Nederlandse kolonie in Brazilië: 'De fazenda van Castrolanda' Actie voor nakomelingen van Zeeuwse emigranten in Brazilië Vijftig boerengezinnen emigreerden 'boordevol hoop en vertrouwen en vol verwachtingen' 'De fazanda van Castrolanda' ver telt het ontstaan en de ontwikkeling van deze Nederlandse kolonie in een van de zuidelijke deelstaten van Bra zilië. In de jaren vijftig gingen 352 personen, de kinderen meegerekend, de oceaan over. De meeste ouders waren tussen de vijfendertig en de vijfenveertig jaar. De plm. vijftig boerengezinnen gingen boordevol hoop en vertrouwen en vol verwach tingen, naar bijna de andere kant van de wereld. Hun geloof en hun humor waren de voornaamste ingre diënten om hen door de moeilijke ja ren heen te helpen. Dit boek vertelt over deze mensen. Hoe zij er toe kwamen deze belang rijke stap in hun leven te doen. Een sprong in het duister, een stap terug naar het verleden. De veiligheid en de zekerheid van een goed bestaan in een vertrouwde omgeving werden, met meer durf dan geld, verruild voor een ongewis leven op de cam- pos van de wijde vlakte van een im mens groot land. Zij namen koeien mee en machines, tot soms een huisorgel toe. Maar ook hun geestelijke reisgoed, hun karakter, hun eigenschappen, hun gewoonten - zowel de goede als de slechte. Ondanks - deels overwon nen - problemen, was er een sterke onderlinge band. da, niet in het minst door de ontwik keling van de Centrale Coöperatie, is aan het ontstaan van deze kolonies ook aandacht besteed, evenals aan de ontwikkeling van de gehele regio in dit deel van Parana. Het boek bevat onder meer een lijst van de pioniers die van 1951 tot 1954 naar Castrolanda trokken, de be langrijkste feiten en gebeurtenissen worden in een apart overzicht weer gegeven en er wordt aandacht ge schonken aan het kerkelijk leven. De gebonden uitgave (hard kaft; omslag in vierkleurendruk) is verluchtigd met veel foto's. Opgenomen zijn een drietal plattegronden van het gebied en diverse citaten uit Centraal Maandblad van de kolonie. De auteur van het boek is de heer K. Salomons uit Bedum. Aan het schrijven van het boek ging een voorbereiding van enige jaren voor af. De heer Salomons bracht twee maal een bezoek aan de kolonie Castrolanda en voerde vele gesprek ken met kolonisten in Brazilië en di verse betrokkenen in Nederland. Het gebonden boek kost 45,en is verkrijgbaar bij de uitgever (Pro fiel, tel. 05900-12144) en de boek handel. In de loop van de jaren groeide het besef dat er meer werk voor hen lag te wachten; zij zagen onder welke omstandigheden de Braziliaanse be volking leefde. Twee werelden: die in de bossen en hun eigen wereld. Voorlopig echter hadden zij de han den vol om zichzelf te handhaven. Samen met twee andere in dezelfde buurt gelegen Nederlandse kolonies (Carambei en Arapoti) kwam een bijzondere vorm van ontwikkelings hulp tot stand. Van 'natuurgras en struikgewas' naar 'grazige weiden en bruingeploegde velden met veelkleu rige akkerbouw'. Er ontstonden in tensieve landbouwbedrijven, kom pleet met fabrieken, waar duizenden mensen werk vonden. Door de samenhang van de kolonies Carambei en Arapoti met Castrolan- Auteur van het boek de heer K. Sa- lomons. Midden in de vorige eeuw hebben zich vanuit West Zeeuws- Vlaanderen emigranten gevestigd in Brazilië. Deze hadden veelal een te optimistische voorstelling van de mogelijkheden in hun nieuwe bestaan. In het dorp Ho- landa spreekt een kwart van de bevolking, nakomelingen van de Zeeuwse emigranten, nog steeds Vlaams. De mensen hebben het er niet breed, en het eten is er eenzijdig. Om daar wat aan te doen wil emigratie-konsulent Frans Buysse in Holanda een gei- tenprojekt opzetten. Hiervoor is 30.000,— nod^, 25.000,— voor het projekt zelf en 5.000,voor aanschaf van een vrachtwagen. Oud West Zeeuws-Vlaming Frans Buysse bezocht in het kader van zijn studie antropologie het dorp Holan da in het begin van de jaren '80. Hij zou er daarna nog twee keer naar toe gaan. Deze bezoeken vormden de aanleiding voor zijn aktie voor de nakomelingen van Zeeuwse emi granten in Brazilië. Waar komen die 'Zeeuwse' Brazilia nen oorspronkelijk vandaan? Ze kwamen uit West Zeeuws- Vlaanderen en dan voornamelijk uit plaatsen als Retranchement, Cad- Vrijdag 22 december 1989 zand en Groede. Rond 1860 zijn ze vertrokken uit Zeeland naar Brazi lië. Vertegenwoordigers van scheep vaartmaatschappijen hadden hen gouden bergen beloofd. Iedere land verhuizer zou een stuk grond krij gen. In het midden van de vorige eeuw heerste er hier in de streek veel armoede. Er waren veel pachters die hun land waren kwijtgeraakt. Land arbeiders zaten vaak zonder werk. Door te emigreren hoopte men een welvarender bestaan te kunnen op bouwen. Dat pakte echter anders uit. Men kreeg in Brazilië een stuk grond, midden in het oerwoud. Het was sappelen om rond te komen. Ve len wilden terug naar Nederland maar konden niet. Dat was een hele traumatische gebeurtenis. Merk je nu nog iets van de Zeeuwse invloed van het dorp Holanda? Jazeker. Neem alleen al eens de na men. Je komt er heel wat Zeeuwse namen tegen, zoals Lauret, Heule, Schijve en Louwers. Een kwart van het volk spreekt nog steeds Vlaams. Het Portugees, de voertaal in Brazi lië, rukt echter op. Tot in de jaren zestig was het Vlaams echter de eer ste taal in Holanda. Tot in de jaren dertig zijn er kontak ten geweest tussen de emigranten en de achterblijvers in West Zeeuws- Vlaanderen. Door toedoen van een Frans Buysse Foto: Peter Verdurmen Zwitserse predikant is rond 1976 de draad terug opgepakt. Hij zorgde er voor dat de Zeeuwse emigranten weer in beeld kwamen. Heerst er veel armoede? De meesten hebben het niet breed. Dagloners zijn heel arm. Die hebben vrijwel niets. Dan heb je de klein- grondbezitters. Die hebben het iets beter. En je hebt een hele kleine top laag, die het relatief goed heeft en alle touwtjes in handen heeft. Er zijn nauwelijks voorzieningen in het dorp. Er is een gezondheidspost, maar die funktioneert bepaald niet optimaal. De scholing van de kinde ren is beroerd. 8 jaar geleden ben ik er voor het eerst geweest. Sindsdien is er nauwelijks iets verbeterd. De kerk probeert wat aan het lot van de armen te doen. Door haar toedoen is er een soort koöperatie opgericht, die met geld vanuit Nederland een vrachtwagen heeft kunnen kopen. Je zou graag een geitenprojekt wil len starten in Holanda. Waarom? De mensen daar eten heel eenzijdig en zijn daardoor fysiek zeer zwak. Men drinkt geen melk om de dood eenvoudige reden dct het er niet is. Voor jonge kinderen zou melk een welkome aanvulling zijn. Er is veel kindersterfte. Geitenmelk is zeer voedzaam. Vandaar dus het idee om in Holanda een geitenprojekt te star ten. Je zou ook aan koeien kunnen denken. Daarmee is echter een veel grotere investering gemoeid en bo vendien vereist het houden van koei en ook een flinke dosis vakkennis. Toen ik pasgeleden in Holanda was hebben we de belangstelling gepeild voor een geitenprojekt. Die was heel groot. Ook aan de randvoorwaarden kan voldaan worden. We hebben een supervisor gevonden, een Neder landse ekonoom en z'n zoon. De laatste is gespecialiseerd in het hou den van geiten. Dierenartsen uit de streek willen ook meewerken. Ver der moet er in het dorp een voorlich tingscentrum komen en de geiten houders moeten bereid zijn om een kursus te volgen. In eerste instantie willen we aan 15 families een geit geven. Al met al is er een investering mee gemoeid van zo'n 25.000 gulden. Dat bedrag willen we bijeen brengen door middel van een bliksemaktie. Hoe denk je dat bedrag bij elkaar te krijgen? Onlangs is de aktie gestart met een dialezing in Oostburg. De eerste 3000 gulden is inmiddels binnen. Door de stichting Zeebra in Schoon- dijke is een gironummer geopend, 4356500. Marie-Cecile Moerdijk heeft aangeboden om een benefiet- konsert te geven voor de 'Zeeuwse' Brazilianen. Verder hopen we dat vele verenigingen en partikulieren spontaan akties op zullen zetten. Koördinatrice van de aktie is me vrouw Roon-Houben in Aarden burg. Haar telefoonnummer is 01177-1793. Iedereen is welkom do nateur te worden van de stichting. Dat kan door 10 gulden te storten op het gironummer. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11