AW W-pensioen nu ook voor weduwnaars over geld en goed Leasing van bedrijfsmiddelen KNLC kommentaar Brussels krediet Varekamp: 'Bonden uit Landbouwschap' Meer peen uit Italië E.V.A.V. kursus op Schouwen Ouiveland m Op 7 december 1988 bepaalde de hoogste rechter op het gebied van de sociale verzekeringen dat vrouwen en mannen gelijk be handeld moeten worden bij de toepassing van de AWW Al gemene Weduwen- en Wezen wet). De Sociale Verzekerings bank die deze wet uitvoert is dan ook overgegaan tot toekenning van pensioenen en uitkeringen aan weduwnaars. Voor hen gel den dezelfde voorwaarden als voor weduwen. Hierna volgen de belangrijkste zaken met betrek king tot de AWW. Twee soorten uitkeringen De AWW kent twee soorten uitke ringen, namelijk het pensioen en de tijdelijke uitkering. Pensioen De voorwaarden voor het pensioen zijn: a. als u één of meer ongehuwde kin deren heeft of b. u op het moment van overlijden van uw echtgeno(o)t(e) voor ten minste 45% arbeidsongeschikt bent en u dat al drie maanden of langer bent of c. u op de laatste dag van de overlij- densmaand 40 jaar of ouder bent of d. u tussen de 34 en 40 jaar bent en u een kind heeft (gehad), dat is ge huwd of overleden na uw 35ste ver jaardag, maar voor het overlijden van uw vrouw. Wanneer een vrouw recht heeft op een AAW-uitkering (arbeidsonge schiktheidsuitkering) en haar man komt te overlijden, dan komt de AAW-uitkering te vervallen op het moment dat zij recht krijgt op een AWW-uitkering. Soms is het voor delig de AWW-uitkering niet aan te vragen. Wanneer de man een AAW uitkering ontvangt en zijn vrouw komt te overlijden, vervalt ook dan zijn AAW-uitkering wanneer hij om een AWW-uitkering verzoekt. Ik vermoed van wel. Zeker is dit echter niet! Ook bij samenwoners is het niet zeker dat zij recht kunnen doen gelden op AWW, rechtspraak op dit gebied is tegenstrijdig. Het is zeker het proberen waard, lijkt me. Vele partikuliere pensioenfondsen ken nen voor samenwonenden wel een dergelijk pensioen. Tijdelijke uitkering Wanneer u niet in aanmerking komt voor een pensioen dan heeft u wel licht recht op een tijdelijke uitke ring. De periode waarover die uitke ring wordt betaald hangt af van uw leeftijd. Wanneer u 26 jaar of jonger bent ontvangt u de uitkering gedu rende 6 maanden. Voor elk jaar dat u ouder bent dan 26 jaar wordt de uitkeringsperiode met één maand Het woord leasing is in ons land zo danig ingeburgerd dat het wordt ge bruikt ondanks het feit dat het in wezen een Engels woord is. De Ne derlandse betekenis ervan is de lang durige huur en verhuur van duurza me produktiemiddelen. Bij leasing kunnen wij denken aan de huur van auto's en ander machines en werk tuigen. Deze vorm van ter beschik kingstelling van bedrijfsmiddelen is redelijk gemeengoed geworden in Nederland. Dit komt met name omdat het een makkelijke financieringsvorm is voor een aantal machines en werk tuigen en bovenal de auto's. Bij gro tere ondernemingen kunnen op deze wijze medewerkers worden uit gespaard indien van leasemaat schappijen gebruik wordt gemaakt. Denkt u zich maar in wat het bete kent een autopark van 100 of meer voertuigen te moeten beheren bij een organisatie of onderneming. Wan neer dit administratief goed wordt geregeld zullen daar zeker enkele personen mee bezig zijn. Nog afgezien van de technische men sen die nodig zijn voor het (klein) onderhoud. Indien een auto uitvalt zal de bereider een vervangende auto moeten hebben, wat betekent dat ook reserve-auto's voorhanden moe ten zijn. Al deze werkzaamheden kunnen middels een leasekontrakt worden overgedragen aan de lease maatschappij. Hoewel de over dracht van deze werkzaamheden niet kosteloos zal zijn, betekent het lea sen van grote aantallen machines of auto's wel een belangrijke organisa torische besparing voor een bedrijf. Dit is een van de redenen waarom in Nederland het leasen zulk een vlucht heeft kunnen nemen. De laatste tijd wordt het leasen in verband gebracht met de belasting wijziging welke op 1 januari a.s. van kracht wordt. Vanaf dat tijdstip mag belastingvrij een vergoeding voor de auto worden gegeven van 0,44 per kilometer en is de meer dere vergoeding belast. De lease- Vrijdag 27 oktober 1989 maatschappijen maken daar handig gebruik van door te stellen dat de be lastbaarheid kan worden voorko men door gebruik te maken van een leaseauto. Op zich is deze stelling juist, alleen roept het wel een andere belastbaarheid op nl. de bijtelling van 20% van de kataloguswaarde op de auto. In feite is het gebruik van de leaseauto de keus voor een ge makkelijke financieringsvorm tenzij het om grote aantallen auto's gaat. Niet in alle gevallen lost de leaseauto het probleem op. Zeker als het om niet veel zakelijke kilometers per jaar gaat. Daarom moet van geval tot geval worden beoordeeld of een auto beschikbaar kan worden gesteld. Bij veel organisaties zal de bestaande vergoedingsregel voor het gebruik van de privé-auto gewoon voortge zet kunnen worden. Alleen zal de ontvangende partij er rekening mee moeten houden dat een vergoeding boven de 0,44 per km tot belast baarheid aanleiding geeft. Wanneer bijvoorbeeld een bestuurslid van een vereniging een vergoeding voor reis kosten ontvangt van stel 0,64 per km, dan dient hij te weten dat deze vergoeding tot een bedrag van 0,20 per km niet belastingvrij is. Omdat het bestuurslid niet in loon dienst van de vereniging zal zijn, kan de vereniging het belaste deel niet via de salarisadministratie laten lopen, zoals dat voor personeelsleden wel wordt vereist. Het bestuurslid moet zelf via zijn aangifte inkomenstenbe- lasting het belastbare deel opgeven. Bestuursleden ZLM Een soortgelijke situatie zal zich voordoen bij de vele bestuursleden van de ZLM-organisatie. De ontvan gen reiskostenvergoedingen zullen volgend jaar niet meer geheel be lastingvrij zijn. Dit is ondermeer de prijs die moet worden betaald voor de belastingvereenvoudiging die vol gend jaar van kracht zal zijn. B. Veerbeek verlengd, tot een maximum van 19 maanden. Hoogte pensioen situatie bruto per maand weduwen/weduwnaars zonder kinderen onder de 18 jaar ƒ1.117,89 weduwen/weduwnaars met ten minste één kind onder de 18 1.614,32 tijdelijke uitkering 1.117,98 Dit is exclusief vakantietoeslag. AWW-pensioen voor ex-echtgenoot Ook wanneer u gescheiden was en uw vroegere echtgenote overleden is behoort een AWW-uitkering tot de mogelijkheden. Naast de eerder ge noemde voorwaarden mag u op het moment van overlijden van uw ex- echtgenoot niet gehuwd zijn. Tot slot Indien de overleden echtgenote in het buitenland werkte zal zij door gaans niet verzekerd zijn geweest voor een Nederlands AWW- pensioen, tenzij de A WW/AOW vrijwillig was voortgezet. Soms komt een gedeeltelijke AWW- uitkering voor bij emigratie naar het buitenland. Neem in deze speciale gevallen kontakt op met uw advi seur. Aanvraagformulieren voor de AWW zijn aanwezig op het postkan toor. De uitkering kent een terug werkende kracht van ten hoogste één jaar vanaf de datum van aanvraag. J.L. Mieras KNLC-voorzitter Marrus Varekamp stelt zich op het standpunt dat de vakbonden niet langer vertegen woordigd moeten zijn in het Land bouwschap. Volgens Varekamp leidt de aanwezigheid van de bonden tot 'halfslachtig geformuleerde stand punten'. Dit ondermijnt de belan genbehartiging van de land- en tuin bouw, aldus de KNLC-voorzitter in een interview met het Reformato risch Dagblad. Het aanbod van peen uit Italië zal de komende maanden groot zijn. Dit is voornamelijk een gevolg van een grotere oogst per ha; het areaal is maar licht uitgebreid. Welke taak heeft een agrarische vrouw op het bedrijf? Hoe zit een boekhoudrapport in elkaar? Welke belastingmaatregelen zijn belang rijk? Welke verzekeringen zijn wel of niet nodig? Wat komt er kijken bij bedrijfsovername? Hoe zit een goede financiering in elkaar? Waar om is een testament nodig? Hebben huwelijkse voorwaarden zin? Wat doen de landbouworganisaties voor óns? Vragen die u bezighouden en waarop in de kursus Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen een antwoord gegeven kan worden. Deze kursus is georganiseerd door de Agrarische Kommissie van Plattelandsvrouwen, in samenwerking met de SEV van de ZLM en de CBTB. Diverse 'gastdo centen' werken aan deze kursus mee. De 14 avonden waaruit de EVAV kursus bestaat, worden over 2 win ters uitgesmeerd. Zie voor plaats en data het ZLM-blad van vorige week. Inl. via tel. 01110-12914. Den Haag verschuilt zich bij be leidswijzigingen in toenemende mate achter Brussel. De EG- kommissie gebruikt op dezelfde manier de GA TT- onderhandelingen om meer dan eens wijzigingen in het Europese markt- en prijsbeleid door te voeren. Zij voert een terughoudend prijs beleid, beperkt de produktie en maakt de toegang tot de Europe se markt gemakkelijker voor der de landen. Met deze maatregelen denkt de kommissie in de GA TT- onderhandelingen meer 'credits', meer krediet te krijgen. Wat ik me echter af vraag is of het bij de zuivel, de granen en de varkens daadwerkelijk gaat om redelijke internationale overeenkomsten te bereiken voor de Europese land bouw op het gebied van tarieven en handel. Of is het een versterk te doorzetting van een koerswij ziging in het Europese landbouw beleid. Granen De politieke vaststelling van de graanproduktie van dit jaar op 160,5 miljoen ton betekent voor volgend jaar opnieuw een prijs daling van drie procent. Deze prijsdaling moet blijkbaar de Amerikanen in een betere stem ming brengen en de EG in de on derhandelingen meer krediet geven. Ik vind dit wel een erg naïeve ge dachte. De keiharde onderhande laars van de Verenigde Staten zijn hier vast niet gevoelig voor. Een koopman die op voorhand de prijs laat zakken, dwingt geen respekt af. De Verenigde Staten pakken de onderhandelingen zelf op een heel andere manier aan. De we reldgraanmarkt is in jaren niet zo krap geweest. Er zijn betere kan sen voor de eksport. De Verenig de Staten hebben daarom hun graan-set aside programma aan de kant gezet met het doel een be tere positie op de wereldmarkt te veroveren. Dit is een geheel ande re benadering dan het voorzichti ge EG-beleid. Dit voorziet in het mondjesmaat op de wereldmarkt afzetten van graan tegen de nu verbeterde wereldmarktprijs. Mi nister Braks verdedigde deze voorzichtigheid met het gevaar van marktprijsbederf. Behoud of uitbreiding van de markt laten we in Europa blijkbaar aan de Amerikanen over. Zuivel Het verwaarlozen van de eksportmarkt geldt niet alleen voor de graansektor maar ook zeer duidelijk voor de zuivel. De EG heeft zich in de GA TT- onderhandelingen 'krediet' ver schaft door de melkproduktie drastisch te beperken. De kom missie heeft echter verzuimd met de andere zuivelproducerende landen afspraken te maken! De Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland krijgen zo alle gelegenheid en vrijheid de ruimte die ontstaan is op de wereld markt door de produktiebeper- king in de EG op te vullen. Met name de Verenigde Staten breidt de produktie fors uit en gaat veel meer zuivel eksporteren dan voorheen. De Amerikanen zetten hun zoge naamde buy-outprogramma, waarbij melkkoeien opgekocht en afgeslacht werden, stop. Voorstellen in de EG voor ver soepeling van de bestaande melk- kwotumregeling om daarmee de bestaande eksportmarkten niet verloren te laten gaan vinden in Brussel geen gehoor. Varkens Het nieuwste krediet dat Brussel zich wil verschaffen is een ingrij pen in de varkensprijzen. Lange tijd zijn de varkensprijzen zeer slecht geweest. Het diepe dal ligt nog maar net achter ons, maar nu de prijzen aantrekken wil de Eu ropese Kommissie ingrijpen. De Kommissie is van plan de im portheffing en de sluisprijs in de varkenssektor te veranderen. De EG meent dat daardoor de im port uit niet-EG landen wordt gestimuleerd en de prijsstijging wordt gestopt of teruggedrongen. De kommissie wil daarmee vol gens eigen zeggen een volgende top in de varkenscyclus afvlak ken en de varkensfokker daar door beschermen. Aan de eigen verantwoordelijkheid van de on dernemer wordt voorbijgegaan. Het verhaal van Brussel als be schermengel voor de ondernemer is hier te mooi om waar te zijn. In feite gaat het om een gerichte maatregel om de prijs te drukken. Daarbij toont de EG zijn goede wil in het kader van de GATT- onderhandelingen door de im port gemakkelijker te maken. Meer marktgericht beleid Ik denk dat we de drie genoemde voorbeelden van markt- en prijs beleid niet los van elkaar kunnen zien. Ze vormen een onderdeel van het meer marktgerichte be leid op basis van een wereldom vattende landbouwvisie. Op zich is daar geen bezwaar tegen. Tenminste als de belangrijke doelstelling, een redelijk le venspeil voor de agrarische be volking in de Europese gemeen schap, voor ogen wordt gehou den. De land- en tuinbouw zal zich daarbij op een moderne en doelmatige manier moeten kun nen ontwikkelen. In deze doelstelling past geen ab solute afscherming van Europa op industrieel en agrarisch gebied. Ik ben er stellig van overtuigd dat de Europese landbouw in staat is bij goede afspraken de konkur- rentie op de wereldvoedselmarkt aan te kunnen. Het lijkt er echter op dat andere maatschappelijke krachten zoals industrie en kon- sument, die belang hebben bij een goedkoop voedselpakket een sterkere rol gaan spelen. Het geven van 'credits' door de Europese Kommissie zonder te genprestaties van de GA TT- onderhandelingspartners te vra gen wijzen duidelijk in de rich ting van een beleid gericht op een beperkte rol voor de Europese landbouw met lage prijzen. De verschuiving van de geldmid delen van de Europese land- bouwstruktuurfondsen in de richting van een besteding ten be hoeve van een algemeen platte landsbeleid bevestigen deze mening. Dam Jaarsma plv. algemeen sekretaris KNLC bestemmings plannen Baarle-Nassau Met ingang van 23 oktober ligt gedu rende een maand voor een ieder ter inzage ter gemeentesekretarie het ontwerp bestemmingsplan Buitenge bied met de daarbij behorende voor schriften en toelichting. Tijdens bo vengenoemde termijn kan een ieder tegen het ontwerpbestemmingsplan schriftelijke bezwaren indienen bij de gemeenteraad van Baarle- Nassau, Singel 1, 5111 CD Baarle- Nassau.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3