Afstemming Ekstra heffing granen wordt terugbetaald zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Slagvaardig Oggel Landbouwministers volgen voorstel Europese Kommissie Een meerderheid van de EG-landbouwministers heeft geen problemen met het voorstel van de Europese Kom missie om dit jaar geen ekstra medeverantwoorde lijkheidsheffing (mvh) voor granen van 3 procent te in nen. De Raad van landbouwministers besloot hier afge lopen dinsdag toe tijdens het overleg in Luxemburg. De bedragen die nu nog worden geheven worden terug betaald, zodra het Europees Parlement eveneens met het voorstel instemt. Het advies van het EP wordt binnen enkele weken verwacht. Volgens Brussel is de overschrijding van de garantie drempel dit jaar zo klein dat het niet de moeite loont de heffing te innen. De Kommissie verwijst ook naar de droogte die sommige graangebieden in Zuid-Europa de afgelopen zomer heeft geteisterd. De Kommissie maakte vorige week bekend een oogst van 160,5 miljoen ton te verwachten. Dat betekent een half miljoen ton boven de drempel en dus een automatische prijsverlaging van drie procent met ingang van juli vol gend jaar. Aan dit cijfer kan de raad niet meer tornen. Het is een bevoegdheid die de Kommissie bij de besluiten over de stabilisatoren in februari 1988 van de raad heeft gekregen, zo stelde minister Braks dinsdag opgelucht vast. De kwestie ligt politiek zo gevoelig dat de minister raad er naar zijn mening nooit was uitgekomen. Het cijfer heeft grote verontwaardiging gewekt bij de landbouworganisaties. Zij vinden dat EG-kommissaris Ray MacSharry de graanboeren de prijsverlaging net zo goed had kunnen besparen door vlak onder in plaats van vlak boven de 160 miljoen ton te gaan zitten. Maar Mac Sharry zei dinsdag dat hij tot het uiterste is gegaan. Volgens een woordvoerder werkt de Kommissie al met een zeer ruime marge en zal het definitieve oogstcijfer eerder in de buurt van de 162 miljoen ton liggen. De boeren mo gen dus beide handen dichtknijpen dat de ekstra heffing dit jaar wordt kwijtgescholden. Raming in twee etappes De raad heeft dinsdag nog geen beslissing genomen over het voorstel om de oogst volgend jaar in twee etappes te ramen: voor 1 september een voorlopige raming om de ekstra heffing voorlopig vast te stellen en voor 1 maart een definitieve raming om de eindafrekening op te ma ken. Situaties als dit jaar en vorig jaar, waarbij de Kom missie er bij inschiet omdat de heffing niet of slechts ge deeltelijk binnenkomt, kunnen dan niet meer voorkomen. VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 77e JAARGANG NO. 3994 land- en tuinbouwblad Er is op dit moment al weer veel wintertarwe gezaaid in het Zuidwestenen er zal nog een flinke oppervlakte volgen. Niet omdat de financiële resultaten daartoe aanleiding geven maar omdat goede alternatieven ontbreken en granen in het bouwplan onmisbaar zijn. De omstandigheden om te zaaien zijn goed: het land is goed berijdbaar en het weer geeft nog steeds geen klagen. Ook al zijn de aardappelen er praktisch uit en is het fruit geplukt, werk is er nog genoeg op het land. De akkerbouwers zijn al weer druk met wintertarwe zaai en zonder dat ze daarbij overigens een serieuze afwe ging konden maken of braken wellicht een alternatief zou zijn. De verhoging van de braakpremie is er im- mers nog steeds niet door en het zaaien kan niet wachten. Ik denk trouwens dat ook bij een hogere premie er in het Zuidwesten niet veel zal worden ge braakt. De tijd zal dit echter leren. Wat de najaars werkzaamheden betreft heb ik de indruk dat veel be- drijfsgenoten de gunstige weersomstandigheden aan grijpen om hun belangrijkste produktiemiddel - de grond - een opknapbeurt te geven. Wellicht mag daar ook een signaal in worden gezien dat velen de toe komst weer met wat meer vertrouwen tegemoet zien. Dat heeft dan alles te maken met de huidige prijsvorming van een aantal belangrijke produkten en bepaald niets met de politieke ontwikkelingen. De ar rogantie van de macht in optima forma. Het is dan ook geen wonder dat het vertrouwen van de akker bouw in de politiek tot het absolute nulpunt is ge daald. Dat zouden de politici zich toch aan moeten trekken maar daar is niets van te merken - integen deel! Het laatste restje hoop is nu nog gevestigd op de nieuwe regering. De akkerbouw is echter al zo vaak voor de gek gehouden dat we nu eerst daden willen zien voordat we geloven. Als die politieke daden op nieuw uitblijven dan rest ons slechts ongenoegen en frustratie. Dat kan dus nooit goed blijven gaan. Onder druk van de omstandigheden is er in agrarisch Nederland veel in beweging gekomen. Landbouwor ganisaties praten druk over herstrukturering, koöpe- raties maken zich klaar voor Europa na 1992 en boe ren zoeken naarstig naar alternatieven. Bij dit alles is het een goede zaak dat landbouworganisaties voorop lopen om te proberen begaanbare wegen te vinden. Het is daarbij wel zaak om het kontakt met de achter ban niet te verliezen. Het is heel moeilijk om het juiste tempo te vinden: het mag niet te hard gaan maar ook niet te langzaam. Ook zullen er 'en route' waarschijn lijk keuzes moeten worden gemaakt, waar niet ieder een zich in kan vinden. Vooral in de akkerbouw- met zijn wijdvertakte organisatie- en produktiestruktuur is dat alles geen sinecure. Toch zal de slagvaardigheid van de land- en tuinbouw in grote mate beslissend zijn voor de toekomstige ontwikkelingen. Bestaande strukturen en opvattingen zullen daarbij doorbroken moeten worden. Voor de landbouworganisaties ligt hier een zeer be langrijke taak om de leden te informeren en met argu menten te overtuigen. Vandaar ook dat de ZLM groot belang hecht aan een optimale overlegstruktuur en een goede vorming van (toekomstige) bestuurders. Dit najaar gaan we via kaderdagen voor voorzitters en sekretarissen van afdelingen onze afdelingen stimule ren om zich te bezinnen op het funktioneren van de ZLM in het algemeen en de afdelingen in het bijzon der. De afdelingen zijn het draagvlak van de organisa tie en spelen derhalve een centrale rol bij de verande ringsprocessen waar de land- en tuinbouw voor staat. De komende weken zullen deze zaken ook aan de or de komen in onze 'rondgang langs de kringen'. Want wat er ook gebeurt: we moeten er voor zorgen dat de beslissingen over de toekomst van de land- en tuin bouw door de boeren zelf worden genomen. Dat mo gen we niet uit handen geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1