Steun in de rug voor 1990 Aardappelen Landbouwhuizen gesloten zegge en schrijve Heffing Landbouwschap 3,5 procent omhoog zuidelijke landbouw maatschappij Volgende week, tussen kerst en nieuwjaar, zijn de Landbouwhuizen van de ZLM te Goes en Zevenbergen gesloten. De ZLM is gedurende die tijd wel telefonisch bereikbaar, zie pagina 2. Oggel Het bestuur van het Landbouwschap beslist in januari over een voorstel om de algemene heffing met 3,5 procent te verhogen. De uitgaven voor 1990 worden geschat op 31,4 miljoen gulden, de inkomsten op 31 miljoen gulden. Het tekort wordt uit de reserves bijgepast. Het bezuinigingsbeleid, dat enkele jaren geleden is inge zet, leidt in 1990 tot een besparing op de vergaderkosten van honderdduizend gulden. Dit bedrag kan echter de al gemene kostenstijgingen niet compenseren. De begroting voor 1990 van het Landbouwschap ligt voor belangstellenden ter inzage op alle kantoren. Tegen beta ling van 17,50 gulden kunt u een exemplaar toegestuurd krijgen. BIBL/Ofy \VUSE. ^OELBV3^> VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 77e JAARGANG NO. 4002 land- en tuinbouwblad Aardappelen, volksvoedsel nummer één, verdienen speciale aandacht, zowel tijdens teelt en bewaring als tijdens de bereiding in de keuken en daarna. Lees onderstaand gedicht er maar eens op na. Er bestaat trouwens een groeiende behoefte aan 'biologisch' geteelde aardappe len, reden waarom de coöperaties Aardappel BV en Agrico zich nu ook met dit produkt be zighouden (blz. 13). Terugkijkend op 1989 kunnen we in ieder geval vast stellen dat het een jaar is (geweest) dat zeker vetge drukt in de geschiedenisboekjes zal komen. Dat heeft natuurlijk vooral te maken met de gebeurtenissen in Oost-Europa. Maar ook dichter bij huis is er in 1989 wel het een en ander gebeurd. Ik denk bijvoorbeeld aan de kabinetscrisis gevolgd door de partnerruil van het CDA. Voor de land- en tuinbouw zal 1989 sowieso al in het geheugen gegrift blijven vanwege de ongekend gunsti ge weersomstandigheden waarbij alles mogelijk leek. Maar 1989 was ook het jaar van de akties in de akker bouw: Als noodsignaal van een sector in problemen. Per saldo kan 1989 (ook) voor de land- en tuinbouw waarschijnlijk in de categorie 'overwegend positief' worden geplaatst. Dat is vooral te danken aan de reeds genoemde (voor ons) gunstige weersomstandigheden en - voor de akkerbouw - aan de betere prijsvorming van met name de vrije produkten. Hoe dat volgend jaar allemaal zal zijn is koffiedik kijken. Het heeft daarom ook geen zin om daarover in positieve en/of negatieve zin bespiegelingen te houden. In ieder geval kan 1989 een steuntje in de rug zijn om met goede moed aan 1990 te beginnen. De tijd rond kerst en oud en nieuw is traditioneel een periode van reflectie en goede voornemens, leder zal daaraan op eigen wijze invulling geven. Ik hoop dat daarbij de pluspunten de minpunten in gewicht verre zullen overtreffen. Bedenk daarbij dat een mens dik wijls meer lijdt door wat hij vreest dan wat hem over komt. Ik vond in 'De spiegel van de Nederlandse poë zie' een aardig gedicht van Hans Vlek over aardappe len. Lees het goed! Tenslotte: Prettige kerstdagen, een goede jaarwisse ling en een voorspoedig 1990. (UIT: 'GEEN VOLKSE GOD IN UW ACHTERTUIN', VAN QUERIDO, AMSTERDAM 1980) volksvoedsel nummer één kunnen kruimig of zoet zijn, te zout of te glazig, net goed of heter dan honger- dat hangt van de kok af, want zelfs aardappelen verdienen speciale aandacht: vooral bij het ontpitten geen pitten laten zitten! Heb je ze ooit ongeschild bekeken met aandacht, met liefde? Nee, aardappelen kunnen niet op liefde bogen, tong en ogen vinden dat. Maar gaar en klaar worden ze weer getolereerd: onze in stoom gewatteerde gewaardeerde aardappel, dampend in de zondagnamiddagzon dampend in het lampekaplicht dampend op d,e doordeweekse tafel in een met rode roosjes versierde porseleinen terrien van het trouwservies waar haast niets meer heel van is in een krant of de onderste van drie stapelpannen. In het frituur dampend en onder een stampend plaatje pratend of swingend afgewacht, zo heeft de aardappel sinds Bill Haley menigeen veel goeds gebracht, en menig paar dankt zijn ontstaan aan deze goddelijke knol, geboren ondergronds en stervend binnensmonds als een vloek. De een houdt van aardappelen omdat z'n moeder sterker was, anderen om Eucalypta niet te hebben hoeven missen, en hoewel weinigen haar kennen in 't Latijn: ervaring verenigt ons allen: communiceer minder over het weer en over aardappels meer! Leg de hoofdmoot van je eten aan de basis van het weten! Serveer er (verse) groenten bij en prak het driftig tot een brij als het nieuws te bloedig is of het zout vergeten: een mondvol voorkomt veel dom gepraat van hoe het met de wereld gaat, want aardappels zijn uit de aarde door onze handen naar de mond gebracht, onze tranen, research en ruilverkaveling, onze groenteman en onvrijwillige soldaten, ons wegvervoer en treinverkeer, onze schier onstilbare honger en daar zijn ze dan weer, op tijd deze keer, groot en goed kruimig. Opscheppen maar, er zijn er nog meer! Hans Vlek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1