De Amerikaanse landbouw from coast to coast "Een van de diskussiepunten in de VS is de nieuwe landbouwwet na 1990. De Amerikanen herzien hun wet om de vijf jaar. De vraag, die ook in de GATT (wereldhandelsover eenkomst) speelt, is onder meer of Kerstbijlage 1989 Nieuwe landbouwwet 'De' Amerikaanse landbouw bestaat niet. De landbouw in het Zui den van de Verenigde Staten is niet te vergelijken met die in Californië. De 'corn belts' in het Midden-Westen geven een geheel ander beeld dan de kleine gemengde bedrijven in Alabama. Wat veelzijdigheid betreft doet de Nederlandse landbouw overigens niet onder voor de Amerikaanse. In beide landen spelen bovendien problemen als over- produktie en milieuvervuiling. Maar daarnaast zijn er enorme ver schillen, al was het maar door het verschil in grootte en natuurlijke omstandigheden. Wat dat betreft zijn de Verenigde Staten beter te vergelijken met de EG. Ir. L.C. Smits is plaatsvervangend hoofd van het Stafbureau Land bouw en Voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw en Visserij, het onderdeel dat voor een belangrijk deel verantwoordelijk is voor het landbouwstruktuurbeleid. Vier weken lang is hij 'from coast to coast' door de VS gereisd. In een gemêleerd Europees gezel schap van mensen van ministeries van Landbouw, standorganisaties en coöperaties. Tijdens de studiereis zijn Washington D.C., Califor nië, Minnesota, Illinois, Alabama en Louisiana aangedaan. In dit in terview geeft de oorspronkelijk uit Zuid-Beveland komende Smits zijn indrukken. Hij gaat daarbij in op de belangrijkste diskussies, zo als die momenteel spelen in en over de Amerikaanse landbouw. "Wat natuurlijk heel bepalend is voor de Amerikaanse landbouw is de enorme uitgestrektheid van het land en de zeer diverse klimatologi sche omstandigheden. Regionale specialisatie is er veel verder doorge voerd dan in Europa. Groente voor het hele land komt bij voorbeeld uit Californië. De afzetstruktuur is in de VS veel ingewikkelder dan bij ons, al was het maar omdat de af standen zoveel groter zijn. De agri business of verwerkende industrie heeft veel meer invloed dan in ons land. In veel sektoren, zoals de vlees- en graansektor, heb je nauwe lijks coöperaties. Vaak heeft een boer in de wijde omtrek maar één af nemer, waardoor hij dus zeer afhan kelijk is", aldus Smits. "Het aandeel van de boeren in de beroepsbevolking in de VS is 2% (in Nederland ruim 5%). Dat is zo'n klein percentage, dat de Amerikaan se boerenlobby, traditioneel zeer sterk, verzwakt raakt. Men is be zorgd dat de boerenbelangen steeds meer ondergeschikt gemaakt worden aan andere belangen, zoals die van milieu, natuurbehoud of verwerken de industrie. Het feit dat er aan de ene kant enor me subsidies naar de landbouw gaan en dat aan de andere kant diezelfde landbouw bestrijdingsmiddelen ge bruikt die het milieu verontreinigen en deels op de agrarische produkten achterblijven is een ongelukkige kombinatie, die het 'image' van de boeren in de VS geen goed doet. Ook de boerenvoormannen in de VS gaan inzien dat dat moet verande ren. Overigens zijn dit onderwerpen die ook in Nederland aktueel zijn". Federale regering "Ons belangrijkste bezoek was dat aan Washington D.C.", zegt Smits, "de plek waar de federale regering zetelt. Washington is te vergelijken met Brussel, waar het landbouwbe leid van de EG wordt bepaald. Zo wordt in Washington op federaal ni veau het landbouwbeleid bepaald. Dat is dus ook de plaats waar gelob byd wordt en waar iedereen iedereen probeert te beïnvloeden. Op het gebied van het markt- en prijsbeleid voor landbouwproduk- ten hebben de individuele staten nauwelijks ruimte voor een eigen be leid. Op andere gebieden, zoals on derwijs en milieu, zijn de staten ta- Ir. L.C. Smits zijn die het land regeren", zegt Smits. "Een verschil met ons land is je de landbouwsubsidies volledig moet ontmantelen. Moet je subsidies loskoppelen van produkten, een soort direkte inkomenssteun dus, waardoor het een meer sociaal in strument wordt? De meningen zijn hierover sterk verdeeld en vooral buiten Washington moet men er wei nig van hebben. In de VS zijn steunprogramma's voor agrarische produkten vaak an ders opgezet dan in de EG. Voör maïs is bijvoorbeeld een bepaalde richt- en bodemprijs vastgesteld. Een boer die mee doet aan zo'n pro gramma is verplicht een deel van zijn grond braak te laten liggen (set aside). Als kompensatie krijgt hij het verschil tussen markt- en richtprijs van de over heid vergoed. De EG-konsument be taalt de ondersteuning van de landbouwer meer na een hogere prijs. Het aandeel van de boeren in de beroepsbevolking van de VS is 2%. melijk autonoom. Meer te vergelij ken met de positie van de EG- lidstaten dan de provincies in Neder land. Californië bij voorbeeld stelt veel strengere eisen aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen, dan welke andere staat dan ook". Machtig congres "Diskussies over het toekomstige landbouwbeleid spelen ^zich niet al leen af binnen de regering, maar ook binnen het congres, de volksverte genwoordiging. De macht van het congres is in de VS duidelijk groter, dan die van ons parlement. De con gresleden beschouwen zichzelf als beleidsbepalend en de ministers en hun ambtelijke apparaat als uitvoe rend. Wat meespeelt is dat de afgelo pen periode een demokratische meerderheid in het congres zitting had met een republikeinse regering. Daardoor was over bepaalde onder werpen een voortdurende strijd aan de gang tussen regering en congres. De afstand tussen regering en parle ment is in de VS veel groter dan in Nederland. Als je spreekt met con gresleden en hun medewerkers, ge ven ze je het idee dat zij het eigenlijk De Amerikanen tonen zich bezorgd om hun gezondheid en de kwaliteit van hun voedsel. ook dat de congresleden een hele staf van medewerkers om zich heen hebben. Regionale belangen spelen bij congresleden vaak een belangrij kere rol, dan of iemand republikein is of demokraat. Dat is vooral zo bij landbouwonderwerpen Begrip voor de landbouw "Europese problemen, zoals over schotten en milieuvervuiling spelen ook in de VS. De opgave waarvoor ons landbouwbeleid zich de komen de 10 jaar geplaatst ziet, is om zowel overschotten als vervuiling terug te dringen. Ik heb toch wel het idee ge kregen dat onze problemen niet uniek zijn. Ook in de VS klagen de boerenorganisaties dat milieumaat regelen te snel worden opgelegd en dat de prijzen te snel moeten worden afgestemd op de markt. De noodzakelijke bedrijfsaanpassin- gen vragen steeds meer deskundig heid van de boeren. Mijn indruk is dat de kwaliteit van de bedrijfsvoor lichting in de VS heel wisselend is. Voorlichting is er vooral technisch ingesteld en gericht op het verhogen van de produktie. Ook de kwaliteit van praktijkonderzoek ten behoeve van de agrarische sektor wisselt sterk. De ene universiteit is veel vooruitstrevender dan de andere. De samenhang tussen onderzoek en voorlichting lijkt minder intensief dan in ons land, terwijl in de VS de voorlichting georganiseerd wordt vanuit de universiteiten. De voor lichting die van het bedrijfsleven komt, lijkt effektiever te zijn dan die van de overheid". Volgens Smits zijn de voorlichters uit het be drijfsleven aktiever: "Ze worden be ter betaald en ze zijn groter in aantal". (foto: USDA, Tim McCabe Ook speelt de diskussie over produk- tiebeheersing door de prijzen te laten bepalen door vraag en aanbod. Mijn indruk is dat men ook in de VS een compromis zoekt tussen die beide wegen en dat men, zoals in de EG, wat marktgerichter aan de slag wil gaan. De huidige steunprogramma's werken monocultures in de hand. Boeren die maïs telen, blijven maïs telen. Voor monocultures moet een boer bovendien meer chemische bestrijdingsmiddelen gebruiken en daar wil men in de VS ook van af. Een van de wijzigingen in de land- bouwwetgeving die wordt overwo gen, is om grond die beschikbaar komt voor een bepaald gewas door set aside te gebruiken voor meer doeleinden". Milieuvraagstuk "Je kunt in zijn algemeenheid niet zeggen dat de Amerikanen voorop lopen in de oplossing milieuproble matiek", zegt Smits. "Het al of niet voorop lopen bij het nemen van mi lieumaatregelen wordt meestal be paald door de mate waarin een staat problemen heeft met het milieu. Dat geldt hier in Europa net zo. Globaal De zes bezochte staten. gezien lopen de Amerikanen tegen dezelfde problemen aan als wij. Bij de oplossing daarvan kan uitwisse ling van gegevens heel nuttig zijn. Wij wonen tenslotte op dezelfde pla neet en hebben allemaal met verge lijkbare milieuproblemen te maken. Het milieu wordt in de VS steeds be langrijker geacht. Ex-president Rea gan heeft er weinig aandacht aan be steed, maar president Bush lijkt zich duidelijk te willen profileren op mi lieugebied. Dus zullen er strengere milieunormen komen. Het duurt vaak wat lang voordat de Amerika nen iets besluiten, maar als ze dat dan doen, zetten ze zich er volledig voor in. Het kan best zijn dat het Amerikaanse milieubeleid zich met Bush in een versneld tempo zal ont wikkelen. In de landbouw speelt vooral de mi lieuproblematiek rond erosie, bestrijdingsmiddelen en bemesting met kunstmest. Een aantal staten, Ohio bij voorbeeld, is erg afhanke lijk voor de drinkwatervoorziening van het grondwater dat vaak onder landbouwgebieden zit. Maar overbe- mestingsproblemen door dierlijke mest, zoals wij kennen, kennen ze in de VS nauwelijks. Er is veel minder sprake van geconcentreerde veehou derij. Er zijn wel grote melkveehou derijbedrijven en mesterijen, maar die liggen zo verspreid, dat milieube lasting veel minder op één regio is toegespitst dan bij ons. Vergeleken met de verontreiniging door in dustrie en auto's wordt verzuring door ammoniak niet beschoüwd als een belangrijk milieuprobleem. Op het gebied van bodemerosie zijn uitgebreid maatregelen getroffen. Er is een 'conservation program' voor erosiegevoelige gronden en andere kwetsbare gronden. Tien jaar lang is men verzekerd van een vergoeding als de grond bedekt wordt ge houden. Sinds 1985 is iedere boer verplicht een 'conservation plan' op te stellen en goed te laten keuren. Daar zou de EG een voorbeeld aan kunnen ne men. Met het oog op natuurbescher ming zal deze mogelijkheid waar schijnlijk verder worden verruimd". Jong en gezond "In ons reisprogramma was ook voorzien in 'home hospitality' dat wil zeggen dat je bij een gezin werd uitgenodigd voor het avondeten. Wat mij opviel, naast hun gastvrij heid, is dat de Amerikanen zich heel bezorgd toonden om hun gezond heid en de kwaliteit van hun voedsel. Er is daar een hele kuituur om jong en gezond te blijven. De commercie speelt daar gretig op in, door allerlei pillen en gezond voedsel aan te prij zen. Tegelijkertijd zie je veel zwaar- lijvige mensen, die het niet nauw ne men met voeding en leefwijze. De auto wordt voor ieder wissewasje ge bruikt. Wat in de VS meer speelt dan hier is de diskussie rond residuen, resten bestrijdingsmiddelen op voe dingsmiddelen. De Amerikaanse konsumenten vertrouwen de voe dingsmiddelen en de kontrolerende instanties kennelijk niet meer zo. De korte-baaninstelling van de media, die uit zijn op sensatie, draagt daar aan bij. Als er bij voorbeeld ergens in het land een appel met iets te veel residu wordt gevonden, wordt daar 3 0 N019NIHSVAA

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 32