Top werkt voor industrie, niet voor de boer" Pak eerst overschotgebieden aan Veel belangstelling voor vergadering kring Walcheren In 1990 5 min. voor milieu vriendelijke agrificatieprojecten Elke boer een chip? Herman Verbeek spreekt voor afd. Groede 99 Bestuur KNLC over mestverwerking Afgelopen dinsdagavond sprak pater Herman Verbeek voor een volle zaal op uitnodiging van de ZLM-afd. Groede. Herman Verbeek is naast theoloog lid van de Groene Fraktie m het Europees Parlement. Hij houdt zich al zo'n tien jaar intensief met de (mondiale) land bouwproblematiek bezig. In zijn kritiek op het landbouwbeleid neemt Verbeek geen blad voor de mond en ook in Groede bracht hij zijn grieven duidelijk naar voren. De grote drijvende kracht in het hui dige stabilisatorenbeleid is de druk van de agro-industrie, die maar bij twee dingen belang heeft, te weten een massaal aanbod van grondstof fen en het aankopen van deze grondstof tegen een steeds lagere prijs. Deze agro-industrie heeft zijn zaak jes zo voor elkaar dat men door al lerlei bestuurlijke verbindingen een enorme vinger in de pap heeft in de top van de standorganisaties. Zo doende hebben de boeren organisa ties ingestemd met deze stabilisatoren. Dit was echter geen boerenbelang. De exacte opbrengst in de E.G. is nooit precies te bepalen en wordt dus steeds bepaald rond die 160 miljoen ton wat wederom tot een nieuwe prijsverlaging aanleiding geeft. Dit is het enige doel. Produktiebeheersing wordt niet bereikt omdat je verplicht bent steeds meer te produceren om de prijsdaling enigszins op te van gen. Ook de vrijwillige braak zal geen oplossing bieden voor de pro blemen van de boeren. De nieuwste voorstellen om met be houd van premie een deel van de braakgrond te bestemmen voor etha- nal grondstoffen zijn slechts een po ging om de landbouw nog sneller tot voorzitter aan dat de landbouw voor een nieuwe fase staat, namelijk de ontwikkeling van de biotechnologie. De heer Barkema, leraar aan de AHS te Dronten en vroeger veearts in Middelburg, had in zijn inleiding voor deze avond het thema de ethiek in de biotechnologie. In dit moeilijk onderwerp stelde hij dat de biotech nologie allang zijn intrede heeft ge daan in de verwerking van de pro- dukten. De biotechnologie in engere zin is het manipuleren van genen waardoor de funktie van totnutoe vooral ééncelligen (mikro- organismen) kan worden veranderd. Het manipuleren van plant en dier is tot op het heden nog erg moeilijk. De techniek ondervindt hier nog te veel problemen. De heer Barkema gaf daarna aan hoe het manipuleren in zijn werk ging door onder anderen het DNA (kernstof) te verbreken en opnieuw te monteren. Hij benaderde de ethiek in de biotechnologie vooral als een vraagstuk: 'wat kan wel en wat kan niet?' Dit hangt van een groot aantal vraagstukken af, name lijk is het technisch en ekonomisch haalbaar, is het biologisch verant woord, is het sociaal verantwoord, is het wijsgerig verantwoord, is het po litiek verantwoord en is het religieus verantwoord. Hiermee gaf de inleider aan dat de ethiek in de biotechnologie een kom- plex geheel is van verschillende fak- toren en vraagstukken en dat vooral de liefde van de mensen bepalend zal zijn op de vraag wat wel en niet zal gebeuren in de biotechnologie. Op de vergadering van de kring Wal cheren van de ZLM op 13 december jl. kon voorzitter C. Bierens een groot aantal belangstellenden wel kom heten. In zijn openingswoord bracht hij verslag uit over het moei lijke landbouwjaar in Walcheren. Vooral de akkerbouw kon na een nat voorjaar pas laat met de werk zaamheden beginnen. Met dit gege ven en de daaropvolgende droogte heeft voor vele landbouwers niet het gewenst resultaat opgeleverd dan er redelijkerwijs verwacht zou kunnen hebben. Verder stipte de voorzitter aan dat de vraag en aanbod in de landbouw nog altijd erg wankel is en de land bouwpolitiek tot op het heden nog erg weinig heeft gedaan. Een bijko mend probleem is dat in vergelijking met andere landen in de EEG de Ne derlandse grondprijs erg hoog is wat voor de Nederlandse landbouw eer der een achterstand is dan een voor sprong. De kring kon ook dit jaar weer de groep van ereleden uitbreiden in ver band met vijftig jaar lidmaatschap van de heren Krijger, Pagter, Groe- nenberg en De Visser. Zij allen kre gen het gebruikelijke speldje en de oorkonde. Een bijzonder woord richtte de heer Bierens tot de heer S. de Visser die naast ere-voorzitter van de kring Walcheren nu ook lid van verdienste is geworden. In het ont werp van de aan hem uitgereikte oorkonde had de heer De Visser zelf een groot aandeel. In zijn openingswoord haalde de Het ministerie van Landbouw zal in 1990 starten met een stimuleringsre geling voor projecten op het gebied van de milieuvriendelijke agrificatie. Haalbaarheids- en onderzoekspro jecten van het bedrijfsleven kunnen in aanmerking komen voor subsidie. Voor de regeling is in 1990 5 min. beschikbaar. Onder milieuvriendelijke agrificatie wordt verstaan het gebruik van agra rische grondstoffen voor andere doeleinden dan traditioneel gebrui kelijk was. Een voorbeeld van mi lieuvriendelijke agrificatie is het gebruik van zetmeel in de produktie van biologisch afbreekbaar plastic. Het doel van de regeling is het stimu- 10 leren van onderzoek en ontwikkeling op dit gebied. Bedrijven die zich bezighouden met milieuvriendelijke agrificatie en in aanmerking willen komen voor een subsidie worden beoordeeld aan de hand van criteria die betrekking heb ben op de milieuvriendelijkheid, het vernieuwende en de mogelijkheden voor concrete toepassing van hun project. De eerste aanvraagperiode voor de subsidie loopt van 1 januari tot en met 31 maart 1990, de tweede aan vraagperiode begint op 1 juli en ein digt op 30 september 1990. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de directie Verwerking en Afzet van Agrarische Produkten, 070-3792180. grondstofproducent te maken. Een en ander zal de boeren tot de koelies van Europa maken. Volgens Verbeek zal er in Brussel zo snel mogelijk een echte boerenlobby moeten komen die ook echt thuis is op de bedrijven. Momenteel is het zo dat veel landbouwbesluiten worden genomen door mensen die goede re kenmeesters zijn maar die geen enke le boodschap hebben aan de boerensamenleving. Landbouwbeleid Om het tij te keren zal absoluut een grote strijdbaarheid van de boeren nodig zijn, maar er begint in de sa menleving een verandering op te tre den die boeren kan helpen. Zo beginnen milieubeschermers steeds meer in te zien dat de landbouw in zijn huidige positie gedwongen is en dat de landbouw 85% van de grond beheert en dus onmisbaar is in de pogingen een beter milieu te be houden. Ook de konsument wordt steeds be wuster dat het anders moet. Wij zul len echter alles uit de kast moeten halen om duidelijk te maken dat grondproduktie een duidelijk prijs kaartje heeft. Ook de mythe dat het Volgens Verbeek zal er in Brussel zo snel mogelijk een echte boerenlobby moeten komen die ook echt thuis is op de bedrijven. landbouwbeleid zo duur is moet de wereld uit. Per Nederlander kost dit beleid 400,per persoon, terwijl bijvoorbeeld onderwijs al 2.000, per persoon kost. De eerste levens voorwaarde, een gevulde maag, kost dus helemaal niet zo veel. Als er goede produktieafspraken in kombinatie met een economisch ver antwoorde prijs worden bedongen kunnen alle overschot kosten worden bespaard. Momenteel gaat 85% van de landbouwbegroting op aan de overschotten. Dit geld moet echter aan de boer ten goede komen i.p.v. aan allerlei strijkstokken. Verbeek wees er ook nog op dat we als landbouw inderdaad getalsmatig in de minderheid zijn. Nadere analy se leert dat met name het CDA voor zijn meerderheid de boerenstemmen hard nodig heeft. Dat moet veel be ter uitgebuit worden. Het is volgens de gedreven spreker bijna belachelijk dat in de huidige samenleving de landbouw met onduidelijke eisen om wat steun smeekt terwijl zowel grote ondernemingen als belangengroepen goede voorzieningen afdwingen. Aan het slot van zijn betoog riep Herman Verbeek op om als boer de zaak op te pakken. Het roer moet om. Tijdens het nagesprek werd dui delijk dat een bezielend betoog zoals van Verbeek hard nodig is om de boer zijn eigenwaarde en zelfbewust zijn weer te doen ontdekken. Be kendheid in bredere kring is dringend gewenst. J.A. Flikweert Het KNLC wil graag haar medewer king verlenen aan de oplossing van het mestprobleem. Het bestuur vindt dat er in eerste instantie alleen een aansluitverplichting moet komen voor de overschotgebieden. Dit was de conclusie na een uitgebreide dis cussie over de mest in de vergadering van 19 december. Het bestuur had de ir. J. Gerritsen van de milieustaf van het Land bouwschap uitgenodigd. Hij lichtte het rapport van de heer de Bekker over de 'realisatie van grootschalige mestverwerking' toe. Het landbouw bedrijfsleven moet volgens hem voor de behandeling van de landbouwbe groting met signalen komen hoe ze de mestproblematiek wil oplossen. In het rapport de Bekker staat waar om grootschalige mestverwerking niet van de grond komt ondanks de goede ideeën die er zijn. Er zijn drie redenen voor aan te geven: de ver gunningverlening, het niet garande ren van mestaanvoer en het niet kunnen garanderen van een sluitende exploitatie. Akkerbouw De KNLC-akkerbouwcommissie heeft gesproken over het stappenplan van de sectorvisie akkerbouw. Er zijn drie sporen. Een Europees spoor: Met alle inspanningen onder andere via de minister en COPA moet er voor gezorgd worden dat de graan prijs autonoom omhoog gaat. De in terventieprijs moet van 94 naar 100% en de medeverantwoordelijk heidsheffingen moeten worden op geheven. Het nationale spoor behelst het daadwerkelijk instellen van een breedwerkende investeringsregeling. Particuliere cultuurtechnische wer ken en drainage dienen verder ook onder de complementaire regelingen te vallen. Een ander punt is een zeer snelle evaluatie van de nieuwe beëin digingsregeling. Het KNLC verwacht dat er nauwelijks boeren van die re geling gebruik kunnen maken. Het laatste spoor is het uitwerken van de GBK-regeling. Hiervoor moet actie worden ondernomen bij de banken. Europese landbouwcom missaris McSharry heeft een voorstel gedaan om een deel van de braakge legde grond te gebruiken voor agrifi catie. De boer die dit wil doen, moet volgens het voorstel aan een aantal eisen voldoen. Hij moet minimaal dertig procent van zijn grond braak- leggen. Hij krijgt een braakvergoe- ding van 70% en moet dan 50% van de braakgelegde grond gebruiken voor agrificatie. Het KNLC bestuur vraagt zich af of dit uitvoerbaar is. Ganzen De minister heeft een notitie naar de Tweede Kamer over ganzen. Het voorstel dat in deze notitie staat is in een eerder stadium afgewezen door de jachtraad. Volgens het voorstel zijn alle ganzen bejaagbaar en ver valt de 10 uursregeling. Hierdoor vervalt echter ook de schadevergoe ding. Dat leidt tot onaanvaardbare toestanden. Het is zaak dat de nu voorliggende regeling van tafel gaat. Voordat de kortste dag begon heeft de herfst zich nog flink laten gelden in onze "WESTHOEK" storm en regen waren aan de orde van de dag. Toch is 1989 een mooi jaar ge weest, volgens het KNMI een van de warmste deze eeuw en velen zouden in 1990 op dezelfde basis voort wil len gaan al is dat niet voor ieder ge lijk, zij die last van de droogte heb ben gehad denken daar anders over. Het is op de bedrijven erg rustig in deze tijd van het jaar, vooral dit jaar. Alles vroeg klaar zonder veel extra inspanningen. We hebben dat al vele keren anders meegemaakt. De bietenfabrieken hebben hun werk voor 1989 er ook weer op zit ten. Ook een campagne 1989 om op te schrijven. Weinig of geen storin gen en een grote capaciteit vanwege het mooie weer en geregelde aanvoer. Over de opbrengst en gehalte meest niets dan tevredenheid. Soms wel wat veel C-bieten maar volgens men sen die er wat van kunnen weten zal de prijs oök niet tegenvallen, laten we het hopen. Zo naar het eind van het jaar de balans opmakend met tot op heden niet tegevallend (goede prijsvorming) voor de aardappelen. Tevredenheid. Ook tot op heden goede prijzen voor de uien (wie ze heeft, toch wel wat zorgen of dat zo blijft! De handel ziet het helemaal niet zo rooskleurig in vanwege deze inkoop en moeilijke afzet. Het vergader seizoen komt zachtjes op gang. Pas geleden in Steenbergen een bijeenkomst voor het financie ren van grond met alle mogelijk- en moeilijkheden waarmee dat gepaard gaat. Alles is zowat financierbaar en ze gaan zo naar de tijd dat ze iedere boer maar een chip moeten geven. Als hij dan de bank binnen komt, z'n hele doopceel op het scherm komt. Het afgelopen jaar zijn er zo veel regels en maatregels die ons toe gezegd zijn, dat als dat allemaal op zo'n korte termijn doorgevoerd moet worden, velen aan zich zelf gaan twijfelen. Daar komt nog bij dat er al veel achterhaald en nog zal worden eer het ten uitvoer komt. Ook onze mensen die ons vertegen woordigen moeten zich zeer goed op de praktijk afstemmen alvorens een besluit te steunen, dat toch meestal de achterban op moet brengen. Nog een aantal dagen en 1989 behoort weer tot het verleden. Ondanks alles wat op ons is afgekomen hebben we getracht er het beste van te maken, de een is daar gelukkiger in geweest dan de ander, voor ieder onze is dat weer anders. Uw praktijkschrijver wenst U en de Uwen een goede Kerst toe ieder op z'n eigen manier en gewoonte. En daar dan opvolgend voor het jaar 1990. Alle voorspoed en gezondheid U toewensend. Vrijdag 22 december 1989 0

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10