Folieplafond in varkensstal makkelijk te bevestigen Ook voor Zeeuwse varkenshouders komt KI nu binnen bereik PVV sterk tegen heffing graanvervangers Promotieplan scharrelvarkens Uitbetaling naar kwaliteit van geslachte varkens Vignet voor varkensslachterijen In nog geen twee jaar tijd zijn vele varkenshouders van kleppenventila- tie in hun stallen overgestapt op pla- fondventilatie. Dat gebeurt door middel van geperforeerde U.V.A.- folie. Onmiskenbare voordelen van het nieuwe systeem zijn een betere luchtverdeling en minder tocht, met als netto-resultaat: een beter klimaat Momenteel produceren in Neder land ongeveer 185 varkenshouders scharrelvarkens onder toezicht van de Interimkommiss'e Scharrelvar kens Controle (ISC). Via 170 detail- handelspunten wordt het vlees aan de konsumenten aangeboden. Naar raming van de ISC zal het aan tal scharrelvarkens dat in 1989 is af gezet ongeveer 65.000 stuks bedra gen, wat met ruim 5 miljoen kg kar kasgewicht overeenkomt. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees noteerde een be drag van 100.000,— als subsidie voor een promotieplan onder voor waarden. Voorkomen moet worden dat negatieve argumenten gebruikt worden waarmee men zich afzet te gen het gewone varkensvlees. Tot en met 1986 was er een vrij aan zienlijke variatie in de gehanteerde systemen van uitbetaling naar kwali teit van slachtvarkens, waarbij het aantal verschillende systemen tevens geleidelijk toenam. In 1986 werden er zelfs 23 verschillende uitbetalings systemen gehanteerd, waarbij in een aantal gevallen een slachtbedrijf meerdere systemen hanteerde. In 1988 werd bij vrijwel 100% van de naar kwaliteit uitbetaalde varkens het PVV-adviessysteem gehanteerd, met gebruikmaking van het COV- advies inzake de toegepaste ge wichtskortingen. in de stal en een stabiele gezondheid van de dieren. De Astenaar Martien Slaats heeft aan verdere verbeteringen gewerkt, toen bleek dat plafondventilatie bij veel varkenshouders aansloeg. "Het bestaande systeem van bevestiging funktioneerde niet altijd goed en was omslachtig. Ik werk nu met beu gels, die om de meter tegen de muur worden geschroefd. De latten, waar het folie omheen wordt gewikkeld, passen precies in die beugels. Het fo lie wordt met plastic draadspanners aangespannen. Naspannen is moge lijk. Bovendien is het folieplafond makkelijk demontabel". Een van de Brabantse boeren die op de nieuwe methode is overgestapt, is varkenshouder F. Maas uit Lierop. "Je zet de beugels met de latten erin eerst nog niet helemaal vast, er moet speling overblijven. Daarna ver warm je de afdeling met een warmte- kanon tot zo'n 30 a 40 graden, waar door het folie uitzet. Dan kun je het strak aandraaien en de beugels vast zetten. Ik had geen enkele vouw meer in het materiaal". Volgens de heer Slaats is het ponsen van het U.V.A.-folie een vak op zich. "Dat luistert bijzonder nauw, je kunt niet simpelweg zeggen: zo veel gaatjes per meter. Afhankelijk van het aantal vierkante meters en het aantal en soort dieren (big/mest- varken/zeug) berekenen wij voor ie dere stal afzonderlijk die mate van perforatie, die een efficiënte kli maatbeheersing garandeert". Minder eenduidig is menige varkens houder bij het kiezen van de folie dikte. De een geeft de voorkeur aan 0,15 mm, de ander aan het wat stug gere 0,30, een derde neemt liever 0,25 mm folie. De heer Slaats heeft het materiaal in tal van breedtes tus sen de 3 en 14 meter beschikbaar, waardoor weinig snijverlies ontstaat. Gezondheidsdienst adviseert folie-plafond Vanwege hun lage prijs en goede werking worden folie-plafonds de laatste tijd vaak geadviseerd door de Gezondheidsdienst Noord-Brabant. Praktijkonderzoek heeft volgens de dienst uitgewezen, dat plafond ventilatie beter voldoet dan kleppen- ventilatie. Onderzoek heeft uitgewe zen dat door de geringere tempera tuurschommelingen varkens beter blijken te groeien. Volgens ventilatiespecialist Peter v.d. Voorst van de Gezondheids dienst kan het plastic gaatjesfolie het beste op 2,50 meter hoogte wor den aangebracht. Om ongewenst lek- lucht te voorkomen, moet het plastic rondom goed afsluiten, ook bij spanten en watertonnen. Folie-plafond, aangebracht volgens de nieuwe bevestigingsmethode in de stallen van varkenshouder F. Maas uit Lierop (zie ook foto linksonder). Onlangs werd in Motel Goes een Varkensstudiedag gehouden over Kunstmatige Inseminatie bij var kens. Deze dag werd georganiseerd door het Varkens Onderzoekcen trum Nieuw Dalland B.V. en Dalvar Zeeland b.v. Nieuw Dalland is de or ganisatie die het Dalland varken ont wikkeld heeft. Dalvar is een dochter onderneming van M.K.B. te Nieuw- dorp, die vanaf 1-1-1990 de verkoop en het transport gaat verzorgen van het Dalland fokmateriaal. De studie dag werd door een groot aantal Zeeuwse varkenshouders en een aan tal hunner echtgenotes bezocht. Deze dag werd georganiseerd om de mogelijkheid tot K.I. bij varkens ook voor de Zeeuwse varkenshou ders te introduceren. Tot dusver was dit in de praktijk bijna niet mogelijk doordat Zeeland dun bevolkt is met varkens en er dus grote afstanden overbrugd moeten worden om de varkenshouders dagelijks van verse berensperma te voorzien. Kunstmatige inseminatie is van be lang voor de toekomst van de var kenshouderij. Door het gebruik van de genetisch beste beren kunnen via K.I. per jaar ongeveer 20 maal zo veel nakomelingen verwekt worden Met ingang van 1 januari 1990 kun nen varkensslachterijen, als zij dat willen, door het ophangen van een door het pvv verstrekt vignet, aange ven dat de varkens op hun bedrijf worden geslacht en gewogen volgens de voorschriften in de Verordening slachting en weging slachtvarkens 1987. Het vignet moet worden opge hangen op een voor de leveranciers zichtbare plaats. De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) heeft in de openbare bestuursvergadering van vorige week de voorstellen inzake heffingen op 'graanvervangers' ten sterkste afgewezen. Deze heffingen betekenen voor de varkenshouders hogere voerprijzen, wat een inko mensverlies kan betekenen in de or de van grootte van 6,tot 10, per varken, aldus PVV-voorzitter Rob Tazelaar. Volgens de voorzitter van het PVV betekent een heffing op graanver vangers een verschuiving van de pro blemen van de graansektor naar de veredelingssektor, in casu de var kenshouderij en de pluimvee houderij. Identifikatie en Registratie varkens De aktiviteiten met betrekking tot de Identifikatie en Registratie van var kens op basis van een elektronisch merk zijn zodanig voortgeschreden Vrijdag 22 december 1989 dat het testen van de te leveren syste men eind 1990 afgerond zullen zijn, waarna een eindrapport tegemoet kan worden gezien. In het kader van de administra tief/organisatorische/logistieke op zet van de I- en R-regeling zijn ad viesbureaus ingeschakeld, die in sa menwerkingsverband een voorstel zullen formuleren. Een eerste desbe treffende rapportage kan begin maart 1990 verwacht worden, waar na in de loop van 1990 definitieve keuzen gemaakt moeten worden. Rose kalfsvlees Hét standpunt van het Produkt schap voor Veevoeder dat een (toe nemende) produktie van rose kalfs vlees alleen een logische ontwikke ling is, als daar een afzetmarkt voor is, werd in het algemeen gedeeld door het bestuur van het PVV. Er zal een marktverkenning gehouden moeten worden. Onderzoek naar de produktie van rose kalfsvlees is ge wenst, maar het onderzoek met be trekking tot de produktie van blank kalfsvlees mag daardoor niet in het gedrang komen. Er dienen aparte af zetkanalen gevonde te worden, zodat het rose kalfvlees niet de konkurrent wordt van het blanke kalfsvlees. Van slagerszijde is aangevoerds dat het nog lang niet zeker is of ook de konsument op rose kalfsvlees zit te wachten. Overleg is aan de gang met het be drijfsleven om deel te nemen in een introduktieprojekt van rose kalfs vlees, o.a. door winkeltesten. On derzoek in andere landen naar mo gelijkheden van rose kalfsvlees wordt - althans vooralsnog - door de COV afgewezen. De heer De Wijze was nogal kritisch ten aanzien van het rose (of welke kleur ook) kalfsvlees, vooral ook omdat de kwaliteit van de kalveren in Nederland de laatste jaren sterk achteruit is gegaan. Hij sprak in dat verband van "paalwoningen". dan via natuurlijke dekking. De er felijke aanleg van de nakomelingen van K.I.-beren is dus hoger dan die van biggen afkomstig van natuurlijk dekkende beren. Bovendien wordt de uniformiteit van de biggen tussen de bedrijven groter omdat een K.I.- beer op alle bedrijven gebruikt wordt. Omdat er in Nederland een over schot is van jaarlijks ruim 2 miljoen mestbiggen dat geëksporteerd moet worden, is het voor een varkenshou der van groot belang om kwalitatief uitstekende mestbiggen te produce ren, hetwelk via K.I. bereikt kan worden. Door een goede samenwerking tus sen de Dalvar en de Dalland organi satie is men nu in staat om dagelijks vers sperma bij de klanten te bezor gen, dat op een vast tijdstip door een speciale bezorgdienst geleverd wordt. Dit laatste is nieuw voor Zee land omdat tot nu toe alleen verzen ding via de PTT mogelijk was. Het gevolg hiervan was dat het pas 's avonds laat bij de klant kwam en soms in een matige kwali teitstoestand verkeerde. Berensper ma is namelijk slechts beperkt houd baar en alleen bij een temperatuur van eksakt 16 graden Celsius. Daar om worden de bezorgauto's voor zien van speciale thermoboxen die de inhoud op precies de juiste tem peratuur bewaren. Voortdurende zorg en kontröle Tijdens het ochtendprogramma hield drs. A.C. Bestenbroer van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden- Nederland een inleiding over het ontstaan en de voordelen van var kens K.I. In de 60-er jaren is de varkens K.I. in de praktijk van de grond gekomen om zodoende overbrenging via be ren van een aantal toen heersende varkensziekten een halt toe te roe pen. Anno 1989 heeft ruim de helft van de in Nederland geboren biggen een K.I.-vader. De belangrijkste re denen zijn vandaag de dag ekonomi- sche. De beste beren staan immers bij de K.I. en het K.I.-sperma is van een konstante goede kwaliteit. Uit het betoog van de heer Bestenbroer kwam duidelijk naar voren dat K.I. een kwestie is van voortdurende kwaliteitszorg en -kontröle. Mits het management rondom de Kunstmatige Inseminatie goed is, zijn de bevruchtingsresultaten zeker niet minder dan via de natuurlijke dekking. Overigens is alleen de sperma-behandeling kunstmatig en vindt de bevruchting op een volko men natuurlijke manier plaats. Ekonomische aspekten Na de lunch ging de heer B. Jubbe- ga, hoofd van het Dalland K.I.- station in op de ekonomische aspek ten van de varkens K.I. en in het bij zonder die van de Doe-Het-Zelf K.I. Doe Het Zelf K.I. wil zeggen dat de varkenshouder zelf de zeugen inse- mineert dit in tegenstelling tot de in- seminatoren K.I. waarbij een mede werker van de K.I.-organisatie deze handeling verricht. Zijn konklusie was dat bevruchting via K.I. niet duurder is dan via een natuurlijke dekking. Wel kwam hij tot een aantal voordelen waarvan vooral de gekontroleerde kwaliteit naar voren kwam. Tevens toonde de heer Jubbega alle attributen die no dig zijn voor varkens K.I. Dalland stelt deze tegen inkoopprijs beschik baar voor haar klanten. De Dalland organisatie heeft al ruim 15 jaar er varing met K.I. bij haar klanten en loopt in veel ontwikkelingen ook hier voorop. Geen ziekte-insleep Na een afsluitende diskussie waarin veel gerichte vragen gesteld werden kwam men gezamenlijk tot de kon klusie dat kunstmatige inseminatie bij varkens een noodzaak is-om de toekomst van de Zeeuwse varkens houderij zeker te stellen. Een van de belangrijkste redenen dat de Dalvar en Dalland organisatie juist nu deze mogelijkheden introdu ceren is het feit dat vanaf 1990 het benodigde Dalland fokmateriaal in de provincie zelf geproduceerd gaat worden. Dit betekent dat samen met de K.I. ontwikkelingen er nu de si tuatie ontstaat dat er geen transport van varkens meer nodig is vanuit de aangrenzende provincie en dat er daardoor een belangrijke bron van mogelijke ziekte-insleep geannuleerd wordt. Alleen door grote afstanden te overbruggen kunnen Zeeuwse zeugenhouders (op de foto: Bert Poppelaars uit Kortgene) nu KI toepassen op hun bedrijf Dit zal vanaf volgend jaar niet meer nodig zijn. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17