Areaalenquête geeft aan: explosieve groei areaal paprika Goede zaken voor telers en handelaren kerstbomen "Vollegrondstuinbouw heeft recht op zetel in tuinbouwkommissie ZLM" "Breda" veilt eerste roodlof geteeld op water Kleine teruggang in rentabiliteit van glastuinbouw verwacht Omzet Bloemenveiling Westland lager dan begroot Onlangs zijn de resultaten bekend geworden van de november-enquête. Deze areaalenquête is gehouden on der de leden van de kasgroentenvei- lingen. Binnen het geheel van de re sultaten vallen twee ontwikkelingen het sterkst op. Dat is op de eerste plaats de verdere afbrokkeling van het areaal glassla en in kombinatie daarmee de inkrimping bij de teelt van ronde tomaten. De tweede ont wikkeling die in het oog springt, is de grote verschuiving naar de papri kateelt. Die breidt met de helft uit. Deze ontwikkelingen als zodanig zijn niet verrassend, de mate waarin ze plaatsvinden wèl. Het totale grasareaal is bij de geën quêteerden l;cht gekrompen. Het to tale areaal, dus wanneer zowel naar de bloemen- als groententeelt wordt gekeken, nam af met 71 hectare en bedraagt per 1-11-1989 4.353 hecta re. Het groentenaandeel is echter toegenomen. Van de huidige 4.353 hectare wordt 3.883 hectare aange wend voor de groententeelt tegen 3.811 hectare in 1988. De inkrimping van het areaal glassla is de laatste jaren groot. In 1988 kromp het areaal met 20% en be droeg 1.177 hectare. Uit de enquête blijkt dat het areaal voor het seizoen 1989/90 met 25% weer fors krimpt. Het areaal zal uitkomen op 875 hec tare. De belangrijkste redenen van deze sterke areaalsinkrimping zijn de concurrentie van Spaanse ijs bergsla en zware sla uit zuidelijke produktiegebieden en de relatief slechtere rentabiliteit bij de teelt van glassla in verhouding tot andere teelten. Om jaarrond produktief te zijn wordt glassla vaak in combinatie met ronde tomaten geteeld. De da ling van het areaal glassla is dan ook een van de oorzaken van de 13% in krimping bij het areaal ronde toma ten. Het areaal ronde tomaten zal naar verwachting 1.040 hectare om vatten in het seizoen 1989/90, tegen 1.197 in het vorige seizoen. De te verwachten grotere produktiviteit bij ronde tomaten zal naar verwach ting niet de 13% areaalinkrimping kunnen kompenseren, waardoor een kleiner aanbod van dit produkt in de lijn der verwachtingen ligt. Teeltalternatieven voor glassla en ronde tomaten worden hoofdzake lijk gezocht bij de paprika. Het tota le areaal omvat in seizoen 1989/90 616 hectare. De grootste groei is te zien bij het areaal rode/groene pa prika's. Dit areaal neemt met 50% toe van 342 tot 513 hektare. Ook bij de andere kleuren is de teeltopper vlakte toegenomen. Gele paprika wordt in seizoen 1989/90 op 93 hek tare geteeld, tegen 76 hektare in het vorige seizoen. Voor witte paprika gelden de cijfers: 5,7 respektievelijk 4,7. Het areaal oranje paprika zal, evenals vorig jaar, 19 hektare om vatten, oranje/rode paprika 0,9 hek tare, paarse paprika 2,1 hektare en de lila paprika 1,1 hektare. Ook bij andere produkten groei van het areaal Niet alleen bij paprika is een uitbrei ding van het areaal te zien, ook pro dukten als vleestomaat, cherry to maat en aubergine zijn in areaal- omvang toegenomen. In seizoen 1989/90 zal het areaal vleestomaten 374 hektare groot zijn tegen 353 in het voorafgaande seizoen. Het are aal cherry tomaat en aubergine is 18 respektievelijk 79 hektare groot. Het areaal cherry tomaat groeit dit sei zoen met 13%; een minder scherpe groei als die vorig jaar te zien was, toen het om een verdrievoudiging van het areaal ging. Zowel bij radijs als bij komkommer is geen groei van het areaal te konstateren. Radijs zal op 593 hek tare worden geteeld; komkommer op 610. Door de teelt vervroeging bij komkommer zal het produkt eerder in het seizoen worden aangeboden. Kleine produkten Het areaal Chinese kool, courgette en ijsbergsla zal in het komende sei zoen fors groter zijn dan in het vori ge seizoen. Het areaal ijsbergsla groeit met 33% tot 16,9 hektare, Chi nese kool neemt met 28% tot 19,5 Het areaal rode en groene paprika's is met 50% toegenomen tot 513 hektare hektare en de teeltoppervlakte cour gette groeit met 57% rot 18 hektare. Spektakulair is de areaalsgroei bij meloen. De groei bedraagt 100% en zal komend seizoen 16,1 hektare omvatten. Ook een aantal kleine slatypen zul len meer worden geteeld. Zo stijgt het areaal veldsla van 15 naar 18 hektare, krulsla van 10 naar 16 hek tare en lollo rossa van 1,5 naar 2,9 hektare. Naast enkele produkten die qua teelt oppervlakte weinig in grootte toe- of afnemen, zijn er enkele produk ten waarbij de teeltvergroting en - verkleining zeer fors is. Hoe de afzet van bijvoorbeeld paprika zich zal ontwikkelen is nog niet te zeggen, echter gegeven de uitbreiding die voor seizoen 1989/90 te verwachten is, zijn de paprika's hard op weg op de omzetlijst de tweede plaats over te nemen van de komkommers. De leden van de sub tuinbouwkom- misie in West-Brabant zijn van me ning dat in de nieuwe tuinbouwkom missie van de ZLM tenminste 1 spe cifieke vollegrondstuinder plaats moet kunnen nemen. Met de op han den zijnde milieumaatregelen zijn kas- en vollegrondstuinbouw niet meer met elkaar te vergelijken. Zo'n gespecialiseerde tak heeft recht op een bestuurszetel, vindt de sub tuin bouwkommissie. Nu al wordt gezegd dat in de toe komst vollegrondstuinbouw evenals de kasteelt zelfvoorzienend moet worden aangaande het opvangen van water met eventueel schadelijke residuen. Voor de vollegrond zou dit betekenen dat op 1 meter diepte plastic gelegd gaat worden met een intensieve drainage. Kosten mini maal 150.000,—. Zo ver is het nog niet, maar een goede lobby van de vollegrondstuinders is, met zo'n ge geven op de achtergrond, noodza kelijk. Dat niet iedere tak vertegenwoor digd kan zijn in een kommissie is aannemelijk. Toch vinden sommige tuinders het vreemd dat bijna overal fruittelers in besturen een flinke stem hebben terwijl deze gezien de omzet maar een kleintje is. Bijvoor beeld de omzet van paprika's op de veiling is 4 maal zo hoog als van fruit. Ook de boomkwekerij en sier teelt scoren hoger. Zou het niet zo zijn dat de gevestigde land- en tuinbouw nog moet leren omgaan met de harde waarheid dat oppervlakte niet meer maatgevend is voor rentabiliteit en "aanzien"! Vrijdag 22 december 1989 Bij de konsument treedt er steeds meer een verschuiving op van kerst- naar de blauw- en zilverspar. Deze boomsoort kost wel aanmerkelijk meer maar daar staan voordelen te genover. Een belangrijk pluspunt is het feit dat de naalden veel langer vast blijven zitten. Toch zal het aan bod van zilverspar voorlopig be perkt blijven omdat afgelopen voor jaar veel plantgoed op de zaaibed- den door nachtvorst verloren is ge gaan. Bij maar even een paar graden vorst vriest de top eruit zodat de boom alleen nog maar in de breedte groeit. Voor een beperkt aantal bedrijven kan het uitplanten van kerstbomen winstgevend zijn. Ook in de Arden nen, Duitsland en Luxemburg is de voorraad beperkt. Het met kluit ver kopen van kerstbomen om er meer dere jaren gebruik van te maken valt over het algemeen tegen. Dorre plek ken in de boom geven het geheel geen móói aanzicht. Een specifiek kerstmisartikel als de kerstster brengt voor de kwekers weinig op. Met prijzen van voor in de 2 gulden wordt de kostprijs van 3,bij lange na niet gehaald. Vrijdag 15 december jl. veilde RBT veiling Breda Nederlands eerste op water geteelde roodlof. Tot op heden teelde men roodlof alleen in de gsond met dekaarde. Teelt op water was nog niet goed mogelijk. Teler J. Coremans le verde het eerste roodlof afkom stig van de trek op water. Hij maakte voor de teelt gebruik van een nieuwe hybride. Dit type lijkt Voor de Nederlandse glastuinbouw bedrijven wordt volgens een raming van het LEI in 1989 een gemiddeld verlies verwacht van circa 15 dui zend gulden. Dat komt overeen met 2% van de 'totale kosten per bedrijf. Dit resultaat is enigszins lager dan dat van het voorgaande jaar, toen de opbrengsten en kosten vrijwel aan elkaar gelijk waren. De potplantensektor zal ook in 1989 weer winstgevende uitkomsten te zien geven, in tegenstelling tot de Voor het eerst in een lange reeks van jaren, haalt Bloemenveiling West- land de begroting niet. De omzet is in 1989 gestegen met 3,9%, ofwel met 49 miljoen gulden, maar er was gerekend op een groei van 6% ten opzichte van 1988. Het bestuur stelt voor om het voor- qua kropvorming en roodkleu- ring veelbelovend. Het eerste doosje van dit roodlof werd ge kocht door de heer Jan Bezemer, voor een prijs van 6,40 per kg. Roodlof zal op de RBT regelma tig worden aangevoerd tot begin juli. Tot en met half januari en vanaf april zal het roodlof van de watertrek afkomstig zijn. Ge middeld zal er per dag 300 kg aangevoerd worden. snijbloemensektor die het jaar nega tief afsluit. De glasgroentesektor neemt met een kostendekkende eksploitatie een tussenpositie in. Voor de champignonteelt wordt in 1989 een gemiddeld verlies geraamd van 9 duizend gulden per bedrijf of 2% van de totale kosten. De positie ve ontwikkeling die in 1987 al zicht baar werd, heeft dus~evenals in 1988 in het huidige jaar tot een vrijwel kostendekkende eksploitatie geleid. lopig veilingpercentage voor de le den vast te stellen op 5,6%. Het voorlopig veilingpercentage voor 1989 lag op 5,25%. Het definitieve veilingpercentage voor 1989 moet nog worden vastgesteld. Niet terugschrikken Voorzitter A.J. van Marrewijk ging in zijn openingstoespraak in op de internationale positie van de bloe menveiling. "Het bloemenverbruik zowel als de bloemenproduktie stij gen wereldwijd. De Nederlandse te ler moet daar de vruchten van pluk ken als het zijn markt verbreedt. We moeten ons niet op een tweede plaats laten zetten, door onze eigen pro- duktie in bescherming te nemen. Ons overgeven aan de produktie- overval bedreigt onze positie niet. We maken ons als handelsland juist sterker, als we de internationale han delsstromen via onze Nederlandse klokken de wereld insturen. Bloe menveiling Westland moet daar niet voor terugschrikken", aldus Van Marrewijk. De handelaren en kwekerijen van kerstbomen doen dit najaar in West- Brabant goede zaken. Vorig jaar was er al geen over-aanbod van dit soort bomen. Het uitgangsmateriaal dat 2 en 3 jaar geleden is onderge- freesd of op de brandstapel beland is de reden dat het aanbod nog wel 2 a 3 jaar krap kan blijven. Zilver- en blauwspar van een lengte van tot 1.50 m brengt op de veiling 20,22,50 op. Een jaar gele den 7,minder. Gewone kerstbo men met een gangbare lengte bren gen tussen de 6,en 10,op. Bij de verkooppunten moet de kon sument rekenen op prijzen vanaf ƒ15,-.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19