'Als je paard rijdt moet je elke dag met je sport bezig zijn' Hippisch Nieuws Dat doet wonderen Indoor Zeeland weer veelbelovend Onderzoek naar oorzaken grote hazensterfte vordert teel een 3-jarig paard, een WPN er. Ze besteedt per dag ongeveer drie kwartier (in het weekend wat meer) aan de verzorging van het dier, afmesten van de stal e.d. Daarbij komt dan nog het oefe nen. Behalve onder het zadel traint ze het paard o.m. ook door het aan een lange lijn cirkels om haarzelf te laten draven, het zo geheten longeren. "Deze oefe dat we Taufon moesten verko pen, maar het zou ook zonde zijn om het dier op stal te laten staan. En ik moet ook aan mijn school denken, als ik twee dieren zou moeten verzorgen zou ik daar te weinig tijd voor overhouden, maar ik ken degene die Taufon nu berijdt, en die woont hier in de buurt, dus je begrijpt wel dat ik daar nu nogal eens kom", ver telt Marjoke. Ze heeft momen- 'Als je tennist doe je dat bijvoor beeld eenmaal per week, of, als je wat fanatieker bent, tweemaal. Als je paard rijdt kan dat niet, dan moet je elke dag tijd aan je sport besteden. Een paard kun je immers niet aan zijn lot overla ten'. Met deze treffende vergelij king geeft Marjoke van Strien uit Kats aan dat paardesport -zonder overigens een andere sport tekort te willen doen- een bijzondere motivatie vereist. Zelf is ze inten sief met de paardesport bezig. Marjoke is lid van de landelijke Rij vereniging "Noord- Beveland" te Kortgene. Zij rijdt al tien jaar, tot sinds kort op een pony. Op bijgaande foto's, ruim drie weken geleden genomen, ziet u haar nog met Taufon, een 13-jarige halfbloed Arabier po ny. Hiermee reed ze dressuur in klasse M2, zat ze met springen in Z en met samengesteld (dressuur, cross en springen) ook in Z. Z is de zwaarste klasse. Marjoke is bijna 18 jaar, en omdat je met een pony maar tot je achttiende met wedstrijden mee mag doen, is ze sinds kort overgeschakeld op een paard. Taufon is ver kocht. Het verschil tussen een paard en een pony heeft te ma ken met de hoogte van het dier: pony's lopen tot 1.53 meter hoogte. "Het was wel jammer Het jaar 1989 spoedt al weer ten ein de. Maar voor het zover is krijgen we naast diverse indoorwedstrijden te Rucphen, Vlissingen, Heikant, Magrette, Serooskerke (Gouwe Rey- ers), Kapelle (Z.B.), Nieuwvliet en Bruinisse ook Indoor Zeeland, waarvoor de belangstelling zo groot is, dat er zelfs een wachtlijst is. Niet minder dan 867 inschrijvers zijn van deelname verzekerd. De laatse dagen van december (28 t/m 30) zijn gere serveerd voor de dressuur (pony's en paarden) met dan tussendoor diverse shows en demonstraties. Met Oud en Nieuw kunnen de orga nisatoren even op adem komen om dan op 3 t/m 6 januari met springen door te gaan, ook weer met verschil lende afwisselingsnummers, waar van op 5 januari (vrijdag!) de lande lijke N.H.S./K.W.P.N. hengsten- kompetitie. Het hoogtepunt vormt de slotdag met als inzet de Gouden Mosseltrofee. De organisatoren wensen we veel sterkte en bovenal veel sukses toe, zowel in sportief als in financieel opzicht. Daarnaast verdienen de IBOP proe ven (bruikbaarheids onderzoek paarden) op a.s. zaterdag 9 decem ber te Nieuwvliet vermelding, voor vele insiders in de warmbloed wereld een hoogtijdag. K.V.N.T. 75 jaar Voor de trekpaardfokkers is 22 de cember ook een hoogtijdag. Dan vindt de buitengewone algemene vergadering plaats van de Koninklij ke Vereniging 'Het Nederlandsche Trekpaard' in het Provinciehuis te 's-Hertogenbosch ter gelegenheid van de 75ste geboortedag der vereni ging. De vereniging kennende zien we met grote verwachting naar deze dag uit. Steeds meer veilingen Veilingen komen als afzetmethode steeds meer in trek. De veiling van het overtollig materiaal van Jan Schep was een groot sukses. Het overtrof de verwachtingen van deze van nature optimistische makelaar en paardeman. Op de 7e veiling van Friese paarden te Joure werden hoge prijzen betaald voor gewoon mate riaal: overwegend derde premies met matige afstamming. Toch is er spra ke van een spektakulaire prijsont wikkeling getuige het volgende staatje. De maandelijkse veiling in Rhenen is nu verplaatst naar Kesteren. En nu komt er ook een maandelijkse vei ling wat dichterbij in Paardensport centrum Olympic te Uden, steeds op de derde zaterdag en voor het eerst op 23 december. De te veilen paar den en pony's worden om 11.00 uur in een voor-presentatie getoond, ter wijl de feitelijke veiling om 14.00 uur begint. Veilingmeester is de ge routineerde Ino Meijer. Heffing op paarden Er moet rekening mee gehouden worden dat paarden ook onder de Landbouwschapsheffing gebracht zullen worden. Deze bedraagt voor 1990 1,88 per standaard bedrijfs eenheid (s.b.e.). Paarden en pony's van 3 jaar en ouder tellen voor 4 resp. 5*sbe. Dit zou dus neerkomen op een heffing van 7,52 resp. 5,64. Dieren, jonger dan 3 jaar tellen voor 0,7 resp. 0,5 sbe hetgeen neer zou komen op een heffing van 1,31 resp. 0,94. Deze bedragen zullen nog wel wat bijgeschaafd worden, maar ze geven wel een in druk van de hoogte waarom het gaat. Rondom de hengstenkeuringen Steeds meer stamboeken gaan over tot het keuren van hengsten op een vroeger tijdstip. Vanouds werden de dravers en de volbloeds al in novem ber gekeurd. En als we dan vanouds schrijven, bedenken we dat vroeger - zo'n vijftig jaar geleden - het zelfs mogelijk was om het tijdstip te kie zen waarop men zijn hengst wilde la ten keuren. Er waren toen reguliere keuringen zowel in het najaar als in het voorjaar. Naast de draver en vol- bloedhengsten, die al voor het jaar 1990 gekeurd zijn, is dit nu ook al het geval met de Arabieren, de Gro ningse paarden en de paarden- en ponyhengsten met Arabisch bloed van het N.R.P.S. Het Shetland pony stamboek houdt de verplichte keuringen op 28, 29 en 30 december. Niet minder dan 200 nieuwelingen, waarvan 165 driejari gen zijn hiervoor aangemeld. De premiekeuring vindt dan plaats op 6 januari en alle keuringen worden in Den Bosch gehouden. Een week la ter, de 13e januari, vinden daar dan de keuringen van de trekpaard- en Haflingerhengsten plaats, voor het eerst ook op zaterdag. Hiervoor is de aangifte iets kleiner dan verleden Nog een enkele grote jacht en het zit er weer op. Rest nog wat 'peu- terwerk' met goede vrienden. Ik denk daarbij aan het uitkloppen van de ruige dijken in het veld. De komende invoering van het tuchtrecht voor jagers is een goe de zaak. Jagers hebben meer goe de zaken aangedragen. Ik hoop dat dit gaat leiden tot meer pre ventie, en dat excessen - veroor zaakt door een enkeling terwijl de overigen er de last van onder vinden - achterwege blijven. Er is nog iets wat de aandacht verdient. Schade! Kollega's, laat als er ganzen of eenden schade veroorzaken weten dat je er bent. Van vrienden hoorde ik over 'aanvallen' op wintertarwe die begin oktober is gezaaid. Opge- Onderzoekers van het Centraal Dier geneeskundig Instituut (CDI) in Le lystad hebben nog geen definitieve oorzaken aan kunnen wijzen voor de grote hazensterfte in ons land. Wel bestaan er sterke vermoedens dat men te maken heeft met het zoge naamde Brown Hair Disease, of een virus dat daar nauw aan verwant is. Sinds begin oktober is de sterfte on der de hazen in Nederland (en ook daarbuiten) sterk toegenomen. Vooral in het midden en zuiden van het land worden veel dode hazen ge vonden. Ogenschijnlijk gezonde die ren sterven aan de gevolgen van een aangetaste lever en in sommige ge vallen aan een longbloeding. Daar- jaar, maar dat was toen ook een uit schieter. En dan komt de K.W.P.N. mara thon, die in Arnhem, Zuidlaren en Utrecht afgewerkt wordt, met ook dit jaar weer een rekord aantal nieu welingen: 750 jonge 'warmbloed- hengsten. De voorverkoop van toe gangsbewijzen voor deze keuringen is ook al gestart. Er wordt kennelijk tevens op een grote publieke belang stelling gerekend. Tot slot wensen wij alle lezers van deze rubriek prettige feestdagen en een voorspoedig 1990. vreten. Wat verder weg, in Fries land, hebben smienten en andere eenden dermate huisgehouden in het koolzaad dat er nog slechts met moeite te zien was dat er wat was gezaaid. Opvanggebied, stil- tegebied, rustpolitiek, pleister plaats, wel verjagen en niet beja gen. Ons land neemt een sleutel positie in wat betreft de ganzen. Allemaal waarheden als een koe, maar ingrijpende veranderingen van de bedrijfsvoering aangevuld met financiële inspanningen - ge volgen voor de landbouw van de onlangs gepresenteerde rege ringsverklaring - en dan nog wildschade ook? We zien alle maal graag wild, maar als het zo moet... T. Huis in 't Veld naast worden de onderzoekers van het CDI ook regelmatig gekonfron- teerd met oogontstekingen bij de ha zen, waardoor de dieren volkomen hulpeloos ronddwalen en ten dode zijn opgeschreven. Volgens dr. J.E. van Dijk, patho loog van het CDI, staat de ooginfek- tie los van het andere ziektever schijnsel. 'Naar beide ziekten wordt daarom onderzoek verricht. Bij de sterfgevallen als gevolg van de oog- infektie kan het zijn dat aan deze infektie een andere ziekte is vooraf gegaan. Vaak zie je bij hazen die langer ziek zijn, als sekundair ver schijnsel de fatale ooginfektie op treden'. ning is niet alleen goed voor zijn spieren, maar ook kan hij zo zijn rug goed ontspannen", legt Mar joke uit. Door oefeningen doet ze op een zandveldje, de "bak", bij het ouderlijk fruitteeltbedrijf. Het rijden oefent ze ook wel langs de weg, in de berm. In de manege te Kortgene volgt ze les van een instrukteur, samen met de andere leden van de rij ver eniging. De wedstrijden (con coursen) worden het hele jaar door gehouden, zowel 's zomers als 's winters. De samengestelde wedstrijden vinden veel buiten de provinciegrenzen van Zeeland plaats, zoals in Brabant en Zuid- Holland, omdat daar betere lo- katies zijn (bosrijk) voor dres suur en cross. Springwedstrijden worden wel veel in Zeeland zelf gehouden. De hobby van Marjoke is tien jaar geleden volledig vanuit haar zelf ontstaan. Ze is destijds be gonnen door eenmaal per week in de manege te gaan rijden. Haar ouders hebben geen van beiden paard gereden. "Ze staan er gelukkig wel helemaal achter. Ik heb wel veel voor mijn sport over, maar zonder de steun van mijn ouders zou het niet kun nen", stelt Marjoke nuchter vast. LK Eind december en begin januari a.s. wordt in de Zeelandhallen te Goes weer Indoor-Zeeland gehouden, het grootste - zeven dagen durend - in door paardensportevenement in Zuidwest Nederland. Indoor Zee land wordt voor de elfde keer ge houden. De eerste drie dagen, 28, 29 en 30 de cember, zijn de dressuurdagen, op de eerste dag hiervan komen de dres- suurpony's in de klasse B, L en M in de ring, de tweede dag dressuur paarden in de B en L klasse, en de derde dag, 30 december, pony's klasse Z en de paarden M en Z, en de Kür op muziek in de klasse Z1 en Z2, met niet minder dan 22 deelne mers. Ruim driehonderd springkom- binaties paarden en pony's komen in Indoor Zeeland een paar maal aan het vertrek. 3, 4, 5 en 6 januari zijn de springda gen, de eerste dag is voor de pony's in de B en L klasse, de tweede dag pony's in de klasse M en Z en paar den in de B klasse. Vrijdag, 5 janua ri, de derde dag, de springpaarden in de L klasse en de nationale Hengstenkompetitie. De slotdag, za terdag 6 januari, staat in het teken van de Gouden Mossel, de hoofd prijs voor de M en Z springpaarden. Op alle zeven dagen zijn er tussen de sportrubrieken shownummers ge pland, de tribune kapaciteiten zijn be rekend op 2500 bezoekers. Het Stichtingsbestuur van 'Stichting konkoursen Weelruiters'; voorzitter Piet Huige, sekretaresse Helen Raats en penningmeester Izak van Eyze- ren, die tijdens de perskonferentie lieten weten wat zo'n organisatie zo al inhoudt, namelijk dat men te ma ken heeft met een totale begroting van 135.000 gulden, waarvan op dit moment ruim 80.000 gulden verze kerd zijn door de sponsors. Pen ningmeester Izak van Eyzeren: 'Maar door het aantal bezoekers over die zeven dagen, een gratis en tree voor kinderen tot 12 jaar, ver wachten wij dit voor het begin van de elfde Indoor Zeeland rond te hebben'. Jan M. Murre 1985 1987 1988 1989 merrieveulens gemiddeld 2760 3273 4473 6067 hengstveulens gemiddeld 1514 1765 2300 3395 Vrijdag 8 december 1989 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17