Voor een aantal bedrijven kan braken gunstig zijn Landschap toont winters aanzien Aktuele onderwerpen Loonwerkers en klantenbinding Op WALCHEREN toont het land schap een winters aanzien, het veld werk is klaar, het mooie weer met 's nachts lichte vorst heeft toch weer voor enige bedrijvigheid gezorgd in de vorm van kultiveren over de be vroren grond in de ochtenduren. Op de vroeg geploegde percelen is ook al wat onkruidopslag te zien, dit wordt met deze voorbewerking op milieu vriendelijke wijze verdelgd. De laatste bieten liggen afgedekt op vervoer te wachten, sommige kolle ga's willen de bewaarpremie bewust uitbuiten, of het werkelijk winst wordt blijft in 't verborgene, want je kunt bieten ook maar één keer af leveren. We zijn alweer in de laatste maand van het jaar, een jaar dat voor de ak kerbouw ondanks sombere vooruit zichten, wat financiële meevallers in zich blijkt te hebben. De hogere prij zen van vrije produkten waar echter tegenover staat de mindere op brengst, zullen het gewicht in de schaal moeten leggen, er ligt nog een heel stuk verkoopseizoen voor ons, we moeten realistisch blijven. Het betere jaar hebben we niet te danken aan politieke inspanningen, wat dat betreft verkeren we in dezelfde situa tie dan tijdens de akties afgelopen voorjaar, enkel klimatologische in vloeden zijn de veroorzaker van dit betere jaar. Als de Tour de France in hitte en stof verreden wordt maken we een kans, zer individualistisch gedacht overigens, maar zo ligt het nu éénmaal. De landbouwmechanisatiebedrijven proberen een graantje mee te pikken of beter uitgedrukt een aardappeltje mee te eten van de inkomensverbete ring. De konkurrentie is hier ook groot, scherpe prijskalkulaties wor den afgegeven, de drang naar ver nieuwing is er wel, maar vele kolle ga's nemen nog een afwachtende koophouding aan. Wat opvalt in de akkerbouw beleids visies, die vanuit verschillende op tiek aangedragen worden, steeds verwezen wordt naar de koöperaties. Eigenlijk niets nieuws, want meestal zijn deze ook ontstaan in moeilijke tijden, maar ook door alle tijden kri tisch benaderd en bekeken, en daar om spelen ze ook zo'n belangrijke rol in 't gehele agrarisch gebeuren in ons land. Nu blijkt dat die koöpera ties die een goed eigen vermogen hebben (ook niet zonder kritiek ver gaard) bij machte zijn iets te doen, maar komen dan in 't spannings veld, is, wat goed is voor de koöpe- ratie, ook goed voor het lid? Hier zal goede uitleg nodig zijn, zeker in de veranderende situatie waarin deze ondernemersvorm zich intern be vindt en zich aanpast. Op een publieke veiling van een per ceel grond werd weer een pittige prijs betaald, bij nadere informatie bleek dat ook hier niet enkel agrari sche belangen aan ten grondslag la gen, hier zullen we in toenemende mate in ons gebied mee te maken krijgen. Op de bijeenkomst, uitbreiding met grond op akkerbouwbedrijven, kwa men de smalle marges waar we mee werken duidelijk naar voren. Als je grond puur als produktiemiddel be ziet, en afstand doet van waarden die eigen bezit kan geven, behoort omzetting en uitbreiding met erf pacht tot de mogelijkheden. Hoofd doel bij vergroting blijft inkomens verbetering t.o.v. de huidige situa tie. De berekende fiskale voordelen werken ook enkel maar bij winstsi tuaties, een leerzame middag die tot nadenken geeft in de relatie grondeigenaar-gebruiker of grond gebruiker. P.S. In 't ZLM-blad van 24 novem ber jl. stond vermeld in een voorlich tingsrubriek, dat TCA korrels of vloeibaar gebruikt kan worden ter kweekbestrijding langs perceelsran- den. Volgens deze praktijkschrijver mag dit hiervoor niet meer gebruikt worden of is deze verkeerd voor gelicht? Welles - Nietes. Graag reaktie! De tweede helft van november was ook voor THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND een uitstekende periode om de werkzaamheden snel te kun nen verrichten. In het begin van de maand was het nog wat nat, maar na half november kunnen we spreken van uitmuntende weersomstandighe den. In snel tempo konden de laatste bieten met weinig tarra gerooid wor den, terwijl het gehalte ook nog flink is toegenomen. De wereldmarktprijs voor suiker blijft redelijk stabiel, zodat op een hogere C-prijs gerekend kan wor den. Een meevaller die de daling van de tarwe en peulvruchtenprijs wat kan kompenseren. De aardappelprijzen gingen ook weer wat omhoog, mede als gevolg van de. weer wat naar beneden bij gestelde oogstraming. Als later blijkt dat deze oogstramingen toch nog wat te hoog zijn en de export eens echt goed op gang komt, kan er nog een leuke prijsstijging in zitten. Een uitbreiding in de aardappelteelt lijkt dan weer wat voor de hand te liggen, hoewel de pootgoedprijzen er ook niet om liegen. Vooral de vroege en middenvroege rassen zijn relatief duur. De hoge prijzen van de AM rassen werkt de overschakeling van Bintje naar AM resistente rassen niet in de hand. Toch zal er in de toe komst ingespeeld moeten worden op het te wijzigen AM beleid. Neder land verliest anders een gedeelte van de Europese aardappelmarkt. Het gunstige weer heeft er ook voor gezorgd dat er weer veel wintertarwe is uitgezaaid. Alternatieven zijn er bijna niet. Erwten en veldbonen da len jaarlijks in prijs, terwijl de teelt- kosten stijgen vanwege het uit de markt nemen van relatief goedkope onkruidbestrijdingsmiddelen. Zo veel mogelijk tarwe telen tegen een zo laag mogelijk kostenpakket is dan de enige uitweg. Voor een aantal bedrijven zou wel licht het braken een oplossing kun nen zijn. Vooral bij intensieve bouwplannen zou de braakpremie en de meer-opbrengst van de volg- gewassen wel eens hoger uit kunnen vallen dan het saldo van win tertarwe. De akkers liggen er momenteel uit stekend geploegd bijDe lichte vorst brengt de struktuur in een uitstekend uitgangspunt voor de nieuwe veldpe- riode. Onder normale winterse om standigheden kan daar niet veel meer mee gebeuren, maar een natte moesson zoals in Zuid-Europa zou funest zijn. Hopelijk blijft ons dat bespaart, zodat we het aanstaande voorjaar met zo weinig mogelijk kosten en een gezonde struktuur van de grond van start kunnen gaan. De totale akkerbouwstruktuur ver betert daardoor echter niet en blijfl even slecht als de voorgaande jaren. Een wat hogere aardappelprijs kan daar niets aan veranderen. Alleen een goed akkerbouwbeleid van Den Haag en Brussel kan daar iets aan doen. De loonwerkers in WEST BRABANT-ZUID kunnen op 1989 terugzien als een jaar waarin alles vlot is verlopen en de nota's voor re paraties tot een minimum zijn be perkt. Op enkele plaatsen moet de aardappelrooier nog ingezet worden om winterpeen te rooien, verder staat alles, al of niet afgespoten, in de werkplaats. Qua klantenbinding loopt het bij de loonwerkbedrijven niet overal even soepel. De meeste loonwerkers zijn georganiseerd, komen één- of twee maal per jaar bij elkaar, maken af spraken omtrent de tarieven en heb ben het over de de moeilijke klanten. Met die afspraken op het financiële vlak wordt het overal niet zo nauw genomen. Een landbouwer die prin cipes opzij zet en bij een aantal be drijven prijs gaat opvragen komt na een paar telefoontjes wel een loon werker tegen die het voor minder dóet. Om met zijn eigen vaste klan ten toch een goede binding te hou den wordt op de rekening van de boer die het onderste uit de kan wil hebben wel het officiële tarief gezet, maar met de oppervlakte wordt ge sjoemeld. Deze praktijken komen Vrijdag 8 december 1989 steeds meer boven water met als ge volg dat de eigen klanten ook aan de bel gaan trekken. Als de tijd financieel wat moeilijker wordt gaat men proberen om op al lerlei manieren te bezuinigen. Zo krijgen de loonwerkbedrijven veel- vuldiger te maken met openstaande rekeningen, wat ook hun eigen be drijfsvoering niet ten goede komt. Als na een jaar een klant nog niet be taald heeft en hij belt weer voor een karwei dan is het antwoord: eerst be talen, dan pas komen we. De prak tijk leert dat de klant dan een ander loonbedrijf belt en zo toch zijn werk kan laten doen. Voor de loonwerkbedrijven onder ling geen goede ontwikkeling maar ook voor de boer niet. Als je reke ningen van het ene jaar op moet schuiven naar het andere jaar kan maar beter alles op een rij gezet wor den. In de streek zijn zulke praktij ken onderwerp van gesprek. Dat het in de akkerbouw wat minder gaat merken ook de jagers die weer voor 6 jaar een overeenkomst laten tekenen. In het zandgebied van Bra bant is het gebruikelijk dat de jacht Wij zijn ook in het LAND VAN AL- TENA EN BIESBOS aangeland in de laatste maand van het jaar. De maand november heeft ons een re- kord gegeven van de meeste uren zon in deze eeuw. De uitzonderlijk mooie zomer en goede herfst heeft een prachtig weerbeeld gegeven. Ook nu wordt nog dagen mooi weer voorspeld. Minder zonnig zijn de vooruitzich ten vooral voor de akkerbouw, de huidige regering steekt geen hand uit, er wordt meer gesproken over 'één arbeidsplaats' dan over de be drijfstak akkerbouw, die bijna niet in het hele stuk van de regeringsver klaring voorkwam. Het aloude stok paardje bedrijven en middengroepen betalen het gelag voor het Sint Nico- laas spelen door ons kabinet. Dit feest voor klein en groot is reeds gepasseerd, als dit stukje gelezen wordt, vooral voor de jeugd is het een enerverende tijd, voor wat er in het schoentje zit. Voor onze be drijfstak staan ook veranderingen te wachten, nl. de voorlichtingsdienst zal geheel gestroomlijnd worden, er zal voorbetaald moeten worden, de mensen moeten nog worden opge leid. Dergelijke slogans worden op de ondernemer afgevuurd. Maar on ze jonge ondernemers zien het niet zitten om met zo'n (waarschijnlijk) log lichaam te worden gekonfron- teerd en met een algehele heffing via het Landbouwschap. Want de tegen woordige toeleveringsbedrijven in onze landbouw hebben zelf veelal een dienst omgebouwd die heel nauw betrokken is in de materie van hun branche. De voorlichters van onze organisa tie, die ook veel goede kontakten hebben met de leden, en vooral op het sociale vlak, veel nuttig werk verrichten, zullen ook moeten blijven. De meer ekstensieve bedrijfsvoering wordt steeds meer aangeprezen, minder stikstof gebruik, betere voe dingsmiddelen met minder belasten de bestanddelen, dus minder ammo- niakuitstoot. De veehouderij krijgt veel belastende maatregelen op haar bordje geschreven, maar ook andere onderdelen van onze samenleving, b.v. auto en verbrandingsovens en andere bedrijven komen niet zo ge makkelijk met maatregelen opzade len. Ook de samenstelling en de kwaliteit van onze mengvoeders zal meer op kwaliteit gericht moeten worden uitgeband, want water in het verleden is gebeurd 'met lood' ver ontreinigd vervoer gebruiken, dat is toch absurd. In deze louche handel zal wel meer het eerst het ander ge beuren, want partijen 'daar wat aan is' moeten toch verhandeld worden. Maar het is wel zaak dat het be drijfsleven en het verrichten onder zoek daarop moet inspelen, om dat te verbeteren, om verdere katastrofes te voorkomen. De akkerbouwer is klaar 'met zijn werk, oogstjaar '89 is voorbij, de weersomstandigheden waren gunstig om ook de laatste gewassen te oogsten, de ha-opbrengsten van de bieten zijn buitengewoon. Met ge volg een hogere opbrengst van C- suiker. De organisaties hebben met hun le den nu het vergaderseizoen aan breekt, tijd om de verschillende wer kers te berichten. Op onze algemene ledenvergadering wordt daarbij het voortouw genomen om de verschil lende bedreigingen te bespreken, en in te spelen op de gebeurtenissen die op ons af komen. A voor een haas, konijn of fazant ver pacht wordt. Meestal is de jager een kollega of een goede bekende zodat het meer gezien wordt als een vrien dendienst. Nu er geruchten de ronde gaan doen dat in de polders soms per jaar 10,- of meer per ha wordt be taald, zet dat de mensen aan het den ken. Vooral als de jager zijn groep heeft uitgebreid met gast jagers waarmee de eigenaar eigenlijk niets mee van doen heeft. Om deze reden wordt niet overal spontaan een handtekening gezet. Het ontbreekt de eigenaren 'van grond aan infor matie over wat reëel is voor een ha grond met een goede bezetting van wild. Vaststaat in ieder geval wel dat een haas een wat karige vergoeding is. Sport kost nu eenmaal geld en mag geld kosten. Veel vergaderingen hebben momen teel als onderwerp: de aanpassende maatregelen in de milieusfeer. Op zo'n vergadering stond de inleider even met de mond vol tanden toen een vollegrondstuinder de opmer king plaatste dat hij de nacht liever doorbracht in een stal met 100 koei en dan in eenzelfde ruimte met één auto met draaiende motor. Spanje 6 dec. Sint stond op de dijk en keek de polders in. Wat of hij zag dat was wel naar z'n zin. De velden waren omgeploegd in lange rechte reien. Groene blokken wintertarwe nooit eerder zag hij ze zo goed gedeien. De bieten die op een hoop bij de schuur waren gelegd. Verdwenen, de één na de ander, dus ging alles goed, "wat zeg je nu Piet m'n knecht". Piet bekeek alles door een zwarte bril, dat hoort bij zwarte Pieten. Hij zag niet de zon die scheen van 's morgens tot 's avonds, telde enkel de nieten. Dus kregen Sint en Piet ruzie over het wel en wee van de boerenstand. Sint verweet Piet dat hij was veel te zwaar op de hand. "Heb je ooit eerder gehoord van een opbrengst van 60 ton aardappels per hektare. En dat ze ook nog 12 ton suiker per bunder vergaren. De prijs geeft een blij gezicht. Zelfs de C suiker brengt op 80 cent per kilo gewicht. De tranen van de uien zijn dit jaar opgedroogd. Dat is iets wat de feestvreugde verhoogd. In het voorjaar was de struktuur van de grond bitter slecht. Maar dankzij Moeder natuur kregen wij een rekordoogst, nu jij weer m'n knecht". "Ja, ja", zei Piet, "jij vergeet de tarweprijs. Daarvoor maakten de boeren een vergeefse reis. Den Haag gaf geen antwoord, want in Brussel daar maken ze het uit. Daar worden zaken gedaan en daar verdelen ze de buit. En dan het milieu daar kun je om huilen. Wordt de prijs die dat gaat kosten eerlijk verdeeld over alle kuilen. Want dat iedereen schuldig is begint zo langzamerhand te dagen. Door al die regelgeving en verboden zullen ze veel boeren in de gordijnen jagen". Sint schudde verdrietig z'n oude grijze hoofd en zei, we zullen moeten begrijpen, Dat we er ons geen van allen tussenuit kunnen knijpen. De boeren willen van de grond geen gifbelt maken. Verontreinigde lucht en zure regen zijn slechte zaken. Daarom zullen ze een gulden middenweg moeten zoeken met elkaar. Wel een inkomen, want de koek moet eerlijk verdeeld niet waar!" Sint en Piet hielden de ruzie voor gezien. Keken beiden wat het gezicht vanaf de dijk nog meer had te bien. Ze zagen de dijken waar in december de schapen nog liepen in groen gras. Genoten van de Vliet die als een wit lint zich slingerde naar het Beneden Sas. Ze begrepen dat het altijd wel wat zou zijn, zo is dat in de boerenstand. En daarom verlieten Sint en Piet, maar weer voor een jaartje ons land. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11