensieve landbouw, waardoor de problemen rond bestrijdingsmid delen er ook eerder speelden^an in de rest van de VS. Doordat niet iede re staat dezelfde milieu-eisen stelt aan zijn landbouwproduktie, kan de ene staat in principe goedkoper pro duceren dan de andere. De Califor- nische boeren beklagen zich daar weliswaar over, maar het marktaan deel voor veel produkten is er zo groot, dat de Californische overheid zich daar in ieder geval geen zorgen om maakt. Ook in Nederland lopen wij tegen de vraag aan hoe streng - onze regels voor produktveiligheid en produktie-milieu moeten zijn met het oog op onze konkurrentieposi- tie. Maar het kan ook juist voordelig zijn om een voorsprong op te bou wen. Te zijner tijd zullen andere EG- landen toch ook aan strengere milieu- en kwaliteitsmaatregelen moeten geloven. Een nadeel is echter dat je veel zelf zult moeten uitvin den, want je hebt natuurlijk weinig voorbeelden om na te kunnen volgen. Milieu- en konsumentenorganisaties staan in Californië vrij sterk. Er is dan ook al een behoorlijk strenge wetgeving voor bestrijdingsmidde len. De Californische konsument is iets kritischer dan de doorsnee Ame rikaan werd ons verteld", zegt Smits. "Hij staat nogal argwanend tegenover residuen en wil steeds meer produkten die zonder bestrij dingsmiddelen zijn geproduceerd. De Californische boeren die wij be zocht hebben staan veel minder ne gatief tegenover die kritische hou ding, dan de boerenorganisaties. Boeren proberen in te spelen op de vraag. Veel boeren, ook de wat gro tere, hebben al ervaring met geïnte greerde bestrijding. Daar kunnen wij nog veel van leren. Het produce ren van produkten zonder chemische middelen is duidelijk een positief verkoopelement. Wij hebben een wijnbouwbedrijf bezocht, waar men het gebruik van chemische bestrij ding ging afschaffen. Uit experimen ten was gebleken dat het wel mee viel met de inkomstenderving, omdat die gecompenseerd wordt door een wat hogere produktprijs en lagere kosten. De ontwikkeling van duur zame bedrijfssystemen zal in de toe komst gestimuleerd worden". Midden-Westen De staten Minnesota en Illinois van het Midden-Westen liggen in de 'corn belt' van de VS. Dit gebied is ernstig getroffen door de landbouw- krisis. De landbouw is heel eenzij dig. Smits: "Door overheidsteun- programma's draait de landbouw tenminste nog een béétje. Die land- bouwkrisis is zo'n tien jaar geleden ontstaan. Toen waren er op de we reldmarkt tekorten. Om op de vraag in te spelen is met overheidssubsidies schaalvergroting in de landbouw gestimuleerd. In die tijd dacht men dat de bomen tot in de hemel kon den groeien. Er is enorm veel geïn vesteerd. In machines en grondaan koop. Als de banken de boeren dat geld niet wilden lenen, dan deed de overheid dat wel, eventueel met ren tesubsidie. Veel banken in de VS werken regionaal of zelfs lokaal. Veel van deze banken zijn in proble men gekomen, omdat boeren hun verplichtingen niet konden nako men. Dat geldt ook voor de over heid. De Amerikaanse mentaliteit om op afbetaling te kopen heeft veel akkerbouwers financieel de das om gedaan. Wat dat betreft is de finan ciële positie van de Nederlandse ak kerbouw gezonder. De solvabiliteit, ook die in de akkerbouw, is veel gunstiger dan in de VS. Dat komt vooral omdat de Nederlandse boe ren en de banken financieel minder risiko's nemen, maar ook omdat het EG-landbouwbeleid veel meer stabi liteit in de prijzen heeft gegeven. In de VS wil men nu de direkte geldleen aan boeren stoppen en overgaan naar een systeem, zoals wij dat ken nen met een borgstellingsfonds voor de landbouw. Toen de wereldmarkt instortte kwa men veel boeren in de problemen. Daar kwam nog een sterke rentestij ging bij en een periode van droogte. Het eind van het liedje was dat veel boeren zwaar in de schulden zaten of failliet werden verklaard. Boeren die indertijd niet zwaar geïnvesteerd hebben en die met weinig leningen zitten gaat het heel aardig af. In Minnesota is ook melkveehoude rij. In het algemeen zijn de bedrijven er groter dan de onze. De veehoude rij is in het Midden-Westen groten deels grondgebonden, ook de var kenshouderij. Melkveehouders in deze streken zijn wat benauwd dat ze worden weggedrukt door melkvee houders in Californië met 1000 koei en of meer". Het Zuiden "Het Zuiden, Louisiana en Alaba ma, is een aantrekkelijk gebied wat betreft klimaat en natuur. De sfeer is er wat meer 'easy going'. De land bouw stelt er niet zo veel voor. Er zijn katoenbedrijven, ontstaan uit de oude plantages. Kleine bedrijven zijn in handen van niet-blanken en worden part-time gevoerd. De teelt bestaat naast katoen, uit soja of tar we en er is wat veehouderij. Boeren die uit de landbouw wilden stappen, konden hun grond duur verkopen en een baan buiten de landbouw vin den. Faillissementen zijn er dus praktisch niet geweest. De introduktie van katoenplukma- chines is van grote invloed geweest op de katoenteelt, ook sociaal. Vroeger was dat een hele arbeidsin tensieve teelt. Voor een hektare wa ren vroeger 100 mensen een uur aan het plukken. Nu bewerkt één machi ne een halve hektare per uur. De ka toenteelt is overigens een volstrekte monocultuur. Chemische bestrij dingsmiddelen worden hier volop toegepast. Je zag overal spuitvlieg- tuigjes. Milieuvraagstukken zijn hier nog ver weg. De aandacht van on derzoek en voorlichting richt zich meer op sociaal-ekonomische vraagstukken. In Louisiana hebben we een suiker rietplantage bekeken. De landbouw in dit gebied heeft moeite om te kun nen konkurreren met andere gebie den in de VS en om aan voldoende arbeidskrachten te komen". Image Tot slot zegt Smits: "Wat mij in het kontakt met mijn Europese mederei zigers opviel, was dat het beeld dat men heeft van de Nederlandse land bouw enigszins bepaald wordt door een zekere afgunst. Onze landbouw is tenslotte op een aantal gebieden efficiënter dan die in veel andere EG-landen. Men vindt de Nederlandse landbouw in dustrieel opgezet, massaprodukten leverend tegen een lage prijs. Toch exporteren wij ook al heel wat biolo gisch geteelde produkten. Als je een groot deel van de produktie expor teert, zoals Nederland dat doet, ben je kwetsbaar voor een negatieve beeldvorming. Wat produktkwali- teit en wijze van produceren betreft zullen we steeds kritisch bekeken worden. Dat moeten we in ons be leid sterk laten meewegen. We moe ten vooruitlopen op de wijzigende opvattingen over landbouw, milieu en welzijn van dieren. We zullen toe moeten naar een landbouw die zowel intensief en efficiënt, als sociaal en milieuvriendelijk is. Dat komt ook ons 'image' in het buitenland ten goede". (Uit 'Platform') (foto: USDA, Tim McCabe) 9 Een van de milieuproblemen waarmee de Verenigde Staten te kampen hebben is erosie. Kerstbijlage 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 33