Vorstwaarschuwingsdienst suikerbieten 'Bintje aus week voor Holland' gril- supermarkten "Landbouw en chemische gewasbescherming in cijfers" Inzameling verpakkingen en restanten van gewasbeschermingsmiddelen RIVRO-rassenberichten over wintertarwe, winterrogge en triticale Vorstwaarschuwingsdienst Gezellig winkelen steeds be langrijker Rassenbericht spruitkool Poster 'Veilig omgaan met gewasbeschermings middelen' VEILIG OMGAAN MET GEWASBESCHERMINGS MIDDELEN Telefonisch weerbericht voor de suikerbietenteelt NIVAA presenteert promotie-aktie op ANUGA: Voorkomen moet worden dat bieten bevriezen. Bevroren bieten vormen een schadepost voor de boer en zijn op de fabrieken niet te verwerken. Bij vorst dienen de bieten afgedekt te worden. De suikerindustrie en het IRS zorgen in samenwerking met het KNMI voor waarschuwingen voor vorst. Dit gaat in de periode van aanvang bietenkampagne tot 1 no vember via de radio. Daarna staan speciale 06-telefoonnummers ter be schikking. Uit gegevens van het KNMI te De Bilt blijkt dat overal in ons land ge durende de periode van half oktober tot het einde van de bietenkampagne vorst op kan treden. Wanneer vorst Bij het RIVRO te Wageningen zijn recent twee rassenberichten versche nen, een over wintertarwe en een over winterrogge en triticale. In het rassenbericht over wintertar we wordt met name aandacht ge schonken aan de aspekten kwali- teitstarwe, vatbaarheid voor gele In deze brochure is daarnaast ge tracht een voornamelijk cijfermatig inzicht te geven in de grote betekenis die land- en tuinbouw voor Neder land hebben en wel door ook over de produktie in land- en tuinbouw, het grondgebruik, e.d. informatie te verstrekken. Chemische gewasbeschermingsmid delen leiden niet tot produktieverho- ging maar beperken de oogstverlie- zen. Het huidige aanbod van kwali tatief goede land- en tuinbouwpro- dukten is ondenkbaar indien het ge was niet wordt beschermd tegen ziekten en plagen. Voor de plantaar dige produktie zijn chemische ge wasbeschermingsmiddelen nog steeds onmisbaar, aldus Nefyto. Het ligt in het voornemen van Nefy- De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap heeft zich onlangs tot de gemeenten gewend met het verzoek inhoud te geven aan de landelijke re gelingen over inzamelen van verpak kingen en restanten van bestrij dingsmiddelen. De Raad wil hiermee voorkomen dat de regels niet juist worden nageleefd, wat voor agra riërs demotiverend kan werken met als eventueel resultaat het zoeken van oplossingen die minder milieu vriendelijk zijn. Eind vorig jaar is door het Land bouwschap met het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruiimtelijke Or dening en Milieubeheer het konve- nant inzake het opruimen van resten en gebruikte verpakkingen van ge wasbeschermingsmiddelen afgeslo ten. Het Landbouwschap heeft daarbij onder meer verklaard zich te zullen inspannen om een oplossing voor dit probleem te vinden. Per 1 oktober 1989 is, zoals bekend., in dit verband een Verordening Reiniging Verpakkingen Bestrijdingsmiddelen van het Landbouwschap in werking getreden. Door deze verordening worden de bedrijfsgenoten verplicht verpakkingen met speciaal daarvoor Vrijdag 27 oktober 1989 optreedt dienen de bieten te worden afgedekt met plastic. Men doet er veelal goed aan het plastic na de vorstperiode te verwijderen. Dit om te voorkomen dat de bieten in de hoop te warm worden. De suikerindustrie en het IRS heb ben in overleg met het KNMI ook voor 1989 weer een vorstwaarschu wingsdienst ingesteld. De volgende regeling is getroffen, a. Periode aanvang kampagne tot 1 november. Wanneer in de periode tot 1 novem ber vorst verwacht wordt, zal het KNMI in de "Mededelingenrubriek roest en de geschiktheid voor ver schillende grondsoorten (klei- of zand- en dalgrond) van bepaalde rassen. De rassen in onderzoek wor den kort beschreven, dat zijn Her zog, Semu 6069, GF 220, Cebeco 934 en Genial (voorheen H 84103). Met de rassen Ikarus, Urban, Semu 6077 en Br 1002 G wordt het onder zoek niet voortgezet. Avir wordt niet verder beproefd voor kleigronden. De berichten zijn verkrijgbaar bij het RIVRO, tel. 08370-79111. Tijdens de grootste Europese voedings- en genotsmiddelenbeurs, de ANUGA in Keulen (14-20 okto ber), presenteerde bet NIVAA haar nieuwe 'Bintje promotie aktie' voor het komend jaar. Belangrijk onder deel van de aktie is de 'Bintje Gril- week' voor Duitse supermarkten. Het NIVAA stelt grote supermark ten in de gelegenheid hun klanten ge pofte Bintjes aan te bieden, gevuld met een lekker sausje. De aktie is zo verzorgd dat de super markten gratis een uitgekiend 'gril- ontworpen apparatuur te reinigen, zodat het vervolgens als bedrijfsaf val met de (gemeentelijke) vuilop haaldienst kan worden meegegeven. Op deze wijze wordt door de land bouw op een positieve manier bijge dragen aan een vermindering van de milieuproblematiek Het konvenant bepaalt tevens dat bepaalde verpakkingen c.q. aange broken restanten van gewasbescher mingsmiddelen dienen te worden in geleverd bij KCA-depots. De kosten die deze KCA-depots maken voor de afvoer en vernietiging van het ingele verde afval kunnen door de gemeen ten of intergemeentelijke samenwe- ringsverbanden in rekening worden gebracht bij de Stichting Opruiming Restanten van Landbouwbestrij- dingsmiddelen (STQRL). De STORL heeft nu een regeling uit gevaardigd waarbij geldt dat agra riërs gebruik kunnen maken van het KCA-depot voor het inleveren van restanten c.a. van gewasbescher mingsmiddelen. Voor de agrariër zou dit kosteloos dienen te geschie den: Me gemeente kan, zoals boven genoemd, de kosten verhalen bij de STORL. voor Land- en Tuinbouw" de bie tentelers hierop wijzen. De betref fende mededelingenrubriek wordt uitgezonden om 4 minuten voor één via de zender Radio 1 en de volgende ochtend om half zeven op Radio 5. b. Periode van 1 november tot einde kampagne. In deze periode zal in de "Medede lingenrubriek voor Land- en Tuin bouw" (12.56 uur via Radio 1) in voorkomende gevallen een korte waarschuwing voor bietentelers wor den opgenomen. Nadere informatie aangaande de ernst van de situatie kan worden verkregen door het op nemen van telefonisch kontakt via de zogenaamde 06-nummers. Wanneer men in de periode van 1 november tot einde kampagne een 06-nummer belt dan krijgt men in formatie over de weerssituatie, zoals vermeld in het bijgaande kader. In de informatie wordt aangegeven of weerfase A, weerfase B dan wel weerfase C voor de bietenteler van belang is. In bijgaand kader is ook aangegeven hoe de verschillende weerfasen getypeerd worden en wel ke maatregelen de bietenteler dient te treffen. Voor alle duidelijkheid zij vermeld, dat in de mededeling via de 06-telefoonnummers alleen wordt pakket' kunnen lenen, waarin alle gereedschap aanwezig is voor het grillen van aardappelen. Het pakket bevat o.a. rood-wit-blauwe bakjes en vlaggetjes om de aardappel mee te versieren, een Bintje-schort en na tuurlijk de griloven, neergezet op een speciale Holland-Bintje-display. De oven, in oud-Hollandse stijl, is speciaal ontwikkeld voor de aktie. Per keer kan het oventje zo'n twintig grote grilbinten gaar stomen. Het enige waar de supermarktmedewer kers zelf voor moeten zorgen zijn de Hollandse Bintjes, die ze ook buiten de Bintje gril-week uiteraard verko pen. Of de gepofte aardappels ver kocht of weggegeven worden, is aan de deelnemer van de aktie. De laatste jaren is in de Duitse 'supermarktketen-wereld' een nieu we term binnen geslopen, namelijk het 'Erlebniskaufen'. Erlebniskau- fen betekent letterlijk het kopen 'be leven'. Steeds meer konsumenten besteden meer tijd aan het winkelen. Ziet een supermarkt er gezellig uit, is er informatie te vinden over produk- ten en biedt de winkel eventueel de mogelijkheid produkten te proeven, dan blijken konsumenten meer tijd door te brengen in de zaak waardoor er ook meer gekocht wordt. Kort om, konsumenten willen gezellig winkelen en geïnformeerd worden. Het NIVAA probeert met de 'Bintje-gril-week' in te springen op deze nieuwe tendens. De klant kan bij de AGF-afdeling of bij de ingang van de supermarkt de gril-Bintjes proeven en kooktips over aardappe len opdoen. Er is een aantal griloven-pakketten geproduceerd door het NIVAA. Su permarkten kunnen deze pakketten maksimaal een week lenen. Twee grote Duitse supermarktketens, Spar en Edeka beginnen als eerste met de Bintje gril-week aktie. Hun reakties Voor de NIVAA-aktie om het grillen van Bintjes te promoten bestond op de beurs in Keulen veel belang stelling waren zeer enthousiast. Ze wilden meteen gebruik maken van deze ori ginele aanbieding. Vanaf maart 1990 gaat de aktie, ook voor andere ke tens, beginnen. Tijdens de Anuga bleek veel belang stelling te bestaan voor het gril- oventje. Inkopers vanuit heel Duits land konden zich voor de aktie in schrijven bij de NIVAA-stand. De reakties op de beurs waren zeer groot in aantal. Het RIVRO heeft onlangs een ras senbericht over vollegronds- spruitkool (eenmalige oogst) uitge bracht. Met een areaal van 6.000 ha is spruitkool een van de belangrijk ste groentegewassen in ons land. De gegevens in het rassenbericht (twee jarige gemiddelden, in tegenstelling tot de vijfjarige gemiddelden in de Rassenlijst) kunnen afwijken van die in de Rassenlijst. In de Rassenlijst zijn bovendien alleen de aanbevolen rassen opgenomen. Het rassenbe richt is verkrijgbaar bij het RIVRO, tel. 08370-79111. Nefyto heeft besloten een poster uit te brengen onder de titel: 'Veilig om gaan met gewasbeschermingsmidde len' Bescherm uzelf en het milieu De verspreiding van deze poster zal geschieden via de distributanten van gewasbeschermingsmiddelen. Nefy to streeft ernaar dat deze poster - in de meest ideale situatie - aan of in el ke 'boerenschuur' wordt aange bracht. Op de poster is tevens ingespeeld op enkele nieuwe ontwikkelingen, zoals de verwijderingszinnen die in het ka der van het Convenant Opruiming Restanten en Ledige Verpakkingen op de verpakkingen moeten worden aangebracht. Voorts op de ontwik kelingen van de Stichting Keuring Landbouwspuiten, welke beoogt spuitapparatuur aan kontrole te on derwerpen. Mocht u interesse hebben voor de poster, dan kunt u deze bestellen bij de Nederlandse Stichting voor Fyto- farmacie 'Nefyto', Postbus 80523, 2508 GM Den Haag. Bescherm Uzelf en het milieu 9 De Nederlandse Stichting voor Fyto- farmacie 'Nefyto' heeft gekonsta- teerd dat er een toenemende interes se bestaat voor de omzetgegevens van gewasbeschermingsmiddelen verdeeld over de verschillende soor ten middelen. Als reaktie op die inte resse heeft Nefyto een brochure sa mengesteld: "Landbouw en chemi sche gewasbescherming in cijfers". to deze gegevens van tijd tot tijd te aktualiseren, zodat ook in de toe komst ontwikkelingen in land- en tuinbouw en daarbij het gebruik van chemische middelen zichtbaar wor den gemaakt. vermeld dat een bepaalde weerfase geldt. De bietenteler dient zelf te we ten wat met de betreffende weerfase bedoeld wordt. Het is daarom van belang dat de bietenteler de in dit ar tikel vermelde informatie bij de hand houdt. Het bericht wordt - in dien daartoe aanleiding bestaat - zesmaal per dag vernieuwd en dit ge durende 7 dagen per week. Opgemerkt zij dat de gesprekskosten voor de 06-nummers 0,50 per mi nuut of een deel daarvan bedragen. Van 1 november tot einde kampagne kan een telefonisch weerbericht voor de suikerbietenteelt worden gebeld. De inhoud van de berichten: 08.00-14.00 uur (wordt herzien omstreeks 10.30 uur) Verwachtingen voor de periode 09.00 uur vandaag tot 09.00 uur over morgen van: weerfasen; wind; neerslagkansen en hoeveelheden; dauwpunt; maximum en minimum temperaturen; voor 10.30 uur: waargenomen temperaturen van 07.00 uur; na 10.30 uur: waargeno men temperaturen van 10.00 uur; verdere vooruitzichten. 14.00-22.00 uur (wordt herzien omstreeks 17.30 uur) Verwachtingen voor de periode 15.00 uur vandaag tot 09.00 uur over morgen van: weerfasen; wind; neerslagkansen en hoeveelheden; dauwpunt; maximum en minimum temperaturen; verdere vooruit zichten. 22.00-08.00 uur (wordt herzien omstreeks 03.30 uur) Verwachtingen voor de periode 23.00 uur vandaag tot 09.00 uur over morgen van: weerfasen; wind; neerslagkansen en hoeveelheden; dauwpunt; maximum en minimum temperaturen. (kleine wijzigingen voorbehouden). Weerfasen weerfase landbonw meteorologie De weerssituatie is zodanig dat bie- tenhopen geventileerd moeten kun nen worden. Bij de huidige weerssituatie moet er op gerekend worden, dat des nachts de temperaturen aan de grond zover kunnen dalen dat vorstschade aan suikerbieten in het zwad en aan de voet van de hoop op kan treden. Bij de huidige weerssituatie waarin vorst zal voorkomen moeten de bie tentelers die maatregelen nemen die nodig zijn om vorstschade aan bie ten te vermijden; denk daarbij ook aan de ventilatie-openingen. Bij geen vorst (Dus ook na een vorst periode). Indien de weersverwach ting "vorst aan de grond" aan geeft en de me teoroloog aan de grond tem peraturen van -3°C of lager mogelijk acht. Bij -3°C of la ger in de weer- hut op 1,5 m hoogte. Het regionaal weerbericht is bereikbaar onder nummer 06-91122342 (Zuidwest Ned.) en 06-91122346 (Zuidoost Ned.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9