Goede ervaringen met VITAK in het zuidwesten L J Ruim 25 procent meer produktie NederlandseGroenvoederdrogerijen 1 Nieuwe SIVAK-uitgave over akkerbouw-programma's In juni jl. werd VITAK voor het Zuidwesten officieel opgestart. VI TAK (Video Tekst Informatie Akkerbouw) is een landelijk informa tienetwerk waarbij deelnemers, met behulp van een komputer of ter minal, gegevens kunnen opvragen bij een centraal opgestelde kompu ter. VITAK levert informatie voor de akkerbouw in de vorm van teelt adviezen, attenderingen, rekenprogramma's (bijvoorbeeld Werk- tuigkosten, Epipré) en onkruidbestrijdingsprogramma's. Daarnaast zijn opgenomen het regionale weerbericht, wat elke drie uur wordt bijgewerkt en de markt- en prijsberichten. Via het postbus-systeem kunnen deelnemers onderling berichten versturen. Als informatiele veranciers treden o.a. op koöperaties, handel en industrie, Konsu- lentschappen, instituten, NAK, PAGV, IMAG en Misset. Per 1 janua ri 1990 zal ook de SNUIF informatie aanbieden voor uientelers. Er wordt een verscheidenheid aan informatie geboden; belangrijke in formatie. mr dt akktrbow *ktu**l tn ««richt ot» um l»«<tri)f. De zoekmethode is erg belangrijk. Hoe kom ik snel bij die informatie welke ik nodig heb, zonder overbo dige pagina's door te bladeren. De rubriek 'Nieuw in VITAK' is hierbij een belangrijke ingang. Via deze ru briek kunnen elke dag zeer snel de aktualiteiten bekeken worden. Zoals tijdens het teeltseizoen: bladluizen, bietevlieg, Phytophthora, gele roest, erwtenpeulboorder, noem maar op. Alles staat er in, heet van de naald. Nieuw in VITAK is wellicht het bes te te vergelijken met de in West- Brabant bekende Waarschuwings- kaarten en het Telefoonbandje van 'Barendrecht' voor geheel Zuidwest Nederland. Zodra ziekten of aan tastingen zich voordoen, wordt dit meteen gemeld in 'Nieuw in VI TAK'. Uw voorlichter is hierbij een van de belangrijkste info leveran ciers. Elke boer kan dit bericht me teen, zonder tijdverlies, lezen. Na kontrole van de eigen percelen, weet men direkt of wel of niet tot aktie moet worden overgegaan. Kostbare dagen kunnen bij dit systeem maksi maal benut worden. In het teeltseizoen komt het aan op snelle en goede informatie. Akker bouwers welke reeds zijn aangeslo ten op VITAK ervaren dit als bijzon der groot voordeel. Voorlichting Ook voor de voorlichting, resp. voorlichter is het van belang om in formatie snel te kunnen doorgeven naar de praktijk. Zodra aantastin gen of andere belangrijke ontwikke lingen zich voordoen wil je dit me teen melden naar je kliënten. De meerwaarde van VITAK boven an dere informatiesystemen is de snel heid waarmee informatie op het be drijf komt en de afstemming op de regio. Daarnaast is er de permanente bereikbaarheid en de mogelijkheid eigen bedrijfs- of perceelsgegevens in te voeren t.b.v. gerichte advi sering. Regionaal advies VITAK is een uitstekend medium om snel ook geïnformeerd te worden over wat er in andere regio's speelt. Zowel voor boer, voorlichter als handelaar is het vaak belangrijk te weten waarop speciaal gelet moet worden in een bepaalde periode. Perceelskontroles kunnen hierdoor doelgericht plaatsvinden; de kans dat sluimerende aantastingen over het hoofd worden gezien is nagenoeg uitgesloten. Regelmatig kijken Het meeste profijt wordt behaald als dagelijks, of vrijwel dagelijks, in VI TAK wordt gekeken. Het zal duide lijk zijn dat informatie alleen dan zinvol is wanneer het op het juiste moment wordt aangeboden, én wordt gelezen! Het systeem is gebruiksvriendelijk waardoor het ook snel geraadpleegd kan worden. De meeste gebruikers kijken zowel 's ochtends als 's avonds even in VITAK. Een paar minuten is veelal voldoende om weer helemaal op de hoogte te zijn. Ook de koffiepauze om tien uur en de middagpauze tussen twaalf en één uur worden benut. hiervoor frekwent Automatisch inbellen Het bedieningsgemak van de appa ratuur speelt eveneens een rol. In De Stichting Informatieverzorging Akkerbouw (SIVAK) heeft onlangs het boekje "Programma's voor regi stratie en management in de akker bouw" uitgebracht. Het boekje geeft een aktueel en volledig over zicht van de mogelijkheden en de ge bruiksvriendelijkheid van de negen akkerbouwprogramma's die mo menteel op de markt zijn. Een groot deel van de brochure wordt in beslag genomen door een gedetailleerde presentatie van de mogelijkheden van de negen akker- bouwprogramma's. De resultaten zijn weergegeven in overzichtelijke tabellen met een uitgebreide toelich ting. Daarnaast is van elk akkerbouw-programma een beknop te beschrijving opgenomen, inklu- sief prijsinformatie. Naast de moge lijkheden voor registratie, rapporta ge, (bedrijfsekonomische) analyse en planning is er veel aandacht voor de gebruiksvriendelijkheid van de akkerbouw-programma's. Tips bij aanschaf en dealerlijsten per pro gramma kompleteren het boekje. Losse exemplaren zijn te verkrijgen door 8,25 (prijs inklusief verzend kosten) over te maken op postbank nummer 3827550 ten name van SI VAK, Lelystad onder vermelding van "SIVAK-brochure". Voor de Nederlandse Groenvoeder- drogerijen, die één dezer dagen hun produktie hebben beëindigd is 1989 een jaar geweest om niet te vergeten. In totaal is er 245.249 ton gras en lu zerne gedroogd, ruim 25% meer dan in 1988. Uiteraard heeft de wel zeer goede zo mer hiertoe bijgedragen. Vooral het loondrogen nam in het noorden van het land sterk toe. Vele veehouders hebben dan ook voor het stalseizoen een goedkoop en gezond voer, wat een aanmerkelijke reduktie zal geven Mm Bij Timmerman, Kortgene, nam de produktie de laatste drie jaar toe van ruim 18.000 ton tot bijna 30.000 ton Vrijdag 22 december 1989 op de voerrekening. Ook de gemid delde opbrengst van een ha luzerne was hoger. Was het in 1988 de droogte in de Ver. Staten die de prijzen van de pel lets deed stijgen, deze zomer had Z.W. Frankrijk te kampen met droogte en dit had een gunstig effekt op de verkoopprijzen van ons pro- dukt. Ondanks een aanmerkelijk la gere subsidie kunnen de drogerijen tevreden zijn over de behaalde re sultaten. Bij Groenvoederdrogerij Timmer man in Kortgene is de produktie toe genomen van 18.202.650 kg in 1986 naar 29.810.350 kg in 1989. Met ruim 18.000 ton produkt bezette Timmerman de eerste plaats in 1986. Het Zeeuws bedrijf is in 1989 gezakt naar de derde plaats. Een grotere produktie hadden het afgelopen jaar de drogerijen Abbekerkmet 31.807.345 kg en Reimerwold dat met een produktie van 44.766.550 kg nu de eerste plaats bezet. De Vereni ging van Nederlandse Groenvoeder- drogerijen telt 13 zelfstandige dro gerijen. principe kan VITAK met betrekke lijk eenvoudige apparatuur worden opgeroepen. Vaak wordt dan met de telefoon en een modem signaal- omzetter) kontakt gelegd en worden de pagina's handmatig doorgebla derd. Ten opzichte van automatisch ipbellen en doorbladeren is het tijds verschil slechts 2 a 3 minuten per keer. Deze paar minuten kunnen al vrij snel als storend ervaren worden. Deelnemers met een automatisch bellend modem maken gemakkelij ker en vaker kontakt met het systeem, waardoor de geboden in formatie beter benut kan worden. Automatisch uitprinten De techniek is intussen al weer een stapje verder. Zoals u reeds eerder in uw vakblad hebt kunnen lezen heb ben de Gebroeders van Bergeijk in Zuid-Holland een programma voor automatisch uitprinten van 'Nieuw in VITAK' alsmede het weerbericht. Via een eenvoudige tijdklok wordt de komputer 's ochtends om zes uur ingeschakeld, waarbij het laatste nieuws direkt en automatisch uit de printer rolt. Het betreffende pro gramma kost bijzonder weinig waar door nog beter van alle voordelen welke VITAK u biedt kan worden geprofiteerd. Uw PC-leverancier kan dit zo voor u regelen. Berichtenverkeer Een belangrijk nevenvoordeel van VITAK is dat u onderling berichten kunt versturen. U kunt dit doen naar elke VITAK-deelnemer in Neder land, op elk moment van de dag (of nacht als u dat wilt). Kollega akker bouwers kunt u hiermee ten alle tijde bereiken, maar ook uw voorlichter voor het stellen van vragen of het verzoek eens langs te komen. Bij uw handelaar-leverancier kunt u elektronisch op elk moment bestel lingen plaatsen voor levering van kunstmest, bestrijdingsmiddelen, e.d. Maar ook vragen voor bezoek van de vertegenwoordiger. VITAK opereert in een netwerk, Agrinet ge naamd. Als gevolg hiervan kunt u alle aangeslotenen van dit netwerk bereiken. Denk hierbij aan kollega veehouders via Veenet, of kollega varkenshouders via Canon. Landelijke uitbreiding VITAK Deze winter wordt VITAK toegan kelijk voor alle akkerbouwers en overige belangstellenden in het gehe le land. De ontwikkelingen gaan door, de mogelijkheden worden steeds verder uitgebreid. In deze tijd is informatievoorziening van grote waarde. Meer deelnemers betekent voor een ieder grotere voordelen. Voor uw voorlichter is het van be lang om al zijn kliënten snel en goed van informatie te kunnen voorzien. Voor uzelf, om steeds op de hoogte te zijn van alle aktualiteiten. Voor uw handelaar-leverancier om snel al zijn klanten te kunnen informeren. Bedrijfsregistratie Met de ontwikkelingen in de auto matisering wordt het financiële plaatje ook interessanter; meer aan bieders betekent immers lagere prij zen van apparatuur en programma tuur. Hierdoor wordt het aantrekke lijk om te denken aan Bedrijfsre gistratie. Het doel van bedrijfsre gistratie is via nauwkeurig registre ren van bedrijfsgegevens meer in zicht te krijgen in de eigen teeltresul taten en in de arbeidsbesteding. In tussen zijn een tiental registratiepak ketten voor de akkerbouw op de markt. Elk systeem heeft voor- en wellicht ook nadelen. Om hieruit een verantwoorde keuze te kunnen ma ken heeft het SIVAK onlangs een objektieve vergelijking gemaakt, waarin de 'plussen' en 'minnen' van elk systeem worden weergegeven. Het resultaat hiervan is vermeld in een publikatie welke u bij het SI VAK kunt bestellen. Gebruikersgroepen In elke regio zijn (of worden) VITAK-gebruikersgroepen opge richt. Via deze groepen leert u snel ler alle voordelen welke apparatuur en programmatuur u kunnen bie den. Vraag uw bedrijfsvoorlichter bij welke groep u het beste kunt wor den ingedeeld. Op 4 januari a.s. zullen in het zuid westen diverse VITAK-gebruikers een open dag houden; hier kunt u vrijblijvend bekijken wat VITAK te bieden heeft en welke voordelen er voor uw bedrijf te behalen zijn. metwïCooKM y 'p:i 1 ji 1st a «ffi 1 <W4tOS»! 1 C=3 «U> - 0.1 mm fti ns mm o* w if mm ;.o co x=s»rfm««r Welke rubrieken kunnen in VITAK worden geraadpleegd Attendering op ziekten en plagen; Epipré; Onkruidbestrijdingsprogram ma's; Schadedrempels en bestrij- dingsnormen; Teelttips, rassenkeu- ze, zaaizaadhoeveelheid, etc.; Tips voor bemesting van gewassen en be mesting algemeen; Tips voor grond bewerking en zaaien; Attenderingen m.b.t. regelingen, e.d.; Data van bijeenkomsten, demonstraties, open dagen, e.d.; Berichtenverkeer met uw voorlichter, leverancier, kolle ga's, etc.; Weerbericht, zowel lande lijk als regionaal; Markt- en prijsbe richten; Informatie over Bedrijfsre gistratie. Ook na 1 januari mag u van de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV) goede en aktuele berichtge ving in VITAK verwachten. Namens de Zuidwestelijke Konsu- lentschappen, A.J.H.M. Liebregts 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15