PRIOR, DE VROEGE BINTJE Op 18% van het Nederlandse suikerbietenareaal werd in 1989 met veel succes LUCY geteeld. Milieuproblemen en ekonomische groei in Europa Milieubeleid Het ene aardappelras heeft dit voordeel het andere dat. De Prior heeft het allemaal en is bovendien A.M. resistent. De eersteling is zeer vroeg met een goede knolvorm en consumptiekwalitéit maar gevoelig voor Phytophthora, schurft, virus en aardappelmoeheid. Bovendien de Eersteling mist de bakkwaliteit. Enkele andere vroege rassen, hebben soms wel die bakkwa liteit, maar missen de noodzakelijke lange knolvorm. En meestal zijn ze vatbaar voor aardappelmoeheid. De bintje met z'n lange knolvorm en excellente kook- en fri tuur kwaliteiten is het schoolvoorbeeld, maar de Bintje is laat, vatbaar voor A.M. en heel veel andere kwalen. De Prior is net zo vroeg als de Eersteling en geeft de hoogste (9.5) vroege opbrengsten in Nederland (40 ton op 10 juli). De Prior bakt, kookt en frituurt in het voorseizoen als Bintje, heeft de ideale lange knolvorm en bezit verder alle goede en resistente eigenschappen die een moderne aardap pelteler aan een modern ras zal mogen stellen, zelfs A.M. re sistentie. De Prior is niet alleen onverwoestbaar wat Knolphytophthora betreft, maar ook tegen schurft, doorwas, rooibeschadiging en stootblauw is hij zeer weinig gevoelig. En daarbij, de Prior zit zeer, zeer los aan het loof. Collega's van u telen al vanaf 1983 Prior. In 1989 werd er in Nederland en België 1600 ha. verbouwd. De oogst wordt gebruikt voor alle marktsectoren: Vroege aanvoer aan de veiling, als de resistente vervan ger van de Eersteling, vroege export, kleinverpakking, vroege overzeese bestemmingen en vroege frites. Want dat is de grote verdienste van de Prior, waar men een Eersteling of Bintje kan verkopen, verkoopt de Prior zich vanzelf. En niet te vergeten: met de Prior als aardappelmoe-resis tent ras, kunt u het teeltplan vernauwen en maakt u moe land weer gezond. Trouwens... waarom zou u vroege rassen blijven telen, als die teelt, met het nieuwe AM beleid, binnenkort aan ban den wordt gelegd. :i Waarom zou u uw gewassen wekelijks blijven spuiten te gen phytophthora als dat bij de Prior niet öf nauwelijks no dig is. En. waarom zou u uw Bintje oogst pas 7 tot 15 maanden na de pootdatum afleveren, als een ander na 4 maanden 40 - 50 ton Prior aflevert tegen, vaak, een veel betere prijs? Zo van achter de rooimachine. Dat geeft toch spreiding van werk, risico en financiering? Dat geeft toch besparing op bestrijdingsmiddelen opslag kosten, energie, gewichtsverlies en uitval! Geen wonder dat het gemiddelde saldo van een ha. vroege aardappelen gemiddeld tweemaal zo hoog ligt als dat van Bintje. Wilt u meer weten? Vraagt u ons dan eens (geheel vrijblij vend) om de Prior prospectus met meer dan'25 Prior ver bouwers- en gebruikers, compleet met hun naam, adres en telefoonnummer, plus een teeltbeschrijving. Direct pootgoed bestellen mag natuurlijk ook. Uw plaatselijke pootgoedleverancier is u graag van dienst Stuurt u mij de uitgebreide prospectus en de teeltbeschrijving van de Prior en de ervaringen van 25 collega's. Mijn naam en adres is: Prov Deze coupon kan in een envelop, ongefrankeerd worden verzonden aan Selectiebedrijf Kooi, Antwoordnr. 2915, 9000 WG Vrouwenparochie (Frsl U kunt natuurlijk ook bellen: 05180 - 1817 LUCY, het topras met de vroege giondbedekking De ekonomische ontwikkeling in Europa wordt in de komende tien tallen jaren in belangrijke mate door twee zaken bepaald: door de tot standkoming van de ene Europese binnenmarkt en door milieuproble men. In hun uitwerking zullen beide elkaar sterk beïnvloeden. Dat zegt prof. dr. H. Folmer in zijn intreerede, 'De geïntegreerde Euro pese markt: zegen of ramp voor het milieu?'. Foimer is hoogleraar in de algemene ekonomie aan de Land bouwuniversiteit Wageningen en lid van een werkgroep van de Europese Gemeenschap die in het licht van de Europese eenwording het milieu bestudeert. In Nederland bestaat de vrees dat bedrijven bij de integratie van Euro pa vestigingsplaatsen zullen kiezen in Zuid-Europa omdat daar de milieu-eisen niet zo streng zijn als hier. Folmer gelooft daar niet in. "Met name in de zuidelijke landen zullen de milieu-eisen snel aangepast gaan worden. Men waardeert daar gezondheid en milieu op dezelfde manier als hier. Je ziet nu al dat het toerisme in de landen rond de Mid dellandse Zee door de vervuiling van het zeewater aan het teruglopen is. Bovendien vormen milieu-eisen na tuurlijk maar één onderdeel van het totaal aan lokatiefaktoren die bepa len waar een bedrijf zich wil vesti gen", aldus Folmer. De totstandkoming van de gemeen schappelijke markt veroorzaakt eko nomische groei, veranderende kon- sumptiepatronen, toename van de konkurrentie en groei van het ver keer en zou zo een verdere bedrei ging van het reeds zo zwaar belaste milieu in Europa kunnen vormen. Door de totstandkoming van de Eu ropese Gemeenschap ontstaat echter een ekonomisch surplus dat voor milieu-investeringen gebruikt kan gaan worden. Folmer komt tot de slotsom dat de integratie van Europa eerder een ze gen dan een ramp zal zijn voor het milieu, als tenminste tegelijk een ef ficiënt en effektief milieubeleid tot stand wordt gebracht. Vrijdag 22 december 1989 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 21