Milieubescherming moet geen religie worden Nog even en de laatste 'peefabriek' in Zeeuws-Vlaanderen is dicht 'Rust' De ganzen zijn ook weer gearriveerd RONDDE Geen risiko nemen... Boerderijboek gespeende biggen In het LAND VAN AXEL is het op dit moment prachtig weer. Welis waar temperaturen rond het vriespunt, maar omdat wind er na genoeg niet is, voelt het niet koud aan. Mede doordat er geen wind is valt de vorstschade in de suikerbie- tenhopen nog wel mee, want bij het invallen van de vorst lagen er toch nog al wat bieten niet afgedekt. Ei genlijk wordt er toch ieder jaar veel geriskeerd door te lang te wachten met ^(dekken. In WEST ZUID-BEVELAND is het rustig geworden in de polders. De laatste werkzaamheden zijn onder ideale omstandigheden verricht. Werkzaamheden die erg soepel ver liepen, wat een verschil met de 2 voorgaande najaren. Wanneer we het land bekijken lijkt het wel voor jaar. Vele boeren konden de verlei ding dan ook niet weerstaan en maakten het bietenland voor het nieuwe jaar dan ook al zaaiklaar, veelal gebruikmakend van de roterra. Of het gunstig uitpakt moeten we vooral voor de lichtere gronden nog afwachten. Als de regen valt, die we dit jaar tekort zijn gekomen op het jaarlijks gemiddelde 100 mm), dan kan de fijne grondligging wel eens funest zijn. Velen van ons zijn nu al met hun 'winter'werk begonnen; werktuigen krijgen een kontrolebeurt. Wat hier natuurlijk erg meevalt is de onderde- lenpost, want na zo'n najaar is de slijtage geringOok het vergadersei zoen vraagt weer z'n aandacht. Het milieu staat hierbij erg centraal. We moeten hier nog het nodige opste ken, want elke dag is er wel weer iets aan de hand. Dat de boer dan zwarte Piet mag spelen is voor één keer mis schien leuk, maar geen 12 maanden. We zullen kennis moeten vergaren om ons te kunnen verdedigen. Wat de nieuwe Ministersploeg voor ons landbouwers klaar stoomt is niet veel goeds. De boer lijkt wel de grootste boosdoener. Er wordt veel over ons en voor ons medegedeeld, meestal negatief uitpakkend. Zo ook het verbieden van vele gewasbe schermingsmiddelen, waarvoor gee». alternatief is. Dit maakt het zoeken naar alternatieve gewassen ook ekstra moeilijk. Terug naar in de tijd van Ot en Sien. Maar wat velen niet willen zien is dat de kwaal soms er ger is dan het middel. De keus is na tuurlijk aan de konsument, maar dan moet er wel voor betaald wor den, en wel zodanig dat het kost- prijsdekkend is. Wat ook zomaar over ons heen komt is de ekstra accijns van 10 cent op dieselolie per 1 januari. Niet al leen voor trekkerdiesel maar ook huisbrandolie. Bewoners in het bui tengebied zonder gas, worden weer ekstra gepakt! Tegengas van onze voormannen of heren politici nog niet vernomen. Met de hogere prijzen van aardappe len en uien mogen we ons niet tevre den stellen. Ook niet iedereen profi teert hiervan, bijv. kontrakten, ver droging of het niet telen van deze produkten. Struktureel is er niets veranderd, het wordt nog minder! We zullen dan ook onze investe ringsdriften zorgvuldig moeten be kijken. Alhoewel dat moeilijk is wanneer men alle shows afloopt! 10 Nog enkele dagen, en dan is voor goed een punt gezet achter een perio de die voor Zeeuws-Vlaanderen van enorme betekenis is geweest. De 'peefabrieken' en 'de kampagne' drukten bijna een eeuw lang een stempel op deze streek en waren ook voor niet-agrariërs een begrip. Vorige week zagen we in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen een nieuw soort machine in werking, althans voor deze contreien toch nieuw. Met deze Duitse bietenopschepmachine, te vens reiniger, worden vanuit de bie- tenhoop de vuile bieten regelrecht opgeschept, gereinigd via zee, ban den en via een enorm wendbare transportband op de vrachtwagen gebracht. Een enorme kapaciteit, doch dan moet wel aan enkele voor waarden worden voldaan. O.a. een goede bereikbaarheid voor zowel de machine als de vrachtwagenkombi- natie is een vereiste. De ligging van de gestorte bieten, niet breder dan 6 meter, dient liefst evenwijdig van richting te zijn als de vrachtwagen kan staanLoopt alles mee dan is er zo'n 70 ton in enkele minuten geladen. Dankzij het mooie, droge weer loopt er ook hier en daar nog wat vee in de wei, maar er wordt dan meestal wel wat hooi bijgevoerd. Wanneer het weer opdraait is opstallen aan de or de. In elk geval zijn dit najaar de weiden niet kapot gelopen, en dit is één van de voorwaarden om volgend voorjaar eventueel vroeg gras te hebben. Onlangs werd bekend dat de algeme ne vergadering van het Waterschap 'de Drie Ambachten' heeft besloten om het geschot voor 1990 niet te ver hogen. Een loffelijk streven in deze moeilijke tijden. Hopelijk gaat het verzorgingspeil er niet onder lijden. Ook de grote wer ken zijn of worden afgerond. De dijkverzwaringen zijn gerealiseerd, de A2 werken worden in 1990 afge rond, evenals de nieuwe ontwate ringsgemalen bij Othene. Ook zijn er nu, op enkele stukjes dijk na, voor het waterschap geen verplich tingen meer tot het verplanten van bos of bomen, nu ook reeds het 'Lo- venpolderbos' is ingeplant. Resteert nog o.a. een onderzoek naar het weer mogelijk plaatsen van de otter op de kreken. Laten we er van uit gaan dat dit in elk geval geen geschotsverhoging met zich mee brengt. Hooguit een aderlating voor de palingvisser, wanneer in de toe komst de otter weer terug zou (wil len) keren. Het gebeurt niet zo dikwijls dat het ploegwerk op SCHOUWEN- DUIVELAND voor Sinterklaas aan de kant is. Het is zeker zo plezierig om eens vroeg met de veldwerk- zaamheden klaar te zijn. Tal van karweitjes die reeds lange tijd zijn uitgesteld kunnen nu eindelijk eens worden opgeknapt. Vorig jaar en ook het jaar daarvoor kwamen wij door de korte winterperiodes, wij waren toen immers steeds later klaar, daar niet aan toe. Toch zie je op het ogenblik ook bui ten nog mensen met oogsten bezig, voornamelijk in de groentegewas sen. Akkerbouwers zullen er toch zoveel mogelijk naar moeten streven een zo hoog mogelijk rendement per uur te behalen. Deze praktijkschrij ver vraagt zich toch wel eens af of dat nu in de winterperiode op veel akkerbouwbedrijven het geval is. Diegenen die nu buiten aan het werk zijn treffen in elk geval prachtig weer. De vorst van de afgelopen da gen was meer een plagerijtje. De bie ten moesten toch weer even afgedekt worden. Nu alle werkzaamheden praktisch achter de rug zijn is het mogelijk om de balans van het oogstjaar op te maken. Wij kunnen op dit voormalig eiland terug zien op fantastische productie-omstandighe den. Vanaf het voorjaar zijn er grote verschillen in groei-omstandigheden per perceel te zien geweest. Hier en daar zijn zeer hoge opbrengsten bij de rooivruchten behaald. Toch weet ik dat er op andere plaatsen zeer ma tige opbrengsten uit de grond zijn gehaald. Zoals altijd hoor je alleen de hoge. Diegenen die veel minder hebben geoogst houden wijselijk hun mond! Via studieclubs is dit echter een jaar om uit te zoeken waardoor deze verschillen nu wor den veroorzaakt. Komende week wordt afscheid geno men van onze dijkgraaf, die om leef tijdsredenen van zijn welverdiende rust gaat genieten. Voor het eerst komt er nu een vrouwelijke dijk graaf die niet uit de landbouwwereld afkomstig is. Velen zien dit als een verlies voor de landbouw. Dit lijkt mij betrekkelijk, er zit immers nog een flink aantal gezworenen en hoofd ingelanden die wel degelijk uit die kring komen. De signaalwerking die ervan uitgaat is veel belangrijker. Zeker ook met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen komend voorjaar kan er slechts een advies worden gegeven: Boeren let op uw zaak. U kunt wel denken ik bemoei me niet met de politiek, maar vergist u niet, de politiek bemoeit zich wel met u. De nieuwe regering zit thans vast in het zadel en heeft haar plannen uit gestort over Nederland. De kwaliteit van de samenleving staat nu voorop. Ook voor de landbouw staan ons grote veranderingen te wachten. Ontwikkelingen gaan snel, het zal ons moeite kosten deze bij te hou den. Een uitzonderingspositie clai men voor de land- en tuinbouw zal erg moeilijk zoniet onmogelijk zijn. Alle aandacht zal er op gericht moe ten zijn dat er redelijke eisen op ons afkomen. Milieubescherming moet geen religie worden. Handelen op basis van ge fundeerd onderzoek in plaats van de vermoedens is absolute voorwaarde. Een ding is zeker, wij zullen ons snel ler moeten aanpassen dan wij ver moeden. Voor de landbouworgani saties ligt er een taak om er voor te zorgen dat wij dat dan ook (finan cieel) kunnen. Wat hebben we toch een mooi weer achter de rug ook in onze WEST HOEK. Al het buitenwerk is klaar en die laatste bieten die aan de ho pen lagen zijn meestal ook weg. Dit najaar weer eens ekstra werk gehad met de bewaring vanwege de vorst, 't Heeft wel gevroren maar met wei nig wind erbij, 't valt anders niet zo mee het afdekkingsmateriaal op z'n plaats te houden. Met de ekstreem hoge opbrengsten heeft haast elke teler nogal wat C-bieten. Wat zal de prijs worden? Spekulaties daarover zijn nog wat vroeg dus maar even af wachten. De ploegen zijn nogal wat aan ekstra slijtage onderhevig geweest, de een meer dan de ander. Maar de schu rende werking vanwege de droge grond is hiervoor wel optimaal ge weest. Ze schijnen bij de verwerking van de bieten ook enkele delen van installaties ekstra slijtageproblemen te hebben, door aanvoer van bieten uit de klei (droge grond) en zandbie- ten (met droog zand) dus een veel groter wrijving op de metalen delen. De vergaderseizoenen gaan weer zachtjesaan beginnen. Wat zullen de onderwerpen voor deze winter weer worden? Uitgaande van betere marktontwikkeling met name voor de vrije produkten is de stemming bij het merendeel toch positiever dan verleden jaar. Gelukkig! Echter met een nieuw produktiejaar in aantocht moeten we toch bijblij ven. Er komt genoeg op ons af, het geen wil zeggen: komen er zaken aan de orde die ons raken, ga er naar toe. Laat deze mensen die op velerlei gebied een voorlichtende taak heb ben niet voor een handjevol mensen een avond moeten verzorgen. Neem echt de tijd ervoor. De shows door de mechanisatiebedrijven te geven zijn aan de orde van de dag. En zo te horen wordt er weer wat verkocht. De belangstelling daarvoor is altijd goed, vooral de jongeren trekken er op af en weten dan precies waar de pils het beste smaakt. Echter met de aanpassing van de sproeimachine moet van de winter nog veel gebeuren, met name aan de spoelbakken oftewel de fustreini gers. Dat de fabrikant van de gewas beschermingsmiddelen niet produk ten maakt die gemakkelijk uit de fust zijn te krijgen. Al die vele stro perige middelen, 't Zou een gemak kelijker ledigen van de bussen zijn. De ganzen zijn ook weer gearri veerd, met zeer velen. Wat opvalt is toch wel dat de trek 's avonds rich ting Volkerak (platen) is om dan bij het aanbreken van de dag weer terug te keren op de percelen, liefst waar aardappelen gestaan hebben en nu wintertarwe staat. Als het maar niet te nat is, want anders kunnen ze veel schade doen. Of het een strenge winter wordt? Een oude schipper zei weinig boven water (Rijn) is een voorbode voor een strenge winter. We zullen maar afwachten, maar na een paar winters met haast geen vorst zou het toch voor vele overblijvende insekten der overbrengers zijn van ziekten en in- fekties goed zijn dat die wat opge ruimd zouden worden. In een samenwerkingsverband van Misset B.V. en het Proefstation voor de Varkenshouderij is de aktuele kennis over gespeende biggen verza meld en bijeengebracht. Van het Proefstation verscheen echter een verslag "Gespeende biggen" (P 1.42). Onderdelen uit dit verslag zijn verwerkt tot artikelen en in een serie verschenen in Boerderij/Varkens houderij. Dit Boerderijboek is een bundeling van de artikelenserie. Exemplaren van dit Boerderijboek kunnen worden verkregen door het overmaken van 12,50 per exem plaar op banknummer 47.04.17.358 t.n.v. Misset te Doetinchem onder vermelding van "Het spenen van biggen". Het gironummer van de bank is 16.96.100. Het is weer december en slechts even en dan is 't jaar 1989 weer haast aan zijn eind. Vorige week hebben we al vroeg lichte vorst gehad en dat begint in de regel meestal op het eind van de week. Op vrijdag 1 december was het al 4 graden onder nul en vele boe ren waren druk bezig met het af dekken van de bieten aan de hoop met plastic. Bij zulke lage temperaturen en zeker als dat nog met veel noordenwind ge paard gaat, kunnen we geen risi ko nemen. Vorige week haden we het vermoeden, dat we tot 13 december nog met bieten aan de hoop zouden zitten. In het verle den hebben we eens bieten aan de hoop in een open schuur tussen pakken stro opgeslagen. Dat was veilig, maar vroeg afleveren is nog steeds de veiligste manier. Als teler moeten we zelf nooit ri siko nemen, dat moeten we maar overlaten aan de suikerfa brieken. Pas geleden waren we in Beijer- land op exkursie en daar zijn we rondgeleid op dat grote terrein naast de Spuidijk waar een jaar of wat terug nog een C.S.M. sui kerfabriek heeft gestaan. Toen werden de bieten daar nog aange voerd met schepen, tram wagons, boeren- en vrachtwagens. Tij dens de campagne was het daar dan een drukte van belang en nu is daar alles wat met bieten te maken heeft gehad gesloopt en verdwenen. Nu zijn daar de sterf putten en de losplaatsen geëgali seerd en daarvoor zijn in de plaats gekomen moderne wo ningbouw en industrieterreinen. Op korte afstand daar vandaan liggen de gebouwen van "NE- DATO" een grote koöperatieve aardappelafzetorganisatie, welke al enkele jaren geleden is ver huisd uit de kom der gemeente van Oud-Beijerland. In de omgeving van Barendrecht zien we de spruitenteelt alsmaar uitbreiden. Meerdere kollega's kunnen per dag ruim 20 ton spruiten machinaal plukken en afleveren aan de veiling. De vorst moet niet strenger gaan worden, want dan komt de kwaliteit van de spruiten in de knel. De prijs van spruiten was veertien dagen geleden al 75 cent per kg. We kunnen nog niet in het verschiet kijken, maar met dit koude weer kan er in de spruiten nog van al les gebeuren. In de boerenkool zat een paar weken geleden al de bekende wit te vlieg. Vanwege de lichte vorst zijn deze insekten praktisch alle maal gesneuveld en zo'n bestrij ding is gelukkig geheel kosteloos. Ook in de koolteelt moeten we geluk hebben, want na wat lichte vorst wordt de smaak van de boerenkool alsmaar beter. Het tweemaal voorbewerken van het bevroren ploegland met een kultivator heeft ons de kans ge geven om veel kiemend zaadon kruid te bestrijden op een een voudige manier. Zo liggen er tij dens vorst bijna altijd kansen, maar daarvoor moeten we die wel zien te grijpen. Vrijdag 8 december 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10