Bietenklopper nieuw wapen in tarrastrijd Door betere afstelling bietenrooier meer- opbrengst tot 300,- per ha mogelijk Verslag beperking tarra en bietverlies bij suikerbieten Op dinsdag 17 oktober is onder gunstige weers- en bodemomstandig- heden een demonstratie gehouden ter beperking van tarra en bietver lies bij de oogst van suikerbieten. De Koninklijke Maatschap "de Wilhelminapolder" had hiervoor een rooimachine en een bietenper ceel beschikbaar gesteld. Daags voor de demonstratie is een aantal monsters genomen van verschillende afstellingen bij de rooimachine. Deze monsters waren op de demonstratiedag uitgestald met de ver kregen resultaten. Het perceel was zware grond van 45% afslibbaar, het bietenras betrof Univers en het plantenaantal schommelde tussen de 65-70.000 per ha, met een opbrengst van 55 ton per ha. Als eerste objekt is gekozen voor de standaardafstelling zoals die op dat perceel van toepassing was. Tijdens de monstername bleek dat het tarra- percentage bijzonder laag was. In de tabel is het totale percentage tarra weergegeven van de monsters. Dit percentage bestond echter nog voor bijna 6% uit koptarra, waardoor het percentage grondtarra bij de stan daardafstelling nauwelijks 5% be droeg. Wel bleek het puntverlies hoog te zijn. De organisatoren heb ben toen besloten meer de nadruk te leggen op beperking van het punt verlies. Uitgaande van de standaard afstelling is telkens één onderdeel in de afstelling gewijzigd, waarna opnieuw is bemonsterd. Van de uit komsten is een kostenberekening ge maakt voor de tarraverrekening en het bietverlies a 110,per ton. In de tabel vindt men in de laatste ko lom de behaalde winst per ha door een gewijzigde afstelling ten opzich te van de standaardafstelling. tabel Uit de tabel blijkt duidelijk dat het tarrapercentage (inkl. koptarra) laag is, dat het puntverlies hoog is en dat door een andere afstelling een beter financieel resultaat werd behaald van 250,tot 300,per ha. Door de verschillende afstellingen werd onder deze omstandigheden nauwelijks verschil in tarra ver kregen. Verlaging van het toerental van de zeefraderen gaf minder puntverlies, maar leidde spoedig tot verstopping op de zeefraderen. Met behoud van de rijsnelheid van 4,8 km werd het beste resultaat bereikt door de tus senruimte van de scharen te vergro ten tot 5 cm. Onder deze omstandig heden zou dit in kombinatie met die per rooien mogelijk tot nog betere resultaten hebben geleid. Bijgaande foto's geven een beeld van de rooidemonstratie. Op de foto rechtsonder ziet u de heer Remijn (wit haar) die de bezoekers uitleg geeft. Op de demonstratiedag was een 80 tal bezoekers aanwezig, die de ver kregen resultaten konden beoorde len. De organisatoren kunnen terug zien op een nuttige en leerzame dag. Aan de Koninklijke Maatschap "de Wilhelminapolder" is de dank ge richt voor de spontane mede werking. Namens het Organisatiecomité Suikerindustrie en CAT Goes, ing. A. Remijn Tabel met diverse afstellingen en de resultaten Niet nieuw, maar echt veel ervarin gen zijn er ook nog niet mee opge daan: de bietenklopper. Ruim twee jaar geleden ontsproten aan het brein van een boer in Zeeland die een éénrijig prototype overdroeg aan de suikerindustrie, die op haar beurt Riecam BV uit Borssele inschakelde. Vorig jaar werd onder één van de ei gen Riecam zelfrijdende rooiers een zesrijige klopper gehangen. De re sultaten zijn in zoverre positief dat het IMAG de machine de komende jaren gaat beproeven. Afgelopen donderdag konden de bezoekers van de demonstratie bietenrooien, geor ganiseerd door de Bedrijfsvoorlich ting en de Tarra-werkgroep van de suikerindustrie, op de Oostwaard- hoeve in de Wieringermeer, alvast kennis maken met de nieuwe vinding. Het principe van de bietenklopper berust op een tik die op de kop van de biet wordt uitgedeeld, waardoor de haarwortels breken en daardoor minder grond wordt vastgehouden wanneer de bieten worden gelicht. Dit moet een gunstig effekt hebben op het tarra-gehalte. Zesrijer Het eerste, door de Zeeuwse boer ge bouwde prototype, was een éénrijer. Inmiddels heeft Riecam nog een één rijer (die nu bij het IMAG in Wage- ningen staat) ontwikkeld en de eer der genoemde zesrijer. Er worden op deze prototypen verschillende aan drijvingsmethoden toegepast. Zo ontvangen de slaghamers bij de door Riecam gebouwde éénrijer hun slag kracht via een hydraulisch aangedre ven excentrische as, terwijl de beide andere prototypen geheel mecha nisch worden aangedreven. 8 De zesrijige klopunit is op de zelfrij- der gemonteerd tussen de ontblade- raar en de rooischaren. "Uitgangs punt is namelijk dat de klopper inge schakeld kan worden wanneer je hem nodig hebt, maar ook verwij derd kan worden wanneer hij over bodig is", vertelt Cees Boone, verte genwoordiger van Riecam. Volgens hem heeft de inzet van de klopper al leen zin als de rooiomstandigheden voor het tarra-gehalte beroerd zijn. "Op het moment praten we over tar- rapercentages van 10 tot 15 procent. Dan doet de bietenklopper meer kwaad dan goed. Als de ondergrond te droog is, is het te vergelijken met een biet op een betonnen vloer waar je een trap op geeft. De kans op het barsten van de biet is dan te groot. De bietenklopper wordt financieel pas interessant als we worden gekon- fronteerd met grondtarra's van twintig procent en meer". Deze kampagne zou de bietenklop per op grote schaal worden be proefd, maar aangezien het weer ons zo goed gezind is, is dat voornemen in het water gevallen. In Slootdorp kon de machine dan ook niet tijdens het werk worden bewonderd. De zesrijige unit hing achter een trek ker, die niet voorzien was van een hydromotor. De zaak stond dus stil. Puntverlies Tijdens de demonstratie werd vooral ingegaan op het effekt van de afstel ling van de bietenrooiers en - oprapers op de kombinatie grond tarra en puntverlies. Ook het effekt van zwadrooien was zichtbaar ge maakt. "De bietenklopper past in dit tarra-verhaal", aldus Cor Sonne- veld, medewerker van het IMAG. "Vandaar dat wij deze machine ook in ons onderzoek willen Object Afstellingen Totaal tarra punt verlies kosten tarra en puntver- verlies/ha positief ver schil t.o.v. standaard/ha 1 Standaardafstelling Snelheid 4,8 km per uur Rooidiepte 4 cm Tussenruimte scharen 3 cm Toerental zeefraderen: - voor 70 t/min. - achter: 38 t/min. 10,8 9.9 78 599 f.677 2 Dieper rooien; op 6 cm verder als object 1 12 5,5 95 333 f.428 f. 249 3 Toerental zeefrad lager: Vóór 62 t. Achter 22 t. 11,6 5,5 89 333 f.422 f. 255 4 Rijsnelheid lager; 3 km+ toerental zeefrad als obj.3. Verder als obj.l. 11,3 4,9 85 296 f.381 f. 296 5 Tussenruimte scharen 5 cm Verder als object 1 12,6 4,5 104 272 f.376 f. 301 De bietenklopper van Riecam. Goed te zien zijn de "slaghamers", bestaande uit kunststof wielen, die de biet -indirekt- een tik op de ontbladerde kop moeten geven. meenemen". veld kon men zich in het principe wel Omdat de machine niet draaide, vinden, maar rezen er ook vragen: werd aan belangstellenden alleen de "De bieten staan dit jaar vrij los bo- werking uitgelegd. Volgens Sonne- ven de grond. Wat is het effekt als je daar een klap op geeft. Gaan ze om, of blijven ze rechtovereind?" (Uit Fr. lbb.) Vrijdag 27 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8