Bijzondere regelingen aankoop door BBL in landinrichtingsprojekten PERSONALIA Landbouwschap: Grootschalige slibopslag op het land is niet aanvaardbaar "Schenk aandacht aan akkerbouw in regeerakkoord Definitieve regeerakkoord moet land- en tuinbouw meer bieden" Landbouwschap tot Tweede Kamer: Ook Italianen werpen zich op nashi-peer Ondoenlijk om alle cadmium uit Kempen te halen Het Buro Beheer Landbouwgronden (BBL) koopt voor de uitvoering van de landinrichting gronden aan in landinrichtingsprojekten. Een deel van de gronden wordt verworven op de vrije markt. Een ander deel met gebruikmaking van bijzondere regelingen. Enkele van deze regelingen zijn bedoeld voor grotere - op groei gerichte - bedrijven. Andere regelingen zijn gericht op bedrijven die binnenkort of op ter mijn beëindigen. Wie komen in aanmerking Alle agrariërs die hun bedrijf in een landinrichtingsgebied hebben, kun nen voor de regelingen in aanmer king komen. Zodra een gebied op het voorbereidingsschema van land inrichtingsprojekten is geplaatst kan het BBL grond aankopen en kan van de regelingen gebruik worden gemaakt. Zowel eigenaar-gebruikers als pachters kunnen voor de regeling in aanmerking komen. In Zeeland betreft het de landinrichtingsprojek ten Walcheren, Breskens- Zuidzande, Schoondijke, IJzendijke-Hoofdplaat, Aarden burg, Axelse Sassing, Axel, St. Phi- lipsland, St. Annaland, Stavenisse- St.Maartensdijk en Poortvliet, op het bijgevoegde kaartje zijn deze ge bieden met een arcering aangegeven. Bedrijfsverplaatsing Flevopolder Voor grotere - op groei gerichte - be drijven is er de mogelijkheid het be drijf te verplaatsen naar de Flevo polder. Elk jaar wordt een aantal be drijven uitgegeven in de Flevopol der. De bedrijven zijn 40 tot 60 ha groot. Deze bedrijven worden uitge geven in eigendom. Voor zover de fi nanciële situatie van het te verplaat sen bedrijf het nodig maakt, behoort pacht van (een deel van) de uit te ge ven gronden tot de mogelijkheden. De bedrijfsgebouwen en de woning moeten worden gesticht door de ver- plaatser. Het oude bedrijf - dat gele gen is in een landinrichtingsprojekt - wordt verkocht aan het BBL; de pachtrechten worden overgedragen. Het BBL is in belangrijke mate ver antwoordelijk voor de selektie van de kandidaten. Sollicitaties voor de ze bedrijven kunnen gedaan worden bij Rijkswaterstaat, Direktie Flevo land, Postbus 600, 8200 AP Le lystad. Domeinbedrijf elders op het oude land Sinds kort is het ook mogelijk voor knelsituaties in landinrichtingspro jekten het bedrijf te verplaatsen naar een bedrijf van Domeinen op het oude land dat vrijkomt van pacht, bijvoorbeeld in Zeeland en West- Brabant. Ook hier geldt dat het oude bedrijf aan het BBL wordt verkocht of dat de pachtrechten aan het BBL worden overgedragen. Belangstellenden voor dergelijke be drijven kunnen zich melden bij BBL. De bedrijfsoppervlakte va- riëert van 40 tot 100 ha. Veelal kun nen door de verplaatser bestaande bedrijfsgebouwen worden over genomen. Bedrijfsvergroting Voor beide verplaatsingen geldt dat een bedrijfsvergroting tot de moge lijkheden behoort. De produktie- omstandigheden voor wat betreft de verkaveling, de ontwatering en de ontsluiting zijn in het algemeen zeer goed. Bedrijfsbeëindiging Bij bedrijfsbeëindiging in het kader van de Regeling Verlening Toeslag wordt een premie gegeven, boven op de marktwaarde van de gronden. Voorwaarden - De grond moet in eigendom wor den overgedragen aan het BBL. De ver pachter kan ook aan het BBL verkopen. - De bedrijfsgebouwen moeten aan de landbouw worden onttroken. Overdracht aan het BBL is niet no dig maar is desgewenst wel bespreekbaar. - Na gebruikmaking van de regeling is het niet toegestaan de landbouw nog bedrijfsmatig uit te oefenen. MOGELIJKHEDEN - Direkte beëindiging Bij direkte beëindiging vindt ver koop of overdracht van pachtrech ten plaats in hetzelfde jaar als waar in het bedrijf wordt beëindigd. - Beëindiging op termijn 99 Het Landbouwschap vindt dat in het regeerakkoord ondersteunende maatregelen moeten worden opge nomen voor de akkerbouwsektor in Nederland. In een brief aan de Tweede Kamer wijst het Landbouw schap op de noodzaak van een rege ling voor gegarandeerd bedrijfskre- diet, inkomenssteun in verband met lagere graanprijzen en een hogere premie voor het braakleggen van landbouwgrond. Ook voor een regeling voor bedrijfs beëindiging en een breedwerkende investeringsregeling wil het Land- Naast Nieuw-Zeeland dat dit jaar ruim 100.000 dozen Nashi-peren eksporteert, hebben ook de Italianen zich op dit produkt geworpen. Het areaal nashi-peren in Italië wordt ge schat op ca. 300 ha, waarvan 80 ha dit voorjaar is geplant, aldus het Westduitse ZMP. Vorig jaar importeerde Nederland in totaal 62 ton Nashi-peren. De eerste 9 maanden van dit jaar werd er al 93 ton in ons land ingevoerd. bouwschap extra aandacht. De ar beidsomstandigheden in de land- en tuinbouw en de scholing van werk nemers moeten verbeterd worden. Al eerder bepleitte het Landbouw schap deze maatregelen bij minister Braks van landbouw en bij de kabi netsformateur. Indien de aanvrager ouder is dan 50 jaar en de gronden zijn gelegen in een landinrichtingsprojekt in voor bereiding, kan het bedrijf ook op termijn worden beëindigd. Dit houdt in dat de grond wel wordt verkocht of verpacht aan het BBL maar dat de aanvrager zijn bedrijf nog een aantal jaren voortzet. Dit wordt dan geregeld door 1-jarige pachtovereenkomsten met het BBL. Het bedrijf moet wel uiterlijk 3 jaar na de stemming van de ruilverkave ling definitief worden beëindigd. Bij beëindiging op termijn geldt een lagere toeslag dan bij direkte beëindiging (70%). - Pachters Ook agrariërs die een bedrijf of een gedeelte van een bedrijf pachten kunnen van de regeling gebruik ma ken. Voorwaarde is dan dat de eigenaar-verpachter bereid is de grond aan het BBL te verkopen of te verpachten; zodat ook deze grond ter beschikking van het landinrich tingsprojekt komt. Hoogte premie De premie bedraagt bij direkte beëindiging lOx de pachtwaarde in dien de aanvrager jonger is dan 65 jaar. Als de aanvrager ouder is dan 65 jaar wordt de faktor 10 verlaagd met 1 eenheid per jaar. De faktor wordt niet lager dan 3. Bij beëindiging op termijn bedraagt de faktor 0,7 x de faktor bij direkte beëindiging. De premie wordt bovenop de grond prijs uitgekeerd. De grondprijs wordt per geval apart getaxeerd door het BBL. Deze is gebaseerd op de vrije agrarische waarde. Nadere informatie kan worden ver kregen bij het Buro Beheer Land bouwgronden, Westsingel 58, 4461 Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben het opgegeven om de gehele Kempen cadmium-vrij te maken. De plannen blijken in de praktijk onuitvoerbaar en onbetaal baar te zijn. Het Brabantse kollege heeft daarom besloten om slechts een deel te zuiveren en dit te isoleren van de rest. De cadmium is in de grond gekomen door toedoen van de Budelse zinkfa- briek. Er zijn vele honderden sier- en moestuinen vervuild, alsmede vele hektaren landbouwgrond. In totaal gaat het om 140 vierkante kilometer, die in wisselende mate zijn verontrei nigd. Het plan is om met name de siertuinen ongemoeid te laten. GS hebben hun standpunt voorgelegd aan de stuurgroep van rijk, provin cie en gemeenten, die de sanering van het vervuilde gebied in de Kem pen begeleidt. Aankoopgebieden Buro Beheer Landbouwgronden in Zeeland ten behoeve van landinrichting DM Goes. Telefoon: 01100-37911. Omdat aan bedrijfsbeëindiging vele facetten zijn verbonden voor gezin en bedrijf adviseren wij u tevens kontakt op te nemen met de SEV in uw gebied in dergelijke situaties. 99 Het CDA en de PvdA moeten in hun regeerakkoord meer geld uittrekken voor ondersteuning van investerin gen in de land- en tuinbouw in mi- lieuvoorzieningen. Ook moeten boe ren en tuinders meer subsidie krijgen voor investeringen ter verbetering van arbeidsomstandigheden en de kwaliteit van produkten. Het ontwerp-regeerakkoord zegt hier niets over, schrijft het Landbouw schap aan informateur Lubbers. Het definitieve akkoord moet ook meer geld in het vooruitzicht stellen voor landinrichting en onderzoek, schrijft het Landbouwschap. Verder moet het beleid voor de akkerbouw uit het slop gehaald worden. Het overleg tussen Landbouwschap en minister Braks van landbouw over hulp aan de akkerbouw heeft tot nu toe te weinig resultaat opgeleverd en is daarom door het Landbouwschap opgeschort. "Het ontbreken van een konstruktief beleid vergroot de on zekerheid en het vertrouwen in de toekomst van de akkerbouw", aldus de brief. Het schap claimt een deel van het ex tra geld dat volgens het concept regeerakkoord beschikbaar komt voor het milieu. Zo wordt tweehon derd miljoen gulden voor verzuring en energiebesparing uitgetrokken. In het concept-regeerakkoord wordt volgens het Landbouwschap niet in gegaan op de inkomstenbelasting voor zelfstandigen. Een flinke ver hoging van de zelfstandigenaftrek is nodig of anders moet er een moge lijkheid komen voor boeren en tuin ders om geld te reserveren voor be drijfsinvesteringen. De overdrachts belasting gaat omlaag, maar het Landbouwschap had afschaffing be pleit. Dat is van belang voor de kon- kurrentiepositie van de landbouw. Volgens de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland is grootschalige slibopslag op het land niet aanvaardbaar, nu daar in de meeste gevallen grote oppervlakten landbouwgrond mee gemoeid zullen zijn. De Raad boog zich onlangs over de startnotitie ten behoeve van de mi- lieueffektrapportage (mer) voor de berging van baggerspecie. In de nota wordt aangegeven dat in het op te stellen mer dient te worden uitge gaan van centrale opslag die op het land of in het water gesitueerd zou kunnen worden. Uit doelmatigheidsoogpunt acht de Raad een lokatie in of aan het water voor de hand te liggen; bijvoorbeeld door aandijking. Een lokatie op land zal een groter risiko voor ver ontreiniging van het landbouwpro- duktiemilieu met zich meebrengen, hetgeen voor de landbouw als pro ducent van primaire konsumptiegoe- deren niet acceptabel kan zijn. Bo vendien zal een dergelijke aictiviteit een aantasting betekenen van de leefbaarheid van het platteland. Tweede Struktuurschema Zeehavens De raad nam kennis van het ontwerp van het Tweede Struktuurschema Zeehavens. Voor wat betreft de ver dere territoriale uitbreiding van zee havens van nationaal belang in het Westerscheldebekken wordt alleen voorzien in de verdere ontwikkeling van de Axelse Vlakte. Met genoegen konstateerde de Raad dat de lokatie Westdorpe-Noord, zoals dit is opge nomen in het Streekplan Zeeland, in het Struktuurschema niet voorkomt. Voor de Raad is dit een aanleiding te meer om te bepleiten dat spoedig het Streekplan Zeeland op dit punt wordt herzien, zodat de planologi sche schaduw boven dit agrarische gebied en de ruilverkaveling met ad ministratief karakter Axelse Sassing wordt weggenomen. Mevr. Ir. W. Kunneman-Kooij. Sektorhoofd Tuinbouw Open Teelten ingevuld De Advieskommissie Landbouw voorlichting heeft mevrouw ir. W. Kunneman-Kooij te Buurmalsen aangewezen tot Sektorhoofd voor de Fruitteelt, de Bloembollenteelt, de Boomteelt en de Bijenhouderij. Met de benoeming van mevrouw Kunne man is het Managementteam van de Dienst Landbouwvoorlichting kom- pleeWMevrouw Kunneman zal op 13 november 1989 haar werkzaamhe den aanvangen. Ondertussen wordt de laatste hand gelegd aan de reorganisatie van de landbouwvoorlichtingsdiensst. De medewerkers hebben bericht ont vangen voor welke funktie zij op ba sis van de belangstellingsregistratie in aanmerking komen. Medio no vember worden de definitieve benoe mingen bekend gemaakt van 700 medewerkers. Op 1 januari 1990 gaat de dienst in de nieuwe opzet van start. In de loop van 1990 zal de dienst worden geprivatiseerd. Ir. Kunneman-Kooij (29) studeerde in 1984 cum laude af aan de Land bouwuniversiteit in de richting Tuin- bouwplantenteelt met als bijvakken Plantenfysiologie en Entomologie. Sinds begin 1989 bekleedde me vrouw Kunneman een management- funktie als onderzoekskoördinator bij Staatsbosbeheer. Vrijdag 27 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4