Veel belangstelling voor openbare verkoop hofstede Openbaar verkochte hofstede bracht ruim 1,5 miljoen op 'Hedge-laying' "Hoor ik niemand hoger? Wel bedacht? Niemand?" Stokje Muisstil Meer alternatieve bedrijven in de Bondsrepubliek Openbare verkopingen van land bouwgrond hebben over belang stelling meestal niet te klagen. Dat bleek ook vorige week don derdag in De Vroone te Kapelle, waar liefst 420 belangstellenden - meest praktizerende boeren en tuinders - aanwezig waren bij de veiling van de hofstede van de fa milie Boogaard, inclusief een te gelijk geveilde kavel van de kerk van ruim 5 ha ca 35 ha groot. "Het lijkt wel een vergadering van de ZLM", zei notaris mr. G.B. van Sisseren voordat hij een toelichting gaf op de te volgen procedure en de veilingvoor schriften voorlas. De veiling vond plaats in één zitting in twee fasen: de inzet bij opbod en de afslag bij afmijnen. Sinds vorig jaar is deze wijze van veilen in heel Nederland inge voerd door de Kon. Notariële Broederschap. Voordien ver schilde de wijze van veilen per landsdeel. Het afmijnen is in Zeeland nooit gebruikelijk ge weest, het veilen vond plaats door vooraf briefjes - met daar op een bod - in te leveren. Daar bij wordt het hoogste bod be schouwd als inzet, waar dan in tweede instantie in het openbaar bij opbod overheen geboden kan worden. Gebeurt dat niet dan is degene die het briefje met het hoogste bod heeft ingeleverd de koper, wordt er wel overheen ge boden dan ontvangt de in eerste instantie hoogste bieder het zoge noemde strijkgeld of trekgeld. Ook bij de verkoping in De Vroone was er strijkgeld. Dege nen die in eerste instantie bij op bod het hoogste bod op een af zonderlijke kavel hadden ge daan, hadden recht op een strijk geld van 1 procent van dit bedrag (te betalen door de verkopende partij), mits het afmijnen in een hoger bedrag zou resulteren. In dit geval moest over alle kavels strijkgeld worden betaald, omdat de finale afmijning in een hoger bedrag resulteerde. Het is alom bekend dat er bieders zijn die speciaal op dit strijkgeld uit zijn. Zij proberen de - in eerste instan tie - hoogste bieder te zijn, en gokken erop dat hun bod later wordt overtroffen. Gebeurt dat niet dan zijn zij koper van de be treffende kavel. Een zeker risico, en daarom proberen ze uiteraard hun bod zo laag mogelijk te hou den. En het hoogste, tóch zo laag mogelijk, dat is de kunst. Hoe vindt zo'n veiling met eerst opbieden en later afmijnen nu plaats? Bij de verkoping van de hofstede Boogaard zaten op het podium achter de tafel vier men sen van het notariskantoor, on der wie de notarissen Van Sisse ren en Frantzen. Namens de ver kopende partij de heer R.L. Boo gaard achter de tafel. Gedurende het gehele verloop van de veiling hielden zij de zaal nauwkeurig in het oog, zodat er geen twijfel over kon bestaan wie een bod had gedaan of wie het eerst was. De belangrijkste taak was echter voor de afroeper, in de Vroone was dat de heer J. Simonse uit Koudekerke. Voordat er op een kavel geboden werd vroeg hij of iemand wilde inzetten. Afhanke lijk van de kavel was de inzet meer of minder hoog. Op kavel I Van achter de tafel werden de gebeurtenissen in de zaal nauwlettend in het oog gehouden. de tuinkavel met woning, gebou wen en Zi ha grond, werd bij voorbeeld 150.000,— ingezet. Dat was niet zo hoog, getuige het eerste bod daarover heen: 205.000,Vervolgens werd het bod steeds met 5.000,— verhoogd, tot 255.000,—Een bod werd doorgaans kenbaar ge maakt doordat een bieder even zijn hand opstak. Als een bieder vond dat een verhoging van het bod met 5.000,teveel van het goede was, riep hij bijvoorbeeld: "En duizend". De afroeper her haalde telkens met luide stem - een microfoon had hij niet no dig, hij ging er ruim een meter vandaan staan - het tot dan toe hoogstgeboden bedrag: "240.000, 240.000, wie biedt er meer dan 240.000, 240.000 gebo den, niemand meer dan 240.000, 240.000 eenmaal..., 240.000 an dermaal", en dikwijls volgde op dat moment een verhoging van het bod. Soms werd het bod bin nen tien sekonden vijf keer ver hoogd, maar in veel gevallen wachtten de bieders tot het laatst (totdat "Eenmaal a.." had ge klonken). Alvorens het hoogste bod bepaald werd riep Simonse steevast: "Hoor ik niemand ho ger? Wel bedacht? Niemand?", en vervolgens wees hij dan de hoogste bieder aan. De afroeper had een speciaal stokje om de bieders mee aan te wijzen, wat hij tussen het bieden door voort durend in zijn handen draaide. Het bieden is een zeer serieuze aangelegenheid, het gaat tenslot te om grote bedragen. Toch ont brak bij Simonse de humoristi sche noot niet. "Jij bent mijn maat, die heeft nog wat over voor de roeper", riep hij tegen iemand die op kavel VI (een per ceel bouwland van 6,27 ha), na dat er 150.000,was ingezet in één keer 210.000,bood. Dat bespaarde de roeper veel roep werk. Toen er op kavel II (een perceel bouwland van 0,96 ha) 50.000,— was geboden, riep hij: "Ik heb ze vorige week in Walcheren veel duurder ver kocht, Ik hoefde het niet zelf te betalen hoor". In de zaal was er voortdurend ge roezemoes. De meesten waren kijker, geen koper. Natuurlijk was er steeds commentaar op hetgeen geboden is, en verbazing over de geboden bedragen. Toen op kavel IV (6 ha bouwland) 250.000,was geboden zei ie mand: "Het zal wel iemand met veel geld wezen". Een ander: "Maar ja, je krijgt nog ƒ5, per ha jachthuur terug". Na het opbieden van de inzet op de verschillende kavels en een pauze, volgde het afmijnen. Het hoogte bod werd verhoogd met een bepaald bedrag (er werd een kop opgezet), en er werd verteld met welke bedragen ('tranches') de totaalsom telkens verlaagd Afroeper J. Simonse uit Koudekerke werd. Bijvoorbeeld kavel I, de tuinkavel. Hierop was een hoog ste bod gedaan van 255.000, Afgemijnd werd van een bedrag van 4 ton. Dit werd verlaagd met tranches van 5.000,— tot 3 ton en daarna met tranches van 1.000,—. Alle bedragen (400.000, 395.000 etc) werden door Simonse afgeroepen, totdat iemand "mijn" riep. Dat gebeur de bij 267.000,Als niemand "mijn" riep, zoals bij enkele ka vels gebeurde, stopte men auto matisch bij het eerder bij opbod gedane hoogste bod. Het afmijnen verliep aanmerke lijk sneller dan het opbieden, doordat de inbreng van de zaal hierin beperkt was tot slechts één keer roepen (of niet) per kavel. En het was ook veel stiller, de mensen wachtten in spanning tot het woor "mijn" viel, en keken daarna allemaal in de richting van waaruit het klonk. Met name bij de laatste keer afmijnen - de kombinatie van alles - kon men de spreekwoordelijke speld ho ren vallen. "Het was muisstil", aldus de heer Simonse na afloop. Lex Kattenwinkel De donderdag 30 november in De Vroone te Kapelle door mr. G.B. van Sisseren, notaris te Goes, open baar geveilde hofstede van de fami lie Boogaard in Kapelle heeft uitein delijk 1.550.000,— opgebracht. Hierbij moet worden aangetekend dat tegelijk met de hofstede en de daarbij behorende grond (bouw land), ook een perceel bouwland van de Hervormde kerk te Kloetinge is geveild. Dat perceel paste in het blok. In eerste instantie (bij opbod) wer den de volgende bedragen voor de verschillende kavels geboden. Kavel I (gebouwen plus 0.52.45 ha grond): 255.000,—; Kavel II (0.96.50 ha grond): 50.000,—; Kavel III (5.13.95 ha grond): 190.000,—: kavel IV (6.00.00 ha grond): ƒ250.000,—; kavel V (6.00.00 ha grond): 242.000,—; kavel VI (6.27.50 ha grond): ƒ237.000,—; kavel VII (5.01.00 ha grond, waarop een ruilverkavelingsrente rust van jaarlijks 10.306,10 tot het jaar 2018): ƒ52.000,—: kavel VIII (5.67.40 ha grond, van de Hervorm de kerk te Kloetinge): 157.000,—. Vervolgens werden de kavels een voor een afgemijnd. Dit resulteerde in de volgende bedragen. Kavel I: ƒ267.000,—; kavel II: ƒ51.000,—; kavel III: zelfde als bij opbod; Kavel IV: 251.000,—; kavel V: zelfde als bij opbod; kavel VI: zelfde als bij opbod; kavel VII: 65.000,ka vel VIII: 158.000,—. Daarna werden enkele kavels ge- kombineerd afgemijnd. De kombi natie van de kavels III en VI resul teerde in een bedrag van ƒ456.000,—, was ƒ441.000,—, de kombinatie van de kavels V en VI re sulteerde in een bedrag van 479.000,— (bleef hetzelfde). Tenslotte werden alle kavels gekom- bineerd afgemijnd. Het opbieden en afmijnen had geresulteerd in een ge boden bedrag voor alle kavels (in- klusief dat van de kerk) van 1,476 miljoen. Bij het in laatste instantie afmijnen werd begonnen met een be drag van 1,650 miljoen. De uitein delijke koper liet dat bedrag zakken tot 1.550.000,alvorens "mijn" te roepen. Gebouwen en grond zijn gekocht door een kombinatie van een vijftal fruittelers in de omgeving van het bedrij f. Zij hebben de huiskavel inmiddels weer doorverkocht. In 1988/89 is in de Bondsrepu bliek het aantal alternatieve land bouwbedrijven tot ongeveer 2500 gestegen met een areaal van om streeks 42.000 ha. Het aantal van 2500 komt overeen met ongeveer 0,3% van het totaal aantal be drijven. In 1985 waren er nog slechts 1450 alternatieve bedrijven met een areaal van 24.700 ha. Het ministerie van Landbouw (B.E.M.) verwacht dat in de ko mende jaren het aantal alterna tieve bedrijven met 20 tot 25% per jaar zal kunnen toenemen. In Engeland bestaat de afschei ding tussen verschillende weide- percelen nog vaak uit heggen, dit om uitbraak van de dieren te ver hinderen. Om te voorkomen dat deze van onderen "hol" worden, worden de takken bij het snoeien in de lengterichting van de heg gevleid, het zogenoemde 'hedge- laying'Hierdoor ontstaat een dicht, ondoordringbaar netwerk van takken. Het hedge-layen wordt in Engeland zelfs in wedstrijdverband uitgeoefend. Op de foto ziet u de Engelse kampioen aan het werk. Vrijdag 8 december 1989 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13