moet er veelal ingeslagen worden' ZLM staat open voor samenwerking Jubileum-prijsvraag EVO over logistiek beproefde veilingklok, of ook (en meer) middels contracten en transac ties buiten de klok om? Ik denk overigens dat het géén kwestie is van 'of/of' maar van 'en/en'. 'En/en' dan overigens op voorwaarde, dat het juist de veilin gen zullen moeten zijn die het tot hun taak en verantwoordelijkheid rekenen om beide systemen zodanig toe te passen en te centraliseren, dat de kopers niet rondom dat gecentra liseerde aanbod heen kunnen. Typisch Nederlandse haarkloverij Afgezien van de wijze van marktbe nadering hebben de zogenaamde vrije sectoren in ieder geval wel met de andere sectoren gemeen, dat ook hun concurrentiepositie hier en daar danig in gevaar gebracht wordt ten gevolge van typisch Nederlandse haarkloverij. Ik noem hier uit een waslijst van mogelijke voorbeelden o.a. het gekissebis over de premie plicht op gelegenheidsarbeid. Af hankelijk van een uiteindelijke oplossing kan de strakke opstelling (van vakbonden en ASF) in deze kwestie zelfs de uiteindelijke onder gang van bepaalde tuinbouwpro- dukties betekenen. In dezelfde lijn overigens komt nu notabene ook nog een premieplicht voor de doodgewone en van oudsher bestaande burenhulp en boerensa- menwerking ter discussie. Het moge duidelijk zijn dat dat voor ons volstrekt onaanvaardbaar is. Een ander recent en schrijnend voor beeld is het voornemen van de Ne derlandse overheid om op een volstrekt ondoordachte wijze een nieuw huisvestingssysteem voor de pluimveehouderij voor te schrijven. Indien de geplande fatale ingangsda tum van een verbod op de huidige batterysystemen gehandhaafd blijft, zonder dat daarbij sprake is van te gelijkertijd een volledige harmonisa tie in EG-verband, en zonder dat daarbij sprake is van een redelijke overgangstermijn, dan spreken we ook hierover ons absoluut onaan vaardbaar uit. We zijn, laat daar geen mis verstanden over bestaan, zeker niet tegen iedere wet- en regelge ving en ook niet (in deze steeds ingewikkelder wordende samen leving) tegen een toenemende re gelgeving. Als tenminste maar doel en nut duidelijk gemaakt kunnen worden; en als er ten minste maar door mensen die we ten waar ze het over hebben over geoordeeld kan worden. En wat het laatste nu betreft moeten we tot ons grote verdriet vaststellen, dat er op het Ministerie van Landbouw en Natuurbeheer, als mede in het gebouw van de Tweede Kamer tegenwoordig m&ar erg weinig personen meer aanwezig zijn, die enig benul en enig gevoel hebben van en voor het feit dat Landbouw een eco nomische aktiviteit is. Als het gaat om weloverwogen regel geving, die niet gebaseerd is op al leen de waan van de dag of op de agressie van bepaalde aktiegroepen, maar waar rekening gehouden wordt met de economische doelstelling van de betreffende sector, (ook al is dat op langere termijn), dan doen wij niet zo moeilijk en adviseren we on ze leden om zich te schikken. Ik denk dan wat de veehouderij betreft bijvoorbeeld aan de op stapel staan de nieuwe 'Veewet', aan de totstand koming van de 'Integrale Keten Be waking' en aan de nieuwe 'Identifi catie en Registratie' regeling. Vanuit de praktijk worden daar vanuit resp. de varkens- en rundveehouderij ui teraard en terecht wat kanttekenin gen bij gezet, maar niet zodanig, dat we het daar in normaal overleg niet over eens zullen kunnen worden. Ook in kwesties als deze passen we dus ons 'ZLM twee-sporenbeleid toe'. Enerzijds politieke druk en stellingname om het voorwaarden scheppend beleid werkbaar en han teerbaar te houden, en anderzijds de praktijk aktiveren om waar mogelijk in te spelen op zich wijzigende om standigheden. Milieu De leidraad van dat twee sporenbe leid, dames en heren, strekt zich eveneens uit tot het fenomeen dat een jaar of drie/vier geleden vrij plotsklaps 'uitgevonden' is in Neder land en waarin en waarmee ons klei ne land intussen 'enorm groot' ge worden is: het milieu. Alle land- en tuinbouwsectoren krijgen meer en meer - en op een revolutionaire wijze - te maken met verstrekkende milieu en natuureisen. Ook hier staat de ZLM een realistisch beleid naar twee kanten voor. Door enerzijds de overheid er op te wijzen geen onmogelijke eisen te stellen en anderzijds de praktijk te adviseren, zoveel als mogelijk is, re kening te houden met - (en in te spe len op) - de milieu-eisen, kunnen overheid en bedrijfsleven naar el kaar toegroeien. Dat is onze realisti sche doelstelling. Om een beleid echter realistisch te kunnen noemen, moet dat beleid ook haalbaar en betaalbaar zijn. Haalbaar betekent volgens ons, dat voldoende tijd en technische moge lijkheden beschikbaar moeten zijn om aan te kunnen passen. Betaal baar houdt in dat de rentabiliteit van de bedrijfsvoering niet wezenlijk aangetast mag worden; het 'onderste regeltje' moet voldoende in tact blij ven. 'Haalbaar en betaalbaar' dient ook 'is gelijk' te zijn aan behoud van concurrentiepositie. De Nederlandse milieu-eisen moeten dus in de pas lo pen met die van de andere EG- lidstaten. Het woord 'redelijk' is in feite syno niem voor 'haalbaar en betaalbaar'. En aan die redelijkheid nu is het het afgelopen jaar meer en meer gaan mankeren, aldus de voorzitter. Let wel, de land- en tuinbouw is ui teraard bereid zich in te zetten voor het milieu. Een veilige en duurzame agrarische produktie is immers ons allergrootste eigen belang! Daarom ook willen we, via goed en construc tief overleg met de overheid, naarstig naar oplossingen zoeken. Dat overleg moet dan echter wel mo gelijk zijn, en de oplossingen moeten dan wel acceptabel zijn! En ook daaraan is het het laatste jaar meer en meer gaan mankeren. Twee jaar geleden zaten wij (en het Landbouwschap) nog op de negatie ve en defensieve toer. Vorig jaar al had het boerenverstand overwonnen en had zich een (bewonderenswaar Ter gelegenheid van haar vijftig ja rig bestaan in 1990 organiseert de EVO als ondernemersorganisatie voor logistiek en transport een prijs vraag onder het motto: 'Verande ringsprocessen in de logistiek'. De organisatie van 40.000 leden- bedrijven in industrie, handel en agrarisch bedrijfsleven wil daarmee Vrijdag 15 december 1989 dige en de samenleving tot voorbeeld strekkende) metamorfose naar een offensieve en positieve opstelling voltrokken. We hadden een eigen en gedegen 'Milieu-aktie-plan' met ver gaande doelstellingen op tafel ge legd, en we dachten eerlijke en be trouwbare afspraken te kunnen ma ken met de Nederlandse politiek en overheid. Maar die afspraken zijn voor het allergrootste deel nooit tot stand gekomen, dan wel ze zijn door Den Haag opengebroken. Dat betekent dat de land- en tuin bouw noodgedwongen weer terugge drongen is in het defensief. De instabiele en onvoorspelbare la wine van ge- en verboden, alsmede de voornemens en plannen tot tel kens weer nieuwe wetten en regels met alsmaar scherpere (en overigens zeer arbitraire) normen en criteria, benauwen ons boeren en tuinders ten zeerste. De toenemende hetze van publiciteit en samenleving, de opgeblazen en grotendeels vermeende affaires met betrekking tot o.a. komkommers, alar, nitraat, salmonella-eieren en melkvergiftiging; alsmede die eeuwi ge strontkar op de TV die zaken benauwen en ergeren ons eveneens ten zeerste. Dat (en ik doe maar een greep) dat de bescherming van ganzen en distels voorrang boven alles moet hebben; dat we het niet eens kunnen worden over een beregeningsregime voor grasland in Brabant; dat pro vincies en gemeenten in willekeur de landelijke regels nog eens extra aan scherpen; dat de toelating van mi lieuvriendelijke gewasbescher mingsmiddelen nodeloos vertraagd wordt; en dat de kosten van dat alles volstrekt eenzijdig op de boeren af gewenteld dreigen te worden (onder bijvertelling van het sprookje, dat die kosten doorberekend kunnen worden aan de consument) dat, dames en heren, dat benauwt en frustreert ons ten zeerste. Redelijkheid Angst en teleurstelling echter zijn slechte raadgevers. Daarom zullen we weer terug in het offensief moe ten. Het enige wapen dat we daarbij kunnen hanteren is een pleidooi voor redelijkheid. We zullen over heid en samenleving duidelijk moe ten maken dat ons 'milieu-aktie- plan' redelijk is; dat milieu inspanningen en milieumanagement beloond moeten worden in plaats van De heer Van der Maas tijdens zijn jaarrede. gestraft (en dat heffingen op kunst mest en bestrijdingsmiddelen daar om uit den boze zijn). We zullen de overheid en samenleving ook de 'achterkant van het gelijk' moeten laten zien dat bijvoorbeeld de bossterfte in Nederland de laatste 2 jaar minder is dan in de rest van Eu ropa, en dat binnen de EG in Neder land de minst milieu-gevaarlijke ge wasbeschermingsmiddelen worden gebruikt, terwijl ook het totaalge- bruik momenteel met 10% per jaar terugloopt. De 'achterkant van het gelijk' zullen we eveneens indringend en continu moeten tonen aan onze ledenbe- drijfsgenoten: geïntegreerde be drijfssystemen in de akkerbouw (bij voorbeeld) zullen opgepakt en uitge probeerd moeten worden, beschik bare nieuwe technieken om de am- moniakuitstoot te reduceren zullen toegepast moeten worden; de 'mineralen-aanvoer-registratie' zal in de volle breedte geaccepteerd moeten worden; en ook de ver plichtstelling van mestleverantie uit de overschotgebieden naar groot schalige mestverwerkingsinstallaties (het zogenaamde plan De Bekker) zal uitgevoerd moeten worden. Kortom veehouders en plantentelers zullen alle maximale milieu inspanningen moeten leveren, die ze redelijkerwijs op kunnen brengen. Ze zullen zich aan moeten passen aan veranderende omstandigheden. Haalbaarheid, betaalbaarheid, rede lijkheid èn aanpassing zullen derhal ve onze trefwoorden zijn en blijven, als het gaat om het milieu. nieuwe ideeën stimuleren die een gunstige invloed kunnen uitoefenen op de praktische toepassing van lo gistieke beginselen in middelgrote en kleinere bedrijven. Ook kunnen met dit initiatief verdere ontwikkelingen op het logistieke vakgebied worden gediend. Info tel. 079-414641. 'Alhoewel de ZLM met haar diensten en instellingen een zeer gezonde club is, staan we open voor nieuwe bewegingen in de vorm van samenwerking met an deren'. Dit zei ZLM-voorzitter H.C. van der Maas in zijn jaarre de, afgelopen maandag tijdens de algemene vergadering in Etten-Leur. Men hoeft geen landbouwdes kundige te zijn om te kunnen constateren, dat de agrarische wereld enorm in beweging is. Het landbouwbeleid verandert, onder druk van de GATT- onderhandelingen, drastisch, de EG is van Noord naar Zuid in be weging èn er zullen zich onge twijfeld nieuwe bewegingen ma nifesteren over de brekende gren zen met Oost-Europa. Ook coö peraties, veilingen en agrarische handel en industrie zijn middels fusies en concentraties volop in beweging. Hetzelfde geldt voor voorlichting, onderzoek en on derwijs. Waar eigenlijk niet?, vroeg de ZLM-voorzitter zich af. De ZLM is zich die beweging ter dege bewust. En we beraden ons dan ook wel degelijk op ons toe komstig functioneren. We zullen voor die toekomst rekening moe ten houden met een kleiner getal boeren en tuinders. Die boeren en tuinders zullen echter wel méér en hogere eisen stellen aan hun organisatie. Daarom zijn we volop bezig om uitvoering te ge ven aan de vorig jaar vastgestelde ZLM-beleidsvisie, met als doel om ook in de 21e eeuw als orga nisatie optimaal te kunnen func tioneren als belangenbehartiger en dienstverlener voor onze le den. Dat zal ons enige bestaans recht zijn. De ZLM is tenslotte middel en géén doel. De huidige struktuur, gebaseerd op afdelin gen en kringen, blijft daarvoor een belangrijke toetssteen. Met name ook vrouwen en jongeren zullen in dat kader een grotere rol moeten gaan spelen binnen onze ZLM. En dat zal sneller moeten gebeuren dan dat het zich momenteel voltrekt. Alhoewel de huidige ZLM met haar diensten en instellingen, een zeer gezonde club is, die zeker niet op apegapen ligt, staan we open voor nieuwe bewegingen in de vorm van samenwerking met anderen. Open en onbevooroor deeld staan we daar tegenover, mits het per saldo resulteert in een grotere efficiency en effecti viteit, zonder verzwakking van de boerenbelangenbehartiging. Primair opteren we daarbij voor een verdere integratie binnen het KNLC-verband, maar dat hoeft geenszins een belemmering te zijn voor nauwere samenwerking met zusterorganisaties van ande re identiteit, en evenmin een be lemmering voor een grotere geza menlijke belangen behartigings- verantwoordelijkheid met de coöperaties in ons werkgebied. Krachtproef De land- en tuinbouw in onze re gio staat voor een enorme krachtproef èn voor nieuwe uit dagingen. Van de individuele boeren en tuinders zal dat grote inspanningen vergen. Men zal zich aan moeten passen aan wij zigende omstandigheden. Ook de ZLM zal dat moeten doen. We zijn daar mee bezig. We zijn vastbesloten om ons er doorheen te slaan. Met zorg, maar ook met vertrouwen. Waakzaamheid zal vereist zijn. Onze organisatie zal - waar nodig en gewenst - initia tieven blijven nemen om de be langen van de Brabantse en Zeeuwse land- en tuinbouw te be hartigen en te versterken. Onderlinge boerensolidariteit zal daaraan ten grondslag moeten liggen. Dat was, dat is en dat blijft een absolute voorwaarde voor het zijn of niet zijn van de agrarische sector. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13