In Israël is water het kostbaarste dat er is Tuinbouw kommissie KNLC bracht bezoek aan Israël De tuinbouwkommissie van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC) bracht onlangs een bezoek aan Israël. De keuze voor dit land als bestemming van een studiereis is zeer geslaagd, aldus on dergetekende, 'een heerlijk klimaat met in november temperaturen tussen de 25 en 30 graden Celsius maken een verblijf bijzonder aan genaam. Een overvol programma heeft daar geen afbreuk aan ge daan. Met volle teugen hebben wij kunnen genieten van hetgeen de Israëlieten op vaktechnisch gebied presteren, waarbij vooral de wa tervoorziening in de land- en tuinbouw grote indruk maakte. Een uit gebreid leidingennet zorgt dat de gewassen geïrrigeerd kunnen wor den. Daarnaast maakt de rijke kuituur-historie het land meer dan de moeite waard om te bezoeken'. Op 31 oktober jl. verliet ons gezel schap (32 mensen) het sombere Ne derland, met een El Al toestel op weg naar het land van bestemming, Israël. Een vertrek dat gekenmerkt werd door een zeer strenge, doch noodzakelijke veiligheidscontrole. De vlucht duurde niet langer door dat juist deze vlucht voor de eerste maal de bestemming Eilat had, in het uiterste zuiden van Israël, terwijl onze bestemming Tel-Aviv was, in afstand ruim 350 km. Laat in de avond zijn we toch op onze bestem ming gearriveerd en ondergebracht in een hotel op de kibbutz Shejaym in de nabijheid van Tel Aviv. Een van de vele (280) kibbutzin die ver spreid over het hele land te vinden zijn. Een Kibbutz is een vorm van bedrij vigheid en samenwerking, die wij niet kennen. Leden van een kibbutz (op vrijwillige basis) werken niet op basis van loon en ontvangen dan ook geen loon. Alles wat gedaan wordt is voor de gemeenschap, de kibbutz. Daarentegen zorgt de kib butz voor haar leden, zoals huis vesting, voeding, kleding, gezond heidszorg, scholing, ontspanning, sport, allerlei akkomodatie, licht, water, elektriciteit, energie. De grote kibbutzin (ruim 1000 ha met onge veer 800 mensen), zijn geheel self supporting, te vergelijken met een dorp met alle voorzieningen die een mens op Westers nivo in de 20e eeuw nodig acht. Een ieder is gelijk, b.v. direkteur en landarbeider. Alle kibbutzin zijn puur kommer- cieel ingesteld en houden zich bezig met land- en tuinbouw, hotels, in dustrie, toerisme. Drie procent van de bevolking is lid van een kibbutz. De kibbutzin produceren op het ge bied van land- en tuinbouw 20% van de agrarische produktie, vandaar dat ze ekonomisch belangrijk zijn. Vooral de produktie voor de eksport is van groot belang (deviezen), zoals citrusfruit, druiven, tropische vruch ten, groenten. Daarnaast worden ook andere pro- dukten geteeld, zoals kruiden, gra nen, katoen, appels en ook melk, kippen, kalkoenen, vis en schapen. Het areaal grond dat geschikt is voor mede is gelijk de, belangrijkste le vensbron aangegeven, nl. water. Het kostbaarste wat er in dit land is, want zonder water is er niets. Water is gelimiteerd per jaar, als gevolg van weinig regenval en dat dan ook nog alleen in de wintermaanden. Per jaar ongeveer 1700 miljoen m3, waarvan voor land- en tuinbouw be schikbaar is ongeveer 1200 miljoen m\ Meer water onttrekken, brengt verzilting van het grondwater te weeg. De staat is eigenaar van al het water, dat door een watermaat schappij gedistribueerd wordt. De grootste waterbron voor Israël is het meer van Gallilea, dat 200 m be neden de zeespiegel ligt en gevoed wordt door de Jordaan, vanuit de Golan hoogte. Dit water wordt 400 m omhoog gepompt en daarna d.m.v. kanalen en pijplijn 2Vi m doorsnede) getransporteerd tot in de Negev woestijn (360 km). 8% van de totale energie wordt gebruikt voor De klaagmuur hoog, met diverse motoren, worden gebruikt om in één werkgang diverse werkzaamheden uit te voeren, zoals ploegen, zaai klaar maken en zaaien. Dadelbomen land- en tuinbouw is ongeveer 400.000 ha, waarvan ongeveer 200.000 ha geïrrigeerd wordt. Hier- Appelbomen in containers in een proeftuin 12 dit waterprojekt. Heel het land is als het ware aangesloten op deze hoofd ader, die onderweg nog bijgevoed wordt vanuit bronnen en putten, om het zoutgehalte te verlagen en tevens om al het water dat voorhanden is te benutten. Het meest voorkomende systeem van water geven is druppelbevloei- ing, ook in akkerbouwgewassen. Ie der perceel, waar dan ook, krijgt water aangeleverd onder druk, waarvoor men dan ook betaalt, on geveer 13 US dollarcent. Geen land ter wereld beschikt over een zo'n uit gebreid pijpleidingennet als in Is raël, zeg maar gerust miljoenen km. Een citrusplantage gebruikt onge veer 7000 m3 per ha per jaar. Al het openbaar groen in steden en dorpen is voorzien van druppelsystemen, welke geheel geautomatiseerd zijn. Het areaal kassen in de tuinbouw is ongeveer 1600 ha, waarvan 200 ha verwarmd. De produktie is vooral gericht op de eksport. Een groot ge deelte van de bloemen wordt in de wintermaanden geveild in Aalsmeer!Zeer verwonderlijk is het aanschouwen van enorme groene vlakten midden in de woestijn die droog en dor is. Dit is alleen moge- iijk geworden door de aanvoer van water vanuit het meer van Gallilea, 350 km verderop. Naast de kibbutzin bestaan er ook moshavin, een vorm van samenwer king, waar eenieder verantwoorde lijk is voor zijn eigen bedrijf, maar alle in- en verkoop gezamenlijk ge beurd, ongeveer te vergelijken met een aan- en verkoopkoöperatie. De produktiemethoden zijn uiterst modern, men gebruikt de modernste machines vaak aangepast aan hun omstandigheden. Zeer grote portaal traktoren van 6 tot 8 m breed en 3 m Midden in de woestijn ontmoet je de Middeleeuwen in de 20e eeuw, be- doeïnen met hun kudden schapen en geiten en 'n kameel, levend in ten tenkampen, maar wel gebruik ma kend van de pijpleidingen voor wa ter, als drinkplaats voor hun vee en zichzelf. De Dode Zee is een ervaring apart, om rustig liggend in het water de krant te lezen, zonder moeite te hoe ven doen om boven te blijven. Het is onmogelijk daar onder water te blij ven. Met een zoutgehalte van 28% voelt de Dode Zee aan als een sterke soda-oplossing. Bijbelse plaatsen Israël, een land met een zeer rijke historie. De oorsprong van het christendom. Vele bijbelse plaatsen hebben we bezocht en aanschouwd, zoals de geschiedschrijving het heeft weergegeven. Een ervaring die je niet snel vergeten zal. De geschiede nis herleeft, bij het zien van al die monumenten van duizenden jaren geleden. Waar nodig gerestaureerd of authentiek gelaten, alleen de di verse kerken zijn naar mijn beschei den mening wel iets te ijverig ge weest om de historische plaatsen te 'verbouwen'. Zij doen afbreuk aan de historie, met hun al te protserige bouwwerken. Jammer maar het zij zo. Israël een oud maar tevens een jong land in z'n huidige vorm en volk, een volk, Joden, uit alle windstreken die vastbesloten zijn er te blijven na alle verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog. Die verschrikkingen staan nog diep in hun hart gegriefd. Met een ongekende motivatie en vastbeslotenheid, hebben zij kans gezien een dorre woestijn om te bou wen, in een land van melk en honing en dat in goed 40 jaar. Dit dwingt respekt af, ondanks ne gatieve berichtgeving hier. In de meest letterlijke zin hebben zij hun land opgebouwd met bloed, zweet en tranen. Diverse oorlogen moeten voeren om hun toegewezen gebied te vededigen. Hun hoog ontwikkeld land wil iedereen nu wel hebben. De schermutselingen die zo nu en dan plaatsvinden, worden alleen maar veroorzaakt door een paar heethoof den, die de bevolking ophitsen. De bevolking zelf vindt de huidige situa tie best, zij profiteren nu ook van de welvaart die de Joden gebracht hebben. Jammer dat er soms rellen zijn, maar het is beslist geen Israëlisch verschijnsel. Door de situatie waarin de Joden moeten leven, is het leger overal, zo dat ze akuut kunnen optreden waar nodig. Een kostbare zaak, 30% van het nationaal inkomen gaat eraan op. Iedereen dient in het leger, jon gens 3 jaar, meisjes 2 jaar. Tot hun 55e ieder jaar een maand aktieve dienst. Indien nodig is het land in een halve dag gemobiliseerd. Van daar hun kracht, overigens uit pure noodzaak. Ad Mouwen, Roosendaal Katoen plukken Vrijdag 8 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12