p.j. zuid geluid Het bloed kruipt soms Boer worden, een droom? Hoe schade door verwilderde duiven te voorkomen redaktie Henk Tegels PJZ agenda Het bestuur en de medewerkers van de Plattelands Jongeren Zuid wensen iedereen Prettige Kerstdagen een gezellige Jaarwisseling en een eensgezind samenwerkend 1990 Ophokgebod postduiven Minister Braks haalde mij in april 1984 het bloed onder de nagels vandaan. Braks vertelde aan een ieder die het maar wilde geloven: 5% is politiek maksimaal aanvaardbaar. Het werd een paar dagen la ter 8,65%. Ik baalde als een stekker, nog twee maanden en mijn studie zou erop zitten. Je kunt je op dat moment als toekomstig melkvee houder wel wat leukers bedenken. Onder de titel 'Braks, wat een hui chelaar' heb ik mijn grieven via een ingezonden stuk destijds kenbaar gemaakt. Er volgden er meer, ik wilde van mijn hart geen moordkuil maken. De ingezonden artikelen-periode was snel afgelopen, als me dewerker van de Jongereninside (jongeren pagina Frieslandbouw blad) kon ik mijn hart redelijk (soms waren de noten te kritisch voor publikatie) ophalen. Het lijkt een begin zonder eind te worden. Jezelf voorstellen, is een opdracht waar ik niet op zat te wachten. De andere DB'ers van de PJGN stonden erop. Goed mijn naam is Sjoerd Po litiek, 29 jaar en geboren en getogen in het Friese Kimswerd. Na het moeizaam behaalde mavo-diploma, ging het richting MLS. Hier voelde ik mij als een vis in het water, niet meer tussen al die stadse types, maar tussen plattelanders. Heerlijk ge woon en de resultaten waren gewoon super. Dus het besluit kwam: ik ga de HLS doen. Van dit besluit heb ik later wel eens spijt gehad. Van gezel ligheid, weer terug naar het ploeter- regime. Maar goed, ook dit heb ik overleefd. De spijt maakte plaats voor de (surrogaat) titel ingenieur. Wie mij echter ingenieur durft te noemen, zakt meteen in rang. Titels zeggen mij niets, de persoon op zich is belangrijk, niet zijn titel(s): Een man een maneen woord een woord en verder geen gezeur. Mei '84: de tijd is daar om boer te worden. Eerst in loondienst, een paar jaar later met mijn vader in maatschapsverband. Het bedrijf is op dit moment 67 ha, inklusief 7 ha beheersgrond. In te genstelling tot vele andere melkvee houderijbedrijven in Friesland is het niet allemaal gras wat de klok slaat, maar telen we ook 10 ha snijmais. Het is een extensief bedrijf, 80 melk koeien plus jongvee en een vijftigtal schapen. Je zou dus kunnen veron derstellen dat wij wel graag van de superheffing af zouden willen. Niks is echter minder waar. Een ruwvoer- overschot kennen we niet, want dan doe je het simpelweg gewoon niet goed. Het is de kunst om te roeien met de riemen die je hebt en daar mee een goed financieel resultaat te behalen. Je eigen weg inslaan is be langrijker, dan je hoofd op hol te la ten brengen door anderen. Sinds twee jaar wordt ons bedrijf opgesierd met een windturbine. In de eerste plaats stond ook hier weer het financiële plaatje voorop. Al sla pend proberen we hier rijk van te worden. Gekheid, zo gek gaat het nu ook weer niet, maar een onrendabele investering is het zeker niet. De tweede reden is het milieu. De boer wordt zo langzamerhand afgeschil derd als de grootste milieuboef. Het kan dus ook anders. De turbine draait nu bijna twee jaar en heeft 280.000 Kwh opgewekt. Dit leverde een aardgasbesparing op van 95.200 kubieke meter en een CO2 uitstoot- reduktie op van 188.496 kg (minder broeikaseffekt). Tevens werd er een uitstoot van 47,6 kg NOx voorko men, minder zure regen dus. Rede nen genoeg om er een tweede te plaatsen, zou je zeggen. Echter het ambtelijke apparaat denkt hier an ders op, haar antwoord is njet. Een begin zonder eind. De wijze waarop ik artikelen schreef, ontging ook de FLJ (Friese Landbouw Jon geren) niet. Al vrij snel na mijn stu die zat ik in het dagelijks bestuur van deze klub. Een klub van 'angry farmers', aldus de landbouwjourna- list van de Leeuwarder Courant. In derdaad, dit was een fijne klub met pit. Binnen het NAJK was er wel eens wrijving tussen de FLJ en het NAJK. Dit is voor mij nooit een re den geweest om mij als FLJ'er niet thuis te voelen binnen ons NAJK. Als FLJ'er heb ik ook hier een ple zierige tijd gehad. Van het een komt het ander, mijn periode bij de FLJ liep op zijn eind, de PJGN is de vol gende ervaring. Sjoerd Politiek Afd. Langstraat: 12 januari: drop ping; 19 januari: ekskursie naar de Heinekenfabrieken. Kalveropfokwedstrijd i.s.m. de stu- dieklub en de ZLM-kring Langstraat wordt deze georganiseerd. Opgave en informatie vóór 15 januari bij W. Spierings (04160-33632) of Adri Ver hoeven (04160-34417). Afd. Zevenbergen: 27 december: Dropping i.s.m. de K.P.J. Vertrek om 19.00 uur vanaf de Markt te Ze venbergen. Opgave vóór 20 decem ber bij Reinier Scheele (tel. 01682-2842 na 18.00 uur). 1 januari: Nieuwjaarsbal in bar "t Kuiperke' te Zevenbergen. Afd. Schouwen-Duiveland: 20 janua ri: 'Grote avond' in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Aanvang: 19.30 uur. Provinciale aktiviteiten: 6 januari: Zeskamp in de praktijkschool te Schoondijke. Aankomst tussen 12.00 en 12.30 uur (boot in Vlissin- gen van 11.50 uur). Opgave van teams vóór 24 december bij Ko de Kraker (tel. 01153-1407); 8 januari: DB-vergadering; 22 januari: HB- vergadering. Het PJZ-sekretariaat te Zevenber gen is tussen 'Kerst en Nieuw' én op 2 januari gesloten. Van vrijdagavond 9 februari tot zondagmiddag 11 februari organi seert het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt samen met Volksho geschool Ons Erf een weekend met als thema 'Boer worden, een droom?' Zelfstandig een agrarisch bedrijf be ginnen veel jongeren dromen er van. Je werkt in de natuur, neemt je eigen beslissingen. Het ideaal van boer worden krijg je van jongsafaan mee. Maar juist nu is het belangrijk goed na te denken over de keuze om al of niet boer te willen worden. Boer zijn is een prachtig vak maar boer worden stelt steeds hogere ei sen. Op de landbouwschool is het vaak vanzelfsprekend dat je thuis op het bedrijf verder gaat. Maar als dat niet lijkt te lukken? Bewust kiezen Agrarische jongeren die zich voorbe reiden op een toekomst in de land bouw hebben er nogal wat voor over om boer te worden. Keihard werken, flink sparen en zuinig leven. Maar superheffing, maatregels en dalende 20 prijzen in de akkerbouw maken de kansen niet groter. Boer worden is niet voor iedereen weggelegd. Het bedrijf ontwikkelen is vaak onmoge lijk. Ouders die nog jong zijn of een broer die thuis overneemt kunnen de weg afsnijden. Thuis is werk genoeg maar geen inkomen. Het bedrijf is niet groot genoeg of het is verkocht. •Wat dan? Baantjes genoeg maar al les is tijdelijk voor wie blijft hopen op een eigen bedrijf. Er thuis over praten is vaak moeilijk. Boer wor den is een baan én een manier van le ven. Maar wat heb je er voor over. Blijf je afwachten en ondertussen hopen dat het tij keert? Als een ra zende zoeken naar mogelijkheden? Alles aanpakken maar niet weten wat je anders wilt dan boer worden? Ideaal Boer worden, een droom? Is het be ter iets anders te zoeken? En wat dan? Voor jongeren die hier met an dere jongeren over willen praten or ganiseren het NAJK en Volkshoge school Ons Erf dit weekend. Wilde en verwilderde duiven brengen jaarlijks grote schade toe aan de land- en tuinbouw. Deze schade wordt zowel toegebracht in het voor jaar als tijdens de oogst. De schade in het voorjaar bestaat uit het weg pikken van zaaigoed, het bovenkrab- ben van zaad (waardoor geen kieming plaatsvindt) en het aanpik ken van het opkomende gewas. Hier door kan groeivertraging optreden, met als gevolg een wisselende stand van het gewas. Bij verplegingswerk- zaamheden, maar zeker als een deel van het gewas in het oogstrijpe sta dium komt, kunnen problemen ontstaan. In de oogstperiode bestaat duiven- schade uit het aanpikken van gewas sen. Bij augurken en spruiten leidt dat tot kwaliteitsverlies. Bij peul vruchten heeft aanpikken tot gevolg dat de rijpe peul openspringt en de erwten verloren gaan. In alle gevallen is opbrengstderving het gevolg. Ophokperiode Door het instellen van een ophokpe riode wordt de gelegenheid geboden om het groeiend aantal wilde en ver wilderde duiven terug te dringen, zonder dat daarbij postduiven wor den neergeschoten. Naast een op- Centraal tijdens dit weekend staan vragen als: waarom is boer worden mijn ideaal en wat heb ik er voor over? Wat wordt er van mij ver wacht en wat wil ik zelf? Wat is er nog meer mogelijk behalve boer worden en hoe lijkt me dat? Het weekend is bedoeld voor alle jonge ren die twijfelen tussen een toekomst in of buiten de landbouw. Praten met jongeren die in 'dezelfde' situa tie zitten, de mogelijkheden onder zoeken, nagaan wat je sterke kanten zijn en wat je daarmee kunt doen. Aanmelden De kosten van het weekend bedra gen 70,—, als je lid bent van een agrarische jongerenorganisatie krijg je hierop 30,— korting. Opgave vóór 1 februari bij Volkshogeschool Ons Erf in Berg en Dal. Bel 08895-41744 en vraag naar Sonja Scholts voor informatie en een aan meldingsformulier. Ook bij Gerard Westerhof, 030-730830 is meer in formatie over het weekend te krijgen. hokperiode in het groeiseizoen, is ook een winterophokperiode vast gesteld. Het doel van deze winterophokperio de is om het bestand aan verwilder de duiven aan het begin van het groeiseizoen zo laag mogelijk te heb ben. Minder duiven brengen niet al leen minder schade toe, maar brengen ook minder jonge duiven voort. Het is dus van groot belang dat op grote schaal gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheid tot af schot in deze periode. Noord-Brabant In Noord-Brabant geldt een winter- ophokgebod van 2 t/m 12 januari. De ophokplicht geldt niet voor de tijd, gelegen tussen 6.00 uur en 8.00 uur en tussen 17.00 uur en een half uur na zonsondergang. Evenmin geldt de verplichting voor zaterda gen, zondagen en algemeen erkende feestdagen en is voorts niet van toe passing op het trainen van jonge postduiven. Volgens vertegenwoordi gers van de dui venbon den begeven de jonge postduiven zich slechts 100 tot 200 meter van het duivenhok. Aan vermindering van het aantal verwilderde duiven kunt U zelf mee werken door vanuit Uw afdeling van de landbouworganisatie, of samen met andere afdelingen, de in uw ge bied werkende jagers, jagerscombi natie of wildbeheereenheid te benaderen en hen te wijzen op het belang dat de land- en tuinbouw heeft bij een gering aantal verwilder de duiven en de mogelijkheden voor de jagers om juist in deze periode daaraan iets te doen. Het zal duide lijk zijn dat een georganiseerde aan pak tot afschot van verwilderde duiven des te meer effect heeft wan neer in een groter aaneengesloten ge bied jagers hieraan deelnemen. Daarnaast kunt U op Uw bedrijf een duivenvangkooi plaatsen. Door in deze kooi regelmatig voedsel aan te brengen, zullen hierin vooral in de winterperiode veel duiven gevangen kunnen worden. Het plaatsen van een duivenvang kooi is aan een vergunning gebon den. Een vergunning kunt U aanvragen bij het Consulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer te Tilburg, tel. 013-645511. Zeeland In Zeeland geldt een ophokgebod voor de periode van 6 t/m 20 januari 1990 (m.u.v. de in de in deze periode vullende zondagen). Aangezien iede re jachthouder in zijn eigen jachtge bied duiven mag bejagen wordt aan alle jagers verzocht om tijdens bo vengenoemde ophokperiode extra jacht op dit gevogelte te maken. Daarnaast zal in overleg met de K.N.J.V. aan een 25-tal jagers, gelijk matig verdeeld over de provincie, ge legenheid worden geboden binnen het in een daartoe speciaal af te ge ven vergunning (ex artikel 54 van de Jachtwet) aangegeven gebied jacht te maken op verwilderde duiven. Het ligt in de rede dat de jager aan wie zo'n speciale vergunning wordt ver leend, overleg pleegt met de even tueel aanwezige jachthouder, alvorens met de daadwerkelijke uit oefening van de jacht aan te vangen. Aan alle jachthouders in de provin cie wordt gevraagd in de hierboven genoemde ophokperiode aktief te willen zijn bij het bejagen van ver wilderde duiven. Aan de postduiven- houders wordt gevraagd zich stipt te willen houden aan het ophokgebod. Houd ze binnen, gedurende de ophokperiode Vrijdag 22 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20