"Bij Europese Commissie geen visie op toekomst Europese landbouw" 'Op politiek gebied moet landbouw zich meer op Brussel richten' Cehave tevreden over afgesloten boekjaar Poster inzake restanten gewasbeschermingsmiddelen Vereniging "Recreatie bij de Boer" opgericht in Noord-Brabant Overzaaien van suikerbieten Minder kunstmeststikstof op gras Lichte stijging mengvoeder produktie Sinds de publikatie van het Groenboek van Commissaris Andriessen in 1984 heeft de Europese Commissie geen duidelijke visie meer gege ven op de toekomst van het Europese landbouwbeleid. Tot deze uit spraak kwam ir. K.K. Vervelde de voorzitter van het Comité van Graanhandelaren, tijdens een in Rotterdam gehouden persconferen tie op 6 december. Wat de Commissie thans doet is slechts defensief reageren op potentiële bedreigingen, zonder nieuwe kansen voor de Europese landbouw te creëren. Als voorbeeld noemde hij de voor stellen tot rebalancing die de Com missie in de lopende GATT- onderhandelingen zal inbrengen. Het betreft de instelling van een hef fing op n iet-graan veevoeder grondstoffen in ruil voor verlaging van de steun voor de in de EG gepro duceerde granen. Naar de opvatting van Vervelde draagt zulks niet bij aan een meer open handelssysteem met nieuwe mogelijkheden maar tracht het de bestaande onevenwich tigheden in het Europese landbouw beleid en vooral het graanbeleid, af te wentelen op de handelspartners, waarmee een groot aantal ontwikke lingslanden gedupeerd wordt. Vervelde pleitte voor een stimuleren van de braaklegging in de EG, die hij graag zou willen zien verbeterd. De stabilisatie-maatregelen die sinds 1987 van kracht zijn, prikkelen de individuele boer niet tot beperking van de produktie. Als oplossing zag Vervelde een beperking van de hoe veelheid produkt waarvoor een boer subsidie kan krijgen en dat alles wat hij daarboven produceert tegen we reldmarktprijs moet worden afgezet. De Amerikanen hebben het initiatief tot zich getrokken met hun voorstel len tot tariefafbraken in een periode van 10 jaar tot nul of een zeer laag tarief. Deze tarificatie kan naar de opvatting van het Comité de toegan kelijkheid tot de landbouwmarkten vergroten. Commissie Van der Stee Het niet overal met grote instem ming begroete Rapport van de Com missie Van der Stee is gebaseerd op twee peilers: markt en milieu. Daar in wordt gepleit voor een meer marktgerichte houding, wat niet be tekent dat de prijzen omlaag moe ten, als wel op de noodzaak dat de landbouw zich meer gaat richten op kwaliteit in overeenstemming met de wensen en de omstandigheden van de markt. Zijlstra over wijzigingen landbouwpolitiek In de middagvergadering van het Comité refereerde drs. Rinse Zijlstra over de recente wijzigingen in de landbouwpolitieke opvattingen, die naar zijn opvatting zullen leiden tot een grotere toegankelijkheid van de verschillende markten. De uit komsten van de GATT- onderhandelingen zal daarbij van grote invloed zijn. Een principe-akkoord werd in april bereikt in Genève, doch bij de uit werking daarvan lopen de opvattin gen uiteen. Helaas, aldus Zijlstra is op dit moment alleen het voorstel van de Ver. Staten bekend en niet dat van de EG. Wel is de indruk ont staan dat de Europese Commissie parallel aan de vermindering van de bescherming van de graanproduktie een nieuwe heffing zou willen instel len op de z.g. graanvervangende produkten, wat niet in overeenstem ming is met het principe-akkoord. K. Vervelde Veredelingsproduktie Naar de opvatting van Zijlstra heeft de omvang van de veredelingspro duktie in ons land zijn grens bereikt en dat zonder een doorbraak in de milieutechnologie eerder gerekend moet worden met een reduktie van de veestapel dan met een stabilisatie. Nieuwe inzichten op het terrein van de genetica, automatisering en infor matisering zullen een belangrijke rol gaan spelen bij de produktiviteit, kwaliteit en ziekteresistentie van de land- en tuinbouwgewassen, alsme de bij het verfijnder beheersen van de produktieprocessen. In 1985 en 1986 zijn op het PAGV en de regionale onderzoek centra Feddemaheerd en Rusthoeve in to taal 6 proeven uitgevoerd met als thema de overzaaiproblematiek bij suikerbieten. De proeven zijn zoveel mogelijk aangelegd om in een prak tijksituatie waar te nemen hoe groot de opbrengstderving bij suboptimale plantaantallen is. Ook kon in deze proeven het effekt van een latere zaaidatum gemeten worden, van belang voor de finan ciële gevolgen van een eventuele overzaaibeslissing. Zowel de plan- taantaleffekten als de zaaitijdeffek- ten zijn in een geautomatiseerd ad viesprogramma verwerkt, als een steun voor de teler van suikerbieten bij de beslissing om over te zaaien. De gevonden zaaitijdeffekten zijn nader geanalyseerd met een eenvou dig simulatiemodel. In de jaren 1985 t/m 1987 zijn voorts op een groot aantal suikerbietenpercelen waarne mingen gedaan naar de snelheid van opkomst onder invloed van de tem peratuur. Het onlangs verschenen PAGV- verslag nr. 91 geeft van dit onder zoek een uitgebreid overzicht. Het verslag is verkrijgbaar door 10, te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. PAGV Lelystad, onder vermelding van 'verslag nr. 91'. LNO-direkteur A.W.H. van Weelderen op vergadering kring West Zeeuws-Vlaanderen Donderdag 7 december hield de kring West Zeeuws-Vlaanderen haar jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openingswoord stond voor zitter P. Risseeuw even stil bij de bijzondere omstandigheden waarin dit jaar de werkzaamheden hebben plaatsgevonden. Een en ander heeft geleid tot redelijk tot goede oogsten met waarschijnlijk goede finan ciële resultaten. 'Struktureel is er echter nog niets verbeterd, we hou den ons hart vast als we denken hoe de situatie in 1990 kan zijn'. De Groothandel in Gewasbescher mingsmiddelen, georganiseerd in de Nederlandse Federatie van Distribu- anten van Bestrijdingsmiddelen (FDB) heeft als mede ondertekenaar van het Convenant inzake Resten en Gebruikte Verpakkingen van Ge wasbeschermingsmiddelen een in structieve poster ontworpen, die in een oplage van 65.000 exemplaren zal worden gedistribueerd onder de Het jaarverslag 1988/1989 (juli t/m juni) van de Cehave nv Veghel geeft aan dat de onderneming de produk tie van mengvoeders met 0,9% wist op te voeren tot 2,57 miljoen ton, bij een lichte daling van de totale Ne derlandse produktie. Ongeveer 63% van de mengvoeder- produktie heeft betrekking op var kensvoeders, waarvan de afzet met 0,1% daalde tot 1.622.905 ton. De afzetdaling van rundveevoeders be droeg ongeveer 3,6% tot 528.645 ton. De stijging van de afzet van de mengvoeders is vooral toe te schrij ven aan een grotere produktie van pluimveevoeders. Zo steeg de afzet van legpluimveevoeders met 12,2% tot 242.823 ton en die van braadkui- kenvoeders met 13% tot 152.460 ton. Mengvoederprijs De gemiddelde prijs van het meng voederpakket was 4,40/100 kg ho ger dan voorgaand jaar, een stijging van bijna 10% wat overeenkomt met een hogere voerrekening van onge veer 110 miljoen. Inmiddels is er een daling in de grondstoffenprijzen en dus ook van de mengvoeders op getreden. De prijskorrektie die aan de leden/afnemers wordt uitgekeerd bedraagt 28,5 miljoen 2,3 mil joen minder dan vorig jaar. De mengvoeders maken 67% van de totale omzet uit die steeg van 1,87 tot 2,03 miljard. Het bruto- bedrijfsresultaat steeg met 1,0 mil joen tot 38,3 miljoen, wat resul teerde in een netto-resultaat van 5,5 miljoen 0,3 miljoen minder dan voorgaand jaar). De 5,5 mil joen werd toegevoegd aan de reser ve. Het balanstotaal bleef onveran derd 780 miljoen, terwijl het eigen 8 afnemers van gewasbescher mingsmiddelen. De FDB beoogt hiermede een bijdrage te leveren aan een correcte uitvoering van het con venant. Gebruikers van gewasbe schermingsmiddelen worden door middel van deze poster op overzich telijke wijze geïnstrueerd hoe moet worden omgegaan met gebruikte verpakkingen en restanten van ge- wasbescherm ingsmiddelen vermogen met 13 miljoen werd op gevoerd tot 349 miljoen, wat over eenkomt met 45% van het ba lanstotaal. Internationalisatie Ir. A.J.A. Oomen zag de overname van Lunenburg en de aktiviteiten van de pluimveeslachterij Goosens vooral in het licht van de voort schrijdende internationalisatie. Het is daartoe noodzaak dat alle aan dacht gegeven wordt aan de kwali teitsbeheersing, met gelijktijdig stre ven naar goede technische resulta ten, o.a. met betrekking tot de voe- derkonversie, om in staat te zijn te gen konkurrerende prijzen te kun nen leveren. Een deskundige begelei ding door de buitendienst is daarbij onmisbaar, aldus Oomen. Akkerbouw In het medio 1989 geopende agra risch centrum in Axel zijn de aktivi teiten met betrekking tot de zaaiza- dèn geconcentreerd. Er werd in Axel 10 miljoen geïnvesteerd. Van de Europese Commissie werd een subsi die verkregen van 1 miljoen voor de bouw van een loods voor opslag en verwerking van (zaai)peulvruch- ten en zaaigranen. Meststoffen Bij de afzet van meststoffen is de da lende trend ook bij de Cehave op te merken, waar de afzet tot 185.000 ton terugliep. In de loop van het ver slagjaar kwam de nieuwe meststof- fencentrale in Oss in bedrijf. Door het buiten gebruik stellen van de op en overslagmogelijkheden in Veghel zal dit jaar de maximale opslagkapa- citeit in Oss worden benut. Uiteraard besteedde de voorzitter ook aandacht aan de situatie in de akkerbouw en met name de rol van het Landbouwschap in de diskussie over de toekomst. Hij noemde het opvallend dat de vakbonden de eni gen zijn die nog met een duidelijk standpunt in het schap naar voren komen. Voorts werd nog gewag ge maakt van de kontakten die er zijn Het valt op dat steeds meer veehou ders minder kunstmeststikstof gaan strooien. Dit jaar bleek duidelijk dat dit niet direkt een lagere grasop brengst hoeft te geven. Het advies is inklusief organische mest 400 kg N per ha. Ongeveer 50 kg hiervan komt uit organische mest. Berekent U eens hoeveel kunst meststikstof U dit jaar per ha gras land heeft gestrooid (350 kg of meer?). Ing. A. Derks CR Noord-Brabant en Zeeland Vorige week is in Eindhoven de Ver eniging "Recreatie bij de boer" op gericht. De vereniging richt zich op agrarische ondernemers die op hun bedrijf ook recreatieve activiteiten aanbieden. De oprichting is tot stand gekomen op verzoek van een initiatiefgroep welke zich afgelopen voorjaar tot het Hoofdbestuur van de NCB heeft gericht. Het voeren van gezamenlijke pro motie, belangenbehartiging voor de leden en met name ook advisering van de leden zijn taken voor de ver eniging. Op korte termijn zal een geweest met een Belgische firma om te komen tot meer groenteteelt. Af gezien van een betrekkelijk klein uienprojekt lijkt er voor Zeeuws- Vlaanderen niet veel in te zitten. Na een oproep aan de zusterorgani saties om na zoveel jaar 3 CLO- overleg maar eens als één club verder te gaan, kondigde de voorzitter de inleider aan, de heer A.W.H. van Weelderen, de nieuwe direkteur LNO in Zeeland. Landbouw in be weging was het onderwerp dat de spreker aansneed. De eerste indruk was dat beweging alleen maar vluch ten kon zijn want Van Weelderen somde de bijna angstaanjagende sta pel nota's die over de landbouw wordt uitgestort nog eens op. De Struktuurnota Landbouw is het Na tionaal Milieu Beleidsplan, het Na tuurbeleidsplan en de vele andere nota's verwoorden de veranderende ideeën die in de samenleving leven over het milieu en de plaats van de landbouw daarin. Van de plannen in de meeste nota's kunnen we ver wachten dat de meeste tot beleid ver heven zullen worden. In dit kader wees Van Weelderen erop dat Ne derland dikwijls forse maatregelen moet nemen omdat eigen mensen promotiebrochure verschijnen en zal deelgenomen worden aan vakantie beurzen. Het voorlopig bestuur stelt overigens dat het ondernemen van recreatieve activiteiten op land- en tuinbouwbedrijven niet extra zal worden gestimuleerd. Het gaat er veel meer om dat goede voorlichting wordt gegeven over de mogelijkhe den en de consequenties voor de on dernemer. De NCB heeft in eerste aanzet besloten medewerking te wil len verlenen aan de oprichting van de nieuwe vereniging. Wel zal het zo zijn dat de leden op termijn zelf de vereniging moeten "trekken". Ir. A. van Weelderen. nogal eens de vuile was buiten han gen, iets wat buitenlanders zelden doen. Op het gebied van de landbouwpoli tiek wordt officieel het marktgerich te beleid voortgezet, toch komt er een beetje beweging in de standpun ten, mogelijk onder invloed van de nieuwe koalitiepartner. Toch moet volgens de direkteur LNO de land bouw zich meer op Brussel richten als het gaat om landbouwpolitiek. In de diskussie kunnen ondermeer kwotering van graan en melk onder de aandacht en met name de uitvoer baarheid en de neveneffekten. Op een wat ander gebied lag de kri tiek van de gehele vergadering dat de drempel van 10.000,— investering om in aanmerking te komen voor subsidie veel te hoog is. Een en an der houdt in dat al gauw zo'n 70.000,—bruto geïnvesteerd moet worden. Tot slot werd uitvoerig stil gestaan bij het afscheid van de kringsekreta- ris. De voorzitter schilderde de ont wikkeling die Jo Risseeuw door maakte van onervaren bestuurder tot de mondige kritische meedenker die hij nu is. In zijn afscheidswoord bracht Jo Risseeuw nogmaals zijn grote zorgen naar voren die hij heeft over de gevolgen van het huidige landbouwbeleid voor de akkerbouw en voor de afnemende leefbaarheid op het platteland. J. Flikweert Vrijdag 15 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8