lallU" uil Prijsverlaging graan desastreus voor hele akkerbouwsector zuidelijke landbouw maatschappij Onderzoek loodbesmetting melkvee in Groningen en Friesland Teunisbloemen nagenoeg allemaal gedorst Zakelijkheid Akties VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 I HA 77e JAARGANG NO. 3995 tuinbouwblad De algemene inspectiedienst van het ministerie van Land bouw gaat een mogelijke loodbesmetting van melk en melkvee in het grensgebied van Groningen en Friesland onderzoeken. Het onderzoek is gelast door de ministeries van Landbouw en van WVC De loodbesmetting is ver oorzaakt door verontreinigd veevoer dat aan ruim drie honderd bedrijven werd geleverd, afkomstig van één veevoederleverancier. T\vee weken geleden konstateerden dierenartsen bii 18 be drijven ziekteverschijnselen bij het melkvee. Uit het on derzoek van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren bleek dat er sprake was van loodvergiftiging. Er zijn in middels maatregelen genomen om te voorkomen dat er nog meer dieren besmet worden en dat er meer besmette zuivel- en vleesprodukten op de markt komen. De zuivel fabrieken halen (op eigen initiatief) de melk van alle be drijven apart op en verwerken deze tot poeder dat buiten het konsumptiekanaal wordt gehouden. Melkvee dat besmet is zal worden gemerkt en indien nodig afgekeurd. De melk van de besmette dieren wordt onderzocht door het Melkcontrolestation en de Rijkskeuringsdienst van Waren. De resultaten van dit onderzoek zijn waarschijn lijk eind deze week bekend. De leverancier van het vee voer haalt alle geleverde voorraden terug van de veehouders. De besmette produkten die al in de handel zijn, zijn ver dund met onbesmette produkten en daarom niet gevaar lijk. Wel wordt konsumptie van produkten die rechtstreeks van de betrokken bedrijven afkomstig zijn afgeraden. Het onderzoek van de AID richt zich op de bron van de besmetting en de besmetting van het voer. Inventarisatie De Gewestelijke kantoren van het Landbouwschap in Friesland en Groningen zullen de schade die voortvloeit uit de loodbesmetting inventariseren. Het schap stelt zich op het standpunt dat individuele melkveehouders van de loodvergiftiging geen financiële schade mogen onder vinden. Momenteel is de oogst van het teunisbloemenzaad zo goed als binnen. Volgens zaadhandelaar P. Snoep uit Colijnsplaat was begin deze week de oogst van de met de zelfbinder gemaakte schoven voor 95 procent geborgen. De teunisbloemen die vast zijn blijven staan waren al eerder van stam gedorst. Op de foto is de heer I. van de Linde uit Kortgene daarmee druk doende. De foto is gemaakt op zaterdag 21 oktober. Het waaide toen flink en er was daardoor ook wel wat zaad uitgewaaid, zo vertelde de heer Van de Linde. Uit de opbrengstraming voor tarwe in de EG van 160,5 miljoen ton blijkt niet alleen dat de EG op de knieën gaat voor de Verenigde Staten in de komende GATT onderhandelingen, maar dat Europa bovendien het plattelandsbelang van de Zuidelijke Staten verkiest bo ven het economische belang van de land- en tuinbouw in de noordelijke staten in de EG. Deze duidelijk politiek geladen oogstraming betekent voor de akkerbouw in 1990 wederom een prijsverlaging van 3% bovenop de 30% waarmee de tarweprijs de afgelopen jaren al is gedaald. Als deze 3% prijsverlaging komend voorjaar niet wordt gecorrigeerd - en dat is met goede wil van de ministerraad nog mogelijk - dan heeft dat niet alleen desastreuze gevolgen voor de graanteeltgebieden maar voor de gehele Nederlandse akkerbouwsector." Dat zei de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, in zijn openingswoord bij de aanvang van de vergade ring van het hoofdbestuur maandag 30 oktober jl. in het Landbouwhuis te Goes. In dit verband heeft het hoofdbestuur de uitdrukkelijke wens uitgesproken dat er via Copa meer nadruk moet worden gelegd op de solidariteit tussen de boerenorganisaties in de verschil lende EG-landen. De voortdurende daling van de graan prijzen werkt weliswaar in Nederland met zijn hoge vaste kosten het eerst en het zwaarst door maar ook in typisch graantelende landen als Frankrijk en Enge land gaat de daling van de tarweprijs nu toch ook een rol spelen. Mogelijk dat men elkaar nu wat beter gaat vinden. Over het rapport "Om schone zakelijkheid" van de door het Landbouwschap ingestelde commissie Van der Stee zei de ZLM-voorzitter dat de inhoud en beleids aanbevelingen zeker niet alle letterlijk door het Land bouwschap moeten worden overgenomen. Wel kan de sector zich conformeren aan de zakelijkheid die in het rapport doorklinkt. Te weinig wordt er evenwel in terug gevonden dat de akkerbouwsector tijd en geld nodig heeft om zich aan te passen aan de nieuwe markt- en afzetomstandigheden. Wat het aspect "schone" betreft, meent de voorzitter van de ZLM dat de sterke sectoren zelf de financiële middelen voor een beter milieu op moeten brengen maar dan wel in het kader van het milieu-aktieplan van het Landbouwschap. Voor de zwakke sectoren moet met betrekking tot deze investeringen voorlopig pas op de plaats worden gemaakt. De heer Van der Maas he kelde in dit verband de tendens in de samenleving en bij de politiek waarbij het milieu tot een soort religie wordt verheven. "We moeten ook hier vooral onze nuchterheid bewaren. Het is van groot belang dat de landbouworganisaties zich zo sterk mogelijk gaan ma ken om de noodzakelijke bedrijfsaanpassing en het in spelen op de milieu-eisen zoveel mogelijk te helpen begeleiden," aldus de heer Van der Maas in zijn ope ningswoord. De voorzitter ging tot slot van zijn openingswoord nog in op een aantal opmerkingen van praktijkschrijvers in het ZLM-blad over de teleurstellende resultaten die be leid en akkerbouwakties dit jaar hebben opgeleverd. De voorzitter beklemtoonde dat de nationale lijn zal wor den aangehouden en dat wanneer onverhoopt verder overleg over o.m. het akkerbouwaktieplan geen resul taat oplevert, de landbouworganisaties opnieuw in ak- tie zullen komen. Het hoofdbestuur betreurt het zeer dat er de laatste tijd steeds negatieve berichten in de media verschijnen over de kwaliteit van de agrarische produkten en voedingsmiddelen. Daardoor dreigt de landbouw een smet te krijgen die ze in het geheel niet verdient. Het zou goed zijn, zo meent het hoofd bestuur, om op landelijk niveau de koppen bij elkaar te steken om in volgende gevallen direct en adequaat te reageren op ongefundeerde beschuldiging in dergelij ke berichten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1