in de winter de kale bomen het door laten van licht weinig belemmeren. Ook zijn er wel leilinden gekweekt voor verfraaiing van de omgeving. De Dorpsstraat in Wemeldinge die met twee rijen linden is bezet heeft hiermee een mooi aanzien. Hoewel weinig voorkomend zijn er linde- De lindebomen bij de kerk te Kloetinge vormen fraaie zogenoemde bruidslaantjes. laantjes die overhuifd zijn. De top pen van de twee rijen bomen zijn hierbij samen tot een boog gevormd. De toegangslaantjes bij de Kerk te Kloetinge zijn hiervan fraaie voor beelden. In de volksmond ter plekke staan ze als "bruidslaantjes" bekend. De leeftijd van lei- en knotlinden is moeilijk te schatten. Door de gere gelde snoei is er geen vrije uitgroei. De hoeveelheid blad wordt er sterk door beperkt. Er is in verhouding dus veel minder fotosynthese. Dit remt de diktegroei van de stam. De leeftijd van deze bomen is dan ook veel hoger dan de dikte van de stam doet veronderstellen. "Wilhelmuslinde" Prins Willem van Oranje (1530-1584) kreeg in 1568 op zijn slot Dillenburg bezoek van afgezan ten uit de NederlandenZij kwamen zijn hulp inroepen in de strijd tegen Philips II. Bij die ontvangst stond de Prins op het slotplein onder een oude lindeboom. Naar een boek over Plantkunde stond deze linde er nog in 1900 en was bekend onder de naam "Wilhelmuslinde". In 1900 was op de Prinsenhof te Delft een tak van deze boom te zien die enige jaren daarvoor er door de bliksem was afgeslagen. Een vraag is of deze Wilhelmuslinde er thans nog staat. Kroningslinden Bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina in 1898 zijn er in veel Gemeenten herinneringsbomen ge plant. Onder andere gezien de Wil helmuslinde zou er een zekere band hebben bestaan tussen ons Vorsten geslacht en de lindeboom. Het ge volg was dat men toen voor het plan ten van de herinneringsboom alge meen voor de linde koos. Merkwaardig is, naar Melly Uyldert, dat sommige daarvan plotseling hun blad verloren en afstierven toen Ko ningin Wilhelmina in 1940 naar En geland moest vluchten. De linde boom te Giessenburg stierf toen zij als Koningin in 1948 afstand van de trood deed. Drachtplant Een lindeboom bloeit rijker dan de meeste andere boomsoorten. Door het voortbrengen van veel stuifmeel en nectar is de linde een belangrijke drachtplant voor bijen. Daar de lin de zeer oud kan worden kan zij eeu wenlang als rijke drachtbron dienen. De lindebloesem zit veilig geborgen onder de bladeren. Hierbij zijn de openingen van de bloemen naar be neden gekeerd. Een regenbui deert de bloesem dan ook nagenoeg niet. Het stuifmeel van de linde is licht geel van kleur. De honing ervan is van een goede kwaliteit, is goudgeel gekleurd en heeft een muntachtige smaak. Munt is hier bedoeld als de scherp riekende lipbloemige plant. Vertelversje Er is een heel oud vertelversje voor kinderen waarin de nadruk op de L ligt: Dit versje is naar mijn herinne ring als volgt: "Leentje leerde Lotje lopen Langs d'lange lindelaan Leentje liep op lange laarsjes Lange leren laarsjes aan Leuk hè Leentje lachte Lotje Langzaam lopen lieveling Leren laarsjes lopen lastig Op d'lange wandeling". De lindeboom heeft veel te bieden. Ing. J.H. Lantinga 3 Kerstbijlage 1989 Een veelzijdige boom Linde is de Nederlandse naam voor het geslacht Tilia. Het is een alom "bekende boom. Algemeen zijn de kleinbladige of winterlinde, de grootbladige of zomerlinde en de Hollandse linde. De laatstgenoemde is een kruising van de twee vorige. De linde is een grote boom. Vrijstaand kunnen ze wel een hoogte bereiken van 30 a 40 meter. De linde wordt als sier- en schaduwboom ge plant in Noord-West Europa, langs straten, in parken, bij woningen en als lanen. De bladeren zijn al naar de soort 5 a 10 cm lang en scheef hart vormig. Ze vormen een dik blader dak. De linde draagt een rijke bloe sem. De bloeitijd is in juni-juli. In de bloemen, die in trosjes voorkomen zit een etherische olie die een aange name geur verspreidt. In de folklore wordt de linde met zijn zachtgroen hartvormig blad met liefde vereenzelvigd. Leeftijd Lindebomen kunnen een zeer hoge ouderdom bereiken, waarschijnlijk wel van 1.000 jaar. Naar de Bo- menstichting te Utrecht staat in Sambeek in het Oosten van Noord- Brabant een linde van 800 jaren oud. Dit is de oudste boom van Neder land. Deze boom, een Hollandse lin de, is 23 meter hoog en de stam heeft een omvang van 760 centimeter. Op het terrein van het kasteel Westen- hove bij Oostkapelle staat een linde met een leeftijd van 600 jaar, de oudste boom in Zeeland. Dit zijn le vende voorbeelden van mogelijk hoge leeftijd. Produkten Het witte zachte hout is geschikt voor snijwerk, draaiwerk, klankbor den voor piano's, voor orgelbouw en als houtpulp. Vroeger werd van dit hout fijne houtskool verkregen voor tekenmateriaal. Nog in het be gin van deze eeuw werd van de bast bindmateriaal gemaakt en in Rus land de zogenaamde Moscovische matten. In de volksgeneeskunde is de linde bloesem een bekend huismiddel. Een aftreksel van de in juni-juli gedroog de bloesem werkt zweetdrijvend wat van belang is na kou vatten alsmede bij griep en koorts. Ook zou lindebloesemwater een schoonheidsmiddel zijn voor het ge zicht ter voorkoming van rimpels. Als werkzame bestanddelen worden vluchtige olie en glycosiden genoemd. Grenslinden Op Zuid-Beveland staan hier en daar aan dijken of wegen oude lindebo men. Meestal staan er twee die elk aan een kant van een dijk of weg zijn geplaatst. Tussen Kloetinge en 's Gravenpolder aan de Zaaidijk ston den er eertijds vier stuks die paarsge wijs waren opgesteld. In verband met een wegverbreding zijn deze bo men die als de "vier linden" bekend waren, gerooid. Deze vier linden stonden op de grens van de vroegere Ambachten Kloetinge en 's Graven polder. Er wordt verondersteld dat deze lin den geplant zijn op de grens tussen vroegere Gemeenten of van de Am bachten. Een ambacht was een oud tijds gebied van regeermacht en lage re rechtspraak. In elk geval geven ze een bepaalde grens uit vroeger tijd aan. Vandaar de naam van grenslin den. Deze bomen, waarvan er nog meerdere tientallen voorkomen, zijn een markant beeld in het landschap. Leilinde De linde is ook bekend als leiboom. Door regelmatig te snoeien wordt een bepaalde vorm aan de kruin ge geven. Door geleiding te geven aan takken van de jonge plant die in de eerste jaren worden ondersteund met draad en/of palen en dan jaar lijks te snoeien komt dit tot stand. Van knothout als jonge twijgen wer den vroeger manden gevlochten. Leilinden zijn al een zeer lange tijd gebruikt als zonwering. Hiertoe wer den de bomen ongeveer twee meter voor de gevel geplant. Het dichte bladerdak keerde het zonlicht terwijl De lindeboom bij de Postburg tussen Kapelle en yerseke. In deze boom is een bij linden weinig voorkomende woeke ring te zien, ontstaan door een infektie met een virus of een schimmel. Bij berken komen deze woekeringen vaker voor ("heksenbezems"). Enige tijd geleden is uit de (waardevolle) boom deze woekering verwijderd, doch deze is inmiddels alweer aangegroeid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 27