Oortse gevolgen Rektifikatie Winst CSM 14% hoger Aanvragen stierenpremie over geld en goed Konsept voorontwerp land inrichtingsplan Walcheren Ooipremie Huurtarieven meermalig fust 1990 vastgesteld Kursus "Land in boerenhand" voor agrarische vrouwen uit Walcheren E.V.A.V.-deelneemsters opgelet!!! Landbouwschap wil schaderegeling voor akkerdistels in het Markiezaat Siene begreep er weinig meer van. Wat was het geval. Haar dochter was enige jaren geleden gehuwd, op huwelijkse voorwaarden natuurlijk. De notaris, de SE V-er en de boek houder hadden dat advies gegeven. Haar schoonzoon en haar dochter hadden het advies opgevolgd, want ze vonden dat de meest logische zaak in deze tijd. Investeringen Op het bedrijf moest nu een grote in vestering worden gedaan. Nu bleek dat Siene haar dochter mee moest te kenen, tot meerdere zekerheid van de bank. 'En als je niet tekent', zei de bank, 'dan kunnen we geen geld verstrek ken op die investering'Siene vroeg zich af, wat de huwelijkse voorwaar den in dergelijke situaties voor zin hadden. De voorlichter was het er mee eens. Als je tekent, en het gaat mis, dan wordt de vrouw in een dergelijke si tuatie aangesproken. Dus informeer eerst maar eens bij een andere bank, of je de financiering kunt krijgen zonder dat je dochter tekent. Toestemming Siene vroeg nog eens goed uit te leg gen wat het betekende dat de echtge note toestemming moest verlenen bij bepaalde rechtshandelingen tussen een bank en de man van de echtge note. De voorlichter wilde dit graag doen. De belastingmaatregelen per 1 janu ari a.s. zijn ingrijpend van aard. Niet dat het bruto-netto traject veel gaat verschillen, ook het netto be drag kan in de meeste gevallen nog wel meevallen. Waarom dan zoveel lawaai rond een operatie die in feite niet zoveel verschil tot stand brengt? Dat verschil kan echter van persoon tot persoon nog wel eens aanzienlijk zijn, hoewel het in doorsnee mee zal vallen. Daarom dit keer toch nog eens een aantal bijzonderheden. Door de loontrekkenden zal rond de jaarwisseling een nieuwe loonbe lastingverklaring moeten worden in gevuld. Achtergrond daarbij is dat de tariefgroepen kunnen veranderen ten opzichte van dit moment. Wan neer partners beiden werken is het mogelijk dat zij een (beperkte) voet overheveling hebben toegepast. Dat is onder het nieuwe systeem niet zon dermeer meer mogelijk. Alleen in dien de minstverdienende partner minder verdiend op jaarbasis dan 4.568,kan de belastingvrije som aan de andere partner worden over gedragen. Zodra echter het inkomen boven dit bedrag uitkomt is over dracht niet meer toegestaan en wordt de reeds overgedragen som te ruggedraaid. De keus tot overdracht moet voor de loonbelasting reeds per 1 januari a.s. worden gemaakt. In dien u er zeker van bent dat uw echt genoot of partner volgend jaar min der zal verdienen dan het bedrag van 4568,is het voordeliger de be lastingvrije som (basisaftrek gehe ten) aan u over te dragen. Uw basis aftrek wordt dan verdubbeld tot ƒ9136,-. De reiskostenaftrek en vergoeding voor het woon-werkverkeer onder gaat een belangrijke wijziging. Voor afstanden tot en met 10 kilometer vervalt de aftrek en wordt de eventu ele vergoeding geheel tot het belast bare loon gerekend. De vergoeding en aftrek boven deze afstand wordt licht verlaagd met 200,per jaar. De wet In bepaalde gevallen moet de echtge note toestemming verlenen voor het aangaan van bepaalde overeen komsten of het verrichten van be paalde rechtshandelingen. Deze toe stemming is nodig om haar te be schermen, zo zegt artikel 88 Boek 1 van het B.W. Deze toestemming is nodig of je nu op huwelijkse voor waarden of in gemeenschap van goe deren bent gehuwd. Waarvoor is o.a. toestemming nodig van de echtgenote of echtgenoot a. hypotheek verlening op de echte lijke woning b. overeenkomsten tot verkoop, in gebruikgeving of beëindiging van het gebruik van de woning of de boedel c. zich als borg verbinden d. zich hoofdelijk als mede schuldenaar verbinden e. zekerheden stelt voor de schulden van derden. Ten bewijze van die toestemming moet de echtgenoot of echtgenote de desbetreffende akte meetekenen. Let wel, u tekent mee dat u toestemming verleent. Hoe is het gesteld bij een maatschap of firma Wanneer een bank een financiering verstrekt aan meer personen bijv. sa- Of de zojuist door de regering aan gekondigde maatregel dat voor af standen boven de 30 km geen verde re belastingvrije vergoeding meer mag worden gegeven, doorgang zal vinden staat nog te bezien. Voorlo pig is deze maatregel voor enkele maanden opgeschoven. Naast de be perking van de aftrek in het kader van reizen terzake van het woon werkverkeer, wordt ook de vergoe ding voor het zakelijk reizen aange pakt. Zoals u ongetwijfeld uit de kranten hebt gelezen mag tot 0,44 per km een belastingvrije vergoeding worden gegeven. Wanneer meer wordt betaald, is het meerdere belast loon althans wanneer u in loondienst bent. Wanneer u echter de reis kosten ontvangt als bestuurslid van een vereniging of organisatie geldt de zelfde regel. Belastingvrij is 0,44 per km en daarboven is de vergoeding belast. Of dit andere in komsten uit arbeid is danwel winst uit onderneming is afhankelijk van de feitelijke situatie. U dient daarbij aan te sluiten bij de opstelling die u gewend was tot op heden te maken. Dit kan zijn dat de ontvangen reis- vergoeding in privé werd verant woord wat betekent dat het meerde re boven ƒ0,44 tot de andere in komsten moet worden gerekend. Autoverkeer terug proberen te drin gen mag in het kader van de milieu maatregelen een goede zaak zijn, doch indien daarbij de gevesten het gelag moeten betalen voor het voor grotere afstanden moeten reizen zonder voldoende vergoeding kan niet de bedoeling zijn. Of zou het mogelijk zijn om voor deze gebieden een kortingsregelingg te krijgen op de voor iedere Nederlander verschul digde belasting? Een regiokorting zoals ook autoverzekeraars die reeds toepassen. Dat zou nog eens een stukje echte privatisering kunnen he ten van een sterk overheidsgetinte belastingheffing. B. Veerbeek men werkingsverband werktuigen of maatschap of firma dan zijn de sa menwerkende meestal hoofdelijk aansprakelijk voor de nakoming van de financieringsverplichting en dient de echtgenote daarvoor toestem ming te verlenen. Let op U verleent in dergelijke gevallen toe stemming. U wordt als echtgenote niet aansprakelijk gesteld. Konklusie Siene en haar dochters konklusie was: Lees en begrijp voor je tekent, wat je tekent. Vraag anders eerst ad vies bij je Sociaal Ekonomische Voorlichter of je notaris in dergelij ke gevallen. Maar huwelijkse voorwaarden en meetekenen voor schulden die de an dere huwelijkspartner maakt, stro ken niet met elkaar, zeker niet als je daar dan aansprakelijk voor kan worden gesteld. J. Markusse Het Landbouwschap wil dat minis ter Braks met een schaderegeling komt voor landbouwers bij het Mar kiezaat die hinder hebben onkruid vervuiling op hun land. Als gevolg van een speciaal beheersplan voor dit gebied worden er geen vergun ningen afgegeven voor het bestrijden van akkerdistels. Dit geldt zowel voor een mechanische- als een che mische aanpak. In een brief aan de minister wijst het Landbouwschap Schapenhouders die in aanmerking menen te komen voor de ooipremie en op 1 december 1989 nog geen aanvraagformulier hebben ontvan gen, dienen zelf bij de distriktsbu- reauhouder een aanvraagformulier aan te vragen. In het ZLM-blad van 1 december jl. is de toespraak van de gedeputeerde, de heer R. Barbé bij de installatie van de landinrichtingskommissie Stavenisse onjuist weergegeven. De heer Barbé heeft gezegd, dat het voor de provincie Zeeland steeds moeilijker wordt geld beschikbaar te stellen voor de aankoop van natuur gebieden door natuurbeschermings organisaties. Vaste afspraak is, dat het Rijk en provincie ieder de helft van de aankoopkosten voor hun re kening nemen. In feite is dit een open eind regeling en voor de pro vincie begint dit steeds problemati scher te worden. Het gaat dus niet om subsidie op landinrichtingsprojekten maar om de subsidie op de aankoop van na tuurgebieden, zoals in het ZLM-blad stond weergegeven. Overigens vindt de aankoop wel vaak plaats in het kader van de landinrichting. Het Bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft in zijn vergadering van 30 november jl. besloten om de huurtarieven voor meermalig fust aan te passen. Het tarief voor groot poolfust wordt met 1 cent verlaagd van 16 naar 15 cent vanwege meevallende hergroepe- rir.gskosten. Het tarief van klein poolfust en champignonfust blijft ongewijzigd. Het nieuwe tarief gaat in per 1 januari 1990. Direktie en kommissarissen van de NV CSM, voeding en biochemie, de len mede, dat de netto winst over het boekjaar 1988/1989 dat op 30 sep tember jl. eindigde, 89,6 miljoen bedraagt. Dit is 14% hoger dan de winst over het vorige boekjaar (/78,7 miljoen). De cashflow bedraagt 162 miljoen (vorig jaar 144 miljoen). De netto- omzet bedroeg 1.547 miljoen (vo rig jaar 1.406 miljoen). Het totale De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling Walcheren heeft in haar vergadering d.d. 23 novem ber 1989 het eerste konsept vooront werp landinrichtingsplan vast gesteld. Het voornemen van de Kommissie is om dit konsept begin volgend jaar voor te leggen aan o.m. het Water schap Walcheren, het Wegschap Walcheren en de gemeenten in het ruilverkavelingsgebied. De Kommis sie streeft er naar het voorontwerp erop dat door deze situatie al een aantal jaren schade is veroorzaakt. Volgens het schap dreigt een soort gelijke ontwikkeling voor agrariërs ook in de omgeving van het Krammer-Volkerak. De agrarische kommissie van de Ned. Bond van de Plattelandsvrou wen, van de CBTB en de Regiogroep Walcheren, hebben samen met de SEV van de ZLM en de CBTB een kursus georganiseerd voor de agrari sche vrouwen uit Walcheren. In deze kursus zullen de volgende onderwer pen aan bod komen: Milieu: hoe gaat de gangbare land bouw om met het milieu! Verschil tussen biologisch dynamische (b.d.) landbouw en de geïntegreerde land bouw; Hoe wordt er op b.d. bedrij ven omgegaan met het milieu? Hoe werkt de Dienst Landbouw Voor lichting op Walcheren? Ruilverkaveling: stand van zaken, hoe ver zitten we in de procedure en wanneer en hoe kunnen vrouwen een positieve bijdrage leveren aan de ruilverkaveling. Grond en pachtzaken: wat gaat ver anderen in de Pachtwet; vrijwillige kavelruil; zaken doen met Fagoed. Plaats: "Hotel Walcheren" te Kou- dekerke; Tijd: Woensdagavond 19.30-22.00 uur; Data: 10, 17 en 24 januari 1990. Opgave vóór 20 december bij: Annie Abrahamse: 01189-1647; Annelies Blankers: 01189-2995 (na 19.00 uur); Leintje Brasser: 01180-25177. Natuurlijk kunt u bij bovengenoem de personen ook voor informatie terecht. vermogen bedraagt 1.102 miljoen (vorig jaar 1.032 miljoen), waar van eigen vermogen 50% (vorig jaar 45%). De rentabiliteit van het eigen vermogen steeg tot 18% (vorig jaar 17%). Het besluit over het voor te stellen dividend zal worden genomen op 8 januari 1990 en op die dag na beurs bekend gemaakt worden. De ont wikkeling van omzet en resultaten in het lopende boekjaar is bevredigend. landinrichtingsplan nog eind 1990 te publiceren. Er zullen dan voorlichtings- en inspraakbijeen komsten worden georganiseerd, op dat een ieder op dit voorontwerp kan regeren. Voorafgaand hieraan zal een en ander via publikaties de aandacht krijgen. bestemmings J plannen Bestemmingsplan buiten gebied gemeente Wouw Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben voor een deel goed keuring onthouden aan het bestem mingsplan buitengebied van de ge meente Wouw. GS zijn van mening, dat een aantal gebieden niet de be stemming agrarisch gebied moet krijgen, zoals de gemeente wil, maar gebied met landschappelijke en kul- tuurhistorische waarde. Deze zwaar dere bestemming kan gevolgen heb ben voor de agrarische bedrijven, die grond en/of* gebouwen in deze gebieden hebben liggen. De agrariërs, die met hun gebouwen in de betreffende gebieden liggen, zijn door de gemeente Wouw op de hoogte gesteld. Niet bekend is echter wie daarnaast in deze gebieden grondgebruikers zijn. Het is daarom aan te bevelen, dat de betreffende agrariërs nagaan of hun gronden vallen in die gebieden, waaraan GS hun goedkeuring hebben onthou den. Op het gemeentehuis te Wouw ligt het bestemmingsplan tot 17 de cember ter inzage. Beroep De landbouworganisaties zullen te gen de onthouding van de goedkeu ring door GS beroep instellen, waar bij de betrokken boeren zelf zullen ondertekenen. Wilt u zich, als gedu peerde eigenaar/grondgebruiker bij dit beroep aansluiten, dan dient u zich vóór 13 december a.s. te melden bij de voorzitter van de afdeling Wouw/Ossendrecht, de heer J. Uit- dewilligen te Roosendaal (tel. 01650-34091). We gaan starten met de tweede helft van de E.V.A.V.-kursus. De eerste bijeenkomst van dit vervolg wordt gehouden op 13 december a.s., in café "De Tolrust" te Poortvliet. Aanvangstijd: half 8. Tot ziens! (Wanneer u niet kunteven Ria Wisse bellen 01677-2442). In de maand december kunt U bij de Distriktsbureauhouder weer premie aanvragen voor geslachte stieren. Voor een volle dige en snelle betaling is het noodzakelijk dat het aanvraag formulier goed is ingevuld en dat de juiste bewijsstukken zijn bij gevoegd. Alleen in geval de stieren niet voor eigen rekening aan het slachthuis worden geleverd kunt U als bewijsstuk volstaan met de z.g. slachthuiiverklaring. In alle andere gevallen moet het be wijsstuk een originele op uw naam gestelde nota van het slacht huis zijn. Op de nota moet per stier het geslacht gewicht zijn aangegeven. Eveneens moet de datum van de slachting duidelijk zijn vermeld. Indien de aanvraag door de DBH niet volledig wordt bevonden krijgt U van hem hiervan binnen enkele weken bericht. Het is dus van veel belang dat U de nodige zorg besteedt aan uw aanvraag. Het gaat tenslotte om 105 per stier. Vrijdag 8 december 1989 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3