C Geerligs: "Landbouw moet zelf met objectief en kontroleerbaar kwaliteitskenmerk komen" "Melkveehouders moeten voorzichtig zijn met investeren in met name melkquota" Door fusie zuivelkoöperaties is draagvlak groter geworden Oppassen voor 'Ot-en-Sien-suggestie' "Ook eko- produkten via veiling afzetten" Campina-voorzitter P.J. Loonen op algemene vergadering ZLM: Leden van verdienste 1989 P.J. Loonen: 'Belangen kunnen het best door één centrale organisatie behartigd worden' "De Landbouw (met de grote L) moet zelf het initiatief nemen tot een objektief vastgesteld en streng gekontroleerd kwaliteitskenmerk voor bepaalde grondstoffen. Anders bestaat het gevaar dat de konsu- ment het gevoel krijgt dat de produkten kwalitatief minder of kunst matig zouden zijn". Dit zei de heer C. Geerligs, voorzitter van Suiker Unie, afgelopen maandag tijdens de algemene vergadering van de ZLM in Etten-Leur. De heer Geerligs wees de vergade ring op het initiatief van Albert Heijn bepaalde produkten van een 'groen blaadje' te voorzien, daarmee milieuvriendelijkheid of gezondheid ervan beklemtonend. "Op zich is er weinig bezwaar tegen dit 'groene blaadje', maar er moet wel voor ge waakt worden dat er niet een soort oma's groentetuin of Ot-en-Sien suggestie van uitgaat. Dit zou ten nadele kunnen zijn van de andere produkten. Om dit te voorkomen moet de Landbouw zelf met een kwaliteitskenmerk komen". De Suiker Unie-voorzitter verwacht dat de trend naar zogenaamd gezon der voedsel zich in de eerste plaats zal keren tegen de dierlijke vetten en eiwitten. Hij verwacht een verschui ving naar 'plantaardige zuivel'. Hij voorspelt verder een gedeeltelij ke vervanging van cocos- en palm olie door koolzaadolie: "In Canada is in enkele jaren een areaal van drie miljoen hektare "Canola" gegroeid, en men verwacht nog een spectacu laire uitbreiding, dit ondanks de voor Canada toch zeer goede tarwe- prijzen". Kansen Zijn er, naast de hobbels (milieu!) die de landbouw de komende jaren moet nemen, ook kansen, vroeg de heer Geerligs zich af. Om de exploi tatie van agrifikatie (ontwikkeling van nieuwe gewassen in de niet voedsel-sektor) mogelijk te maken, is volgens hem nog een flinke finan ciële duw vanuit de milieuhoek no dig. Hij liet enkele produkten de re vue passeren, waaronder olifants gras: "De droge stof-opbrengst hier van is gigantisch (25 ton per ha), het stelt weinig eisen aan de grond en het wordt in het landschap gewaar deerd. Dit gewas - dat tien jaar mee kan - kan toegepast worden als ener giebron of voor de vezels. Een ander voorbeeld dat hij noemde is de bol lenteelt: "De markten voor bloem bollen worden slechts en amateu ristisch ontwikkeld. Er moeten met onze monopolie-positie grote kansen liggen". Op lange termijn zijn er te ontwikke len markten voor ethanol, aardappel- en tarwezetmeel en enke le grondstoffen uit suiker: melk zuur, suikeresters en xanthaan. Er wordt onderzoek verricht of met zet meel en suiker als grondstof nieuwe marktprodukten geïntroduceerd kunnen worden. Wat betreft de ethanol-produktie wordt de stem ming duidelijk positiever, zeker nu de Europese Commissie heeft voor gesteld dat boeren die grond braak leggen, een deel daarvan mogen ge bruiken om graan voor energiedoel einden te telen. Zij krijgen dan toch De veilingen moeten op heel kor te termijn gaan nadenken of zij een rol kunnen vervullen bij de afzet van ekologisch geteelde produkten, en wellicht ook bij biologisch-dynamisch geteelde produkten. Dit gaf CBT- voorzitter A. Kroon te kennen tijdens de algemene vergadering van de ZLM. Hij zei dat het ei genlijk onzin is om voor deze produkten aparte afzetkanalen te ontwikkelen als er al goede kana len beschikbaar zijn. C. Geerligs. nog 70 procent van de braakpremie (ƒ1297,per ha). Bovendien is er ook vanuit de olie- industrie een flinke belangstelling voor bio-ethanol. Men heeft behoef te aan zuurstofrijke toevoegingen aan aardolieprodukten. De groot schalige buitenlandse akkerbouwge bieden komen daarvoor het eerst in aanmerking, aldus de heer Geerligs. "Dat geeft ons land de kans zich te specialiseren in kwaliteitspro- dukten". Op korte termijn zal volgens de voorzitter van Suiker Unie de aard- "Er zijn wat betreft de melkprijs in de toekomst heel duidelijk risi- ko's. De geluiden uit de EG maar ook vanuit de GATT geven aan dat we nog altijd rekening moeten houden met verlaging van de on dersteuning. Melkveehouders moeten daarom voorzichtig zijn met investeringen, met name investeringen in melkquota". Deze waar schuwing liet de voorzitter van DMV Campina, de heer P.J. Loonen, horen tijdens de algemene vergadering van de ZLM in Etten-Leur. "Vanwege steeds hogere melkprijzen lijkt dat misschien ongeloof waardig, maar desalniettemin vind ik een waarschuwing op zijn plaats. Investeer zodanig dat u ook met verlaagde prijzen van melk nog uit de voeten kunt". De heer Loonen konstateerde dat de prijzen voor melkquota in ons land "absurd hoog" zijn. Op deze ma nier verdwijnt volgens hem geld uit de sektor, en kunnen bij dalende melkprijzen melkveehouders in fi nanciële problemen komen, met na me jongeren. Hij wees ook op het dreigende gevaar van de invoering van vervangende produkten, door de hoge prijs die de konsument nu voor zuivelprodukten moet betalen. Mocht de ondersteuning voor de melk uit de EG lager worden, dan zullen zuivelindustrieën die de op brengst meer rechtstreeks uit de markt halen volgens de Campina- voorzitter de beste kansen hebben, "en die beste kansen heb je met goe de merkprodukten. Die zullen im mers de beste opbrengsten kunnen realiseren in een dalende markt, en de eerste tekenen daarvan zijn op dit moment al zichtbaar". Italianen tellen De heer Loonen acht het handhaven van het quotastelsel in de EG alleen mogelijk als dat in iedere lidstaat ge lijkelijk en kontroleerbaar wordt toegepast. Op dit moment is het nog niet zover: "Italië doet er nog steeds helemaal niets aan, terwijl dat land toch 70 procent van de Nederlandse melkhoeveelheid heeft. De Italiaan se minister van Landbouw heeft wel gezegd er wat aan te zullen doen, 10 maar volgens mij moeten ze eerst Italianen gaan tellen..." Ook in Frankrijk wordt de superheffing nog lang niet overal korrekt uitgevoerd. De heer Loonen: "Sinds de invoe ring van de superheffing is de hoe veelheid melk per melkveehouder er met 45 procent gestegen, en Frank rijk heeft maar liefst 25 procent, van de totale melkproduktie in de EG. In ons land is de hoeveelheid melk per melkveehouder sinds de invoering van de superheffing met 20 procent gedaald. Ons land kent een stringen te toepassing van de quotaregeling, P.J. Loonen. doch de regelgeving kan bijna nie mand meer overzien. Zoals de superheffing nu toegepast wordt is onaanvaardbaar: ofwel moet de toepassing in alle landen ge lijk zijn, en als dat niet mogelijk is dan denk ik dat we van dit stelsel af moeten". Volgens de voorzitter van Campina is er een belangrijke taak voor minister Braks weggelegd. De ze zou in Brussel duidelijk moeten maken dat de manier waarop met name'de Zuidelijke lidstaten de su perheffing uitvoeren (of niet uitvoe ren) niet door de beugel kan. Ook zonder superheffing in de EG is een bepaalde regulering van de zui- velmarkt noodzakelijk. Loonen: "Er is geen land in de wereld dat de melk overlaat aan de grillen van de wereldmarkt, en dat mogen wij dan ook niet doen. Als de superheffing er niet meer zou zijn moeten we wel rekening houden met meer wisselen de, op de markt toegesneden melk prijzen". appel het hoofdgewas blijven. Vol gens hem zijn er in de aardappelver- werkende industrie qua produktont- wikkeling nog vele mogelijkheden, en zal er zeker ruimte komen voor nieuwe markten. Hij waarschuwde wel voor een te snelle stijging van de verwer kingskapaciteit Voor pootaardappelen blijven de marktgebieden zich uitbreiden. Oost-Europa en Rusland bieden nieuwe kansen voor afzet hiervan. Door verdergaande koncentratie van handelshuizen kunnen de mogelijk heden worden vergroot. Europees Over de Suiker Unie zelf zei de heer Geerligs dat deze zich tot doel heeft gesteld om in de sektoren zaden, groente en fruit op Europees niveau een rol van betekenis te gaan spelen. Om bij de kleine marges de konkur- rentiestrijd aan te kunnen, "zullen we Europees een positie in moeten nemen in de totale bedrijfskolom: teelt, handel, verwerking en distri butie. We zullen op de Europese markt moeten beschikken over een breed scala van produkten. Het lijkt misschien ambitieus, maar we den ken dat het kan". De volgende ZLM-leden zijn dit jaar^.dooidat zij 50 jaar lid zijn van de ZLM 'lid van verdienste' geworden. Op de vergaderingen van de kringen wordt aan de le den van verdienste een oorkonde en een speldje uitgereikt. R.F. van Acker, St. Niklaas; J.R.P. Berman, Zierikzee; P.A.J. Boogers, Hoogerhei- de; J.M. Buyze-Verstraete, Zuidzande; mw. Delst-van Oeveren, Zierikzee; L.J. Die- leman, Sluiskil; G. Groenen- berg, Oostkapelle; B. v.d. Heuvel, Almkerk; M.L. Hoo- genboom, Scharendijke; H. Hoogerbrugge, Halsteren; A.P. Karelse, Kamperland; A. Krijger, Meliskerke; A. Kotvis-Verstraete, Zuidzan de; W.N. Kuysten, Sprang- Capelle; J.M. Lodewijk-de Witte, Nieuwerkerk; J.I. Ma- selee, Zuidzande; T. Neder- lof, Steenbergen; A. de Pag- ter, Ritthem; J.L.E.G. Philipse-Buijs, Krabbendijke; C.C. Polak-Polak, Lage Zwaluwe; J.P. Risseeuw- Becu, Oostburg; A.J.M. Rot tier, St. Jansteen; dr. C. Schiltman, Terneuzen; C. Sinke, Kruiningen; J.C. Steendijk-de Vos, Zierikzee; A.J. Tazelaar, Stavenisse; P.B. de Visser, Zevenbergen; S. de Visser, Aagtekerke. Door de fusie tussen de zuivelkoöpe raties DMV Campina en Melkunie Holland is het draagvlak groter ge worden. De beide koöperaties slui ten goed bij elkaar aan: Campina is meer internationaal georiënteerd en richt zich meer op industriële pro dukten, terwijl Melkunie meer na tionaal georiënteerd is en in konsu- mentenprodukten is gespecialiseerd. Volgens de heer P.J. Loonen, voor zitter van Campina en plaatsvervan gend voorzitter van de toekomstige zuivelreus, wordt door de fusie een veel krachtiger en evenwichtiger po sitie verkregen op de interne EG-markt. Hij konstateert dat in de EG vooral partikuliere zuivelindustrieën zich door koncentratie sterk maken. "Zouden wij als zuivelkoöperatie in dat krachtenveld stil blijven staan, dan denk ik dat de invloed van de melkveehouder in de toekomst sterk zal afnemen en dat de melk, die voor de partikuliere industrie grondstof en dus een kostenpost is, minder zal gaan opbrengen. De koöperatie is daarom ook in de toekomst voor de melkveehouder nog steeds zeer aktueel". De heer Loonen toonde zich geen voorstander van het financieren van een koöperatie door de beurs op te gaan, omdat daardoor de kapitaal verschaffer ook plaats gaat nemen aan de bestuurstafel. "Die heeft een ander belang met betrekking tot de grondstofprijs als de leden". Campina-voorzitter P.J. Loonen zei tijdens de algemene vergade ring van de ZLM dat de belangen van de land- en tuinbouw het best behartigd kunnen worden door één centrale landbouworga nisatie. Hij werd hierover tijdens de forumdiskussie gekomplimen- teerd door de heer P. Boll uit Doeveren. De heer Loonen vertelde dat ook de heer Geerligs (die in de zaal naast hem zat) de mening was toegedaan dat de landbouworga nisaties meer samen moeten wer ken en dat sektorale belangenbe hartiging uit den boze is, doch ze hadden samen afgesproken dat als hij het met zijn achtergrond (KNBTB) zou zeggen, de opmer king een extra accent zou krijgen. Vrijdag 15 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10