p.j- zuid geluid Bereikbaarheid P.J.Z.- sekretariaat Nieuwe studies nodig bij landbouwonderwijs Nieuwe lastechnieken op praktijkschool Schoondijke Inkomens-alternatieven 'Voorlichting moet meer aandacht schenken aan samenwerkende ondernemers' Algemene Vergadering ZLM Jij komt toch ook!!! redaktie Henk Tegels P.J.Z.-agenda OPROEP! Skriptie W.J.L. Menu: Boek met historisch overzicht cijfers landbouwprodukten Op het sekretariaat te Zevenbergen werken op dit moment 2 medewer kers, nl.: Mirjam Korteweg als ad ministratief medewerkster en Henk Tegels als beroepskracht. Beiden werken zowel voor de P.J.Z. als voor de Plattelands Jongeren Euro-Delta, de algemene Plattelands jongeren vereniging van de Zuid- Hollandse eilanden. De Dagelijkse Besturen van de P.J.Z. en Euro- Delta vormen samen de begelei dingskommissie. Deze kommissie re gelt alle zaken die betrekking hebben op het personeel. Werktijden In overleg tussen de medewerkers en de begeleidingskommissie zijn de volgende afspraken gemaakt over de werktijden. Mirjam werkt op: dinsdag van 8.45 tot 13.00 uur woensdag van 12.00 tot 16.15 uur donderdag van 8.45 tot 16.30 uur vrijdag van 8.45 tot 13.00 uur Henk werkt op: maandag op het ZLM kantoor te Goes tel. 01100-21010 tst. 58. Verder op het kantoor te Zeven bergen dinsdag van 8.45 tot 16.30 uur woensdag van 8.45 tot 12.15 uur donderdag van 8.45 tot 16.30 uur vrijdag van 8.45 tot 16.30 uur Deze tijden gelden vanaf 1 december jl- Vrije dagen rond "kerst en nieuw" Mirjam: vrij van woensdag 20 de cember t/m dinsdag 2 januari. Henk: vrij van zaterdag 23 december t/m zondag 7 januari. Dit betekent dat er tussen "kerst en nieuw" en op 2 januari niemand op het PJZ-sekretariaat aanwezig is. Na veel voorbereidingen kwam on langs de toestemming en een bijdra ge van het ministerie van Landbouw om de lasafdeling van de Land- bouwpraktijkschool te Schoondijke te moderniseren. Naast de reeds aan wezige opleidingsmogelijkheden in elektrode- en autogeen lassen komen er twee lasprocessen en een snijtech- niek bij. De twee lasprocessen zijn MIG/MAG lassen, ook wel CÓ2 lassen genoemd, en TIG lassen. De snijtechniek is het plasmasnijden. Landbou wschap: Het Landbouwschap wil dat er op agrarische hogescholen en op de Landbouwuniversiteit zelfstandige studierichtingen komen voor milieu- onderwerpen, kwaliteit van produk- ten, biotechnologie en agrifikatie. Het Landbouwschap Schrijft dit in een reaktie op het konsept-plan voor het hoger landbouwonderwijs van minister Braks. Volgens het schap is het nodig dat andere produktie- omstandigheden ook terug te vinden zjn in het onderwijspakket. In het konsept-plan wordt gepleit voor één systeem van hoger land bouwonderwijs. Het Landbouw schap vraagt zich af of dit gewenst is. Het schap wijst daarbij op de ver schillen die er zijn tussen afgestu deerden aan de agrarische hogescho len en de landbouwuniversiteit. Een goede doorstroming van het middel- Vrijdag 8 december 1989 Afd. Noord-Beveland 17 december, schaatsen in de Uithof te Den Haag. Vertrek om 10.30 uur vanaf de kade-in Kortgene. Kosten: 6,50. Opgave vóór 10 december bij Connie (01108-1427) of Wilmar (01107-1501). Afd. Tholen/St. Philipsland 11 december, volleybalwedstrijd voor heren te Hoeven. Inlichtingen en opgave bij Frans. 16 december, middag avondje Rotterdam (schaatsen Imax- theater) i.s.m. de afdeling Schouwen-Duiveland. Vertrek: 13.00 uur. Terug: 23.30 uur. Kosten: 7,50 p.p. Opgave vóór 6-12 bij Frans of Paul (01666-2637). Afd. Zevenbergen 8 december, schaatsen in de Ton Menken ijsbaan te Dordrecht. Ver zamelen om 19.00 uur op de Markt te Zevenbergen. Entree: 3,p.p. 27 december, dropping i.s.m. de K.P.J. Vertrek om 19.00 uur vanaf de Markt te Zevenbergen. Opgave voor 20 december bij Reinier Scheele (tel: 01682-2842 na 18.00 uur). 1 januari, nieuwjaarsbal in bar "'t Kuiperke" te Zevenbergen. Afd. Schouwen-Duiveland 16 december, dagje Rotterdam met o.a. schaatsen in de Wernahallen, hapje eten en 's avonds naar het IMAX-filmtheater. Vertrek: 13.00 uur vanaf de parkeerplaats Scheldestraat, hoek laan van St. Hi- laire. Kosten: leden 17,50; niet- leden 22,50. Opgave: bij Peter Hanse (01119-1265) of Anette Kuy- per (tel: 01110-16934). Afd. Oost Zws. Vlaanderen 15 december, "Mosselen eten" in restaurant "De Mosselbank", Ha venstraat 9 in Philippine. Aanvang: 19.30 uur. Kosten: leden 25, niet-leden 30,Opgave vóór 12 december bij Leendert (tel: 01150-12842). Afd. West Zws. Vlaanderen 8 december, Sinterklaasavond, met bestuursverkiezing én film. Aan vang: 20.30 uur. Plaats: "Chez Re ne" in Oostburg. Provinciale aktiviteiten 6 januari: Zeskamp in de praktijk school te Schoondijke. 8 januari: DB-vergadering. 22 januari: HB-vergadering. Op maandag 11 december a.s. houdt de ZLM haar Algemene Vergadering. Het thema van deze vergadering is "de afzet van Agrarische produkten". Over dit onderwerp worden inleidingen gehouden door C. Geerligs, voorzitter van de Coöperatieve Vereniging Suikerunie U.A., P.J. Loonen, voorzitter van de zuivelcoöperatie DMV Campina, mr. A. Kroon, voorzitter Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland. Na de in leiding kan over bovengenoemd thema gediskussieerd worden met de inleiders en de voorzitter van de ZLM. Zoals je ziet een zeer interessant onderwerp, met zeer interessante sprekers, dat ook jongeren zeer zeker zal aanspreken. Alle agra rische geïnteresseerde leden van de PJZ zijn dan ook van harte welkom op deze Algemene Ver gadering. De vergadering begint om 13.30 uur, maar je bent al vanaf 13.00 uur welkom voor de koffie of thee. De plaats is: "De Nobe- laer", A. v. Berchemlaan 2 te Etten-Leur. Ik hoop zeer velen van jullie a.s. maandag te zullen zien. Jij ontbreekt daarbij toch niet?? Henk Tegels STUDIEDAG ZAJK OP DINSDAG 19 DECEMBER a.s.. 99 De inkomens van vele (jonge) agra riërs zijn de laatste jaren niet zo al te best geweest. Vele van hen zijn dan ook op zoek naar alternatieve moge lijkheden om aan een beter inkomen te kunnen komen. Aan deze speur tocht wil het ZAJK ook zijn steentje bijdragen. Daarom heeft zij voor haar jaarlijkse studiedag gekozen voor het thema "inkomens alternatieven". De studiedag, of lie ver gezegd de studie-avond, wordt gehouden op dinsdag 19 december a.s. in de Caisson, Smokkelhoekweg 2 te Kapelle. Aanvang: 19.30 uur. Inleiders Op deze avond zullen de volgende personen hun licht laten schijnen over het onderwerp: Dhr. Markusse, hoofd van de S.E.V. van de ZLM. Dhr. de Wit, coördinator van de Stichting voor Plantaardige Pro- duktie. Dhr. Zonderland, bedrijftak- deskundige veehouderij. Ieder zal proberen om op zijn eigen vakgebied aan te geven waar mogelijkheden, maar ook onmogelijkheden liggen als het gaat om het verwerven van een alternatief naast of in plaats van het huidige inkomen. Hopelijk kun nen zij ons meer mogelijkheden dan onmogelijkheden aanbieden, met name op het gebied van die produk ten, die (nog) niet onder een of ande re politieke maatregel vallen. Met name ook jonge boeren en boerin nen zullen hierop hun aandacht meer moeten gaan verrichten, daar om worden er ook veel jonge boeren en boerinnen op deze studieavond verwacht. Jij bent er toch zeker ook bij en neem je vrienden en vriendin(nen) ook mee!!!!! Het zal een goede zaak zijn dat de begeleiding door de landbouwvoor lichting van samenwerkende onder nemers in de toekomst meer aan dacht krijgt. Dat is één van de be langrijkste konklusies uit een studie over 'Horizontale samenwerking in de akkerbouw' van AHS-student W.J.L. Menu uit Kloosterzande. In tensiveren van samenwerking is een van de mogelijkheden om het be drijfsresultaat te verbeteren. In zijn skriptie over de samenwer king tussen akkerbouwbedrijven stelt de heer Menu o.m. dat die sa menwerking niet alleen afhankelijk is van het financiële resultaat in ver gelijking tot loonwerk, maar ook van de geschiktheid van de samen werkende partners. 'Was men voorheen eigen baas op het erf en besliste men wanneer en hoe werkzaamheden uitgevoerd moesten worden, in het vervolg moet het in goed overleg met de partner gebeuren. Het vastleggen van afspraken in een samenwer kingsovereenkomst kan veel ergernis voorkomen. Ook dwingt het de part ner er toe, om van te voren alle pro- baar agrarisch ortderwijs naar het hoger agrarisch onderwijs moet mo gelijk zijn voor degenen die geen agrarisch bedrijf overnemen. Een eventuele verdere samenwerking mag deze doorstroming niet belem meren, zo vindt het Land bouwschap. In de. voorstellen voor een Hoger Landbouwonderwijsplan mist het Landbouwschap de positie van de Stichting Ontwikkeling van Agrari sche Onderwijskunde en Scholing (Stóas). Dit instituut voor leraren opleiding en nascholing moet bij de plannen betrokken worden, aldus het Landbouwschap. Bij een op te richten Platform Hoger Landbouwonderwijs vindt het Landbouwschap het van belang dat hierin ook vertegenwoordigers van het georganiseerde landbouwbe- drijfsleven zitting hebben. ÏÈÊmm Bij de samenwerking tussen akkerbouwbedrijven speelt ook de geschiktheid van de samenwerkende partners een rol blemen die zich kunnen gaan voor doen te bespreken. Ook een gedegen administratie van de samenwerking dient te worden bijgehouden, want er zullen vaak verschillen voorko men in kapitaals- en werktuigen- inbreng'. In de skriptie zijn drie boekhoud kundige voorbeelden van samenwer- kingskombinaties gegeven. Uit deze voorbeelden blijkt, dat de samen werkende bedrijven niet identiek hoeven te zijn en dat er verschillen mogen zijn in de kapitaalsinbreng. Een goede overeenkomst en boek houding maken dit mogelijk. De aanleiding voor de skriptie is het woensdag 10 augustus 1988 gehou den symposium over de toekomst van Agrarisch Hontenisse. In het boek 'Dutch Agricultural Ex port Performance' is voor een groot aantal landbouwprodukten een historisch overzicht gegeven van de jaarlijkse cijfers over (netto) geëksporteerde hoeveelheden en lo pende prijzen. Het boekwerk telt 133 pagina's en kost 30,—. Het is verkrijgbaar in de boekhandel, maar u kunt het ook bestellen bij het Ne derlands Agronomisch-Historisch Instituut, Antwoordnummer 172, 9700 VB Groningen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19