Zal leven toekomstige boerin alleen uit vragen bestaan? 'Gastheer' Onder het aardappelen schillen glijdt er plotseling een auto langs het raam over 't land. Een tik keltje gramstorig, maar toch ook wel nieuwsgierig loop ik naar buiten om te zien wie er zo bru taal is. Want ik ben opgegroeid met de regel dat je alleen op je sokken op het land mag komen (ahum). Bij tijd en wijle mag ik graag wat in het verleden spitten. Oftewel: lekker nostalgisch doen. Denk niet dat het bij ons thuis louter rozegeur en maneschijn was. Het gemopper van vader over luizen- legers en coloradokevers; en moeders zuchten wanneer ze nog een jaar op een nieuw vloerkleed moest wachten, zullen me altijd bijblijven. Ze hebben hard ge werkt. Wat ik wil vertalen in: Kreatief bezig geweest in het zor gen voor het dagelijks brood. Als vader trots met tien doosjes aard beien (de allereerste uit de om trek) naar de veiling ging en daar goed geld voor ontving. En moe der even trots de welgevulde kel der liet zien, ook dat zal ik niet vergeten. Dat noem ik kreativi- teit. Naar eigen inzicht, als indi vidu, je kostje verdienen. De er varing heeft geleerd dat je (mits een gematigde levensstijl nastre vend) dan als zelfstandige een goed bestaan hebt. En zo hoort het ook. Over de boerin van nu hoef ik ei genlijk niks te schrijven. U en ik weten maar al te goed dat we langzamerhand haast verzuipen in de verplichtingen die worden opgelegd door 'hogerhand'. We MOETEN dit en dat, we MO GEN zus en zo. Waag het niet om zelf eens iets uit te proberen, want binnen de kortste keren staat er een zwerm voorlichters op je erf om te kontroleren of het wel aan HUN eisen voldoet. Het gebeurt wel dat MR. B. HIM SELF ook komt kijken, maar aangezien die zich altijd op de vlakte houdt, heb je daar weinig of niks aan. Persoonlijk vind ik het een schandaal als boerinnen een baan moeten hebben of ne men, om hun bedrijf in stand te houden. Dat hoort niet. Onze werktijden horen fatsoenlijk be taald te worden. Anders ben je geen boerin. Dan had je daar ook niet voor gekozen. Een vrouw van een bakker gaat toch ook geen bejaarden verzorgen. Het zal als boerin niet gemakke lijk zijn in te spelen op toekom stige ontwikkelingen. Om die ontwikkelingen (ten goede of ten kwade) en die alsmaar groter wordende wirwar van regels te kunnen doorzien, zal ze, vóór ze zich op het agrarische liefdespad wil begeven, een brede algemene ontwikkeling moeten hebben. Ook al heeft haar partner zich zo goed mogelijk voorbereid, hij zal haar elke dag nodig hebben. Je kunt nou eenmaal nooit alleen een bedrijf runnen. In vergelij king met moeder en oma zal ze over veel meer onderdelen moe ten kunnen meepraten en beslis sen. Daarom zal ze voortdurend kursussen moeten volgen om op de hoogte te blijven van wat er in de agrarische wereld te koop is. Wat rnoet je wel verbouwen of juist niet. Hoeveel levert het op. Wat kan er dan aangeschaft wor den. Hoeveel kunnen we investe ren. Wat kost de opleiding van de kinderen. Kan er een vakantie af. "Onze werktijden horen fatsoenlijk betaald te worden. Een vrouw van een bakker gaat toch ook geen bejaarden verzorgen?" Alleen vragen? Het lijkt er op dat het leven van de toekomstige boerin alleen uit vragen zal bestaan. Om geen 'hoofdbrekens' te krijgen, zal ze haar computer raadplegen. In plaats van sokken breien zal ze achter haar burootje tik-tik op het electrische denknet haar we reldje regelen. Het zal daarbij aan haar mate van kreativiteit liggen of ze zich in de massa (he laas) kan handhaven, en wel of niet gelukkig is. Nog even terug naar die auto. Een meneer zwaait met papieren zakjes en zegt grondmonsters te willen nemen, om eventuele aard appelmoeheid op te sporen. Waar en wanneer heb ik dat eer der gehoord? Precies. En daarom ga ik van de winter weer vrolijk naar de E.V.A.V. kursus (ekonomische vorming agrarische vrouwen). Tot ziens! Annie Heyboer-van Dalen Mijn goede vriend K. heeft een mooie bosjacht in Noord- Brabant. Hij is daar vaak. Te vaak vindt zijn lieve echtgenote. Mijn vriend maakt dat goed met een klein autootje. Hij heeft zo'n boodschappen-ding voor haar gekocht. Het probleem is nu, die bood- schappenkar is verrekte handig in het bos en heeft bovendien een vrij aardige schutkleur. Moeders moet dus met de grote auto de stad in, 'Schat, die grote auto rijdt veel gemakkelijker en draait op een dubbeltje en is toch veel veiliger'. Mooie smoes vindt zij. Maar beste lezers, vrees in deze gèèn echtscheiding. Het is een fantastisch stel met al grote, stu derende kinderen, die het ook al grote huis zijn uitgevlogen om in het weekend met vrienden en vriendinnen terug te keren. Derhalve is het bij hen net zo als bij ons: vrijdagavond het huis vol, de koelkast vol èn voor de wasmachine. Zondagavond is al les weer leeg. Zoals ik al zei, heeft hij een wer kelijk mooie bosjacht. Ik moest maar eens komen als ik zin had. Maar als je zelf elke week een paar keer op pad bent voor de jacht valt een dagje ekstra vrij niet zo-makkelijk te regelen. Er moet toch ook brood op de plank komen, nietwaar? Bij toeval ging er een geplande jacht niet door, telefoon gepakt en gebeld. Het antwoord was kort: 'Je komt. Zo en zo moet je rijden, de jachtopzichter zal er zijn en je doet maar'. Het zal je gezegd zijn. Op tijd was ik aanwezig bij de hut. Eerst maar door het veld rij den en na een goed uur waren we terug en konden de plannen op tafel komen. Na de koffie het veld in. Na een paar uur lagen er 15 konijnen op het tableau om lijst met 5 hanen, schitterend op kleur. De schut legde wat wild in de kofferbak en bij de aangebo den borrel kon ik hem bedanken voor de fijne dag en het wild. 'Och', zei hij, 'ik doe het niet al leen. Mijnheer is ook vaak hier en dan is het net zoals nu. Ge deelde vreugde is dubbele vreug de. Hij vindt het fijn om iemand een plezier te doen en heeft mij nog nooit gevraagd wat er wegge geven wordt. Er blijft wel genoeg over'. 'O ja, ik heb nog een kerst boompje met kluit bij uw auto gezet, is wel aardig voor thuis'. Toen ik mijn vriend 's avonds belde, wuifde hij de bedankje weg met de woorden: 'Als je zin hebt ga je maar, bel me maar op en het is goed'. Wat een Gastheer. Met een feestelijke chocolade-fruit fondue weer eens iets anders, voor de kinderen dan het geijkte stukje kip of bal gehakt, frites en appel moes. Een feestelijk gebeuren waar bij de kinderen zich kunnen uitle ven. Door het meeste zelf te doen, zonder het gevaar voor het oplopen van brandwonden of erger. We be ginnen, door de fonduepan met vorkjes maar weer eens te voorschijn te halen. Die, na het gestoei met het gourmetstel, de grill-barbecue, het tosti-ijzer plus de nu weer erg popu lair geworden magnetron oven, er gens op zolder of in een of andere kast is verdwenen. Hebt u de fondue pan gevonden, dan kunt u beginnen met de voorbereidingen. (±6 personen) Waarbij u een keuze kunt maken uit liefst vers fruit: bij voorbeeld schaaltjes in grove stuk ken gesneden, van schil en klokhuis ontdane appels en peren, in stukken ongepelde bananen, partjes manda rijnen, geschilde en in dikke plakken gesneden kiwi's, druiven, walnoten, gedroogde pruimen ook pot of blik- fruit komen in aanmerking; stukjes ananas, perziken, abrikozen, ontpit te kersen. Maar ook exotische vruchten zijn er bijzonder geschikt voor en het pro beren waard, bijvoorbeeld ontpitte dadels, geschilde en in partjes gesne den papajo's (zwarte pitjes verwijde ren), geconfijte vijgen, geschilde en in partjes gesneden mangistan, part jes watermeloen, in blokjes gesne den mango's (pitjes verwijderen), van schil ontdane litchis. Verder kunt u als garnituur tussen al dit moois nog het onderstaande zetten: gesneden suikerbrood, lange vin gers, stroopwafels, oublies, rozij nen, koude opgerolde in repen ge sneden marshmallows en pinda's, marshmallows en pinda's. Is de keuze gemaakt, dan rest ons nog het belangrijkste van de fondue: de saus! De hieronder beschreven chocosaus wordt warm gebruikt, en gehouden door middel van een rechaud of de fonduepan in een warmwaterbad, géén open vuur!! Laat 200 gram pure bittere chocolade op een lage warmtebron smelten en roer intus sen 150 gram roomboter goed op met de volgende ingrediënten: 2 zak jes vanillesuiker, 1 Vi theelepel kaneel en 1 mespunt kruidnagelpoeder. Roer dit vervolgens goed door de in middels gesmolten chocolade, laat het even doorwarmen en roer er ver volgens 1 Vi dl koffiemelk en 1 Vi dl appelsap of sinaasappelsap door. Hou het lauwwarm en laat de kinde ren nu gaan stoeien door allerhande stukjes fruit in de warme chocosaus te dopen. Waren de fonduevorkjes niet te vinden, geen nood: gebruik dan satéstokjes. Ook kunt u de saus koud gebruiken, voeg er dan een afgestreken eetlepel in wat koud water opgeloste poeder gelatine bij en klop de saus koud. Prettige (kook) feestdagen! M.A. van der Vliet Kerstbijlage 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 30