Tetra Pak een begrip in de van langhoudbare vloeibare verpakkingswereld voedingsmiddelen p.j. zuid geluid Betrokkenheid bij de Bond MWHHHHHH HHT Redaktieadres: 1" Hk HH Hl HH Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Studiedag Vrouw Vrijwillig Werk? H HH HH Hi. mwmA Zeeland en Brabant. H H^ Vr VP HH Hr Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. redaktie Henk Tegels Studiemiddag Tuinkommissie P.J.Z.-agenda IV H H HH onder redaktie van de Redaktiekommis- W mr lil/ sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Op 26 oktober '89 werd deze dag georganiseerd door de Bond, ge houden in de 'Prins van Oranje' te Goes. Er waren 60 dames aan wezig, waarbij opviel dat er nogal wat jonge vrouwen bij waren. De dag werd geopend door onze Provinciaal Presidente mevrouw J.H. Elema-Meinardi. Ze wees op het Maatschappelijk en Ekonomisch belang, dat ieder in zijn eigen onderhoud kan voorzien en dat er een betere verdeling van betaald en onbetaald werk komt. Werkelijke ekonomische zelfstandigheid omvat twee aspekten n.l. de financiële en zorgzelfstandigheid. Zolang er naast deelname aan het betaalde arbeidsproces niet wordt gesproken over een herindeling van onbetaalde arbeid, zal dit een grote re belasting voor vrouwen betekenen in de toekomst. Mentaliteitsverandering en een doorbreking van het rollenpatroon is hiervoor nodig en dit gaat zowel mannen als vrouwen aan, aldus me vrouw Elema. Vervolgens brachten de dames G. van Elekheven en G. Boelhouwer een 3-tal sketches. De vrouw van voor de oorlog, erna en de vrouw van nu kwamen ten tonele. Het optreden van deze dames gaf een vrolijke noot aan de overigens toch wel moeilijke onderwerpen van deze dag. n Hierna sprak mevrouw A. Dees-de Looff over Vrijwilligerswerk. Je kunt werk in onze samenleving in drie stukken verdelen: de beroepsarbeid met daaraan ver bonden beloning in geld; de taken in de huishouding zonder rechtstreekse financiële beloning; het Vrijwilligerswerk wat niet wordt betaald, maar wel kosten met zich meebrengt. Er zijn in ons land 4Vi miljoen mensen van 18 jaar en ouder die vrij willigerswerk doen. Wat voor werk zij doen? Gaat u zelf maar na hoeveel mogelijkheden er zijn, teveel om op te noemen. Wat in 2035 als er 1 op de 4 mensen 65 jaar zal zijn, zal er dan steeds vaker op Vrijwilligers een beroep gedaan worden. Wat gaat de overheid hieraan doen, meer geld beschikbaar stellen? Mevrouw K. Hoek-van Dijke van het GAB sprak over de herintreden de vrouw, hoe liggen haar kansen? Wist u dat het Arbeidsburo (GAB) bemiddelt bij het vinden van een baan. U kunt zich daar in laten schrijven als u betaald werk zoekt. Hfet GAB geeft ook een sollicitatie training. MevrouWsy.d. Meulen, Buro Vrouw en Werk, ging in op de door hen ge geven kursussen. Vrouw en Werk, oriëntatiekursus. Starten Eigen Bedrijf en Vrouw en Techniek. Zij geven ook algemene informatie over de arbeidsmarkt, het arbeidsburo, vakopleidingen voor volwassenen en oefenen met u in het solliciteren. Tot slot hield mevrouw M. Vulto een inleiding over de 1990 maatregel voor meisjes, die dan 18 jaar wor den. Het zou te ver voeren deze inge wikkelde materie hier te behandelen. Mag ik u verwijzen naar het boekje 'Haalbaar en betaalbaar; arbeid en Op vrijdagavond 27 oktober jl. be zocht de P.J.Z. afdeling Fijnaart 43 personen sterk (een opkomst die de verwachtingen overtrof) de Moer- dijkse vestiging van het Tetra Pak concern. In de presentatiekamer wachtte ons een zeer goede ont vangst door de heer Van Zundert, de heer Tiele en de kantinestaf. Er- werd flexibel ingespeeld op het grotere aantal personen dan was gepland. Na de koffie volgde een uitleg over het hoe en wat van Tetra Pak Inter nationaal door de heer Van Zundert. Het familiebedrijf is opgericht begin jaren '50 door de heer Ruben Rau sing. Hij kwam op het idee om vloei bare voedingsmiddelen luchtdicht te verpakken in karton en ze zodoende langer houdbaar te maken. Hij ont wierp de Tetra Classic (misschien herinnert u zich deze "driehoekige" verpakking nog wel van bijv. de schoolmelk). Om heel dit idee te ver wezenlijken ontwikkelde Tetra Pak eigen verpakkingsmateriaal en gespecialiseerde vulmachines waar mee de verpakking in één beweging wordt gevormd, gevuld en gesloten. De kracht van dit soort verpakking is dat het pak 100% vol is en niet kan bederven door lucht of licht en tevens is het transport en opslaan makkelijk. In november 1952 werd de eerste vulmachine geïnstalleerd in een Zweedse melkfabriek (deze fa briek is tegenwoordig een museum). Omdat Tetra Pak zich alleen specia liseerde op het gebied van verpakken en vullen hebben deze in de loop der jaren een groot assortiment verpak kingen op de markt gebracht met al le eigen namen en weer verbeterin gen daarvan. De belangrijkste twee zijn de rechthoekige Tetra Brik asep tic 69% van de wereldproduktie) uit '69 (aseptic lang houdbaar) o.a. bekend van de Riedelserie zoals Appelsientje enz. en de langwerpige Vrijdag 3 november 1989 Tetra Rex 14% van de wereld produktie) uit '65, bij de konsument bekend als bijv. het openvouwbare melkpak (Tetra is het Griekse woord voor vierzijdig). Naast deze twee toppers zijn er nog talloze andere verpakkingen en zijn er 890 men sen konstant bezig met research en ontwikkeling van verbeteringen en aanpassingen. Tetra Pak biedt niet alleen een kom pleet pakket op het gebied van ver pakkingsmachines, materiaal en equipment aan, maar ook o.a. tech nische service, technische training, produktkennis, research, het ont werpen van verpakkingen samen met de klant, marketing enz. Tetra Pak levert inmiddels in 103 landen van de wereld (totaal zijn er 180 lan den op de wereld) verpakkingsmate riaal, vulmachines en equipment. Het zwaartepunt ligt in Europa (64%) en het streven is natuurlijk om in alle landen van de wereld ver tegenwoordigd te zijn. Hierbij moe ten zij konkurreren met grote en kleinere konkurrenten zoals Combi- pak. Om een indruk te geven van hoeveelheden volgt hieronder het materiaalverbruik van het totale ver pakkingspakket in 1988: 775.000 meterton papier, 37.000 ton alum, folie, 205.000 ton polyethy leen. Het is dus begrijpelijk dat Te tra Pak tot de grootste papierkopers van de wereld behoort. De papier- kinderzorg na 1990' uitgegeven door de Erasmusuniversiteit en geschre ven door Roel Janswyer en anderen. Samen verantwoordelijk De studiedag werd besloten mët een diskussie over enige aan ons door de werkgroep gestelde vragen. Vooral de vraag waar ligt de grens tussen verantwoordelijkheid - en betrok kenheid als lid van de Bond gaf een levendige diskussie. Wilt u meer weten over deze dag, die u eigenlijk niet mocht missen? De diskussieleidsters van de Bond zijn altijd bereid op de afdelingsavond te komen. We staan nog aan het begin van de ontwikkelingen hierboven ge noemd en er is nog best wat te veran deren aan ons rollenpatroon op het werk en thuis. Het gaat ons allen aan, direkt of indirekt, want samen zijn we verantwoordelijk voor het goed funktioneren van onze samen leving. A.J.J. de Jonge-Van Gerst Op 16 november a.s. organiseert de Tuinkommissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een Studiemiddag in de Prins van Oran je te Goes met als onderwerp: Mi lieu. Mevrouw Polderman houdt een inleiding met daarna gelegenheid tot diskussie. De lezing van mevrouw Aangeenbrug zal gaan over het kom posteren van tuinafval. Aanvang: 13.30 uur. Kosten 5,p.p. grondstof (hout) hiervoor komt o.a. uit Scandinavië en wordt via de pa pierfabrieken aangeleverd via een ei gen inkooporganisatie. Na deze uitleg en videofilm wordt de groep in vieren verdeeld en volgt een rondleiding door het bedrijf. In gro te lijnen gaat het proces als volgt: Bij aankomst van het papier worden kwaliteitmonsters genomen (ve- zelstruktuur, vochtigheid enz.). Daarna worden de 2.000 kg we gende rollen automatisch opgeslagen in het magazijn door een komputer- geprogrammeerde carrier (een onbe mande "heftruck" speciaal voor pa pier rollen vervoer) Deze carrier haalt de rollen weer op om ze aan de buitenzijde te laten be drukken (max. 5 kleuren in één keer) volgens de wensen van de klant. Tij dens deze éénmalige meerkleuren druk is een zorgvuldige kontrole. De rol gaat gedroogd en wel terug naar het magazijn. De carrier haalt de rol weer op voor het coatingsproces (binnen- en bui tenzijde). De coatingmachine is 48 meter lang en brengt achtereenvol gens één laag polyethyleen, een laag alum, folie.en 2 lagen polyethyleen aan aan de binnenzijde en één laag polyethyleen aan aan de buitenzijde over de bedrukking heen. Dit ge beurt komputergestuurd en de laag- diktes worden met behulp van een laserstraal gekontroleerd. Betrokkenheid bij de Bond, dat was zeker bij mij in de afgelopen week het geval. Eerst was er op dinsdag de afdelingsavond in Sint-Maartensdijk. De komman- dant van de vrijwillige brandweer kwam vertellen over het rampen plan. Geen 'gezellig' onderwerp maar we zijn er wel 'wijzer' door geworden. Je kunt van alles op papier hebben en als het dan wer kelijk nodig is hoe zal het dan werken. Daarover is door de le den op die avond gepraat. Met elkaar zijn we tot de konklusie gekomen dat we hopen dat het rampenplan nooit nodig zal zijn. Omdat ik ook lid ben op Scher- penisse was ik de volgende mor gen weer op stap. Nu naar de koffie-ochtend met het onder werp 'oud en wijs genoeg?' Een fijne ochtend. Met een groepje vrouwen van gedachten wisselen over oud, ouder worden en ook wijzer worden en hoe je daar zelf mee omgaat. Geweldig leuk om zo samen daar over te praten. En dan op donderdag de studie dag 'Vrouw-vrijwillig-werk!?' Boeiend gebracht door alle vrou wen die een inleiding hielden. Jammer dat er vanuit Tholen- Sint Philipsland eigenlijk nie mand was. Diegenen die er wel waren hadden op dé een of ande re manier een taak op deze dag. Had er die dag niemand tijd, is Goes te ver of sprak het onder werp niet aan? Dat waren zo mijn gedachten. Ook ik betrap me er op dat ik vaak denk och ja ik hoef niet zo nodig maar ik ben blij dat ik toch uit mijn 'slakke- huisje' ben gekomen. Dat je de dag daarna erg moe bent dat neem je dan op de koop toe, dat Afd. Langstraat: 10 november: auto-puzzelrit. Plaats: Zindewinde. Vertrek tussen 20.00 en 21.00 uur. Kosten: leden gratis; niet-leden 5,-. Daarna gaat de rol naar de snijafde- ling. Dit gebeurt tot op de 10e mm. nauwkeurig. Vervolgens gaat de rol na alle stren ge kontroles en proeven naar het magazijn om vervoerd te worden naar de klant. De Tetra Brik verpakking verlaat de fabriek op rol gestanst in de juiste vouwvormen. De Tetra Rex verpak king echter wordt in één produktie- proces gedrukt met vouwlijnen, ge rild en tot vellen gestanst, daarna verhit en tot halfprodukt gevouwen, per -250 stuks verpakt en gestapeld klaar voor verzending. kingsmateriaal, vulmachines en equipment in 103 landen, wereldwijd dus. Na de rondleiding kwamen we weer terug in de presentatiekamer alwaar we onder genot van een drankje en hapje de gelegenheid kregen vragen te stellen. Zo was het ons opgevallen dat er geen vrouwen in het produk- tieproces werken. Dit zal in de toe komst wel gebeuren nadat er aan passingen daarvoor zijn gedaan. We kwamen tevens te weten dat de Tetra Pak verpakkingen niet milieuvrien- weet ik ondertussen wel. Vele bekende gezichten gezien en anderen leren kennen. De inhoud van die dag zet je ook aan het denken, dat laat je niet ineens los. Fijn dat je dat later op je ge mak nog eens kunt doorlezen in de map die we allemaal hebben gekregen. Aan de hand van stel lingen werd er 's middags gedis- kussieerd. Als dank kregen alle vrouwen die aan dese dag hadden meegewerkt een mooi herfststuk- je. Die hadden een hele dag de zaal al een mooi aanzicht gege ven. Ook ik kreeg als gespreksleidster zo'n bloemstuk- je. Erg leuk. Op zowel de heen- als de terug reis met de bus over de Oester- dam heb ik genoten van de herfst kleuren, de nevelige verten over het water, het al of nog niet geploegde land en de ritten door de dorpen. Ook de vele vogels op het water en langs de waterkant. Bij laag water is het slik ook het bekijken waard en aan de zoet waterkant groeien allerlei plan ten die prachtig van kleur waren. Thuiskomend was er een brief van familie, waarin niet alleen blijde berichten maar ook min der plezierige, dat is het leven. Onder het eten met mijn man ge praat over de ervaringen van de ze dag. Daarna samen met de hond door de herfstavond ge wandeld. Al met al was het een dag met een gouden randje. Door al die Bondsvrouwen die zich verantwoordelijk en betrok ken voelen bij de Bond heb ik de ze week een schat aan kontakten, gedachten en ervaringen opge daan. Bedankt. Tonny Breure Afd. Schouwen-Duiveland: 19 no vember: volleybaltoernooi in sport hal 'Onderdak' te Zierikzee van 12.45 tot 20.00 uur. Kosten per team: 50,Opgeven vóór 3 no vember bij Rene Manni (01110-12542) of Jos Felius (01114-1514). Afd. Tholen/St. Philipsland: 9 no vember: konsert Paul McCartney in Ahoy te Rotterdam. Informatie bij Frans. Afd. Zevenbergen: 17 november: 'Belgische Bieravond', kantine 'On derzeil' W.S.C. Hollandsch-Diep, Roodevaart 44 te Moerdijk. Aan vang 20.00 uur. Kosten: leden 2,50; niet-leden 5,De avond wordt gevuld met goede muziek en lekkere hapjes. En er kan gezellig ge danst worden. Afd. Noord-Beveland: 11 novem ber: Vissen. Plaats: Concordia te Wissenkerke. Aanvang 11.00 uur. Kosten (te betalen bij inschrijving): leden 5,00; niet-leden 7,50. Aas en hengel zelf meebrengen. Provinciale aktiviteiten: 19 novem ber: volleybaltoernooi (zie Schouwen-Duiveland). 20 november: HB-vergadering. delijk zijn maar in verhouding met andere verpakkingen en qua kwali teit en normen het minst milieu onvriendelijk zijn. Ook kregen we antwoord wat betreft de toekomst plannen van Tetra Pak Moerdijk B.V.: Er zal de komende 2 jaren et telijke miljoenen geïnvesteerd wor den om o.a. een volledig geautoma tiseerd magazijn te kreëren, een hal om zelf afval te verwerken tot bijv. pulp te bouwen enz. enz. Ook liggen er plannen om rond 1993/1994 een eigen haven aan het Hollands Diep aan te leggen voor een rechtstreekse grondstof aanvoer die nu nog via overslag gebeurt. Dus voorlopig nog plannen en toekomstmuziek genoeg voor het familiebedrijf Tetra Pak. Na deze "rondvraag" werd de avond afgesloten en Tetra Pak be dankt voor deze zeer interessante en leerzame avond. P.J.Z. Fijnaart be dankt voor de grote opkomst, we hopen in de toekomst vaker op jullie te mogen rekenen en tot ziens in Centre Pares 10 t/m 13 november a.s. Namens het P.J.Z.-bestuur Sandra Kok 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 21