Resultaten akkerbouw dit jaar volgens LEI relatief wat beter EG bereid subsidies op granen te verlagen ingezonden EG wil subsidie op teelt graan voor energie Ir. J. Sonneveld: "Voer braakleggings regeling uit d.m.v. een Tendersysteem". Zeeuwse bedrijfsverzorgings- diensten gebundeld in nieuw opgerichte vereniging VBAZ Kursus Management Fysieke Distributie Kleinere witlofproduktie in Zwitserland Door hogere geldopbrengsten zullen de bedrijfsresultaten in de Ne derlandse akkerbouw in het lopende boekjaar 1989/1990 verbeteren. Voor veel akkerbouwprodukten liggen de kg-opbrengsten per ha ho ger dan vorig jaar. Bij suikerbieten is er zelfs sprake van een topop- brengst. Over het geheel genomen stijgt de produktiviteit met 7,5 procent. Het Zuidwesten blijft daar overigens bij achter. Dit blijkt uit een prognose van de bedrijfsuitkomsten van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI). Het LEI voegt eraan toe dat de wat be tere uitkomsten voor de akkerbouw incidenteel zijn. Het LEI ver wacht ook in de intensieve veehouderij betere resultaten. Door de kleine aardappeloogst in de EG stijgen de prijzen van consumptie- en pootaardappelen tot een aantrekkelijk niveau. Voor de granen en fabrieksaardappelen zijn daarentegen opnieuw lagere prijzen vastgesteld. Over alle produkten ge rekend wordt een prijsstijging voor zien van 6,5%. Ook op dé akker bouwbedrijven stijgen echter de prij zen van de produktiemiddelen. Op de grotere bedrijven zal naar ver wachting de verhouding tussen op brengsten en kosten met bijna 10% verbeteren. De verschillen tussen en binnen de regio's zijn echter groot. Doordat de prijzen van de vrije pro dukten belangrijk boven het norma le niveau liggen, mag het herstel evenwel niet als structureel worden beschouwd, voorspelt het LEI. Tegen de achtergrond van de te ver wachten quataverruiming wordt ge rekend op een trager tempo van in krimping van de melkveestapel. Ver der wordt in verband met teruglo pende zuivelprijzen een lichte daling van de melkprijs voorzien. De op brengsten uit omzet en aanwas zul len echter opnieuw hoger zijn. De produktiemiddelen zullen onder in vloed van stijgende rente- en ar beidskosten gemiddeld 3% duurder worden. De eigen ruwvoedervoor- ziening blijft ruim. Per saldo zullen de kosten iets meer stijgen dan de geldopbrengsten. Op de grotere melkveehouderijbedrijven zal de ar- beidsopbrengst per ondernemer niet temin op een gunstig niveau blijven. De uitkomsten van kleinere bedrij ven zijn aanmerkelijk lager dan die van grotere. Intensieve veehouderij, hogere opbrengstprijzen De opbrengstprijzen in de varkens houderij en de pluimveehouderij hebben zich de afgelopen maanden hersteld van het lage niveau van voorgaand jaar. In de varkenshou derij zijn de opbrengstprijzen inmid dels al weer over hun top heen. De krachtvoerprijzen veranderen wei nig. Als gevolg van deze ontwikke lingen zullen de bedrijfsresultaten voor het lopende boekjaar 1989/90 sterk verbeteren. Voor de akkerbouw verwacht het LEI het lopende jaar incidenteel verbete ring van de bedrijfsresultaten. Arbeidsopbrengst x 1000 gld. per ondernemer (pachtbasis) 1) Rundvee houderij Grotere weidebedrijven Grotere gemengde bedrijven Kleinere weide bedrijven De Europese Gemeenschap is bereid de subsidies op de produktie van granen te verlagen als haar han delspartners akkoord gaan met de instelling van importheffingen op graanvervangende produkten en oliehoudende zaden. Dat blijkt uit een voorstel dat EG- commissaris Ray MacSharry deze week in de Europese landbouwraad zal indienen. Het voorstel moet die nen als basis voor de slotonderhan- delingen die volgend jaar gevoerd worden in de GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Ta rieven. De heffingen zouden een grote slag kunnen toebrengen aan de Nederlandse vleesproducenten, die op grote schaal gebruik maken van het feit dat de graanvervangers hef- fingvrij de EG binnenkomen. Frankrijk en de Bondsrepubliek dringen als grote graanproducenten al jaren aan op maatregelen die het gebruik van graan in mengvoer be vorderen. Volgens MacSharry moet er meer evenwicht komen tussen produk- tiesteun enerzijds en marktbescher- ming anderzijds. Alleen op die voor waarde is de EG bereid die steun aan de landbouwsector vanaf 1991 en voor een periode van vijf jaar "aan zienlijk" te verminderen. In het vier de jaar moet uitgemaalt worden of de subsidies daarna nog verder om laag moeten. De Europese Commissie verwerpt het Amerikaanse voorstel om alle landbouwsubsidies om te zetten in douaneheffingen en die in een perio de van vijf jaar volledig af te bou wen. Volgens de EG zou dat leiden tot complete chaos op de we reldmarkt. totaal Nrd. klei Westelij k Zandge grotere en veen- weidege bieden weide- weide bied bedr. gebied Cultuurgrond 33 ha 39 ha 31 ha 31 ha 26 ha 16 ha 1984/85 34,2 42,0 27,0 32,2 14,3 7,6 1985/86 42,1 50,9 43,5 37,9 23,5 8,9 1986/87 44,3 47,1 45,2 42,8 22,0 10,9 1987/88 52,8 70,5 65,5 48,1 22,3 15,2 1988/89 voorlopig 72,0 90,0 80,0 65,0 40,0 23,0 1989/90 prognose 70,0 80,0 82,0 65,0 55,0 22,0 Akkerbouw Grotere bedrijven Kleinere bedrijven totaal Noorde Centraal Zuidwest. Veen grotere lijk kleige kleige kolo klei Veen bedr. kleige bied bied niën gebie koloniën bied den Cultuurgrond 56 ha 65 ha 46 ha 56 ha 61 ha 26 ha 29 ha 1984/85 38,7 37,6 43,8 36,4 42,6 17,6 6,5 1985/86 7,9 -13,1 -3,3 10,4 29,3 -1,4 3,9 1986/87 41,6 41,2 51,9 37,5 34,8 28,1 10,3 1987/88 -13,0 -43,4 -15,0 -5,5 3,1 -6,7 -1,2 1988/89 voorlopig 30,0 15,0 40,0 35,0 18,0 18,0 -5,0 1989/90 prognose 61,0 40,0 90,0 55,0 33,0 35,0 2,0 1) Op eigenaarsbasis zijn de kosten aanmerkelijk hoger akkerbouwbedrijven geraamd op circa 420,per ha Voor 1988/89 wordt dat verschil voor grotere en voor grotere weidebedrijven op circa 480,per ha. Als bezoeker van de najaarsvergade ring van de ZLM-afdeling Dinteloord-Steenbergen wil ik graag twee voorstellen van de gastspreker, de Europarlementariër Ir. J. Sonne veld, ter kennis geven aan een breder publiek. Het eerste voorstel betreft de uitvoering van de stabilisatie re geling. De EEG heeft een stabilisatie plafond ingevoerd van 160 miljoen ton per jaar. Wordt deze overschre den dan gaat het jaar daarop de ga rantieprijs omlaag. De gastspreker uitte kritiek op de werkwijze van de ze stabilisatie regeling: "Het mag niet zo zijn dat door een produktie verhoging in bijvoorbeeld Zuid- Engeland er op de boeren van Westelijk Noord-Brabant, als een In een voorstel van de Europese Commissie staat dat het verbouwen van 'groene brandstof' door de EG gesubsidieerd moet worden. Volgens het voorstel, dat EG-commissaris van Landbouw MacSharry eind vo rige week tijdens een werkbezoek aan ons land, bekend maakte, mo gen boeren die grond braak leggen een deel van die grond gebruiken om graan te verbrouwen voor de pro duktie van brandstof, ze krijgen dan toch een braakpremie van 1.297,per ha per jaar, 70 pro cent van de premie die ze bij norma le braaklegging zouden ontvangen 1.853,-). Alleen boeren die de teelt van graan voor voedingsmiddelen of veevoer staken, mogen aan de regel mee doen. In het voorstel staat dat boe ren de helft van hun braakgelegde grond mogen gebruiken voor graan- Vrijdag 15 december 1989 teelt met een non-food bestemming. Ze moeten minstens 30 procent van hun grond uit produktie nemen. Het voor de non-food sektor geteelde graan telt overigens wel mee bij de bepaling van de totale EG- graanproduktie. De EVO, ondernemersorganisatie voor transport, heeft een kurus Ma nagement Fysieke Distributie ont wikkeld. De kursus biedt de moge lijkheid om binnen drie maal twee dagen een goed inzicht te verwerven in de wijze waarop de goede renstroom bestuurd kan worden. Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met de EVO, tel. 079-414641. soort noodlot, een prijsverlaging af komt. De stabilisatie regeling mag niet werken als een noodlot maar als een opgave, zodat je als boeren nog aktie kan ondernemen om die hoge re produktie tegen te houden". In dat verband wees hij op de landbouw organisaties. Zij kunnen zich dan afvragen "accepteren wij een prijs verlaging of een zekere discipline", aldus de Euro-parlementariër. Ik ben het daarmee eens, maar is het dan niet beter om die eventuele prijs verlaging te laten werken in het pro- duktiejaar waarin de produktie wordt overschreden? Het tweede voorstel betreft de uit voering van de braakleggingsrege ling. Het braakleggen van een pre cies gewenste hoeveelheid hectares in de EEG is thans nog een probleem. Ir. J. Sonneveld heeft daarom als Euro-parlementarier namens o.a. de Europese Christen-Democratische EVP-fraktie het voorstel ingediend om de braakleggingsregeling uit te voeren d.m.v. een tendersysteem. Elke boer die bereid is een deel van zijn areaal braak te leggen moet dan inschrijven voor welk bedrag hij welk perceel braak wil leggen. Schreef hij in voor een relatief laag bedrag dan kan hij het perceel braak leggen en ontvangt hij uiteraard de braakleggingspremie. Schreef hij in voor een te hoog bedrag dan valt hij buiten de braakleggings regeling. Zodoende kunnen de nationale over heden precies die hoeveelheid hecta res braak laten leggen die zij bij het opstellen van hun begroting wense lijk achtten. Het voorstel van een tendersysteem bij de uitvoering van de braakleg gings regeling werd door de najaars vergadering van de afdeling Dinteloord-Steenbergen bijzonder goed ontvangen. Leon Nelen Kruisland De vijf regionale verenigingen voor bedrijfshulp in Zeeland: Schouwen- Duiveland, Tholen/St. Philipsland, de Bevelanden, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen, hebben beslo ten om de vereniging als zelfstandig functionerend orgaan op te heffen en om per 1 januari 1990 toe te tre den als fusiepartners in een nieuwe provinciale vereniging, welke gaat opereren onder de naam "Vereni ging voor Bedrijfs- en Agrihulp in Zeeland i.o. (VBAZ)". Al op 8 juni 1989 was door de gezamenlijke besturen een principebesluit geno men om per die datum een samen werkingsverband met elkander aan te gaan, vooruitlopend op de geplan de fusie. De werkzaamheden van de VBAZ, die eind juni in de praktijk van start gingen, hadden tot doel de bestaan de verenigingen van personeel te voorzien tijdens arbeidspieken op de agrarische bedrijven en voorts tijde lijk personeel in te zetten in aanver wante bedrijfstakken. Nu reeds kan geconcludeerd worden dat de voorgenomen opzet is geslaagd en dat de fusie van de vijf verenigingen een verantwoord besluit is. Voor de bedrijfsverzor- gers, die reeds voor de fusie in dienst waren, zal er niet veel veranderen. Na de fusiedatum treden zij in dienst van de VBAZ. De nieuwe vereniging zal, evenals de oude verenigingen, de service naar de leden op een hoog peil handhaven en waar mogelijk uitbreiden naar meer specifieke dienstverlening. Scholing en bijscho ling van de bedrijfsverzorgers zal daartoe steeds volop de aandacht krijgen van het bestuur. Ook het plaatsen van tijdelijk perso neel zal verder uitgebreid gaan wor den. Deze werkzaamheden naast de bedrijfsverzorgingstaken is van groot belang om onrendabele uren in de landbouw naar behoefte in te zetten in andere bedrijfstakken. Het bestuur van de VBAZ juicht daarom het besluit toe, dat de Agra rische Arbeids Pool West Zeeuws- Vlaanderen recentelijk heeft geno men, om eveneens als fusiepartner toe te treden tot de VBAZ. De VBAZ heeft inmiddels boven de Westerschelde eveneens een arbeids pool operationeel. Voorts zal de sa menwerking met StAP Zeeland, wel ke al dateert vanaf de oprichting van die organisatie in 1986, meer geïnte resseerd worden, waarbij de belan gen van STAP, i.e. combi werkers en deelnemende agrariërs in de regio's betere aansluiting zullen binden in de totale organisatie. De Zwitsers ramen hun areaal wit lofwortelen dit jaar op 140,6 ha, te gen 150,6 ha in 1988. De witlofpro duktie zal in het komende seizoen uitkomen op 1.700-1.800 ton. Door de droogte van deze zomer en het kleinere areaal witlofpennen (de oogst van de pennen was 30% klei ner dan in 1988) valt de produktie van witlof veel kleiner uit dan vorig jaar. De Zwitserse witlofproduktie dekt slechts 10% van de eigen be hoefte. In 1988 heeft Zwitserland in totaal 13.900 ton witlof ingevoerd, waar van 8.800 uit België kwam. De Zwit sers zijn hiermee de belangrijkste klanten van het Belgische lof. Met gemiddeld bijna 2,5 kilo witlof per persoon is de konsumptie in Zwitser land erg hoog.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5