Zeeland kraamkamer administratieve ruilverkavelingen Vekabo- nieuws Beheerplan Binnenpolder van Terheijden vastgesteld GS Zeeland: 'Herinrichting Veersedam en aanleg Dammenweg niet uitstellen' Uitvoer Nëderlandse groente en fruit in 20 jaar verdubbeld In Zeeland slaat het instrument ruilverkaveling met een administra tief karakter goed aan. Zeeland is de provincie waar de administratie ve ruilverkaveling haar oorsprong heeft gevonden. Momenteel is er voor een aanmerkelijk deel van Zeeland een administratieve ruilver kaveling in voorbereiding of in uitvoering. Dit zei mevrouw Maris- Koster, gedeputeerde van ruimtelijke ordening in Zeeland, woensdag 6 december jl. ter gelegenheid van de installatie van de landinrich tingskommissie voor de ruilverkaveling IJzendijke-Hoofdplaat. De administratieve ruilverkaveling is goed inzetbaar in gebieden waar de verkaveling verbeterd moet worden, maar waar de ontsluiting en water huishouding wel in goede staat ver keren. In Zeeland geldt deze situatie in nogal wat gebieden, zo stelde me vrouw Maris. Ze zei verheugd te zijn, dat ook de natuurbeschermings organisaties zich steeds positiever opstellen ten opzichte van dit in strument. De gedeputeerde benadrukte nog- eens, dat de ruimtelijke ordening de kaders schept waarbinnen het land- inrichtingsprojekt moet worden uitgevoerd. Het streekplan Zeeland is in dit verband van belang. Me vrouw Maris zei te verwachten dat de uitwerking van het streekplan voor West Zeeuws-Vlaanderen in eerste aanzet in het voorjaar van 1990 gereed zal zijn. Daarmee zal er meer duidelijkheid zijn voor de mo gelijkheden voor de ruilverkaveling IJzendijke-Hoofdplaat. Overigens benadrukte de gedeputeerde, dat dit uitwerkingsplan nog de nodige glo- baliteit in zich heeft om zodoende de ruilverkaveling voldoende ruimte te bieden. Tot slot wenste zij de landinrich tingskommissie veel sukses toe en in stalleerde haar vervolgens. De leden van de kommissie zijn de heren J.P.S.A. Thomaes, A.A.M. Cam- maert en J.J. Quist. De heer J. Brinkman, die de Centra le Landinrichtingskommissie (CLC) vertegenwoordigde, benadrukte het belang van landinrichting voor de landbouw als middel om kosten besparend en konkurrerend te kun nen werken. 'Er zijn signalen, dat de overheid wat meer financiële ruimte aan landinrichting wil geven. Niette min zullen we de behandeling van de landbouwbegroting moeten afwach ten om te kunnen beoordelen of dit werkelijk wordt gerealiseerd', aldus de heer Brinkman. Hij zei in dit ver band enigszins bevreesd te zijn voor de heroverwegingsnota landinrich ting, aangezien heroverwegingen door de overheid tot op heden nog nooit hebben geleid tot een verrui ming van de middelen. Met de her overwegingsnota wordt beoogd om tot een kortere duur van landinrich- tingsprojekten te komen. Brinkman verklaarde zich tegenstander van de in de nota opgenomen suggestie om middels landinrichting de knelpun ten met betrekking tot één aspekt op te lossen. 'Landinrichting is nu juist het middel om tot één integrale be langenafweging te komen en zo doende een evenwichtig plan op te stellen. Daarmee wordt zoveel mo gelijk aan alle belangen recht gedaan en daaraan moet je niet tornen, al dus Brinkman. Nieuw beleid De heer Brinkman deelde verder mee, dat de CLC van mening is, dat het zgn. 'nieuwe beleid' zoals dat o.m. in het Natuurbeleidsplan staat verwoord, alleen in vergevorderde landinrichtingsprojekten kan wor den opgenomen als de landinrich tingskommissie het hier unaniem over eens is. Het gaat er met name om dat er meer ruimte wordt gebo den aan natuur en landschap. Voor projekten, waar de planvorming nog in een beginstadium is, ligt het uiter aard anders en zal het nieuwe beleid moeten worden opgenomen. De inspekteur landinrichting, de heer H.A. Okma, memoreerde de steeds komplexer wordende landin- richtingsproblematiek, met een zeer ingewikkelde regelgeving. Hij pleitte voor meer financiële ruimte en man kracht om de projekten voldoende voortgang te kunnen geven. Landinrichting is nog steeds teveel gestoeld op de vijftiger jaren; een modernere opstelling is nodig, aldus Okma. Naast agrarische belangen spelen belangen van openluchtre- kreatie, natuur en landschap en kui tuurhistorie een rol. De heer Okma zei te hopen, dat ook de provincie Zeeland voldoende middelen be schikbaar blijft stellen, zodat na tuurbeschermingsorganisaties gron den kunnen verwerven. Zodoende kan een vlotte en effektieve uitruil via landinrichting worden be vorderd. Voorts gaf de heer Okma nog een overzicht van de landbouwkundige situatie in het blok. Vooral de verka veling is een knelpunt in dit overwe gend agrarische gebied. Door een andere toedeling van de gronden kan er niet alleen kostenbesparend ge werkt worden, maar is ook de veilig heid van het verkeer gediend door dat er minder landbouwverkeer op de weg zal zijn. Okma sprak de ver wachting uit, dat het voorontwerp landinrichtingsplan halverwege 1991 kan worden gepubliceerd. De heer F. de Waal, die namens de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties sprak, wees op het belang van een Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben het Beheerplan Bin nenpolder van Terheijden vast gesteld. Op basis van het beheerplan kunnen grondgebruikers in dit gebied vanaf 1 januari 1990 beheerovereen- komsten sluiten met het Bureau Be heer Landbouwgronden van het mi nisterie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Het Beheerplan Binnenpolder van Terheijden heeft betrekking op ge bieden in de gemeente Terheijden. Het gaat om een totale oppervlakte kultuurgrond van 121 ha, die geheel als reservaatgebied is aangewezen. In reservaatgebieden wordt ernaar gestreefd om de betreffende grond te verwerven ten behoeve van een ter reinbeherende natuurbeschermings organisatie. In de periode vooraf gaande aan deze verwerving kunnen ondernemers, op basis van vrijwil ligheid, een beheero vereen komst sluiten. Zij kunnen daarvoor een goede vlotte landinrichting. Voor de landbouw is het een essentieel instru ment. 't Is voor de boer vooral pijn lijk om van zijn eigen grond afstand te moeten doen, maar na afloop blijkt iedereen zeer tevreden over het uitgevoerde projekt', aldus de heer De Waal, die zo zei hij, ook uit eigen ervaring kon spreken. De heer M. de Koster attendeerde op de taak en werkwijze van het ka daster in een landinrichting. 'Een vlotte voortgang is belangrijk, maar dit mag niet ten koste gaan van het individuele belang van elke boer. Het kadaster moet wel degelijk mi nutieus werken, aangezien het om ei gendomsrechten van de belangheb benden gaat, aldus De Koster. De voorzitter van de landinrichtings kommissie, de heer Thomaes, on derstreepte de woorden van de heer De Waal, dat de boeren hier sterk verknocht zijn aan de grond. 'De ouderen wellicht wat meer dan de jongeren. Met deze emotionele za ken moet je als landinrichtingskom missie zeer voorzichtig omgaan, al dus Thomaes. 'Ons wacht een niet eenvoudige taak, maar met een goe de samenwerking met de adviseurs en de landinrichtingsdienst zal het moeten kunnen lukken binnen de gestelde tijd een voorontwerp plan voort te brengen', zo verwacht de heer Thomaes. Begin deze maand bereikte de export van groenten en fruit de mijlpaal van twee miljard kg (een twee met negen nullen...). De uitvoer van in ons land geteelde groente en fruit is in 20 jaar verdub beld tot twee miljard kilogram. In- klusief ingevoerd en weer uitgevoerd groente en fruit komt het totaal zelfs op 2,5 miljard kilogram met een waarde van 4,3 miljard gulden. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen en de Algemene Ne derlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs vierden maandag de mijlpaal van de verdubbeling. De ge middelde Nederlandse uitvoer be draagt per dag 5.480 ton. Op jaarba sis gaat het om zo'n 100.000 vracht- wagenkombinaties, goed voor een afstand van 1.800 kilometer. De be langrijkste exportlanden zijn nog steeds de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, België, Groot-Brittannië en Scandinavië. In de afgelopen de cennia hebben de ongeveer 175 ex porterende bedrijven echter nieuwe afzetkanalen aangeboord, waaron der verre bestemmingen zoals de Verenigde Staten en Japan. Het dagelijks bestuur van Zeeland vindt, dat de herinrichting van de Veersedam en de aanleg van rijks weg 57 (Dammenweg met aquaduct ter hoogte van Middelburg) op Wal cheren volgens het oorspronkelijke tijdschema moeten worden uitge voerd. Gedeputeerde Staten hebben daarom bij de minister van verkeer en waterstaat met de grootste klem aangedrongen op een studie naar de mogelijkheden daartoe. Volgens het schema zou in 1990 worden begon nen met de herinrichting van de Veersedam en zou de Dammenweg ook in de jaren '90 zijn beslag krij gen. Inmiddels heeft de minister van verkeer en waterstaat via haar direk- tie Zeeland laten weten, dat het werk aan de Veersedam wordt verschoven naar 1993 en de Dammenweg naar 2000. Aanleiding daartoe is de voor rang die wordt gegeven aan werken in de Randstad. GS schrijven niet te willen afdingen op de noodzaak van die werken, maar zij wijzen er tegelijk op, dat ook beide Zeeuwse wegen geen uit stel kunnen velen. vergoeding ontvangen. De beheermaatregelen in de Binnen polder van Terheijden hebben onder andere betrekking op het achterwege laten van een aantal aktiviteiten zo als het wijzigen van de detailontwa tering en de grondwaterstand, het scheuren van grasland en het ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen. Veldwerkzaamheden zoals rollen, slepen, maaien, weiden en bemesten zijn gebonden aan bepaalde pe riodes. De ondernemer kan zelf een pakket beheerverplichtingen kiezen om in en beheerovereenkomst op te ne men. Er zijn in totaal acht beheer- pakketten, die in zwaarte variëren en die op een deel van het bedrijf wor den toegepast. De beheervergoedin- gen lopen uiteen, afhankelijk van de zwaarte van het pakket van 180, tot 1.150,per ha. Daarnaast kan een aanpassingsv.ergoeding worden verstrekt. AMftKtN CDyjDf. LDLKATIL ZttLAND Het laatste Vekabo Nieuws in 1989 leent zich bij uitstek voor een terugblik op het bijna voor bije jaar. In de eerste plaats denk ik dan aan het uitzonderlijk mooie weer, wat we eigenlijk het hele jaar door hebben gehad. Ze ker mede hierdoor is onze pro vincie door zeer veel vakantie- en weekendvierende gasten bezocht, wat in financieel opzicht gunstig was voor ons. Bovendien hebben de terreinen heel weinig te lijden gehad, hier en daar een kale plek van een tent die lekker lang bleef, maar van modder of sporen op de terreinen is niet of nauwelijks sprake geweest. Ook heeft het mede tot gevolg gehad dat vrij wel iedereen tevreden was, alleen de surfers hadden graag wat meer wind gehad. Gaat men an dere jaren bij enkele dagen slecht weer nog wel eens vervroegd naar huis, zo probeerde men nu juist nog even te blijven. Tot zover alles positief, maar zo als bij alles heeft een medaille twee kanten en natuurlijk waren er ook negatieve zaken. Het aan tal eenheden wat men mag plaat sen blijft nog steeds een groot knelpunt. Ook in gemeenten waar in het hoogseizoen 15 een heden mogen staan waren er pro blemen, want op weekends zoals Pasen, Hemelvaart, 1 mei en nog enkele, mocht men er maar 5 of 10 zetten, al naar gelang de ge meente waar men zit. Wanneer dan alles volloopt en zelfs op de parkeerterreinen en in de wegber men wordt gekampeerd, is het moeilijk uit te leggen aan uw gasten dat u uw legaal aanwezige plaatsen niet mag benutten, hoe wel de voorzieningen aanwezig zijn. Daartegenover was zeker de laat ste helft van augustus lang niet iedereen meer vol. Om dit beter te regelen zien wij maar één oplossing en dat is 15 plaatsen voor het hele seizoen, maar dan geen overloop, of hoe u het wilt noemen, meer. Vandaar dat wij als bestuur blij zijn dat de ge meente Valkenisse het voortouw heeft genomen om tot een derge lijke regeling te komen. Een nota waarin dit wordt bepleit, is toe gezonden aan alle belanghebben de bestuurlijke organen en in stanties, waarbij steun gevraagd wordt om dit in Den Haag te be pleiten. Het Vekabo-bestuur en ook onze leden, kunnen naar mijn mening hun steentje bijdragen en wel door deze nota onder de aan dacht te brengen en steun te vra gen aan gemeenten, verenigin gen, politieke partijen en vooral ook onze landbouworganisaties. Bedenk wel dat wanneer het nu niet lukt om een goede regeling te krijgen in de komende Wet Openlucht Rekreatie, we het de eerste jaren wel kunnen vergeten. Op de vergadering in Walcheren deelde mevrouw Maris-Koster mede, van Minister Braks te heb ben vernomen dat nog dit jaar de WOR zal worden ingediend. Als bestuur waren wij hierover nogal verbaasd, omdat wij nog niet zo lang geleden heel andere geluiden hadden vernomen. Voor de meesten van ons breekt nu een rustige tijd aan, wellicht kunt u deze benutten om eens na te gaan of er hier en daar nog iets vernieuwd kan worden. Ga eens bij andere kampeerboeren een kijkje nemen, overal kan men wel iets opsteken. In een enkele gemeente poogt men de nieuwe beplantingseisen toe te passen op de bestaande ter reinen. De problemen hierbij zijn talrijk en zeer divers; hierover zal zeker nog veel overleg nodig zijn. Regelmatig informeer ik bij onze leden, of men "Vekabo Nieuws" heeft gelezen, helaas wordt dit nogal eens ontkennend beant woord. U mag weten dat ik dat niet leuk vind, wij doen ons best u op de hoogte te houden en dan is het lezen van deze rubriek toch wel het minste wat u kunt doen. Als u dit leest hebben wij als fe deratiebestuur een vergadering gehad met de besturen Vekabo Limburg en Brabant. Wellicht kunnen we gezamenlijk meer be reiken dan alleen, zowel naar de overheid toe, als op het gebied van promotie. Namens ons Federatiebestuur wens ik u prettige kerstdagen en een voorspoedig en gelukkig 1990. 6 Vrijdag 15 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6