VOO It in: VltOIIW Kruiswoordraadsel Studiemiddag tuinkommissie over milieuvriendelijk tuinieren Terugblik op de kursus "Samen op je bedrijf, wat kom je tegen" Globetrotters... op platvoeten onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Deze kursus voor de regio West-Zuidbeveland/Noordbeveland en Oost-Zuidbeveland werd georganiseerd door de Agrarische Kommis sie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in samenwerking met de SEV van de ZLM. Tegelijkertijd werd eenzelfde kursus gegeven in Zeeuws-Vlaanderen en wel in Zaamslag en Zuidzande. In de regio de Bevelanden hadden zich 19 dames aangemeld, waarvan 16 uit Zuidbeveland en 3 uit Noordbeveland. opdracht een berekening besteed baar inkomen te maken, weer aan de hand van de voorbeeldboekhouding, waarna de posten met elkaar werden doorgenomen. Vanzelfsprekend was er gelegenheid vragen te stellen al werd daar over 't algemeen niet zo veel gebruik van gemaakt. Al met al was het evenals de eerste bijeen komst weer een bijzonder leerzame ochtend. De kursus bestond uit 4 ochtend bijeenkomsten van 9.00-11.30 uur, en werd gehouden in hotel Goes. Stond vorig jaar het milieu als on derwerp centraal, deze keer wilde men als Agrarische Kommissie de ekonomische kant belichten, tenein de de agrarische vrouw meer kennis en inzicht in deze materie te ver schaffen, zodat ze op dit gebied ook als gesprekspartner kan fungeren, aldus mevr. C. Timmerman in haar welkomstwoord. Voorbeeldboekhouding Onze eerste bijeenkomst werd ver zorgd door dhr. Spijk, adjunkt- direkteur van Accountantsunie van de ZLM. Aan de hand van een voor beeldboekhouding werden we uit voerig ingelicht over de samenstel ling van de balans. V. en W. reke ning (verlies en winst) en het verloop van het vermogen. Dit verloop, zo werd ons duidelijk, is de thermome ter van een bedrijf. Ons werd dan ook geadviseerd dit thuis eens over een reeks van jaren op papier te zet ten, om zo tot een beter inzicht in de eigen bedrijfsvoering te komen en dit eveneens te doen met de V. en W. rekening. Tevens werd ingegaan op de totstandkoming van het belast baar inkomen. Verder werden begrippen als liquidi teit, solvabiliteit, rentabiliteit, cash flow, current ratio, enz. nader besproken en kregen we deze termen met de definities op een stencil uit gereikt. Bedrijfsinkomsten en gezinsbestedingen De tweede bijeenkomst kenmerkte zich door de relatie bedrijfsin- komsten/gezinsbestedingen. Mevr. G.T. Middelkoop v.d. Ploeg, SEV- ster bij de ZLM, lichtte ons deze ochtend voor over bovengenoemde materie. De volgende punten kwamen o.a. aan de orde: "dat de financiële rela tie soms zoek is tussen gezin en be drijf, inzicht en kennis nodig zijn, waf gaat voor, de mentaliteit ver schillend is, opeten van het bedrijf, de liquiditeit, enz. Welke posten val len nu onder gezinsuitgaven? Dat het meer is dan het huishoudgeld al leen is een feit. Belastingen, heffin gen, verzekeringen, rente en aflos singen van schulden, kosten van de woning enz. komen ook voor reke ning privé. Wat heel duidelijk naar voren kwam was dat het ontzettend belangrijk is een goed beheer van de gezinsfinan- ciën te voeren, want deze beïnvloe den de vermogensontwikkeling in net zo belangrijke mate als het be drijfsresultaat. Verder kregen we als 20 Bedrijfsvergroting Op de derde bijeenkomst besprak dhr. J.L. Mieras, SEV-er bij de ZLM bedrijfsvergroting met behulp van pacht, erfpacht of eigendom. Allereerst stellen we ons hierbij de vraag of de uitbreiding haalbaar is. Zijn er aanvullende investeringen nodig wat betreft de gebouwen (b.v. opslag, koelruimte), machines (gro tere trekkers) en in arbeid. Een an der belangrijk punt is: hoelang moet er nog ruilverkavelingsrente over die grond betaald worden en hoeveel, zit er een bietenquotum op, hoe staat het met de toename van de niet toe gerekende kosten per ha. uit breiding? Hierna kwam de vraag aan de orde: hoe kunnen we nu deze grondaan koop het beste financieren en wat zijn de bijkomende kosten op het moment van aankoop. Om de uit breiding te financieren zijn er ver schillende mogelijkheden nl.: 1financiering door de bank of uit eigen middelen; 2. doorverkopen aan een belegger, terugpachten en het restant van de koopsom elders financieren; 3. of doorverkopen aan een beleg ger, terugnemen in erfpacht en het restant van de koopsom elders fi nancieren. Deze financieringsvormen met hun verschillende bijkomende kosten zo als b.v. overdrachtsbelasting (indien niet vrijgesteld) notariskosten e.v. veilingkosten, taxatiekosten, make laarscourtage hypotheekkkosten, kadastraal recht, afsluitprovisie e.d. werden door dhr. Mieras uitvoerig besproken. Ook deze keer werden we weer in groepen ingedeeld en kre gen we een aantal diskussievragen over bovengenoemde onderwerpen voorgelegd. Geen gemakkelijke ma terie, maar wel boeiend en aktueel. Financiering Op de vierde en laatste bijeenkomst van deze kursus sprak dhr. J. Mar- kusse, hoofd SEV bij de ZLM, over de financiering op het landbouwbe drijf. Hij begon met een uiteenzet ting over het opzetten van een investerings- en financieringsplan. Wanneer uit het investeringsplan blijkt dat de eigen middelen onvol doende zijn is men genoodzaakt geld te lenen. Dit kan men doen bij fami lie (liever niet, risiko) of bij een bank. In het laatste geval is het zin vol niet alleen te letten op de jaar lijks terugkerende lasten, maar ook of men boetevrij mag aflossen. Te vens wees dhr. Markusse ons in dit verband op het belang van een zo ruim mogelijke hypotheek. Verder werd ons geadviseerd offerte op te vragen bij meerdere banken. Dit laatste kan belangrijke besparingen opleveren. Ook deze morgen werden we evenals de vorige keren weer aan het werk gezet door vraagstukken uit de prak tijk met elkaar in groepsverband te bespreken, waarna rapport werd uit gebracht en dhr. Markusse ons de juiste antwoorden toelichtte. B.v.: 'waarmee dient men bij de vervan ging van een trekker of werktuig jonger dan 8 of 6 jaar rekening te houden? Dat het hierbij om terugga ve van de WIR ging, was niet meteen voor iedereen een uitgemaakte zaak. Vooral de behandeling van de prak tijkvoorbeelden door de heer Mar kusse maakte deze vierde ochtend bijzonder leerzaam. Tot slot beklemtoonde dhr. Markus se het grote belang van het lidmaat schap van de Bedrijfsverzorgings- dienst. Bij lidmaatschap is men in geval van ziekte of ongeval verze kerd van hulp en dit tegen een sterk gereduceerd bedrag per uur. Tevens bestaat de mogelijkheid als vrouw zelf ook lid te worden. Zelfwerkzaamheid Samenvattend denk ik dat de zelf werkzaamheid op deze ochtenden erg nuttig is geweest, want zo leer je ook weer van elkaar. Een andere bij komstigheid is dat je na zo'n och tend vol informatie thuis komt en dan deze stof samen met je man nog eens bepraat. Dit maakt het allemaal levendiger en interessanter, gewoon doordat je een aantal zaken in de ei gen situatie kan plaatsen. Terugkijkend op deze leerzame kur sus geloof ik dat het voor velen een positieve bijdrage kan leveren aan het samen bezig zijn in, op en met het bedrijf, 'k Zou voor de toekomst andere agrarische vrouwen willen adviseren: Komt er zo'n kursus in de regio, ga er dan beslist heen! A.C. van de Linde-de Regt Indien u de letters uit de vakjes uit de hierna opgegeven nummers ach ter elkaar zet krijgt u de naam van een zoogdier. Dit is de oplossing. 16 - 44 - 50 - 4 - 64 - 19 - 67 - 33 - 72 - 5 HORIZONTAAL: 2 vindingrijk; 12 antwoord betaald; 14 sterk, flink; 15 metaal; 1'6 pers. vnw.; 17 woon schip; 19 ter gedachtenis; 21 laatstle den; 22 danspartij; 23 meetkundig begrip; 25 vis; 27 stad in Japan; 29 knevel; 30 openbare redetwist; 32 gebouwtje; 33 boom; 34 niet per soonlijk; 36 Ned. omroepvereni ging; 37 muzieknoot; 38 offerte; 39 binnen korte tijd; 41 gelukkig nieuwjaar; 42 deel van een breuk; 43 grote overvloed; 44 ten bedrage van; 45 troefkaart; 47 onderricht; 48 deel van de dag; 50 stoot, duw; 52 over vloedig; 55 godin; 56 muziekterm; 58 Russische munt; 59 telwoord; 60 scherp uitlopend; 62 gaffelvormige steunbalk; 63 zot; 64 tot en met; 65 nummer; 67 heer; 68 huisdier; 69 bijwoord; 70 eetbare wortel; 72 kleur; 74 voorzetsel; 75 vis. VERTIKAAL: 1 slecht vioolspeler; 3 arbeidsvermogen; 4 deel van het oog; 5 gedwee, mak; 6 stoomschip; 7 aardrijkskundige aanduiding; 8 rijs- hoofd; 9 wapen; 10 hetzelfde; 11 af deling van een compagnie; 13 soort doperwt; 16 plant; 18 beginsel van blad of bloem; 20 edelaardig; 22 pa- piermaat; 24 oude stad; 25 elastici teit; 26 bittere vloeistof; 28 pers. vnw.; 30 direkt; 31 van voorbijgaan de aard; 34 jaargetijde; 35 smal vaarwater; 38 tenen mand; 40 verge lijkend voegwoord; 44 verkondiger; 46 soldatenhoofddeksel; 49 zeer dik wijls; 51 open; 53 gewrichtsholte; 54 Ned. rivier; 55 rijstbrandewijn; 57 sint; 59 dienstwillig; 61 afgesneden schijf; 63 lekkernij; 66 schuw dier; 67 vlechtwerk van metaaldraad; 70 chemisch symbool; 71 de onbeken de; 72 chemisch symbool; 73 lidwoord. yy yy Deze tentoonstelling over ganzen en eenden werd gerealiseerd omdat de ze vogelgroepen 's winters in grote aantallen hier overwinteren. In een vijftiental vitrines wordt de grote verscheidenheid aan soorten ganzen en eenden van Europa getoond. Om een paar vitrine-thema's te noe men: "Van ei tot eind"; Eenden- en ganzenkuikens; Zeeëenden en Zaag- bekken; Grauze Ganzen (Anser); Zwarte Ganzen (Branta). Verder is er een doorlopende dia serie, een skelet van een Grauwe Gans, een skelet van een Kuifeend en een serie schedels van ganzen en eenden. De tentoonstelling staat tot 28 janua ri 1990 en is (met uitzondering van le Kerstdag en Nieuwjaarsdag) da gelijks geopend. Openingstijden: di. t/m vr. van 10.00-17.00 uur; za.. t/m ma. van 13.30-17.00 uur. De toegangsprijs is: 2,— voor volwas senen; 1,25 voor kinderen; 1,25 voor 65 donateurs en Museumjaarkaart-houders gratis. Het Museum is gevestigd aan de Duinvlietwet 6, 4356 ND Oostkapel- le, in de Oranjerie van het Kasteel Westhove. Donderdag 16 november hield de tuinkommissie een studiemiddag over het milieu en milieuvriendelijk tuinieren. Nadat de presidente mevr. I.W. v. Dijke-Woutersen deze bijeenkomst had geopend, was het woord aan mevr. H. Polderman. In haar inlei ding wees zij ons op de gevaren van chemische stoffen en plastics voor het milieu. Vooral plastic gemaakt van P.V.C. is één van de meest ge vaarlijke soorten. Bij de fabrikage hiervan komen er schadelijke stof fen in de lucht. Na gebruik komt het plastic op de vuilnishoop terecht en bij verbranding komt het gif dioxine vrij. P.V.C. verpakking wordt overal voor gebruikt, o.a. mineraalwater- flessen, knijpflessen voor tomaten ketchup en mayonaise en kuipjes margarine. Als alternatief voor deze verpakking is er glas, karton en min der schadelijke plastic soorten. Als de konsument geen P.V.C. materia len meer koopt, zal de fabrikant wel overschakelen op andere verpak kingen. Ook oud papier en glas kan verza meld worden voor hergebruik. Groente en tuinafval kan gecom- posteerd worden. Zodoende moet een heleboel huisvuil niet opgehaald en verwerkt worden. B.d.-kwekerij Daarna was het de beurt aan mevr. Aangeenbrug. Zij toonde ons dia's van haar biologisch-dynamische kwekerij in N<*ordgouwe. Op dit 7,2 ha grote bedrijf worden groenten ge kweekt zonder kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Deze produkten worden geleverd aan een winkel in Zierikzee en de zaterdagmorgen wordt er aan huis verkocht. Het be drijf wordt sinds 7 jaar gerund door mevr. Aangeenbrug tesamen met haar ouders. In drukke perioden is er hulp van vrijwilligers. Na de pauze werden in groepen en kele vraagpunten besproken onder leiding van de dames Polderman en Aangeenbrug. S. Risseeuw-Le Clercq Vrijdag 8 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20