ezien Goede berijdbaarheid land was oorzaak van grote vraag mest door akkerbouwers Boer als producent van zuurstof EB S3 Goed aardappeljaar lost voor West Zeeuws-VIaanderen niets op Opkomst waterschapsverkiezingen teleurstellend Promotieboekje vee en vlees vv Vee en vlees in beeld Regendagen zijn ook op NOORD- BEVELAND dit jaar welhaast op één hand te tellen. Maar nu is het werkelijk zover dat naderende oceaan- depressies hun stempel op het weertype gaan drukken. Afgelopen week was men nog druk doende, met name op het westelijk gedeelte van het eiland op de zwaardere gronden, om nog laat doodgespoten aardap pelen te rooien. Ook hier meevallen de opbrengsten, ondanks late start, met incidenteel wat voorkomend glas. Het zaaien van wintertarwe was bij aanvang van de regen juist goed op gang gekomen. Hopelijk dat we ook dit werk tijdig kunnen voortzetten. De vroege zaaiers in aardappelland kunnen, als we het artikel 'Purivel en Wintertarwezaai' in het ZLM- blad van 13-10-'89 mogen geloven, wel eens een misoogst verwachten. Zeker als het de gevoelige rassen Ar- minda en Obelisk betreft. Of zal het uiteindelijk toch meevallen, zie ZLM van 20-10-'89 van dezelfde schrijver. Geen voorbeeld van over tuigende voorlichting en wat moet je er mee aan als praktiserend boer. Het weersverloop heeft nu toch weer meer zijn normale verloop met af wisselend werkbare en onwerkbare perioden, het is even wennen na een lange periode waarin alles vooruit gepland kon worden. Gelukkig hield de regenperiode in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN niet te lang aan want er moesten nog zeer veel aardappels worden gerooid. Dat ging afgelopen week prima en met aanzienlijk minder beschadiging dan tijdens de droogte. De prijs heeft zich gelukkig goed hersteld, we kunnen dus een voorde lig teeltresultaat tegemoet zien. Dat was ook hard nodig want van afge lopen seizoenen is de portemonnee alleen maar platter geworden, dus per saldo zullen we er nog niet veel mee opschieten. Voor de bewaring zijn nu wel snel lagere temperaturen gewenst, anders ontstaan er nog pro blemen met kwaliteit of moet er ge dwongen worden verkocht. De bietenoogst verloopt voorspoe dig, er is nog vrijwel niks kapotgere- den, zo kunnen we misschien vol gend jaar ook nog profiteren van de struktuurverbetering die de droogte heeft gebracht. Op de niet verdro gende gronden zal ieder wel aan zijn kwotum komen, want zo hier en daar wordt al eens geïnformeerd of er toch geen tekorten zijn. Logisch, want het zou zonde zijn om C-bieten te leveren als er A-kwotum onbenut blijft. Door de goede wereldmarkt prijs zou er ook een redelijke C-prijs inzitten. Daar zal niemand wat op tegen hebben, als het tenminste geen teeltuitbreiding tot gevolg heeft. Uit breiding zou er zeker toe leiden dat men de proefballon met 15% prijs verlaging definitief dichtknoopt., Dan gaat de laatste redelijk zekere teelt voor ons verloren. De zaai van wintertarwe is ook aar zelend op gang gekomen. Velen zijn wat huiverig geworden van de vroe ge zaai, maar nu is de tijd aangebro ken om de werkbare dagen te benut ten. Er is nu ook nog tijd om netjes met de zaaimachine te zaaien. Het Verder is er ook bij ons opvallend veel Bladrammenas en Gele Mosterd als groenbemesting in graanstoppel uitgezaaid en mede door de uiterst gunstige groeiomstandigheden tot een bijzonder fraai en frisgroen ogend gewas uitgegroeid. Een idee misschien om in tijden van een drei gende mineralen- en mogelijk ook bestrijdingsmïddelenheffing te den ken aan een milieutoeslag op derge lijke gewassen. 'De boer als producent van zuurstof' i.p.v. vervuiler. Een hektare Gelé Mosterd kan stellig wedijveren met eenzelfde oppervlakte Veluws den nenhout. Tenslotte hebben we kunnen verne men dat tegenwoordig ook standsor ganisaties politieke groeperingen niet alleen met stemadvies, maar ook financieel ondersteunen. Moeten we daaruit opmaken dat cir ca acht jaar Braksbeleid voortzetting en bijval van de landbouw verdient? Gelukkig dat de ZLM van dergelijke praktijken duidelijk afstand neemt en een ieders levensovertuiging respekteert. zaaizaad is eigenlijk te duur voor het breedwerpig zaaien met de kunst meststrooier. Bovendien zal bij dit zachte weer en goed berijdbaar land eerder over een onkruidbestrijding worden gedacht, voor verschillende middelen is een goede zaadbedek king noodzaak. Zo hier en daar snuivend in de polder blijkt de Bra bantse mestput ook weer open te zijn, van het tekort hebben we ook weer wat geleerd. Als u een afname- kontrakt wilt tekenen voor meerdere jaren komt daar ook een leve ringsplicht bij op een moment dat het u schikt! Eindelijk is het Landbouwschap dan ook boos geworden op de minister en de politiek, veel te laat natuurlijk, want dit voorjaar was het ijzer heet. De organisaties zullen nu toch weer van zich moeten laten horen anders loopt dit ook weer met een sisser af. Velen verwachten niets van politiek, begrijpelijk maar die politiek neemt wel de vrijheid om de hele financiële basis onder de sektor te slopen. Natuurlijk moeten we zelf aan onze bedrijven werken maar dat gaat niet als je steeds een klap op je kop krijgt. Daarom mag de betere aard appelprijs geen reden zijn om ach terover te leunen. Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft een promotieboekje gemaakt over vee en vlees. Hierin wordt de grote betekenis van de vee- en vlees- sektor voor de Nederlandse ekono- mie aangegeven, door middel van grafieken, diagrammen, etc. Het promotieboekje is bestemd zowel voor degenen die nog geen enkele kennis over de bedrijfstak hebben, als voor hen die de informatie graag eens een keer overzichtelijk bij el kaar gebracht zien. De herfstvakanties zijn momenteel weer ten einde. In MIDDEN- EN OOST-BRABANT hebben we bij zonder gunstige weersomstandighe den gehad. De temperaturen liepen in het gunstigste geval op tot boven de 20°C. Voor de maand oktober kun je spreken van een hoge uitzon dering. Na de oogst van diverse ge wassen is de hoeveelheid neerslag vrij gering geweest. In deze tijd van het jaar is het nut van veel neerslag bijzonder gering. De graslanden hebben de laatste we ken een flinke groei doorgemaakt. De kwaliteit van het gras is minder dan in de zomer, maar onder droge omstandigheden wordt het nog be hoorlijk goed opgenomen. Om deze tijd van het jaar (20 oktober) zijn de meeste graslandpercelen kaal. Nu is het voor zowel de melkkoeien als het jongvee goed vertoeven. Voor melk vee blijft bijvoeren gewenst, doch dit kan in geringe mate gebeuren. Als bijgevoerd wordt met in hoofd zaak snijmais (eiwitarm), dan is het gewenst extra eiwit te geven. Momenteel is het vrij rustig op de meeste bedrijven in Oost-Brabant. Het meeste vee loopt nog buiten, ter wijl de oogst van o.a. de snijmais ca. 3 weken eerder is geëindigd dan de laatste jaren het geval was. Op veel percelen snijmais (na de oogst) en grasland is nog drijfmest uitgereden in de maand september. Volgens de Na de regen in de eerste helft van ok tober heeft het weer zich zodanig hersteld dat het aardappels rooien kan worden voortgezet. Daardoor zijn ook in WALCHEREN de perce len die laat zijn doodgespoten voor een zeer groot gedeelte geoogst. Het rooien ging goed, mede omdat het voor de zware grond juist genoeg had geregend. In enkele dagen is datgene wat nog in de grond zat goeddeels geborgen met ook voor die percelen die laat zijn gaan groeien nog een goed resul taat. De gemiddelde opbrengst in ons gebied wordt geschat op 44 ton/ha. Dit hadden we in juli niet verwacht. We zien weer dat aardap pels in korte tijd veel kunnen groei en. En nu maar afwachten hoe de prijs, die nu al niet slecht is, zich ver der zal ontwikkelen. Niet elke teler profiteert hier overigens van door (te) vroege verkoop of (meerjarige) kontrakten. Ook het andere veldwerk gaat vlot. Veel tarwe is al gezaaid en als het weer mee blijft zitten zal er, bij ge brek aan alternatieven, nog een flin ke oppervlakte volgen. Het bieten- rooien verloopt naar wens en is door de vele rooibare dagen goed op sche ma. De meeste bruine bonen zijn ge dorst met toch nog een meevallende opbrengst. Het wintervoor ploegen vergt door de goede struktuur weinig trekkracht. Een nieuwe methode van schuimaar de aanwending heeft ook in ons ge bied zijn intrede gedaan. Vrij gere geld zien we tankwagens met deze vloeibare struktuurverbeteraar in ons gebied rijden. Het verspreiden op het land gebeurt door een loon- 1989 mestwetgeving was dit toegestaan. Op snijmaisland moest na het be mesten een nagewas volgen. In het Oost-Brabantse land zijn vele ha's rogge gezaaid als nagewas. Dit wordt in het voorjaar in de grond ge werkt. Voor de struktuur van de grond is dit een goede zaak. Tevens is er meer wisseling in gebruik van de grond. Enkele weken geleden werd via de pers een oproep gedaan om drijfmest aan de akkerbouwers te le veren uit de overschotgebieden. De ze akkerbouwers zaten met een fors tekort. Het land was op dat moment in een optimale staat om te be mesten. In het Oost-Brabantse land met z'n hoge veedichtheid gaf dit nogal wat verbazing. Men vroeg zich af, hoe kan dat nu? De hoeveelheid geproduceerde mest is toch niet zo veel verminderd? Men zal de oorzaak moeten zoeken in het feit, dat de berijdbaarheid van het land na de oogst aanzienlijk be ter is, dan de laatste jaren het geval is geweest. Bovendien is uitgebreid in extra opslagkapaciteit in de vorm van silo's en/of putten. Ook het af zetten in de eigen omgeving (Bra bant) kan op een éénvoudiger wijze. Het Nationaal milieubeleidsplan gaat steeds meer invloed uitoefenen op de landbouw, zeker in de jaren '90. Op langere termijn zal de uit stoot van diverse stoffen in de lucht, water en bodem fors beperkt wor den. Men wil ook in de jaren na 2000 werker met giertank. Voordeel is vooral de zeer fijne verdeling. We zijn benieuwd in hoeverre dit systeem, wat zeker in zo'n mooi na jaar goed werkt, de vaste schuimaar de zal verdringen. Door het meewerkende weer, de be tere aardappel- en uienprijzen, en de meevallende opbrengsten is de stem ming in de akkerbouw momenteel vriendelijker dan we de laatste jaren gewend zijn. In schril kontrast hier mee staan de berichten over een prijsverlaging van suikerbieten, de politieke onwil van regering en par lement om fundamenteel iets voor de akkerbouw te doen om de neer waartse lijn in de akkerbouw, die zich blijvend voortzet, om te buigen of bij te sturen, en de (politieke) vaststelling in Brussel van de graan- produktie in 1989 op 160,5 miljoen ton. Daardoor gaat de graanprijs volgend jaar weer met 3% naar be neden. Stukje bij beetje wordt het touwtje verder aangetrokken en komt de akkerbouw steeds meer in ademnood. De opkomst voor de waterschaps verkiezingen was teleurstellend. De indruk bestaat dat ook de landbouw een leefbaar milieu overhouden. De verzuring in de landbouw is een be langrijk aspekt. Het wordt voor 2/3 veroorzaakt door het rundvee en 1/3 door de intensieve veehouderij. De uitstoot vindt plaats door uitrijden (50%), in stal en opslag (35%) en vee in de weide (15%). Wil je dit te rugdringen, dan zul je extra aan dacht moeten besteden aan opslag van mest en het uitrijden. Bij opslag wordt gedacht aan afdekking van de mestsilo's en bij het uitrijden moet direkt ingewerkt worden of b.v. in- jekteren. Deze zaken moeten een be langrijke bijdrage leveren aan de verminderde uitstoot. Vorige week woensdag (18 oktober) werden de leden van D.M.V. Cam- pina gekonfronteerd met een "ex presbrief". Er was belangrijk nieuws omtrent de fusiebesprekin gen tussen DMV-Campina en Melkunie-Holland. Kennelijk waren de besprekingen zover gevorderd, dat dit extra gemeld diende te wor den bij de leden. Op 4 december wil men in de ledenraad definitief tot sa menwerking (fusie) besluiten. Hoe de leden over de komende fusie denken, kan kenbaar gemaakt wor den op de informatiebijeenkomsten begin november. Men mag aanne men, dat een dergelijk samengaan op de langere termijn zal leiden tot een beter resultaat en een versterkte konkurrentiepositie in Nederland en de wereld. niet maksimaal van zijn stemrecht gebruik heeft gemaakt, wat mede zijn weerslag heeft gevonden in de verkiezingsuitslag. Blijkbaar is een groep er nog niet van doordrongen dat de samenstelling van de Algeme ne Vergadering van het Waterschap voor de Landbouw van groot belang is. Hoogte van het dijkgeschot, wa terkwaliteit, milieu, waterbeheer sing, ook i.v.m. de verdeling van de kosten van uitvoering bij een toe komstige ruilverkaveling zijn zaken die de Landbouw direkt raken. De Kabinetsformatie lijkt momen teel in een vergevorderd stadium, en als u dit leest is het regeerakkoord wellicht klaar inklusief de invulling van de ministersposten. Het is waar schijnlijk dat Braks toch weer terug komt op 'Landbouw'. De eerste herfststorm hebben we af gelopen weekeinde gehad. Toch doet het weer nog niet echt herfstachtig aan. Vooral ook omdat de tempera tuur zo hoog is voor de tijd van het jaar. Als de zon schijnt kunnen we genieten van prachtige herfstkleu ren. Nog even volhouden, en het landwerk zal met dit weer vroeg aan de kant zijn. We hebben het lang volgehouden met termen als: nazomer,zomer- achtige herfst, maar nu blijkt het toch echt waar te zijn. De herfst laat z'n kentekenen zien. De bladeren zijn in korte tijd van groen naar geel, goud, rood of bruine kleur gegaan. Na de eer ste flinke bries laten bomen en struiken hun schoonheid aan kleur vallen. Ze dwarrelen langs huis en hof, worden op een hoop geveegd om straks weer als afdek of voeding van grond en plant te dienen. In de polders is veel werk ge beurd. In overhemd aardappels rooien in de derde week van ok tober. Op het veld lossen en la den in wagens waar 40 ton in gaat. En dan zonder moeite van het land afrijden naar het pak huis. 't Is ongekend en het zal lang naverteld worden. In het jaar 1989, toen Ook het winterlandploegen is in volle gang, ook hier geen treurig woord. Er wordt toch nogal wat wintertarwe gezaaid. De omstan digheden laten het toe en de aller eerste sprieten van een teer groen laten zich zien. Dit najaar hebben we gelukkig niet veel lichtjes bij nacht in de polder gezien. Het is angstig en gevaarlijk, al dat getob in de nacht. Bovendien vraagt het zo veel van de mens, dat de stelregel van 'de nacht is voor het onge dierte', nog steeds geldt. Als we in het donker over onze dijken rijden, zien we heel veel kleine konijntjes. Ze huppelen langs de graskant en verdwijnen in het on kruid dat nog steeds welig tiert aan berm en dijkkant. Het lijkt wel of ze ieder jaar kleiner worden. Vrijdag 27 oktober 1989 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7