Jj Prijsvorming goed op kerstveilingen TUINBOL! WKL ANKEN Glasteelt in de Baronie: Poinsettia (Euphorbia Pulcherrima) Er is weer bijna een jaar verstreken Tendens naar groener plukken vereist ook aanpassingen van keuringsdiensten Werkgroep boomkwekerij- produkten van start Bloemenveiling Westland informeerde kopers over toekomstplannen Stagnatie Belgische champignonproduktie Bloemenveiling zet deuren open Bemiddelingsburo bloemen verhuist Veel groenten en fruit verwerkt Met het verstrijken van het jaar '89 is het de gewoonte om nog even te rug te blikken op het wel en wee van het tuinbouwgebeuren op THO- LEN, en zal ieder voor zichzelf wel globaal de balans opgemaakt heb ben. Mede door de aard van de ge wassen zijn de verschillen in op brengst per ha altijd al groot geweest in ons gebied, maar dit jaar springt er wel erg boven uit. Na de zachte natte winter zijn we in het voorjaar begonnen met een bij zonder slechte struktuur van vooral de zwaardere grond. Dat gaf mede door de lange droge periode die na het latere zaaien volgde een slechte opkomst van vooral de bloemzaden. De ongelijke en ook zeer late op komst heeft dan ook ondanks het uitgesproken klimatologisch zaad jaar de opbrengst behoorlijk gedrukt. Op de lichtere gronden waar de op komst wel overwegend goed was zijn de opbrengsten bijzonder goed ge weest, al is de uitslag overal nog niet van bekend. Het vroege aardappelseizoen startte al zeer vroeg, eind februari, onder redelijke omstandigheden. Men re gende er zoals gewoonlijk weer af, zodat het verschil in plantdatum van de Doré's ook weer erg uiteen liep. Met de droge mei- en junimaand hadden vele vroege percelen echter al snel vochtgebrek. De opbrengsten bleven dan gemiddeld ook erg laag, wat wel resulteerde in een goede prijs. Er werd dan ook veel gerooid voor de rooidatum. De opbrengst van de latere aardappelen lag heel wat hoger, zodat veiling St. Anna- land e.o. tijdelijk nog werd over voerd. Nadat de topaanvoeren ge passeerd waren steeg de prijs van bijvoorbeeld de Doré's tot boven de 75 ct, wat met de toen soms gerooide opbrengsten erg goed was. Het witloftrekseizoen is met een flin ke periode van goede prijzen begon nen. Met het toenemen van de aan voeren was er een tijdelijke inzin king waarna de prijs weer aantrok. De aren brengen na Se vele te leurstellende jaren eindelijk weer goed geld, vooral grove uren van goe de kwaliteit zijn op een groentevei ling zoals ZHZ erg gewild. Onder glas heeft men weinig uit schieters gehad in het afgelopen jaar. Het winterslaseizoen was be hoorlijk goed, de voorjaarsradijs re delijk tot matig; tijdens de warme zomermaanden bleven de prijzen dikwijls onder de maat. De prijzen van vroege snijbonen zijn goed ge weest, al hangt bij dit gewas de fi nanciële opbrengst met de hier ge bruikelijke korte oogstperiode erg af van de prijs op dat moment. De vroege stooktomaten zijn goed geweest. Zoals zo dikwijls kwam met de zomervakantie de klad er in, die zich maar moeilijk herstelde. De bloem- en groentezaden zijn overwe gend goed geweest, hoewel ook bij sommige bloemzaden de bestuiving door de bijen te wensen overliet. Zo heeft ieder bedrijf weieens wat dat mee of tegen zit, maar toch zal ieder wel in meer of mindere mate van de mooie zomer en herfst heb ben kunnen profiteren, zodat het ge zegde 'een droog jaar valt altijd mee' nog steeds van kracht is. We hopen dat ieder het jaar af kan slui ten met gezegende kerstdagen en we wensen u een voorspoedig 1990. BRABANTS FRUITMIX. Decem ber 1989. Het jaar is weer bijna ten einde. Tijd om een blik terug te wer pen over het bijna voorbije jaar. Kli matologisch een uitzonderlijk jaar, dat we gerust mogen noteren als op timaal. Een oogst die zowel kwalita tief als kwantitatief een topper is, mits men tijdig de diverse rassen heeft kunnen plukken. Zo links en rechts was dat soms wel problema tisch, omdat alle herfstrassen zowat in elkaar overliepen. De huidige tendens van kwaliteits waardering gaat steeds meer naar een groener produkt, in tegenstelling tot enkele jaren terug, toen een wat rijper produkt hoger gewaardeerd werd. Zulke snelle veranderingen moeten tijdig worden onderkend en ook als zodanig toegepast. Dit zal onder meer inhouden, dat er meer personeel ingezet dient te worden, om in een vrij korte periode veel te kunnen plukken en wel op tijd. Een groener (minder rijp) produkt oogsten, impliceert tevens dat ge noegen genomen moet worden met wat minder kleur. Niet alleen de fruitkweker dient zich aan te passen aan de veranderende vraag, doch ook de keuringsdiensten, zij dienen ook hun kwaliteitseisen bij te stellen. Je kunt niet alles hebben, dat is een maal een onmogelijke opgave. Soms krijg je wel eens de indruk, dat de kwaliteitseisen hun doel volko men voorbij schieten en wie is daar mee nou gediend. Als kweker moet je toch al alle zeilen bijzetten om in de pas te blijven, ondanks alle voor delen van onze twee nieuwe rassen. Die hebben overigens alleen maar gezorgd dat wij er nog zijn, als be drijfstak, anders was de bedrijfstak waarschijnlijk allang ter ziele ge weest. Echte grote revenuen zijn er sporadisch geweest en dan nog maar voor enkelen. De kosten, vooral aan Vrijdag 15 december 1989 Nu de feestdagen weer voor de deur staan, gaan de poinsettia's (in de volksmond ook wel kerststerren ge noemd) weer op weg naar de konsu- ment. Maar voor het zover is, is er al heel wat aan vooraf gegaan. Een aantal telers in de Baronie van Breda teelt al verscheidene jaren poinset tia's. Er worden over het algemeen twee types geteeld. De zogenaamde Hegg rassen (dit zijn vooral rassen die transportbestendig zijn) en de Gutbier rassen (mooier van vorm en kleur en grote ster). De meest geteelde kleuren zijn: rood, wit, rose, wit-rose en nieuw is de zalmkleur. Dan zijn er nog ver schillende vormen: de zogenaamde eenkopper: deze plant wordt niet ge topt, maar groeit met een enkele tak recht omhoog. Dan is er de poinset tia op stam: op 80 a 90 cm hoogte wordt de kop eruit gehaald, er blij ven dan 10 scheuten over die gaan bloeien. Alle andere scheuten wor den verwijderd. En dan zijn er nog de hangers: hierbij worden meerdere stekken in een pot geplant en als de planten lang genoeg zijn gaan ze vanzelf hangen. Als halfwas plant wordt de poinset tia rond 25 september in de kas ge zet. Er gaan ongeveer 9.5 planten per m2. De poinsettia wordt over het alge meen op een bevloeiingsmat gezet. Deze is gemaakt van resten stof van een kledingfabriek. De bevloei ingsmat is te vergelijken met een dunne deken die water opneemt. Het water wordt op deze manier door de kas verspreid zodat alle potten vol kunnen trekken. De poinsettia is een zogenaamde 'korte dag plant', d.w.z. om tot knopvorming te ko men is maksimaal 13,5 uur nacht no dig. Om dit te bereiken wordt er ge durende een bepaalde* periode ver duisterd. Dit verduisteren gebeurt d.m.v. een scherm wat boven in de kas is aangebracht. Gedurende de teeltperiode kan één persoon de werkzaamheden bijhou den. Zodra men aan de afleve ringsperiode begint zijn wel tien per sonen nodig om alles op tijd klaar te krijgen. Alles moet op zeer korte ter mijn geoogst worden. Vanaf 1 de cember begint de aflevering. Over het algemeen worden poinset tia's niet via de veilingklok verhan deld, maar rechtstreeks door de eksporteurs bij de telers opgehaald. De financiële afwikkeling geschiedt wel via de veiling. De telers zijn dus bij de veiling aangesloten, maar om dat de poinsettia's op zo'n korte ter mijn weg moeten, en meestal voor de eksport bestemd zijn, worden ze op deze manier verhandeld. Er worden heel veel poinsettia's geëksporteerd naar o.a. Duitsland, Engeland en Frankrijk. Bij het klaarmaken voor aflevering moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan: per plant moet ten minste één bloemscherm open zijn, de potkluit moet voldoende vochtig zijn, er moet gesorteerd worden op planthoogte, aantal bloemschermen en stevigheid. Verder moet de pot schoon zijn en gele blaadjes moeten verwijderd worden. Dan moeten de poinsettia's verpakt worden in een speciaal hiervoor bestemde hoes. De teelt van poinsettia wordt bij de teler wel eens een 'paniekerige teelt' genoemd. Dit vanwege het feit dat het een massaproduktie is die in een heel kort tijdsbestek plaatsvindt. Het verzendklaar maken, ook wel 'rapen' genoemd, moet bij daglicht plaatsvinden. Als u dus tegen de feestdagen een mooie poinsettia of kerstster koopt is er een goede kans dat deze uit de Baronie van Breda komt. De uit tien kwekers bestaande werk groep 'Boomkwekerijprodukten', die onlangs door Bloemenveiling Westland is opgericht, kwam vrijdag 8 december voor het eerst bij elkaar. De kwekers zijn afkomstig uit de verschillende boomkwekerijgebie- den in ons land. Zij gaven een eerste aanzet aan de doelstelling van de werkgroep. Ook enkele veilingmede werkers nemen hierin deel. Er werd vooral gesproken over de mogelijkheden om de kontakten en kommunikatie tussen de aanvoer ders van boomkwekerijprodukten enerzijds en de bloemenveiling an derzijds te verbeteren. afzetzijde zijn schrikbarend gestegen en de fruitprijzen hebben daar geen gelijke tred meegehouden. Als je voor de aardigheid eens op telt, hoeveel je moet voorfinancieren alleen al aan afzetmateriaal, incl. fruitkratten, tweelaagskratten, een- laagsbakken, randen, bodems, inte rieurs, kistkaarten, hoekkaarten en dat alles in veelvoud, is het geen kunst om voor 15.000,tot 20.000,voorraad te hebben, noodzakelijk, om je afzet gaande te houden. Soms kun je dan jezelf wel eens afvragen, wie er nou beter van wordt, de verpakkingsmaterialen- producent of de fruit-producent, wij dus. Nou, ik heb zo mijn twijfels. Wan neer wij als fruitproducenten, c.q. veilingen er niet in slagen onze afzet snel en drastisch te herstruktureren, naar veel grotere eenheden landelijk, zullen al onze inspanningen hoe goed bedoeld ook, vergeefs zijn. Geen enkele grote buitenlandse in koper zal de moeite doen, om tal van veilingen af te lopen, om zo links en rechts wat klutjes fruit te kopen. Wat maakt het uit, waar ons fruit geveild wordt? Alleen die plaats waar de hoogste prijs gemaakt kan worden, is interessant en het maakt niet uit waar die plaats ergens ligt. Het lijkt er nu sterk op, dat het ei genbelang van de vele verkooppun ten (veilingen) een hogere prioriteit heeft, dan het belang van het hele af- zetgebeuren, wij dus!! Het is de hoogste tijd,, nu eens resoluut met konsentratie van aanbod te komen en de werkelijke belangen prioriteit te geven. De heilige huisjes zullen toch mettertijd verdwijnen, nood gedwongen, maar als wij daar op moeten wachten, zullen wij alk kwe kers hun allang voorgegaan zijn, puur uit onmacht om ons staande te kunnen houden. Deze en vorige week hebben op de verschillende veilingen weer de kerst veilingen plaatsgevon den. Op de CVZ te Kapelle is vo rige week een record hoeveelheid fruit geveild. De prijsvorming was goed (zie ook CVZ-nieuws op de marktpagina's 22 en 23). Afgelopen maandag is het kerst- fruit van veiling "Midden Betu we" in Zetten geveild. Deze kerstveiling werd vorige week za terdag geopend door de Commis saris van de Koningin in de pro vincie Gelderland de heer M. de Bruijne. De commissaris werd op een door een paard voortgetrok ken groentekar de veiling bin nengereden. Op deze 'aan gespannen wijze' werden vroeger aardappelen, groente en fruit aan de man gebracht. 'Een forse toename van de kosten en een slechte prijsvorming zijn de ken merken van dit jaar'. Aldus konklu- deerde A.J. van Marrewijk, voorzit ter van Bloemenveiling Westland, donderdag 7 december in zijn ope ningswoord van de door de bloe menveiling voor de derde keer geor ganiseerde K opersvoorlichtingsmid- dag. De voorzitter benadrukte dat desondanks gepoogd zal worden de dienstverlening op peil te houden. 'We hebben elkaar immers hard no dig', zo besloot Van Marrewijk. Om in te kunnen spelen op de toene mende vraag vanuit de handel naar grotere partijen, overweegt Bloe menveiling Westland om, evenals bij de potplantenafzet, ook voor de af zet van snijbloemen het fenomeen 'bemiddelen' in te voeren. Hoofd Produktmanagement, H. Maters, kondigde aan dat Bloemen veiling Westland zich de komende jaren nadrukkelijker op de interna tionale aanbodsmarkt zal richten om haar positie uit te bouwen. 'Het af gelopen jaar hebben we vastgesteld wat onze positie daarin is', aldus Maters, 'en het aandeel van Bloe menveiling Westland is daarin, ten opzichte van andere veilingen, het kleinst!' Hij waarschuwde er tenslotte voor dat het Nederlandse aandeel in de buitenlandse produk- tiestromen afneemt. De produktie van champignons in België is na een geleidelijke groei in de tachtiger jaren nu in de stabilisa tie fase terecht gekomen. In 1970 be droeg de Belgische produktie nog 5.200 ton. In 1980 was dit al geste gen tot 12.500 ton. Vorig jaar kwam de produktie uit op 20.500 ton ter wijl voor 1990 een produktie van rond de 21.000 ton wordt verwacht. De veiling Roeselare is in België de belangrijkste champignonveiling. Dit jaar is er op deze veiling méér aanvoer geweest van champignons voor de verse markt ten koste van de champignons bestemd voor de ver werking. De middenprijs van de Bel gische champignons lag hierdoor in het eerste half jaar van 1989 ook op een hoger nivo in vergelijking met 1988. In het tweede halfjaar zijn de prijzen door de achterblijvende pro duktie ook hoog. Tijdens de komende kerstvakantie zet Bloemenveiling Westland haar deuren weer wijd open voor bezoe kers. Voor de bezoekers heeft de vei ling een speciale route door de im mense hallen uitgestippeld. Voor in lichtingen tel. 01740-32158/32050. Het Bemiddelingsburo (BB) van Bloemenveiling Westland is op vrij dag 22 december gesloten. Óp die datum verhuizen de BB-ers namelijk naar een nieuw onderkomen in het veilingkomplex. De Nederlandse groente- en fruitver- werkende industrie is dit jaar erg ak- tief geweest. Van de meeste produk- ten is in de eerste negen maanden van dit jaar meer geproduceerd dan in de beide voorgaande jaren. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19