uit de praktijk Oriënterende gesprekken over administratieve ruilverkaveling Spoelinstallaties: weer veel 'onnodig' geld Gezamenlijk optreden tegen afbraak van graanteelt RONDDE Immer het beste recept Tarwe zaaien, wat moet je anders Na een week met wisselvallig weer zijn we op SCHOUWEN- DUIVELAND in de laatste week van oktober terecht gekomen, plaat selijk viel er nog al wat regen waar door de werkzaamheden wat stag neerden, ondanks alles zijn op een enkel perceel na de aardappels ge rooid, en handel en koöperatie mo gen zich verheugen in kwalitatief goed produkt. De meeste aardappels zijn goed gerooid en met weinig grond ingeschuurd. De werkzaamheden vlotten goed. Er is al veel tarwe gezaaid (onder goede omstandigheden), het bieten rooien gaat gestaag door, de suikerop brengst per ha is goed en het tarra- percentage zit dikwijls ver onder het gehaltepercentage. Al met al zaken die de boer goed doen, na enkele zeer slechte akkerbouwjaren lijkt 1989 toch wat beter te worden, al zijn de verschillen per bedrijf zeer groot (hoeveelheid regen, droogtege voeligheid van de grond, enz.). En het negatieve van dit alles is dat er struktureel in de akkerbouw niets veranderd is, en men praat nu weer al over prijsdalingen van granen en suiker in het komende jaar, nu al leen door toevallige omstandigheden (droogte vooral in de omringende landen) zal het inkomen van een ge deelte van de akkerbouwers op een wat hoger peil liggen, zeker onze kollega's in de Veenkoloniën (Gro ningen) zitten niet te juichen. Ondanks dit alles moet men konsta teren dat het weer ons dit jaar bijzon der goed gezind geweest is, we heb ben de meeste werkzaamheden on der goede omstandigheden uit kun nen voeren, en een jaar als 1989 is zeker voor herhaling vatbaar. Ook in de veehouderij gaat alles naar wens door de hoge temperatu ren zit er nog steeds groei in het gras en de meeste veehouders hebben nog Als je hier in OOST ZUID- BEVELAND ziet hoeveel wintertar we er nu al uitgezaaid is zou je haast gaan denken dat er aan tarweteelt nog veel te verdienen valt. Er is dus ook hier een duidelijk gebrek aan al ternatieven. Vooral op percelen met een grasgroenbemester komen hier behoorlijk wat slakken voor. We zullen dus de pas gezaaide wintertar we goed moeten kontroleren. Om zodoende tijdig maatregelen te kun nen nemen. Opnieuw blijkt echter dat we minder voor onze tarwe ontvangen en wor den we beduveld door Braks die toch waarachtig beweerd heeft dit voor jaar, dat een reëele graanprijsdaling gekompenseerd zou worden. Maar we zijn als akkerbouw opnieuw aan het lijntje gehouden. Maar hoe moe ten we nu verder als akkerbouw? Als al deze ellende die we als bedrijfstak de laatste jaren meegemaakt heb ben, andere bedrijfstakken of bevol kingsgroepen aangedaan zou zijn, dan zou de vlam allang in de pan geslagen zijn! Maar het blijkt dat we als akkerbou wers toch veel te braaf gebleven zijn afgelopen jaren, want we hebben in feite nog niks bereikt wat tot verbe tering van onze inkomsten geleid heeft. Ik ben dan ook van mening dat het aanstaande winter tijd is om werke- volop eten in de wei. En diegene die wat schaars in het eten zit, kan dit met weinig kosten bij zijn kollega akkerbouwer betrekken (door b.v. het maaien van een overjarige gras zaadstoppel), de veehouder is er mee geholpen, en de akkerbouwer is er mee gediend (graszaad moet kort de winter in). Vanuit de achterban komen er regel matig geluiden dat we 35 jaar na de herverkaveling zo langzamerhand weer toe zijn aan een (administratie ve) verkaveling. Er zijn nogal bedrij ven waarvan de percelen (door grondaankopen enz.) zeer verspreid over het eiland liggen, wat veel tijd en kosten met zich meebrengt. Sa menvoeging en ruiling (vergroting) werkt zeer kostenbesparend en ver gemakkelijkt de bedrijfsvoering. Vandaar dat enkele weken geleden de heer Markusse is geweest, om het kringbestuur wat tekst en uitleg te geven, over de mogelijkheden van een administratieve ruilverkaveling, voor zo'n verkaveling heeft men een oppervlakte nodig (in blokken) van 3000 ha, waarvoor men het eiland 'in stukken moet delen' (b.v. 4 maal of 2 maal 3000 ha, naar gelang er be langstelling voor is). Van overheids wege wordt er een groot gedeelte van de kosten gesubsidieerd en de kosten voor de boer bedragen zo ongeveer 20,per ha per jaar, met een va riatie van 0-/ 50,Hoe groter het voordeel hoe hoger de kosten. De tijd tussen oriëntatie en uitvoe ring zullen al gauw 8-10 jaar bedra gen, vandaar dit oriënterend ge sprek. De kring Schouwen- Duiveland zal hier nog nader op te rug komen, dit zijn maar wat globa le inlichtingen en een ieder moet maar bij zichzelf te rade gaan, wat de eventuele voordelen zijn en of men er belangstelling voor heeft, en van suggesties van uw kant houdt men zich aanbevolen. lijk harde, langdurige, goed voorbe reide (geen haastwerk zoals afgelo pen keer) akties te voeren. Want het is nu toch echt zover gekomen dat de toekomst van onze bedrijfstak op het spel staat, en daar moeten we met z'n allen keihard voor vechten. We moeten de (hopelijk andere) mi nister van landbouw laten merken dat ze niet over de akkerbouw heen kunnen blijven lopen. Geen woor den, maar daden! Wat is er toch veel werk vlot verlo pen dit najaar in onze WESTHOEK. Het leek er op dat de laatste te rooi en aardappelen wel wat moeilijker zouden gaan vanwege de gevallen re gen. Maar zoals zoveel keer afgelo pen jaar wist het goede weer van geen ophouden. Het zal een jaar worden om nooit te vergeten. Ook nu de oogstramingen achter de rug zijn, zal blijken dat de op brengsten gemiddeld dus niet tegen vallen in ons gebied. Wat variatie zit er natuurlijk wel in dat is meestal elk jaar zo. Veel bieten zijn al gerooid, meestal onder goede rooiomstandig- heden. Opbrengst goed en het sui kergehalte gemiddeld toch wel geste gen. Er zullen nogal wat C-bieten komen, dat zit er wel in, maar dat Zoals het zich nu laat aanzien zal het areaal zomergerst volgend jaar in WEST-BRABANT-ZUID niet groot zijn. Het onder ideale weersomstan digheden uitzaaien van wintertarwe geeft altijd al een oogstzekerder ge was dan afwachten tot het voorjaar om tussen de buien gerst te zaaien. Meestal geeft het voor half april geen kans zodat vooraf al bekend is dat de top eraf is. Qua opbrengst laat trouwens zomergerst het de laat ste jaren afweten. Triticale, een kruising van tarwe en rogge, dat op beperkte schaal een aantal jaren is uitgezaaid, is weer verdwenen. Op de zandgronden zag het er naar uit dat Triticale een waardig vervanger van wintergraan zou zijn maar de praktijk heeft ge leerd dat ook op de droogtegevoelige gronden wintertarwe wat meer op brengt. Nu wordt er wel reklame ge maakt met bepaalde variëteiten die bak waardig zouden zijn en toch veel kilo's geven. De telers laten zich door het woord bakwaardig niet meer verleiden om een nieuw ras uit te proberen. Praktisch op geen enkel bedrijf waar zelf gespoten wordt is een spoel- installatie op de spuitmachine aan geschaft. In artikelen wordt wel gesteld dat per 1 oktober zo'n instal latie verplicht is, maar is dit wette lijk wel zo? Voor de landbouwbe drijven komt het er op neer dat er weer veel geld uitgegeven moet wor den voor iets dat op een veel eenvou diger manier is te realiseren. Op de meeste bedrijven wordt thuis de tank gevuld met leidingwater. Het uit de sloot halen van water komt niet veel meer voor omdat in de sloot vaak geen water meer staat of omdat door begroeiing het filter te snel dicht gaat zitten. Met een slang is het heel goed te doen om flessen en kunststof ver pakkingsmateriaal schoon te maken. Er is echt niet veel druk op het water voor nodig om een bus grondig te reinigen. Erg veel druk op de slang zorgt voor schuimvorming zodat omspoelen moeilijker wordt. De aanschaf van een ronde spoelbak zou misschien verplicht moeten wor den om morsen te voorkomen. Dit is moet nu eenmaal ingekalkuleeru worden. Nooit is precies van te vo ren de opbrengst te bepalen, daar spelen te veel faktoren in mee. Het op winterland ploegen gaat ook gestaag voort. Met de met groenbe- mesting beteelde percelen kan na tuurlijk nog even gewacht worden vanwege de groei van de onder te werken massa. Vroeg gezaaide gele mosterd werd van de week met de loofklapper bewerkt, alvorens onder te kunnen ploegen, zo lang kan dat worden. Vele hektares zijn de afgelopen we ken gezaaid met wintertarwe, er staan er zelfs al uit. De grond viel goed om een goed zaadbed te krij gen, en met de kombinatie rotoregge-zaaimachine is dan snel te een aanvaardbare investering waar in de praktijk op korte termijn mee valt te werken. Verder moet het voor de industrie niet moeilijk zijn om oplosbaar ver pakkingsmateriaal op grote schaal toe te passen. Soms lijkt het er wel op dat bij zulk soort maatregelen, als een verplichte spoelinstallatie, de industrie erachter zit om hier snel op te kunnen inspringen. Weer ekstra kosten voor het zogenaamd alge meen belang die op geen enkele ma nier ergens verhaald kunnen worden. werken. Jammer voor die berichten als zou de tarweprijs voor aanstaand jaar, 1990 dus, weer omlaag gaan. Ook van de medeverantwoordelijk- heffing oogst 1989 zou niets te rugkomen vanwege de overschrij ding van de 160 miljoen ton. Velen zeggen en denken dat het natte vin gerwerk is om te bepalen hoeveel er geproduceerd is. Maar we nemen er weer genoegen mee of niet. Waar blijven nu onze mensen die op de bres staan (moeten staan) voor de akkerbouwsektor. Kunnen ze dit al lemaal nemen tegenover hun (ach terban) ledenMen pleit voor natio nale maatregelen. Komt niks van, zegt de minister. Overleg met zo'n minister opzeggen haalt toch niks uit, als de een de ander afvalt na zo'n besluit. Zijn we niet verkeerd bezig? De minister schaart zich ach ter Brussel. Onze nationale organi satie blijft dan over hun krachten te bundelen en dan samen met de ande re lidstaat-organisaties de zaak aan pakken. Als dit niet verwezenlijkt kan worden komt er niets van terecht. Als je hoort dat het land 'Polen' een hongerwinter tegemoet gaat en ook andere landen behoefte hebben kan er dan over een overschot gepraat worden. Het roer moet om want zo vallen er op den duur slachtoffers wat niet nodig is. Laten de organisaties eens zich sterk maken en gezamenlijk optreden te gen deze afbraak van onze graan teelt in onze akkerbouw, een voor beeld nemend aan andere in onze sa menleving werkende belangenbehar tiging groeperingen (bonden). De aanhouder zal overwinnen, dat is en blijft onze plicht. Overwegend is het vorige week nog mooi weer geweest met af en toe nog een enkel regenbuitje. De meeste dagen leken nog op sep temberweer, maar a.s. week is het al weer zo november. Van morgen is de week met volop re gen begonnen en het ziet er mo menteel niet best uit. Even ge duld is voor een boer immer het beste recept, want het weer wordt immer weer goed. In de maand juli hadden we te velde de bieten geschat en in di verse polders vielen toen de op brengsten hard tegen. Schatten is en blijft een wat ruwe benadering van het bietengewicht per kavel. Beter is het om door weging het zuiver gewicht en het tarraper- centage vast te stellen. We heb ben dat ook gedaan, maar afge lopen zomer beloofde de bieten- oogst '89 voor de telers niet zo veel goeds. Uit het verleden is be kend, dat in de akkerbouw een droog jaar meestal meevalt en dat is nu ook weer gebeurd. Thans zijn de cijfers van de bieten opbrengsten t/m oktober gepu bliceerd en het is een wonder, dat weer gebleken is hoe in zo'n ekstreem droge zomer de bieten zo hard hebben kunnen groeien. In ons gebied kunnen we niet be regenen, want anders hadden we het zeker gedaan. Afgelopen voorjaar konden we vanwege de natte maanden maart en april niet vroeg zaaien. Dankzij het ge duld van diverse bietentelers en het behoud van de goede struk- tuur van de grond is er een gewas bieten gegroeid als nooit tevoren. Van diverse kavels is het bieten blad in het begin van de oogst geel geworden, maar dat heeft zich weer tijdig hersteld. Op tijd een buitje regen kan wonderen doen, want daar blijven ze goed van aan de groei. Er zit verschil in bietenrooiers en ook in bietverlies. Een te dunne stand geeft onregelmatige grote bieten. Deze rollen voor de rooi er uit en bezorgen ons dan veel last. De zeefraderen met hun meenemers al of niet met rubber bekleed kunnen de rooi kwaliteit aanmerkelijk verbeteren, maar het vakmanschap van de chauf feur is ook hierbij van veel be tekenis. In het verleden hebben we het rooien van onze bieten nogal eens op de film opgenomen en daarna in alle rust afgedraaid. Zodoende kregen we een goede indruk van wat er bij het bieten rooien allemaal fout ging en wat we daaraan wel eventueel zouden kunnen verbeteren. Bij het aard appelen rooien zouden we dat ook moeten kunnen doen. Bij de huidige rooisnelheden kunnen we met het oog niet alles meer goed waarnemen wat er zich in de aardappelrooimachine afspeelt. Grote en kleine maten komen over en door elkaar op de trans portbanden en de vraag is wat daaraan nog valt te verbeteren. Heel wat bladeren vallen er nu al van de bomen en als het een beet je stormt gaan er nog meer af. Op de veiling wordt heel wat fruit en spruiten doorgedraaid en deze komen als voer bij het vee in de weiden terecht. Alles wat te veel is krijgt toch een bestem ming, maar het brengt jammer genoeg voor de telers niet veel op. 6 Vrijdag 27 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6