Ministerie wil kwaliteitszorg van levensmiddelen verbeteren Ledenraden akkoord met fusie Campina en Melkunie Emissie Rabo Onroerend Goed Fonds PERSONALIA TNO onderzoekt milieu-aspekten van verpakkingen Financiële positie ZON versterkt Half miljoen NCB voor informatie- projekt varkenshouders in Someren Veiling R.B.T. Breda behaalt omzetmijlpaal van kwart miljard Landbouwschap wil kollektieve ontheffing voor gebruik veeprikkers Lagere tarieven K.l. Noord-Brabant Het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij gaat samen met het bedrijfsleven een aantal speerpuntprojekten opzetten om de (mikrobiële) kwaliteit van le vensmiddelen te verbeteren. De vraag naar hoogwaardige kwali- teitsprodukten bij de konsument neemt steeds meer toe. Daarom wil het ministerie integrale kwaliteits zorgsystemen invoeren. Dit houdt in dat de projekten betrekking hebben op de hele produktieketen, van agra risch ondernemer tot detaillist. Het ministerie zal in overleg met het be drijfsleven een bijdrage leveren in de kosten die de projekten met zich mee brengen. Doel van de speerpuntprojekten is de versterking van de afzetpositie van de sektor via levering van pro- dukten met een gegarandeerde hoog waardige (mikrobiële) kwaliteit. Bo vendien hebben de projekten een voorbeeldfunktie voor andere pro- dukten. Begin november is reeds een start ge maakt met een projekt over 'Kal koenvlees'. Bij dit projekt is het Produktschap voor Pluimvee en Eie ren betrokken. Op korte termijn zal eveneens wor den gestart met een projekt over 'Gesneden Groenten', dat gezamen lijk met het Produktschap voor Groenten en Fruit zal worden geor ganiseerd. Bij dit projekt zal voor vijf produkten een ketenonderzoek van teler tot konsument worden uit gevoerd. Het gaat om boerenkool, taugé, slamix, uien en gekookte bie ten. Aan de hand van de resultaten In het Brabantse Someren gaat een proefprojekt van start dat gericht is op het verbeteren van de informatie voorziening van varkenshouders. Aan de voorbereiding van de proef is anderhalf jaar gewerkt. Er doen 185 varkenshouders aan mee. Het projekt wordt gesteund door de NCB, die er 467.000 gulden in steekt. Het informatieprojekt wordt uitge voerd in samenwerking met de voor lichtingsdiensten en de Stichting In formatievoorziening V arkenshoude- rij in Wageningen. Het is niet de be doeling dat er een voorkeur voor een bepaald automatiseringssysteem wordt uitgesproken: dat wordt ge heel aan de varkenshouder over gelaten. Doel van de proef is om de informa tievoorziening voor varkenshouders op een hoger peil te brengen. Er zijn nogal wat varkensboeren die nog nauwelijks met automatisering in aanraking zijn komen. Voor hen worden primaire informatiebijeen komsten gehouden. Andere varkenshouders gebruiken wel een registratiesysteem, maar werken nog onvoldoende met de in formatie. Tenslotte zijn er varkens houders die op een ander systeem willen overschakelen. Zij worden ondergebracht in onderzoeks groepen. Het onderzoeksplan van TNO-CPM (Centrum voor Polymere Materia len) voor 1990 staat in belangrijke mate in het teken van de milieupro blematiek van verpakkingen. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft in zijn vergadering van 30 no vember besloten financiële ondersteu ning te verlenen aan diverse onderzoeksprojekten die in dit kader zullen worden opgezet, te weten de De fusie tussen de coöperatieve zui velondernemingen DMV Campina en Melkunie Holland is rond. Maan dag jl. beslisten de Ledenraden van beide coöperaties dat er uiterlijk 1 januari 1993 één coöperatie zal zijn en dat de ondernemingsaktiviteiten reeds 24 december a.s. zullen wor den samengevoegd in een nieuwe besloten vennootschap met de voor lopige benaming Campina Melkunie B.V. In de overgangsperiode zullen de beide huidige coöperatieve vereni gingen blijven bestaan en een gelijke zeggenschap uitoefenen in de nieuwe onderneming. Voor dit doel is een tijdelijke bestuursstruktuur ge creëerd, die, evenals in de eindfase het geval zal zijn, een juist evenwicht tussen de maximale zeggenschap van de leden in de vereniging en een opti male slagvaardigheid van de onder neming op de markt waarborgt. De bestaande verschillen in de sa menstelling van de vermogens van de beide coöperatieve ondernemin gen zullen aan het einde van dit jaar in één keer bijna geheel worden ge- 4 egaliseerd. Daardoor zijn de vermo gens per 100 kg door de leden gele verde melk niet alleen qua omvang maar ook qua opbouw vrijwel gelijk. In de organisatie van de nieuwe on derneming zullen straks gekombi- neerde produkt/marktgroepen met een grote mate van zelfstandigheid werkzaam zijn: Konsumptiemelk (dagvers), Kaas, Mona, Boter/poe der/condens, Industriële Produkten en (langer houdbare) Konsumenten merkartikelen. Een hoofdkantoor van beperkte omvang (circa 45-50 medewerkers) zal worden gevestigd tussen Den Bosch en Deil. zullen voorstellen worden uitge werkt voor kwaliteitsverbetering. Afscheid ing. A. van der Veeken Ing. A. van der Veeken, specialist Bodem, Water en Bemesting bij het Consulentschap voor de Rundvee houderij in Noord-Brabant en Zee land te Tilburg, zal per 31 december 1989 de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst verlaten. Hij maakt ge bruik van de VUT-regeling. De heer A. van der Veeken trad reeds in 1951 in dienst bij het toen malige Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Voordat hij in 1959 de funktie van specialist Bodem-, Water- en Be mestingszaken aanvaardde, bekleed de hij o.m. de funkties bedrijfsvoor- lichter en proefveldassistent. Ter gelegenheid van zijn afscheid wordt hem op 22 december 1989 een receptie aangeboden. Deze receptie zal worden gehouden in Zalencen trum "De Eikelaar", Julianastraat 16 te Diessen van 16.00 uur tot 17.30 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. kartonverpakking voor tomaten en komkommers, alternatieven voor PVC-folies en het opstellen van een milieu-balans voor 3 typen tomaten- verpakkingen. De bijdrage van het produktschap bedraagt ruim f 140.000,Het Ministerie van Ekonomische Zaken verstrekt voor deze projekten 50% stimulerings subsidie, zodat er voor deze projek ten in totaal ca. 280.000,be schikbaar is. Koninklijke onderscheiding voor onderzoeker PAGV De technisch onderzoeker van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (PAGV) in Lelystad, ing. O. Hoekstra, is vrijdagmiddag 1 de cember benoemd tot ridder in de Or de van Oranje-Nassau. De heer Hoekstra ontving deze onderschei ding voor zijn onderzoek en deskun dig handelen op het gebied van de vruchtwisselingsvraagstukken. Hoekstra kreeg, tijdens zijn af scheidsreceptie in verband met zijn pensionering, de versierselen aange reikt door ir. A.J. Riemens, direk- teur van het PAGV. Zijn onderzoek heeft een aantal nieuwe vindingen over de vruchtwis- selingsproblematiek opgeleverd, zo als de negatieve beïnvloeding van peulvruchten en aardappelen in het bouwplan en de hoge mate van niet- zelfverdraagzaamheid van aardap pelen bij het ontbreken van alen. Tót zijn aanstelling bij het PAGV in Lelystad in 1969 was de heer Hoekstra werkzaam in Zeeland bij de Rijkslandbouwkonsulentschap- pen in Goes en Axel. In die periode is hij naast zijn werk aktief geweest als bestuurslid van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Konin klijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waarvan hij tevens mede-oprichter is. De omzetmijlpaal werd vorige week vrijdag uitbundig gevierd, met onder meer een optreden van Sinterklaas en van het muzikale duo 'Tropicanadat zoals de haam al doet vermoeden, Zuidelijke klanken ten gehore bracht Vrijdag 1 december jl. werd op de R.B.T.-veiling in Breda op uitbundi ge wijze aandacht besteed aan de be haalde omzetmijlpaal van 250 mil joen gulden, met de omzet van de maand december nog in het voor uitzicht. Met deze omzet werd het omzetre- kord van 231 miljoen gulden in 1987 ruim overschreden. De tot 1 decem ber gerealiseerde omzetstijging van 12,8% ofwel 28 miljoen gulden, ten opzichte van dezelfde periode in 1988, is vooral te danken aan de om zetgroei van aardbeien van 7 miljoen gulden, komkommers 6 miljoen, vleestomaten 4 miljoen, paprika 3 miljoen en van champignons ook 3 miljoen gulden. Aan deze hogere omzet liggen zowel een verhoogde produktie als een betere prijsvor ming ten grondslag. Slechts enkele produkten, waaronder ronde toma ten, gaven een lager prijsnivo te zien. De Veiling verwacht, onder normale omstandigheden, dit jaar een totaal omzet van 260 miljoen gulden te kunnen bereiken en komt daarmee op de vijfde plaats in de ranglijst van Nederlandse veilingen te staan. Zo als wellicht bekend, zal de veilingfu sie met Bergen op Zoom voor 1990 een ekstra omzetvergroting van zo'n 20 miljoen gulden met zich mee brengen. Het Landbouwschap gaat het minis terie van justitie vragen om een kol lektieve ontheffing voor het gebruik van veeprikkers. Sinds 1 september jl. vallen veeprikkers als stroomstootwapens onder de nieuwe Wet wapens en munitie. Voor het gebruik ervan is een schriftelijk "verlof" van de politie nodig. Dit verlof kost 20 gulden. Veeprikkers worden op veehouderijbedrijven ge bruikt als hulpmiddel bij het groepe ren en transporteren van dieren. Op donderdag 30 november jl. werd de ledenvergadering van de Coöpe ratieve Landbouwvereniging "Zuid Oost Nederland", te Eindhoven ge houden, in zoals gebruikelijk de zaal van de Z.O.N. Er waren ongeveer 220 personen aanwezig. De voorzit ter G. van Veldhuizen gaf in zijn openingswoord een overzicht van de sektoren zoals die in dit boekjaar hebben bijgedragen tot inkomens vorming. In een toelichting op de jaarstukken bracht direkteur D. Kommer o.m. naar voren dat de verlies- en winstrekening met een omzet van bijna 77 miljoen gulden sluit (na reeds in mindering gebrach te bonus en betalingskorting van 874.562,met een resultaat na be lastingen van 275.068, Het voorstel om van dit bedrag 150.000,te bestemmen voor bij schrijving op ledenrekening zijnde 0,20 per 100 kg afgenomen meng voeder en de rest bij te schrijven bij de reserve rekeningen werd goedge keurd. Kommer stelde verder vast dat de financiële positie van de Z.O.N. dit jaar duidelijk is versterkt mede door een goede afschrijvings politiek voor dit jaar 1.690.775,— en door Het verhogen van de diverse voorzieningen. Dit kon worden ver- De aandelenemissie van het Rabo Onroerend Goed Fonds is naar te vredenheid verlopen. Bij het sluiten van de inschrijving op donderdag 30 november was voor een bedrag van 52,2 miljoen op dit nieuwe huis fonds van de Rabobank inge schreven. Het Rabo Onroerend Goed Fonds is een zogeheten open-end fonds dat wereldwijd en in hoofdzaak indirekt belegt in aandelen van beleg gingsmaatschappijen in onroerend goed. Het fonds wordt op 4 decem ber 1989 voor het eerst aan de Amsterdamse Effektenbeurs geno teerd. Vanaf die datum kunnen de aandelen van het fonds via de beurs worden gekocht. De uitgifteprijs van de aandelen is 85,De storings datum is 14 december 1989. wezenlijkt door een grote stijging van 11% in de verkopen mengvoe ders dit ondanks de zeer scherpe prijsstelling die het afgelopen boek jaar de leden en afnemers reeds voordeel heeft gebracht. Na goedkeuring van de jaarstukken vonden de bestuurs- en raad van toezicht-verkiezingen plaats. In het bestuur werden herkozen de heren G. van Veldhuizen te Heeze, voor zitter van het bestuur en het dage lijks bestuurslid L. van Wijk te Berg- eyk, als nieuw bestuurslid werd ge kozen A.J.J. van de Ven te Zeeland die als varkensfokker ook in zijn be drijfstak bestuurlijke ervaring heeft opgedaan. In de raad van toezicht werd de heer J.J. Martens te Someren herkozen en de heer Chr. Rooseboom te Deur- ne werd gekozen als nieuw lid van de raad van toezicht. Alle gekozen en herkozen leden in beide colleges zijn benoemd voor drie jaar. De Z.O.N. kan terug zien op een zeer goed boekjaar en een geani meerd verlopen jaarvergadering. Varkens K.I. Noord-Brabant heeft per 1 november zijn tarieven met drie kwartjes per inseminatie en per dosis verlaagd. De verlaging kon worden doorgevoerd doordat de omzetten in het lopende boekjaar met 20 procent stegen. Het aantal in seminaties nam met 12 procent toe en het aantal afgeleverde doses voor doe-het-zelf K.I. met 25 procent. Het nieuwe tarief is bij inseminato- ren 13,25 per inseminatie. Vrijdag 8 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4