Goed overleg is noodzakelijk om in te spelen op wensen van konsument Privo-operatie verkeert in eindstadium Witbloeiend veldbonenras VanderHave introduceert tweede bieten-topras EG-Graanbalans 1989/1990 Stichting Takorganisatie Akkerbouw Zeeland Themaboekje over 'Vruchtwisseling; grenzen aan nauwe rotaties' ICI in beroep tegen ministerieel besluit inzake 'Fusilade' Nieuw suikerbietenras Furore op de Nederlandse Rassenlijst De markt waar de toekomstige akkerbouwer voor moet produceren ben als we het beter doen dan onze zal bestaan uit een veelheid van specifieke produkten, afgestemd op konkurrenten. Dat we daartoe in de wensen van de konsument. Het belang van deze vorm van markt- staat zijn heeft de witlof bewezen. In gericht produceren bleek weer eens opnieuw tijdens de informatie- de avond 'Stimulering landbouw op Noord-Beveland die gehouden n voordelen voor een akker- werd op 29 november jl. te Kortgene. Op deze avond werden er ïnlei- hoilwhedriif om reedeelteliikï over dingen verzorgd door vertegenwoordigers van G. Ploeger b.v. te Ou denbosch, SVZ te Etten-Leur en Veiling ZHZ te Barendrecht. Pau- lien Keizer, bedrijfsvoorlichtster vollegrondsgroenteteelt, gaf een toelichting op de inpassing van de vollegrondsgroenteteelt in het teelt- en bedrijfsplan. De heer Delissen van SVZ gaf aan dat er een goede vorm van overleg dient te zijn tussen teler, verwerken de industrie en de veiling. De in dustrie heeft de teler nodig om een goed produkt te kunnen leveren voor de konsument. De teler heeft de industrie nodig om zijn produkt, al dan niet in verwerkte vorm, af te kunnen zetten. SVZ is een bedrijf dat zich voorna melijk specialiseert in gekonserveerd en diepgevroren fruit en groenten. Volgens de heer Delissen is er nog een gigantische markt voor velerlei produkten. Daarbij gaat het wel om produkten met een hoge kwaliteit, geteeld op goede grond, en zonder overdaad aan meststoffen en gewas beschermingsmiddelen. Met name de markt voor biologisch- dynamische produkten is nog steeds sterk groeiend. Ook valt er een groei van de markt voor plantaardige kleurstoffen te verwachten. Als mo gelijke produkten die geteeld kun nen worden noemde hij rabarber, rode bieten, rode kool, koolraap, ui en en courgettes. Vollegrondsgroenteteelt Als we meer willen produceren, dan zal er meer geëksporteerd moeten worden omdat de binnenlandse kon- sumptie nauwelijks toeneemt. Wel is er sprake van een verschuiving in de konsumptie binnen het pakket volle- grondsgroente. De vraag naar de be werkte produkten neemt toe t.o.v. de traditionele produkten. De heer Jasperse, bedrijfsleider van veiling ZHZ, gaf aan dat we op de buiten landse markten alleen kansen heb- Onlangs verscheen bij het PAGV themaboekje nr. 9: Vruchtwisseling; grenzen aan nauwe rotaties. Het boekje omvat de inleidingen van PAGV-, CAD-AGV-, IVT-, CABO- en IPO-medewerkers, gehouden op de themadag over dit onderwerp van 24 november jl.: beperkingen en mo gelijkheden van (nauwe) rotaties in de akkerbouw, het belang van vruchtwisseling in de vollegronds groenteteelt, vruchtwisseling ter be heersing van schade door aaltjes, plantpathogene bodemschimmels en vruchtwisseling, nieuwe gewassen Eind november heeft de Minister van Landbouw besloten om de toe latingen voor de beide 'Fusilade'- produkten (nummers 8431 N en 9347 N) na 1 januari 1990 niet te ver lengen. In een afzonderlijke uitver kooptermijn wordt niet voorzien, wèl in een opgebruiktermijn van 1 jaar. Als reden voor de beëindiging voert de Minister aan dat ICI zou hebben nagelaten bepaalde gegevens te ver strekken, die noodzakelijk zijn om te komen tot een verantwoorde eva- Toret is het eerste veldbonenras dat géén tannine bevat, een stof die de voederwaarde bij de huidige bont- bloeiende veldbonenrassen verlaagt. Het ras heeft daardoor een hogere waarde voor de veevoerindustrie. Nu de veldbonenteelt in mineur is, verwacht Barenbrug dat Toret een nieuwe impuls zal geven. Het ras is gekweekt door Nickerson-Zwaan. Vrijdag 15 december 1989 als deeloplossing voor problemen met bodemgezondheid en overschot ten in de akkerbouw, perspektieven van het veredelingsonderzoek op re sistentie tegen enkele bodempatho- genen, ekonomische aspekten mei betrekking tot de bouwplankeuze de (on)mogelijkheden van bouw planverruiming. Deze PAGV-uitgave is verkrijgbaar door 15,te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. PAGV Lelystad, onder ver melding van 'Themaboekje nr. 9'. luatie van de risiko's van het middel voor de toepasser. Recent ingediende resultaten van nieuw onderzoek zijn door de over heid niet in de oordeelsvorming be trokken. ICI is van mening dat de bestaande gegevens samen met de gegevens uit het nieuwe onderzoek voldoende zijn om een verantwoor de risiko-evaluatie voor de toepasser uit te voeren. Derhalve zal ICI tegen het besluit van de Minister in beroep gaan. ICI stelt zich op het stand punt, dat 'Fusilade' voor de gebrui ker veilig kan worden toegepast. Na een beproevingsperiode van 3 jaar bij het RIVRO en IRS is Furore als nieuw suikerbietenras op de Ras senlijst voor 1990 opgenomen. Het ras heeft twee, zowel voor suikerin dustrie als voor teler, opvallende pluspunten: een hoog suikergehalte en een laag gehalte voor K, Na en a- Amin N. Omdat de suikerindustrie in 1990 naar winbaarheid gaat uitbetalen, wordt Furore een ekstra aantrekke lijke keus voor de teler. Met name in gebieden als Oost-Brabant en Midden-Limburg, die met een over schot aan organische mest werken, aldus Hilleshög, dat nu vijf suiker bietenrassen op de Rassenlijst heeft staan. ben als we het beter doen dan onze konkurrenten. Dat we daartoe in staat zijn heeft de witlof bewezen. In de afgelopen 8 jaar verdubbelde de produktie en vervijfvoudigde de eksport. Voordelen voor een akker bouwbedrijf om (gedeeltelijk) over te schakelen naar de vollegronds groenteteelt zijn dat de ondernemer kennis heeft van zijn grond, vol doende oppervlak heeft om aan vruchtwisseling te kunnen doen en een overschot aan arbeid heeft. Na delen kunnen zijn de onbekendheid met de afzetmethode en kwaliteits normeringen. Ook het overschakelen naar meer handmatig werken zal een verande ring van de mentaliteit vragen. In dit verband moet ook gedacht worden aan het vormen van samenwerkings verbanden. Produkten die in eerste instantie in aanmerking komen om te telen zijn winterbloemkool, broc coli, spruitkool, prei en groene asperges. Konserven De heer Banus van C. Ploeger b.v. te Oudenbosch gaf een korte toelich ting op de konserventeelt. Ploeger is een bedrijf dat zich richt op de teelt en toelevering aan de konserven- en diepvriesindustrie. De uitbreiding moet vooral gezocht worden in de diepvriessektor. Om de teelt op Noord-Beveland te beginnen is er een areaal nodig van minimaal 60-80 hektare, waarbij de minimale oppervlakte per teler gesteld wordt op ongeveer 2,5 ha. Produkten die in het pakket van Ploeger zijn opgenomen zijn dop erwten, kreukerwten, kapucijners en sperziebonen. De kommissie voor de samenstelling van de Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen heeft be kend gemaakt dat het suikerbieten ras Herald op de rassenlijst van 1990 zal worden geplaatst. Herald is een kweekprodukt van Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. VanderHave B.V., Kapelle. Het ras is sedert 1987 op de RIVRO- proefvelden beproefd; de beproe vingscyclus is in 1989 afgerond en "heeft geresulteerd in de beslissing tot opname op de rassenlijst. Hiermee introduceert VanderHave, na het in 1988 geïntroduceerde topras Uni- vers, een tweede bietenras, waarvan eveneens een suksesvolle marktposi tie wordt verwacht. Herald wordt door VanderHave als volgt omschreven: 'Het ras heeft een vroege grondbedekking en is zeer weinig gevoelig voor grondtarra en schieters. Het heeft een zeer hoge wortelopbrengst en een hoog suiker gehalte, waardoor de bruto suiker opbrengst hoger is dan dat van het gemiddelde rassenlijst-assortiment. De winbaarheid is goed. Herald is geschikt voor alle grondsoorten. In het introduktiejaar zal voldoende zaaizaad van dit nieuwe ras beschik baar zijn. De Europese Kommissie heeft aan het Beheerscomité granen een voor lopige graanbalans 1989/90 voorge legd. Aan zachte tarwe zal dat jaar 85,0 miljoen ton beschikbaar ko men, te weten 72,2 miljoen ton uit de oogst 1989 (1988: 68,1), voorts de beginvoorraden van 11,2 miljoen ton (12,1), waarvan 2,9 miljoen ton bij de interventieburo's, alsmede een import van 1,6 miljoen ton (2,0). In 1988 was in totaal 82,2 miljoen zach- Binnen het kader van de privatise ring van de landbouwvoorlichtings- dienst is het jaar 1989 zowel voor de medewerkers van het Konsulent- schap, als ook voor de akkerbou wers gekenmerkt door onzekerheid. Een en ander werd vastgesteld tij dens de vergadering van de Raad van Advies van de TAZ op 30 no vember jl. Het Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw zal per 1 ja nuari worden opgesplitst in enerzijds de Dienst Landbouw Voorlichting en anderzijds het Konsulentschap voor de Landbouw. Tussen deze twee diensten zullen echter wel dwarsverbanden zijn. Voor wat betreft de direkte voorlich ting naar de boer en tuinder zal vooral de DLV van betekenis zijn. Het Konsulentschap voor de Land bouw zal zich meer met beleidszaken bezig gaan houden. De personele samenstelling van het voorlichtingsteam akkerbouw te Goes is inmiddels bekend. Het voor lichtingsteam bestaat uit 14 perso nen, waaronder 7 bedrijfsdeskundi- gen (voorlichters) en 4 gespeciali seerde bedrijfsdeskundigen (specia listen). De bedrijfsdeskundigen zijn niet meer verdeeld over rayons, maar zullen wel een gebiedsverant- woordelijkheid krijgen. Infocentrum Het infocentrum voor de automati sering in de akkerbouw te Schoon- dijke draait naar tevredenheid. Op te tarwe beschikbaar. Wat de bestemming betreft gaat de Kommissie uit van een gelijkblijvend verbruik van 53,7 miljoen ton, te weten 9,3 miljoen ton voor vervoe- dering op de eigen bedrijven, 1,8 miljoen ton voor andere bestemmin gen op die bedrijven, 11,7 miljoen met bestemming de veevoederin dustrie, zodat 31,5 miljoen ton resteert, die deels afzet zullen moe ten vinden op de markten van de 16 november jl. heeft een delegatie van het Ministerie van Landbouw en Visserij een bezoek gebracht aan het infocentrum. Op deze bijeenkomst is de stand van zaken toegelicht en is er vooruitgekeken. Ook is er een werkgroep geformeerd die onder zoek doet naar de mogelijkheden om een ander thema, naast het informa tiseringsgedeelte, op te nemen in het infocentrum. Proefplan Rusthoeve De heer J. Wander, regionaal onder zoeker op Rusthoeve gaf een toelich ting op de beantwoording van de proef voorstellen die door de TAZ voor het proefplan 1990 werden in gediend. Gezien het feit dat vanaf 1989 in stu- diegroepverband een introduktie van geïntegreerde akkerbouw in de praktijk zal plaatsvinden, is het zin vol om in Zeeland onderzoek uit te voeren om in te spelen op de speci fieke Zeeuwse situatie. Dit gelet op het feit dat de Zeeuwse situatie dui delijk afwijkt van de situatie op het proefbedrijf Ontwikkeling Bedrijfs systemen te Nagele. Begroting 1990 De Raad van Advies gaf haar goed keuring aan de begroting voor 1990. In verband met een strukturele lastenverzwaring zal de basiskontri- butie per lid met 2,50 worden verhoogd. derde landen, deels als beginvoor- raad voor het nieuwe seizoen. Vergeleken met vorig jaar 'resteert' 3 miljoen ton meer, vooropgesteld dat de eerder genoemde ramingen gerealiseerd zullen worden. Met ver onderstelde eindvoorraden 1989/90, resp. beginvoorraden 1990/91 van 12 miljoen ton, zou dat 19 tot 20 miljoen ton afzet moeten vinden in derde landen. 7 VanderHave bietenkweker ir. M.C.G. Middelburg: 'De toegevoegde waar den krijgen bij de rasbeoordeling steeds meer aandacht

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7