Onderneem 't met de Rabobank. Als u het in grote lijnen eens bent... kunnen wij u verder helpen. Door hoge opbrengsten veel C-suiker klein gebleven Bieten door de droogte Op een dag is het zover.na jarenlange voor bereiding is de bedrijfsovername een feit. Ouders, opvolger en andere gezinsleden hebben verschillende belangen waarbij de familieband en rentabiliteits- verwachtingen van het bedrijf centraal staan. Alle juridische, fiscale en financiële mogelijk heden moeten tegen deze achtergrond worden gewogen. Is de keuze gemaakt, dan kan het bedrijfs overnameplan worden uitgewerkt. Daarbij is 'n goed advies noodzakelijk. De Rabo bank is als geen ander thuis in de problematiek van de bedrijfsopvolging in de agrarische sector. Bij de plaatselijke Rabobank zitten specialisten die bedrijfsovername vertalen in een passende finan ciering met een scherpe prijsstelling. Zij geven aan welke verzekeringen moeten worden aangepast en komen met beleggingsmogelijk heden die passen bij de wensen van de ouders. De Rabobank is een deskundige gespreks partner die soms kritisch, maar altijd met hart voor de bedrijfstak, kiest voor een intensieve en langdurige samenwerking. Zoiets mag u dan ook verwachten van een Dahflhoilb B coöperatieve bank. nOUUIKIIIIl M Aardappeloogst 1989 kleinste sinds 1983 Laat slikborden niet te lang staan 'Uitgebreide informatie hierover vindt u in de werkmap Bedrijfsovername NAJK. De Gronckel laat zijn bieten in twee etappes rooien. De rooier legt het blad en de bietenkoppen netjes in een zwad, evenals de bieten. Daar achteraan komt een kombinatie van lader en wagen, waarmee de bieten worden opge laden. Het blad wordt later opge haald. Dat wordt gevoerd aan het mestvee dat De Gronckel op stal heeft. Van horen zeggen weet de teler dat er dit jaar echte topop- brengsten zijn behaald, van soms wel 95 ton per ha bij een suiker gehalte van 18 procent. Desge vraagd zei de heer Dijkstra van Suiker Unie dat een dergelijke uitschieter best voor kan komen, en dat er zelfs opbrengsten van boven de 100 ton per ha zijn ge meld. De meest hoge op brengsten worden behaald in de IJ sselmeerpo lders Voorlopige berekeningen geven aan dat bij een lichte stijging van het are aal tot ongeveer 1,39 miljoen ha in de EG de aardappeloogst ongeveer 600.000 ton kleiner was dan in 1988 en rond 38,55 miljoen ton opleverde. Het gaat hier om voorlopige ramin gen die overigens wel aangeven dat de teruggang ten opzichte van vorig jaar kleiner is dan aanvankelijk verwacht. Opgemerkt kan wel worden dat het areaal konsumptie-aardappelen wat heeft moeten prijsgeven aan de zet- meelaardappelen, wat vooral het ge val was in Nederland, Frankrijk en Denemarken. Uit enkele landen wordt bovendien een hogere uitval gemeld dan aanvankelijk was geraamd. Vrijdag 8 december 1989 pagne Suiker Unie 4,85 miljoen ton bieten hebben verwerkt en CSM 2,85 miljoen ton. De campagne is bijzonder vlot verlo pen. Het tarrapercentage is steeds erg laag geweest, zo rond de 15 pro cent. De heer Dijkstra verwacht dat op 15 december de laatste bieten op de fabriek zullen komen, en dat op maandag 18 december alles zal zijn verwerkt. Dat is niet zoveel vroeger dan verwacht. Dijkstra: "In het be gin zeiden ze, 'we hopen op 18 de cember uit te komen'. Toen reken den we echter op een wat hoger sui kergehalte en een lagere kg- opbrengst. Doordat het ene meevalt en het andere tegenvalt, komen we toch op die datum uit". Rekord? Volgens de heer Dijkstra wordt dit seizoen het rekord van 1986 wat be treft de suiker-opbrengst per ha zeer dicht benaderd of overschreden. In dat jaar werd 9.700 kg suiker gewon nen uit 1 ha suikerbieten. Over de Woensdag 29 november liet de heer C. de Gronckel uit Axel door de loonwerker zijn suiker bieten rooien. Door de droogte van afgelopen seizoen waren de bieten klein gebleven, en valt de opbrengst tegen, vertelt de heer De Gronckel. "Het is lichte zandgrond, die verdroogt snel. De opbrengst is daarom zo rond de 60 ton per ha blijven steken. Maar als je het perceel deze zo mer zag, dan valt dat nog mee. Doordat de bieten het najaar lang groen zijn gebleven, hebben we lang gewacht met rooien. De opbrengst nam nog toe en wel licht ook het suikergehalte door die koude nachten. Het risiko om lang te wachten was niet zo groot op dergelijk lichte grond, ook na regen zou de grond al snel weer draagkrachtig genoeg zijn voor de rooimachines". Er komt dit seizoen veel C-suiker. Suiker Unie en CSM verwachten te zamen zo'n 7.700.000 ton suikerbie ten te oogsten, en dat is nogal wat meer dan in andere jaren. Vorig jaar werd 6,5 miljoen ton geoogst, bij een ongeveer even groot areaal. Het suikergehalte zal naar verwachting gemiddeld 15,7 bedragen. Na aftrek van de verwerkingsverliezen zal dit resulteren in een suikeropbrengst in Nederland van rond de 1,1 miljoen ton. Dat betekent bij een A-quotum van 690.000 ton en een B-quotum van 182.500 ton (samen 872.500 ton) dat er ca, 228.500 ton C-suiker komt. Volgens ir. W.H. Dijkstra, sekreta- ris van de hoofddirektie van Suiker Unie, zal dat geen 20.000 ton meer of minder zijn. De verwachte kg-opbrengsten sui kerbieten per ha bedragen landelijk gemiddeld 62,9 ton (Suiker Unie) en 59 ton (CSM). De verschillen tussen de Suiker Unie en de CSM worden veroorzaakt doordat de opbrengsten per gebied in ons land verschillen, en de beide suikerindustrieën niet over al even sterk vertegenwoordigd zijn. De definitieve opbrengsten zijn pas begin januari bekend, doch deze zul len niet veel afwijken van de ver wachtingen. In totaal zal na de cam- De rijkspolitie op Tholen konsta- teert dat de borden die wegge bruikers waarschuwen voor slik op de weg niet in alle gevallen worden weggehaald nadat het slik is verwijderd. De politie vraagt de landbouwers met klem de borden weg te halen, als ze niet meer nodig zijn, om het effekt er van in stand te houden. De heer De Gronckel uit Axel liet zijn bieten pas vorige week rooien. prijs van de suiker dit jaar kan Dijkstra nog weinig zeggen, maar zijn verwachtingen zijn positief: "De wereldmarkt is een heel stuk hoger dan vorig jaar, al is de prijs re centelijk wat gedaald". LK

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14