ZLM-bestuurder G.J. de Jager bij afscheid benoemd tot Ridder in de Orde'van Oranje Nassau PERSONALIA Botsende belangen in Biesbosch onderwerp van milieustudie Hernieuwde onderhandelingen bepalend voor aanzien beurs "Agrarisch 1990" Landbouwschap tegen overgangszones rond nationale parken PHLO-kursus 'dierenwelzijn' PHLO-kursus ecologische toepassingen Met veel elan heeft de heer De Jager zich vele jaren ingezet om in het Land van Altena en Bies- bosch te komen tot een samen werkingsverband tussen de drie clo's. Dat deze samenwerking thans een breed draagvlak heeft is mede te danken aan zijn inzet. Een jaarlijks terugkerende agra rische open dag is een van de re sultaten van het overleg binnen deze 3 clo. Belangrijke zaken op regionaal niveau worden door De Jager zonder uitzondering be handeld als zijnde van belang voor alle boeren, hij werkt dan ook dikwijls onder de vlag van de 3 clo's. Ondanks zijn afscheid zal hij bij de kring als penning- meester'betrokken blijven. Vele funkties In ruimer verband heeft De Jager vele jaren, mede in het kader van zijn in 1969 aangevangen lid maatschap van het hoofdbestuur van de ZLM, talrijke funkties be kleed. Zonder volledigheid na te streven kan met het volgende een indruk worden gegeven: - kommissies Grondgebruik van ZLM, KNLC en Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant; - wildschadekommissie Noord- Brabant, kommissie Beheer Landbouwgronden; - plv. lid Gew. Raad van het Landbouwschap voor Noord- Brabant; - voorzitter kontraktteeltkom- missie en daarmee samenhangen de regionale en landelijke kom missies; - zaaizaden kommissie Land bouwschap en Produktschap Landbouwzaaizaden - voorzitter Rabobank Wer kendam; - betrokken bij landelijke keurings- en onderzoeksinstel lingen. Burgemeester H. Dorland van Werkendam spelde de heer De Jager de versierselen behorend bij de Koninklijke Onderscheiding op. In het midden mevrouw De Jager. Na de uitreiking van de Konin klijke Onderscheiding werd door een aantal sprekers lovend over de afscheid nemende bestuurder gesproken. Eensluidend was men over de belangrijke kwaliteiten waarover de heer De Jager be schikt, zoals een grote inzet, overtuiging en vasthoudendheid, oprechtheid en daardoor ver trouwen genietend bij de belan genbehartiging, open staan voor samenwerking. De heer De Jager wees in zijn dankwoord op de prettige sa menwerking die hij allerwege had ondervonden. Hij wenste zijn opvolger als voorzitter van de kring Altena-Biesbosch, de heer C. Branderhorst te Eethen, sterk te en succes in zijn nieuwe taak en de daarmee samenhangende funkties. Toekomst van de landbouworganisaties De algemeen sekretaris van de ZLM, mr. J. Oggel, gaf in een korte toespraak zijn visie op de toekomst van de landbouworga nisaties. Samengevat kan dat als volgt worden weergegeven: - de leden en de afdelingen zul len de basis van de organisatie moeten blijven om de waarde van de standpunten van de orga nisatie te versterken; - het draagvlak van de organisa tie moet worden vergroot door samenwerking of fusie van orga nisaties; - optimalisering van kwaliteit van bestuur en dienstverlening; - geen sektorale opbouw van de organisaties; - voortdurende aanpassing aan de behoeften van de leden: de or ganisatie geen doel, doch een middel; - solidariteit in de landbouw is een absolute voorwaarde voor een effektief funktioneren van voorgaande uitgangspunten. Op 7 december jl. organiseerde de kring Altena-Biesbosch een bijeenkomst die in het teken stond van het afscheid van haar voorzitter, de heer G.J. de Jager. Hij bekleedde deze funktie vanaf 1977. Maar dat was het niet al leen. Hij is op vele terreinen ak- tief geweest op plaatselijk, regio naal en landelijk niveau. Een reeks van sprekers wees op de be langrijke rol, die de heer De Ja ger daarin heeft gespeeld. Hoog tepunt was zonder twijfel de uit reiking van de Koninklijke On derscheiding door de burgemees ter van Werkendam ars. ing. H. Dorland. de Nationale Parken aan het voorbereiden was. Mede door deze kontakten was hij in staat om de georganiseerde landbouw te overtuigen van de noodzaak tot dialoog met de kommissie. Dat het ingaan van de N.P. i.o. status zonder noemenswaardige protesten door de landbouw is geaccepteerd, mag als een zeer grote verdienste van de heer De Jager worden genoemd. Nu hij zitting heeft in een aantal werk en projektgroepen blijkt hij keer op keer in staat een afweging te maken tussen algemeen- c.q. na- tuurbelang en het boerenbelang, hierbij een stevige diskussie niet De zaal luistert naar de toespraak van de burgemeester. Ook diverse andere sprekers lieten zich in lovende bewoordingen uit over de af scheid nemende ZLM-bestuurder. De heer De Jager blijft overigens nog penningmeester van de kring. Lange staat van dienst Via zijn talrijke relaties wist hij enkele malen informeel in kon- takt te komen met de heer Kleisterlee, voorzitter van de kommissie die de instelling van mijdend. Dat door zijn toedoen de acceptatie van het Nationaal Plan i.o. door de kollega be- drijfsgenoten veel makkelijker verloopt mag als een grote ver dienste van De Jager worden bestempeld. Het Landbouwschap is tegen het aanwijzen van zogenaamde over gangszones rond nationale parken. Tegen dit idee van de voorlopige Commissie nationale parken heeft het schap bezwaar aangetekend bij minister Braks. De commissie onder voorzitterschap van de heer C.F. Kleisterlee stelt voor om rond de nationale parken overgangszones te creëren waarin beperkende bepalingen worden op genomen ter bescherming en bevor dering van de natuurwaarden en de natuurontwikkeling in het park zelf. Met dit idee wijkt de commissie af van het tot nu toe gevoerde beleid. Herhaaldelijk heeft de commissie zelf aangegeven dat de instelling van nationale parken geen gevolgen zal hebben voor het gebied er omheen. Het Landbouwschap verwacht dat de beleidswijziging in de landbouw grote weerstanden zal oproepen te gen het aanwijzen van nationale par ken, te meer omdat over schadever goedingen niets is geregeld. Volgens het schap zullen de negatieve reak- ties - niet uitsluitend uit de land bouw - in ieder geval vertragend werken en de aanleg van parken in een enkel geval misschien wel onmo gelijk maken. De aanwijzing van overgangszones zal dus eerder een negatief dan een positief effekt hebben. A. van Leeuwen wordt voorzitter nieuwe zuivelkoöperatie Het ligt in de bedoeling dat de huidi ge voorzitter van de Raad van Kom- missarissen van Melkunie Holland, de heer A. van Leeuwen, voorzitter wordt van de nieuwe zuivelkoöpera tie die is ontstaan uit de fusie van DMV Campina en Melkunie. Plaats vervangend voorzitter wordt de hëer P.J.H.M. Loonen, thans voorzitter van Campina. Direktievoorzitter wordt de heer W. Overmars, nu voorzitter van de konserndirektie van Campina, en plaatsvervangend direktievoorzitter wordt de heer J.H.J. Cuypers, nu direktievoorzit ter bij Melkunie. De heer P.J. Borst, voorzitter van de Raad van Toezicht van Melkunie, wordt voorzitter van de Algemene Vergadering van Aandeelhou ders/Kollege van Toezicht van de nieuwe koöperatie. De overige leden van de hoofddirektie zijn de heer J.J.L.M. van Gent (aandachtsge bied commercie), nu lid van de hoofddirektie van Melkunie, de heer L.J. van de Heuvel (aandachtsge bied research en development, tech niek en logistiek) en de heer B.J. de Lange (aandachtsgebied financiële zaken). Laatstgenoemden maken nu deel uit van de konserndirektie van Campina. Mr. Smit benoemd tot algemeen direkteur Unie van Waterschappen De heer mr. C.Th. Smit is door het bestuur van de Unie van Water schappen benoemd tot algemeen di rekteur van de Unie. De heer Smit (40) is nu sekretaris van het Water schap Zuiveringschap Limburg. Daarvoor was hij onder meer werk zaam bij de Ministeries van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van Verkeer en Waterstaat. De heer Smit was van 1978 tot 1986 lid van Provinciale Stat-en van Zuid-Holland voor D'66. De Ministerraad heeft besloten drs. R. den Dunnen voor te dragen voor benoeming tot Direkteur-Generaal van de Ruimtelijke Ordening bij het ministerie van VROM. Hij zal met ingang van 1 juni 1990 mr. J. Witsen opvolgen. Den Dunnen is nu wet houder Haven en Ekonomische Za ken van Rotterdam. Op 3 en 4 april 1990 zal in Wagenin- gen de PHLO-kursus 'Stress en adaptatie bij proef- en landbouw huisdieren' worden gehouden. Voor inl. tel. 08370-84093. Op 20, 21, 22 en 27, 28, 29 maart 1990 zal in Wageningen de kursus 'Ecologie en toepassingen in land en waterbeheer' worden gehouden. Voor inl. tel. 08370-84093. Op donderdag 14 december heeft de werkgroep milieukunde van de Agrarische Hogeschool in Delft een ekskursie naar de Biesbosch georga niseerd. Alle landbouwstudenten van de instelling maakten tijdens een rondleiding per boot kennis met de verschillende belangen in en rond de Biesbosch en de effekten daarvan op het milieu. De veelheid van botsende belangen in de Biesbosch geeft aan dat milieu zorg niet alleen een technische, maar vooral een maatschappelijke zaak is. Waterhuishouding, waterwinning, landbouw, visserij, rekreatie, krachtcentrale, militair oefenterrein, jacht, natuurbehoud, binnenvaart en verstedelijking leggen allemaal hun claims op het gebied. De ekskursie vormde de afsluiting van de theoretische Inleiding Mi lieukunde. De tweejarige differentiatie milieu kunde, vooralsnog onderdeel van de studierichting Landbouw, is in au gustus van start gegaan. Als er vol doende belangstelling bestaat voor milieukunde, wordt volgens docent Martin Bakker de differentiatie te zijner tijd omgezet in een zelfstandi ge studierichting. Gezien de grote vraag naar milieukundigen in de landbouw zal dit niet lang op zich la ten wachten. Voor de in de "Zeelandhallen" te Goes te houden beurs "Agrarisch 1990" zullen hernieuwde onderhan delingen tussen de organisatoren ("Zeelandhallen Goes bv") en de Federatie "Het Landbouwwerk tuig" bepalend zijn of alsnog dis pensatie verleend zal worden om landbouwwerktuigen te mogen plaatsen. Zoals bekend staat de federatie haar leden slechts toe op een beperkt aan tal beurzen te exposeren, dit om wildgroei te voorkomen en de kosten voor de leden te beperken. Op die beurzen (Liempde, Zuidlaren en de RAI) mogen de federatie-leden alle maal exposeren en krijgen de bezoe kers een kompleet beeld voorgescho teld. Bij de federatie zijn vrijwel alle fabrikanten, importeurs en weder verkopers van landbouwwerktuigen aangesloten. Op de beurs "Agrarisch 1989", vo rige week gehouden, waren geen nieuwe grote landbouwwerktuigen te zien. Desondanks was er sprake van een gevarieerd aanbod van deel nemende bedrijven en een breed pro- duktaanbod. Rond de 6.000 bezoe kers, afkomstig van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, Brabant en België hebben de tentoonstelling be zocht. In de Zeelandhallen waren vorige week ook ca. 25 oude trakto- ren te zien. Deze waren voor de beurs beschikbaar gesteld door leden van 'Old Time Traktoren Midden- Zeeland'. 4 Vrijdag 15 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4