Hoofdbestuur nam afscheid van HB-lid G.J. de Jager en hoofd pers en voorlichting J. Wierenga Derde nota Waterhuishouding bedreigend voor landbouw Betere regeling vergoeding vraatschade smienten Affaire ASF afgesloten Hoofdbestuur ZLM voor strengere kwaliteitsbewaking voeders melkveehouderij Begeleidingscommissies voorlichtingsteams betalen uit beurs regionale achterban Hoofdbestuur ZLM: soepelheid gewenst bij toepassing ecologische richtlijn Eerste Noordafrikaanse primeurs aangevoerd in Marseille Boer vogelvrijer dan gans... Het hoofdbestuur heeft maandag afscheid genomen van de heren G.J. de Jager en J. Wierenga. De heer de Jager maakt sinds 1969 deel uit van het hoofdbestuur van de ZLM. Daarvoor was hij vele jaren lid van het (hoofd)bestuur van de Noord- Brabantse Maatschappij van landbouw. In zijn toespraak tot de nestor van het hoofdbestuur schetste voorzitter H. van der Maas de heer de Jager als een noeste bestuurder die met grote deskun digheid op een aantal beleidster reinen zeer aktief is geweest. "Uw nauwgezetheid en vasthou dendheid zijn daarbij bepaald niet zonder resultaat gebleven. De ZLM is hem daarvoor veel dank verschuldigd". De heer de Jager die sinds 1977 voorzitter is van de Kring Altena- Biesbosch is lid geweest en is nog lid van een groot aantal organisa ties en commissies in de agrari sche wereld. Zo is hij lid van de commissie Grondgebruik, van de redaktieraad, van de Gewestelij ke Raad Noord-Brabant van het Landbouwschap, van de zaaiza- dencommissie van het Land bouwschap, plaatsvervangend lid van het produktschap landbouw- zaaizaden, lid en voorzitter van de kontraktteeltcommissie 3 CLO, lid van de wildschadecom- missie van Noord-Brabant en van de commissie Grondgebruik van het KNLC. Voorzitter van der Maas: "Een zeer bekwaam bestuurder die altijd zeer nauw gezet en trouw zijn werk deed, een lid van het hoofdbestuur dat we om die reden eigenlijk niet zouden moeten laten gaan. De inzet en solidariteit en inbreng zullen we node missen". De heer de Jager wordt per 1 januari op gevolgd door de heer C. Bran- denhorst uit Zetten. Het hoofd van de afdeling Pers en Voorlichting van de ZLM de heer J. Wierenga verlaat de ZLM na tien jaar als zodanig bij deze landbouworganisatie in dienst te zijn geweest. Voorzitter van der Maas bedankte hem voor de vak bekwame inzet waarmee Wieren ga al die jaren de ZLM in woord en geschrift heeft gediend. Beide heren kregen het ZLM- herinneringsbord aangeboden (zie foto). Het Hoofdbestuur van de ZLM heeft met instemming kennis geno men voorzover het de ZLM aangaat van de principe-overeenstemming over de samenstelli ng van de com missies die de voorlichtingsteams van de geprivati seerde voorlichting moeten gaan bege leiden. Bij deze voorlichtingsteams wordt overeenkomstig een landelijke richt lijn een 50/50 verhouding aangehou den tussen landbouworganisaties en vaktechnische organisaties. Wel is het hoofdbestuur van mening dat er voor moet worden gewaakt dat een onevenredig deel van de financiële middelen van de Dienst Landbouw Voorlichting naar deze commissies gaat. Het bestuur is dan ook van me ning dat de regionale begeleidings commissies moeten worden betaald door de betreffende regionale ach terban. Er zal nog worden bezien op welke wijze bij de voordrachten van personen tot een zo evenwichtig mo gelijke invulling van de commissies kan worden gekomen. Uitgangspunt daarbij zal zijn dat de commissie een zo goed mogelijke afspiegeling zal vormen van de sektoren in de diverse teams. Daarbij zal ook rekening moeten worden gehouden met een zo evenwichtig mogelijke spreiding over het werkgebied. De vergoeding door het Jacht- fonds van vraatschade door smienten is niet goed geregeld. Deze vogels vreten 's nachts maar dan mag er niet gejaagd worden en dit betekent dat scha de niet kan worden voorkomen. Juridisch blijkt dit veel haken en ogen te hebben. Dat is recent ge bleken uit een konkreet schade geval in het Deltagebied: al in 1987 hebben smienten op een tar- weperceel vraatschade aangericht terwijl het jachtfonds pas zeer re cent tot vergoeding van de scha de is overgegaan. Het Hoofd bestuur van de ZLM spreekt zijn ongenoegen hierover uit. Het meent dan ook dat gezien het specifieke karakter van deze vraatschade er een aparte rege ling moet komen voor schade veroorzaakt door deze vogels zo dat in voorkomende gevallen sneller tot betaling van de gele den schade kan worden overge gaan. Een en ander zal via het KNLC worden aangekaart bij het Landbouwschap. Het hoofdbestuur heeft kennis geno men van het feit dat met het ASF overeenstemming is bereikt over de gelegenheidsarbeid voor 1990 en de daarop volgende jaren. Het vrij gestelde bedrag wordt 900,netto. Dit resulteert volgens de methode Van der Pol in bruto 1.007,tot 1.048,Het bestuur concludeert dat dit bedrag te laag is, maar be schouwt het geheel als een gepas seerd station. Duidelijk is inmiddels dat op betaalde en/of verrekende ar beid van de ene agrariër bij de ande re geen verzekeringsplicht rust. Animo Naar aanleiding van het eindrapport van de werkgroep structuurverbete ring Fruitteelt van het Landbouw schap neemt het hoofdbestuur tot zijn teleurstelling kennis van het feit dat er onvoldoende animo is voor de vestigingsmogelijkheid van fruitte lers in de Bathpolders. Potentiële kandidaten zijn voldoende geïnfor meerd en er zullen geen activiteiten worden ondernomen om een en an der te stimuleren. Ten aanzien van de verschillende sec toren wordt medegedeeld dat de prijsvorming van peren goed is. De prijsvorming van appels is minder goed tot zwak, mede als gevolg van de warme zomer en de bewaarkwali- teit. De berichtgeving omtrent ni traat in bladgroente heeft geleid tot een prijsval bij deze produkten. De bloemenmarkt geeft dit jaar een la gere prijs te zien. Het areaal is met ongeveer 35 procent toegenomen. In de glasgroentesector is sprake van een redelijke tot goede prijsvorming. De financiële opbrengst van de bloembollen bevindt zich op een dieptepunt. Er is sprake van een top- oogst bij de gladiolen. De lage prijs geeft wel mogelijkheden om mark ten in de VS te betreden. Op Tholen wordt gesproken van een goed zaad jaar. Het Hoofdbestuur van de ZLM deelt de zorgen van de commissie Grondgebruik van de ZLM ten aan zien van de Derde Nota Waterhuis houding. Wanneer de in deze nota aangekondigde beleidsmaatregelen onveranderd doorgevoerd worden dan zal de landbouw, zo meent het bestuur, niet ongeschonden uit de strijd komen. De nota wordt als be dreigend beschouwd voor de agrari sche sektor. Duidelijk blijkt zo meent het Hoofdbestuur dat de landbouw in de nota ten onrechte een ondergeschikte rol speelt. Daarnaast zal de landbouw haar be langen moeten bewaken waar het gaat om o.m. de ecologische ontwik keling van waterhuishoudkundige systemen, beregening, regionale wa tervoorziening en bescherming tegen verontreiniging van de bodem. Wat de verontreiniging van de bodem be treft maakt het hoofdbestuur zich zorgen over de Startnotitie van de provincie Zeeland over de Milieu Ef- fekt Rapportage voor de berging van baggerspecie uit o.m. de Wester- schelde. In deze notitie is ook de op tie voorzien om deze verontreinigde slib op te slaan op het land. Daar zijn dan grote oppervlakten land- 15 bouwgrond voor nodig hetgeen zeer ongewenst is. Bovendien is er het ge vaar van verontreiniging van het landbouwproduktiemilieu. Het hoofdbestuur is van mening dat het slib buitendijks moet worden op- g. 'agen. Ook de Gewestelijke Raad va* het Landbouwschap is deze me ning toegedaan. Enkele dagen geleden werden in Marseille de eerste vroege aardappe len - primeurs - aangevoerd. Het gaat vooralsnog om een bescheiden hoeveelheid van rond 200 ton. Af kade ligt de prijs op Fr. 280 tot 320 (ƒ94-/ 110). Met betrekking tot de nota "Ammo niak en Veehouderij" wordt thans de hinderwet geëvolueerd aan de hand van ecologische richtlijnen. Hierbij worden voor verandering ge voelige gebieden in kaart gebracht en wordt een berekende verzurende uitstoot van veehouderijbedrijven gehanteerd. Hoewel de ontwikkelingen op de veehouderijbedrijven in volle gang zijn worden deze bedrijven gekon- fronteerd met aanwijzing van voor verzuring gevoelige gebieden, waar door bedrijfsbelemmeringen ont staan. Het hoofdbestuur van de ZLM meent dat toepassing van de ecologische richtlijnen alsmede de verzuringsuitstoot van bestaande be drijven met de nodige soepelheid be tracht zal moeten worden, om te voorkomen dat deze bedrijven op korte termijn een rendabel voortbe staan onmogelijk wordt gemaakt. Vanuit de sektor veehouderij zal in spanning geleverd moeten worden om binnen een rendabele bedrijfs voering de nodige maatregelen te treffen. "Landelijke en regionale overheden zullen aan de sektor ruimte moeten geven om zich aan te passen en dus niet nu moeten eisen wat er op korte of middenlange ter mijn pas opgelost kan worden", al dus het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur konstateert dat er m.b.t. de ganzenproble- matiek sinds vorig jaar niet veel is veranderd, en dat betekent, dat de boer meer vogelvrij is dan de gans. Definitieve regelingen die eraan zitten te komen zijn nog steeds niet in procedure ge bracht. Het hoofdbestuur be treurt dat. Mogelijkheden die in Krammer/Volkerak aanwezig le ken te zijn, worden voorshands van de hand gewezen. "Laten we hopen op een gunstig wintertype zodat de aantrekkingskracht van de ingezaaide akkers zeer klein zal zijn", zo werd gesteld. Naar aanleiding van enkele malen produktverontreiniging in de melk meent het hoofdbestuur van de ZLM dat er naast de begeleiding van de produktie op de diverse agrari sche bedrijven ook een nog sterkere kwaliteitsbewaking moet komen voor aangewende produktiemidde- len. De afnemers van veevoeders zullen aan moeten dringen op be paalde garanties, niet alleen met be trekking tot de voederwaarde maar ook met betrekking tot de kwaliteit i.v.m. verontreiniging. Samengaan van C.L.O.- en A.C.V.- controle zou een goede zaak zijn. Wel zal de uitvoering gestoeld moe ten zijn op het uitgangspunt van de C.L.O.-centrale, terwijl afnemers van mengvoeders en enkelvoudige voeders hoge eisen m.b.t. kwaliteit en openbaarheid zullen moeten stel len, aldus het hoofdbestuur. Rigoureuze maatregelen Naar aanleiding van de herziening van de Veewet meent het hoofdkan toor dat daarbij voor de varkens houderij rigoureuze maatregelen worden voorgesteld. Het gesloten bedrijf geeft weinig problemen maar voor de gespecialiseerde fok- en mestbedrijven alsmede voor de ver plaatsing, markt, vervoer en handel is het vaak moeilijk, zo niet onmoge lijk om aan de gestelde eisen te vol doen. De sankties welke voorgesteld worden zijn zeer zwaar, o.a. het niet in aanmerking komen voor vergoe ding bij uitbreken van ziektes. De onderliggende belangen van de sek tor zijn optimale produktie en afzet mogelijkheden waarvan de diverse schakels in het totale gebeuren uit eindelijk profijt zullen hebben. Hierbij kan een overgangsperiode noodzakelijk zijn om strukturen aan te passen. Toch meent het hoofd bestuur dat deze overgangsperiode niet te lang mag duren. Vrijdag 8 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15