Ekologische landbouw op de Zuid Westelijke akkers Aardappelen in de ekologische kijker Nu de belangen van het milieu steeds manifester worden wordt ook in steeds grotere mate de aandacht gevestigd op de alternatieve teelt methoden in landbouw en veehouderij. In de diverse vakrichtingen worden werkwijzen gehanteerd die de milieuvriendelijke produktie hoog in het vaandel dragen. Ook van overheidswege worden de boe ren daartoe gestimuleerd door een verbod te leggen op het gebruik van bepaalde bestrijdingsmiddelen. Het is niet eenvoudig om over te schakelen naar de biologische ofwel de ekologische teelt, maar de vraag naar ekologisch geteelde produkten neemt toe. Hoog tijd dus om daar als producent op in te spelen. In enkele artikelen zal de komende weken in het ZLM-blad worden aan gegeven wat met name voor de Zeeuwse akkerbouwer de mogelijk heden zijn om voor de ekologische markt te gaan produceren. De eerste twee artikelen gaan over de afzetmo gelijkheden en organisatiestructuur van deze biologische landbouwme thode. Tevens worden in het kort de specifieke biologische teeltmaatrege len van enkele akkerbouwprodukten behandeld, waaronder aardappelen in het eerste artikel; uien, granen en zovoort in het tweede artikel. De reeks wordt afgesloten met enige ty pische neventakken zoals Eko vee houderij of Eko vollegrondsgroente- teelt op het akkerbouwbedrijf. Ekologische landbouw Ekologische landbouw betekent in feite duurzame landbouw. In de praktijk betekent dat het toe passen van methoden en middelen die leiden tot een landbouw die: - hoogwaardige voedingsmiddelen en/of grondstoffen produceert, in een voldoende hoeveelheid, zonder residuen van produktvreemde stof fen die de gezondheid kunnen schaden. - gericht is op het herstellen en in stand houden van de bodemvrucht baarheid. - afziet van handelingen die het mi lieu belasten of tot verarming daar van bijdragen. - landbouw- en huisdieren de gele genheid geeft de belangrijkste soort eigen gedragingen te verrichten. - gericht is op een minimaal gebruik van energie en grondstoffen bij een maximaal hergebruik. - de natuurlijke kringloop zoveel mogelijk in stand houdt. In het algemeen wordt dit bereikt door geen gebruik te maken van chemisch-synthetische bestrij dingsmiddelen, kunstmeststoffen en toevoegingen aan het veevoer. In plaats daarvan wordt er vooral pre ventieve gewasbescherming toege past door middel van kultuurmaat- regelen en het gebruik van mechani sche middelen. Bemesting wordt ver richt met organische meststoffen en natuurlijke mineralen. De ekologi sche landbouw steunt op een drietal organisaties, de Nederlandse vereni ging voor Ekologische Landbouw (NVEL), de controle-organisatie SEC (Stichting Ekomerk Controle) en de uitgever van het vakblad Eko- land. De Nederlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw is een organisatie die de beiangen van de ekologisch werkende boer behartigt. Sinds de oprichting in 1983, telt deze momenteel ongeveer 200 boeren. Boeren die overwegen om het ko mende seizoen van start te gaan met ekologische landbouw, kunnen zich verder oriënteren op basis van gege vens die door de NVEL verstrekt worden. Deze vereniging geeft ook adviezen over afzetmogelijkheden en levert adressen aan van leveran ciers en handel. Het blad Ekoland behandelt de bioteelten vanuit de praktijk, maar is ook voor de geïnte greerd werkende boer interessant. SEC Biologisch Nederland staat goed be kend in Europa. Met het openen van de grenzen in 1992 opent zich een groot aantal mogelijkheden voor de Nederlandse op biologische wijze producerende boer. De Nederlandse onafhankelijke keurmerken zoals de SEC staan hoog aangeschreven bij buitenlandse afnemers. Dat is niet verwonderlijk, want de SEC (Stich ting Ekomerk Controle) garandeert de ekologische kwaliteit van bedrij ven en produkten waaraan zij het Ekomerk toekent. Dat houdt even- Vrijdag 22 december 1989 eens in dat de SEC verantwoordelijk is voor de kontrole op de toepassing van deze EKO landbouwkwaliteits- norm. Regelmatig wordt door de SEC gekontroleerd of de bedrijven die gebruik maken van het eko-merk zich ook houden aan deze norm. De ze kontroles bestaan uit doelgericht bedrijfsbezoek, minimaal een keer per jaar, en kontrole van de bedrijfs administratie waarbij de bedrijfs voering wordt gekontroleerd op na leving van de in de Eko licentie overeenkomst opgenomen bepalin gen. Voorts worden zowel op pro- duktiebedrijven als in winkels steek proefsgewijs monsters genomen wel ke door een onafhankelijk laborato rium onderzocht worden op onge wenste stöfen. Het Eko-merk is een wettig gedeponeerd keurmerk voor produkten die afkomstig zijn uit de ekologische landbouw. Deze stich ting is met steun van de Nederlandse Vereniging voor Ekologische Land bouw (NVEL) opgericht. Het Eko merk is een onafhankelijk merk, op de gebruikte teelt en verwerkingswij ze, zonder binding met handel c.q. afnemers. Het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de boeren, de afnemers en de consumenten. Een omschakelende boer krijgt de eerste 2 jaar een 2 sterren ekomerk. daarna gaat dit over in een 3 sterren merk wat vooral bij de export een voordeel is. Afzetmogelijkheden De afzetmogelijkheden voor de Eko akkerbouwprodukten zijn dusdanig dat aan de vraag in feite al enige ja ren niet voldaan wordt. Men moet daarbij bedenken dat tot voor kort ongeveer 1% van de Nederlandse A.G.F.-produkten van biologische oorsprong was. Hiervoor zorgden dan ongeveer 250 bedrijven. Bij een zeker toch niet overdreven groei tot 5% in de komende jaren, kan dit aan tientallen volwaardige akker bouwbedrijven een bestaan bieden. Daarbij moet ook bedacht worden, zoals al eerder gesteld, dat de bio- produkten uit Nederland in het bui tenland zeer goed bekend staan, niet in de laatste plaats door de gedegen opzet van de kwaliteitscontrole- oganisatie SEC. Met name Duits land, maar ook "Groot Londen" is daarbij prominent aanwezig. Er zijn een reeks van ekologisch geteelde produkten waar een goede markt voor bestaat en waarvan ook Eko zaai- en pootgoed verkrijgbaar is. Naast aardappelen behoren ook gra nen, uien, voederbieten, snijmais en schorseneren tot die mogelijkheden. In de meeste gevallen werken afne mers op lever/afnamecontractbasis, vooral nu er een volledige biologi sche aardappelbedrijfstak is opgezet van pootgoed tot consumptie aardappel en diverse aardappelpro- dukten. Je hoeft niet "de boer op" met je produkt. Er zijn verschillende handelsorganisaties die sinds het sei zoen '89 ook biologische aardappe len afnemen. Naast Agrico ook Meijer Kruiningen. Ook is veilin- gaanvoer mogelijk (Breda). Een exkursie van agrarische jongeren op het bedrijf van de heer De Winckel, eerder dit jaar. Agrico/Aardappel BV Een van de grootste aardappelhan delaren, Coöp. Agrico, heeft zich goed voorbereid op de groei in de biologische aardappelteelt. Het feit dat de Coöp. Agrico en Aardappel BV Zuid West duidelijk mikt op een groeiende belangstelling voor deze biologische aardappelmarkt, is een teken dat de verwachtingen daarover hoog gespannen staan. Agrico gaat nu haar tweede seizoen in met de biologische -streng van gangbare aardappels gescheiden- aardappel- pool en brengt nu voor haar leveran ciers (producenten) ook biologisch pootgoed op de markt. In 1990 is daar een 50-tal hectaren pootgoed voor beschikbaar. Op die manier tracht zij een zo zuiver mogelijk pro dukt aan de consument en/of aard appelverwerkingsindustrie aan te bieden. De beide afzonderlijke teelt wijzen, zowel BD als EKO, komen in eenzelfde pool terecht, omdat zij een evenredig kwaliteitsprodukt af leveren. De consumptieaardappel die Agrico op de markt gaat brengen krijgt de merknaam Santé mee. Niet zozeer vanwege het aardappelras, maar vanwege de Franse benaming "gezondheid". In feite wil Agrico hiermee zeggen "op uw gezond heid" richting consument, onder de naam merknaam Santé die de kwali teit van het produkt moet aangeven. Overigens staat de naam van het aardappelras op de verpakking af zonderlijk vermeld. Het biologische afzetgebied van Agrico is intussen met het dubbele gestegen. In het eer ste jaar had zij de opbrengst van 100 hectaren biologisch geteelde aardap pelen in de pool. Het komende sei zoen (1990) worden dat 200 hecta ren. Agrico heeft met de aanvang van een gescheiden biologische aard- appelpool grote investeringen ge daan voor een gezonde opzet van de ze "poot" van het bedrijf. Natuur lijk ook met het oog op de toekomst en zo te zien heeft zij een vooruit ziende blik gehad. Met alle aandacht op milieu en milieuvriendelijke pro- duktietechnieken, begint de consu ment andere eisen te stellen aan de waren die op de markt gebracht wor den. Woordvoerder van de Klundert zegt hierover het volgende: "Het aantal verdeelcentra wijzigt hiermee niet. Wat het afzetgebied betreft moesten we vooral in het eerste jaar voorzichtig zijn, maar "nee" verko pen is ook hier een slechte zaak. De groei in de afzetmogelijkheden van biologisch geteelde aardappelen is zeker aanwezig en de afnemers to nen duidelijk belangstelling. De gro tere supermarkten zijn in het alge meen zeer kritisch op dit vlak, maar gaan toch tot afname van onze bio logische produkten over. Op korte termijn komen daar groenten en fruit nog bij". "In de toekomst wordt nog meer publiciteit gegeven aan de aanwezigheid van biologisch geteelde produkten via dagbladen, vakbladen en folders naar winkels die deze produkten verkopen. We zorgen er uiteraard eerst voor, dat we aan de vraag kunnen voldoen. Op dit moment gaat bijna wekelijks 25 tot 50 ton aardappelen richting supermarkten, iets wat we in juni niet eens konden vermoeden". "Te lers zijn bereid om met Agrico mee te doen. Momenteel zijn er 50 BD en Eko leden binnen de Agrico Coöp. vertegenwoordigd. Een groei van 100% ten opzichte van vorig jaar. We zijn toen met 23 leden begonnen. Bijna wekelijks melden zich telers aan die naar de BD of Eko overscha kelen. Daar stelt Agrico een gedegen begeleiding in teelt en ondersteuning in afzetgebied tegenover. Agrico geeft onafhankelijke en gedegen in formatie over zowel de BD als Eko geteelde aardappelen. De BD kwali teitscontrole en de SEC hebben van de biologische aardappelpool een positief rapport opgemaakt en dit wordt vrij ter inzage beschikbaar gesteld". "Het gangbare circuit kan hier lering uit trekken en overwegen over te stappen naar een gewild pro dukt dat op biologische wijze geteeld is. Daar staat reëel gezien ook tegen over dat de prijs voor biologisch ge- teelde produkten beduidend hoger moet liggen. De vrije marktprijs fluctueert sterk per kilo. In de biolo gische pool liggen de prijzen onge veer op het dubbele van de gangbare pool. Dat is een kwestie van vraag en aanbod. Niet zozeer de prijs voor de teelt, maar de zekerheid van een af zetkanaal is de drijfveer voor de overschakeling naar de biologische teelt. Hoewel de kilo-opbrengst per hectare lager ligt dan in de gangbare teeltt, zal de teler in guldens per ha. aan zijn biologische opbrengst een evenredig nettobedrag overhouden. De prijsbepaling gebeurt evenals in de gangbare teelt op poolbasis, maar wat wel houvast geeft, is de afne mer/leverplicht. Agrico verplicht zich de opbrengst van het aantal af gesproken hectaren aan het eind van het seizoen af te nemen en uiteraard moet de teler voldoen aan zijn lever plicht", aldus van der Klundert. Agrico heeft nog meer pijlen op haar boog. Niet alleen de consumptieaard appel wordt met een biologisch contro- lemerk op de markt gebracht, maar heeft tevens een aardappelverwerking sindustrie bereid gevonden onder stren ge voorwaarden biologische chips te vervaardigen. Op korte termijn ver schijnt eveneens biologische frites op de markt. Ook in de aardappelverwer- kingsindustrie zit een duidelijke biolo gische groei. Bij de opslag van biologisch geteelde aardappelen, is me chanische koeling de aangewezen me thode om ze tegen uitlopen te behoeden. Omschakeling De start met ekologische akkerbouw kan eenvoudig beginnen op een aparte kavel. Dc landbouwvoorlich ting in samenwerking met het NVEL geeft door biologische teeltvoorlich- ters de benodigde praktijk en teelt adviezen. In het Zeeuwse gebied wordt vanaf januari 1990 gestart met een studieklub voor ekologische akkerbouw, bedoeld voor gangbare akkerbouwers die (gaan) omschake len (info NVEL). Bij het toetreden tot de SEC krijgt de aspirant ekolo gische akkerbouw een infopakket. Het verbouwen van aardappelen op ekologische basis kan niet van de ene op de andere dag in grote hoeveelhe den gebeuren. Inzicht en ervaring moet toch verkregen worden op ge bied van de alternatieve teeltwijzen. De Nederlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw (NVEL) geeft daarin adviezen en reikt moge lijkheden in afzetgebied aan. Ronald van de Winckel, voormalig voorzit ter van de NVEL, zegt hierover het volgende: "Wat belangrijk is, is dat bij biologische teelt een stuk land ge reserveerd wordt voor produkten die op biologische wijze verbouwd gaan worden. Het heeft geen zin om bij gelegenheid eens een onbespoten produkt te gaan verbouwen en het jaar ervoor en erna toch met bestrij dingsmiddelen te werken. Het pro dukt is dan niet biologisch te verko pen met ekomerk. Een kavel van een tot vijf hectare reserveren voor eko logisch geteelde produkten, biedt voldoende mogelijkheden om met beperkt risico van mislukken erva ring op te doen". De mogelijkheden in de biologische akkerbouw en veehouderij zien er wat de huidige toekomstvooruitzich ten betreft, rooskleurig uit. Diverse praktische toepassingen worden al doende gevonden en lonen in vele opzichten de moeite, met als resul taat een duurzame landbouw die aan de producent een bestaansmogelijk heid biedt. Voor meer informatie kan kontakt opgenomen worden met de NVEL, telefoon 038-219855; de SEC, tele foon 038-226886, of met biologisch Voorlichter PAGV Kees Water, op maandag te bereiken op telefoon nummer 03200-22666. Lilian en Etiënne de Poorter 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13