Drainage-omhulling: keuze en kwaliteit Jaarvergadering BVAB en BPL in teken van herziening uitvoeringsorganisatie sociale verzekeringen Ook volledig arbeidsongeschikten in agrarische VUT-regeling Binnenlandse kaaskonsumptie blijft achter bij vorig jaar De laatste jaren is het assortiment aan drainageomhuliingsmaterialen sterk uitgebreid. Vroeger werden vooral cocos, turf/cocos, turf en plaatselijk glasvlies ais omhulling gebruikt. De laatste jaren zijn er echter veel synthetische materialen op de markt gekomen. Daar komt nog bij dat de keuze van de omhulling in het verleden veelal door het drainagebedrijf werd gemaakt, terwijl dit nu steeds meer door de boer zelf gedaan wordt. In dit artikel wordt nader ingegaan op de keuze van het juiste omhullingsmateriaal en de kwaliteit daarvan. Tabel. Toepassingsmogelijkheden van de meest gebruikte omhullingsmaterialen, indien KOMO-gecertificeerd. GRONDSOORT OMHULLINGS- klei en zavel overige veen zand en leem MATERIAAL tot draindiepte klei en en overal tot 17% leem overal meer zavel klei op meer dan zeer overig dan 25% lutum veen 17% leem fijn zand fijn zand profiel volledig gerijpt? ja nee ja nee kokos 6) ja ja ja ja turfkökos/turf 6) ja ja 2) ja 2) ja 2) polypropyleen-450 6) ja 2) ja 2) ja 2) ja 2) ja 2) ja 2) ja 2) polypropyleen-700 6) ja ja 4) ja 4) ja ja ja 4) ja polystyreenkorrels 6) ja ja 4) ja 4) ja ja ja glasvlies/Ce- rex/Typar 6) ja ja 2,3) ja 2,3) ja 2,3) In gelaagde profielen uitgaan van het lichtste materiaal 1) Indien er geen 'ja' staat vermeld, betekent dit niet altijd dat toepassing wordt afgera den, maar wel dat betere alternatieven voorhanden zijn 2) Niet toepassen bij gevaar voor ijzèrafzettingen of indien de drains tevens voor infiltra tie worden gebruikt 3) Niet toepassen indien er een veenlaag in het profiel voorkomt 4) In uiterst fijnzandige ondergronden (M 50 kleiner dan 120 urn) alleen toepassen, in dien tevens gevaar bestaat voor ijzerafzettingen 5) M 50-grens 120 urn 6) Geen omhulling nodig De ribbelbuizen worden om een tweetal redenen omhuld. Allereerst moet de omhulling voorkomen dat er kleine zanddeeltjes de buis in spoe len. De tweede reden is dat een (volu mineuze) omhulling ervoor zorgt dat de omtrek van de buis groter wordt. Door die grotere omtrek wordt ook het oppervlak, waardoor water naar binnen treedt, vergroot. Keuze van omhulling De keuze van de omhulling hangt af van het soort ondergrond waarin de buizen komen te liggen. Als we over kleigrond spreken dan maakt het bij voorbeeld verschil of de grond op draindiepte gerijpt of niet gerijpt is. Ook is de keuze van de omhulling af hankelijk van de grofheid van de gronddeeltjes rondom de drains en de pH van de grond. Tenslotte is het nog belangrijk of het profiel wel of niet ijzerhoudend is. Kleigrond: wel of niet gerijpt? Wanneer de drains gelegd worden in de grondlaag waar tot dan toe het grondwater kontinu heeft gestaan, dan draineert men in ongerijpte klei. Deze grond is goed kneedbaar en blauw of grijs van kleur. Als de onge rijpte klei zwaarder is dan 25 lu tum (35% slib) dan voldoen alle vo lumineuze omhullingsmaterialen (co- cos, turf, polypropyleen en polysty reen). Bij ongerijpte klei die op. draindiepte minder dan 25% afslib- baar is, moet de voorkeur gegeven worden aan volumineuze syntheti sche omhullingsmaterialen (propy leen of polystyreen). Bij de lichtere ondergronden is het namelijk van be lang dat het fijne zand de buis niet verstopt. De synthetische materialen zijn goed tegen inzanding bestand en er treedt geen vertering van het mate riaal op. Als de buizen in gerijpte klei gelegd worden die boven de 25% afslibbaar is, dan is geen omhulling nodig. De fijne zanddeeltjes worden dan zo goed door de klei gebonden dat er geen gevaar voor inzanding is. Op deze regel is echter wel een uitzonde ring. Als er veel ijzerhoudend kwel water afgevoerd moet worden, dan is omhulling met een volumineus mate riaal aan te bevelen. Bij gerijpte klei die op draindiepte lichter is dan 25% lutum (35% slib) kunnen volumineuze en niet- volumineuze (glasvlies en nylon) syn thetische materialen gebruikt wor den. Bij gebruik van glas vlies en ny lon moet er wel op gelet worden dat er niet teveel kans op ijzerafzetting mag zijn. Zandinspoeling In tabel 1 is een onderscheid gemaakt bij meer of minder dan 17% leem. Als er meer dan 17% leem voorkomt dan wordt geadviseerd om een volu mineus materiaal te nemen (zowel niet-synthetisch als synthetisch). De reden hiervan is dat deze gronden veelal wat minder goed doorlatend zijn. Het waterafvoerend oppervlak rondom de buis moet daarom zo groot mogelijk zijn. Het gevaar voor inzanding is niet groot, omdat het leem de zandkorrels goed vasthoudt. Als de grond op draindiepte minder dan 17% leem bevat, gewone zan- dondergrond, dan wordt gekeken naar de grofheid van het zand. Hoe fijner het zand is, hoe groter het ge baar van zandinspoeling zal zijn. Vandaar dat in tabel 1 bij grof zand geen voorkeur voor de omhulling aangegeven wordt. Bij fijn zand wordt echter glasvlies (of bij dat Fa) PP450 geadviseerd. Ijzerafzettingen Naast inspoeling is er in veel grond soorten kans op ijzerafzettingen in en Vrijdag 27 oktober 1989 rondom de omhulling en de buis. Hierbij moet rekening gehouden worden met twee soorten ijzerafzet tingen, nl.: - ijzer dat uit de (klei)grond zelf vrijkomt. Deze ijzer afzettingen vinden met name de eer ste jaren na aanleg plaats. Als de grond zich weer aangepast heeft is de kans op ijzerafzetting klein. Dit pro ces duurt gemiddeld niet langer dan zo'n 5 jaar na aanleg; - ijzer dat aan gevoerd wordt met kwelwater. Als de drainage goed werkt wordt de grond waterstand in natte perioden op drainnivo gehandhaafd. Dat bete kent dat het water op nivo van de drainbuis in kontakt staat met (bo- dem)lucht. De hierin aanwezige zuurstof zorgt voor oxydatie, waarna het ijzer zich in- en om de omhulling afzet. De hierboven genoemde ijzerafzettin gen hebben tot gevolg dat de omhul ling of de gaatjes in de buis verstopt raken, hetgeen bij hoge ijzergehaltes al na een paar jaar de werking van de drainage teniet doet. In beide gevallen dient een volumi neus omhullingsmateriaal gebruikt te worden. Veengronden Ook in veengronden kunnen de om hulling en de buis snel verstopt raken De algemene vergadering van de raad van afgevaardigden van de Be drijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf (BVAB) en het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw (BPL) werd op 24 oktober jl. in het Congresgebouw te Den Haag gehou den. De vergadering die werd geleid door de bestuursvoorzitter de heer Ligtenberg, stond in het teken van belangrijke BVAB- en BPL- en SUWAS-onderwerpen die het afge lopen jaar gevolgen hebben gehad of in de nabije toekomst gevolgen zul len hebben voor de agrarische sector. In de eerste plaats leverde de voor zitter commentaar op de recente voorstellen van de regering betref fende de herziening van de uitvoe ringsorganisatie sociale verzekering. Als opvolger van de Federatie van Bedrijfsverenigingen (FBV) zal er een Gemeenschappelijk Bestuursor gaan (GBO) worden opgericht met vergaande bevoegdheden naar de be drijfsverenigingen toe. De uitvoe rende taken van de Gemeenschappe lijke Medische Dienst (GMD) zullen overgaan naar de bedrijfsverenigin gen. De heer Ligtenberg liet weten dat deze voorstellen slechts aan vaardbaar zijn, als er duidelijkheid komt over het tijdstip waarop de GMD-taken naar onder andere de BVAB zullen overgaan. In het ver lengde hiervan ging de heer Ligten- dag vervolgens in op de plannen de buitendiensten van BVAB, BVTI, BV "De Samenwerking" en BV Bakkers samen te voegen in een Ge meenschappelijke Uitvoeringsor gaan (GUO). De voorzitter legde er de nadruk op dat dit initiatief uitste kend past in het plan het aantal be drijfsverenigingen te verminderen. Hij benadrukte dat het fijnmazig gestructureerde GUO vanuit 7 regio nale kantoren, 31 rayonkantoren en enkele medische steunpunten voor door afzetting van organisch mate riaal. Het advies in deze gronden hangt af van de pH in het veenpak- ket. Als de pH boven de 5 komt, dan zullen niet synthetische omhullingen snel verteren, het advies is in dit geval dan ook: gebruik volumineus synthe tisch materiaal. Als de pH in het veen beneden de 5 zit, dan kunnen alle vo lumineuze omhullingsmaterialen ge bruikt worden (dus ook cocos en turf), omdat de vertering van de om hulling bij deze pH gering is. Uit bovenstaande punten blijkt dui delijk dat er voor een juiste keuze van de omhulling nogal wat komt kijken. Hieronder volgt nog een kort overzicht van de punten waarop gelet moet worden: Is de grond op draindiepte: - zavel of klei: hoe zwaar is deze? - zand: hoe hoog is het percentage leem? Hoe grof is het zand? - veeh: wat is de pH? - is er kans op ijzerafzettingen? Met behulp van bijgaande tabel kan dan de juiste omhulling gekozen worden. Kwaliteit van de omhulling Met de introduktie van de syntheti sche materialen, die in eerste instan tie zonder KOMO-keur geleverd wer den, is gebleken dat er veel verschil in de geleverde kwaliteit zat. Om dit te ondervangen zijn verschillende syn thetische omhullingen met KOMO- keur aangeboden. De polystyreen- korrels in folie kunnen met KÓMO- keur geleverd worden. Voor de poly propyleen vezels lag dat wat ingewik kelder. Om een standaard kwaliteit te kun nen leveren moest eerst een norm gesteld worden. Deze heeft men ge vonden in de mate van zanddichtheid (het zogenaamde 090-getal).- De 'oude' polypropyleen soorten A, B en C zijn komen te vervallen en wor den nu met behulp van zanddicht- heidsgetallen aangeduid. Op de ach- een nog grotere cliëntvriendelijkheid zal zorgen. Bovendien werkt een sa mengaan de beheersing van de kosten in de hand. Per 1-1-1990 zal in het werkgebied van kantoor Gro ningen met een GUO-proef worden gestart. De heer Ligtenberg stelde de vergadering tevens op de hoogte van enkele pensioenverhogingen, waar toe het bestuur onlangs heeft beslo ten. De pensioenrechten van actieve deelnemers en gepensioneerden gaan met 5,6% extra omhoog, terwijl de rechten van de zogenaamde slapers met 1,2% omhoog gaan. Bovendien ontvangen de gepensioneerden een bedrag in geld dat overeenkomt met het bedrag van vorig jaar. Deze ex tra verhogingen worden voor een be langrijk deel gefinancierd uit de re serves. Gelegenheidsarbeid Een belangrijke doorbraak inzake de kwestie gelegenheidsarbeid heeft geleid tot een voorstel aan de minis ter van Sociale Zaken en Werkgele genheid, zo bracht de voorzitter naar voren. Er is een compromis be reikt over de periodes waarbinnen met gelegenheidsarbeiders mag wor den gewerkt en over de bedragen die hiermee zijn gemoeid. Niet erg te spreken was de heer Ligtendag over het voornemen van staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegen heid om onderbrekingswerkloosheid volledig uit het wachtgeldfonds te fi nancieren en niet, zoals nu het geval is, alleen voor de eerste 8 weken, waarna het Algemeen Werkloos heidsfonds kan worden aangespro ken. Hij vreesde een verhoging van de wachtgeldpremie waar hij gezien de nadelige gevolgen voor de sector zich onaanvaardbaar over uitsprak. Ook de belastingherzieningsoperatie "Oort" liet de heer Ligtenberg de revue passeren. Hij trok een vergelij king met de stelselherziening waar een beoogde vereenvoudiging in tergronden van de KOMO-keur wordt hier niet verder ingegaan. Het is echter wel van belang dat zowel de buis als de geleverde omhulling een KOMO-keur hebben. Wanneer ge- - Ribbelbuis vooromhuld met ko kosvezel. haar tegendeel kwam te verkeren. Hij vreesde een grote druk op de ad ministraties van de werkgevers en bovendien nadelige effecten voor het inkomen van bepaalde groepen uit keringsgerechtigden en BPL- verzekerden. In de agrarische sector komt het nogal eens voor dat werk gevers hun werknemers minder beta len dan het geldende CAO-loon. De voorzitter waarschuwde ervoor dat hierdoor het evenwicht tussen ont vangen premies en te betalen uitke ringen zou worden verstoord met als gevolg dat werkgevers die wel het CAO-loon betalen opdraaien voor de premies die anderen in onvol doende mate afdragen. Arbeidsongeschiktheid Voorts hield de heer Ligtenberg een pleidooi voor een constructieve aan pak van de arbeidsongeschiktheid binnen de agrarische sector. Hij toonde zich een voorstander van een gerichte aanpak, die ertoe zou moe ten leiden dat arbeidsongeschikte Tot 13 mei werd dit jaar in totaal 71.816 ton kaas door het binnenland opgenomen, 943 ton minder dan vo rig jaar. Daarbij is op te merken een daling van de afzet van Nederlandse kaas met 2238 ton tot 64.554 ton en een toename van de afzet van geïm porteerde kaas met 1295 ton tot 7262 ton. De kaasproduktie was tot 23 septem ber nog niet 1% groter dan vorig jaar, waarbij een wat verminderde produktie van volvette kaas gekom- penseerd werd door een gestegen produktie van 40+ kaas. De uitvoer was in de eerste negen maanden met vraagd wordt om levering met KOMO-keur dan moet bij aflevering van een partij een KOMO-certifikaat aanwezig zijn. De producent garan deert dan dat het materiaal voldoet aan de kwaliteit zoals die in het certi- fikaat vermeld is. De afnemer moet bij aflevering kontroleren of: - geleverd is wat is overeengekomen; - het merk en de wijze van merken juist zijn; - de produkten geen zichtbare gebre ken vertonen als gevolg van transport e.d.; - een eksemplaar van het KOMO- certifikaat aanwezig is. Daarnaast dient er op gelet te worden dat ook de hulpstukken (klikmoffen, eindbuizen en taludgoten) zowel een KOMO-keur als de juiste maat hebben. ing. H.E. Soorsma specialist Bodem, Water en Bemesting, CAT Tilburg werknemers ofwel in het oude be drijf ofwel elders herplaatst worden. Op deze manier kan de bedrijfsver eniging een goede invulling geven aan de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW). Wat het Be drijfspensioenfonds voor de Land bouw betreft opende de voorzitter niet voor de eerste keer de aanval op de brede herwaardering, de rege ringsplannen om de reserves van de pensioenfondsen te belasten. In zijn negatief oordeel baseerde hij zich mede op uitspraken van de Raad van State en de organisaties van pen sioenfondsen. 40 dienstjaren in de agrarische sector bestaat nu de mogelijkheid op 58-jarige leeftijd uit te treden, daar naast kunnen nu ook agrarische werknemers die na het bereiken van de 55-jarige leeftijd voor 80 tot 100% arbeidsongeschikt zijn gewor den tot de SU WAS toetreden. Deze verruiming geldt alleen voor diege nen die na 30 juni 1989 59 jaar worden. 293.500 ton 6200 ton of 2,2% groter dan vorig jaar. Inmiddels is een nieuw soort kaas achtig produkt geïntroduceerd, dat geen kaas genoemd mag worden om dat het melkvet in de kaas is vervan gen door het goedkopere plantaardi ge vet. Trenta heet het nieuwe produkt. Nog veel meer fantasienamen wor den vastgesteld in de sektor 'mélan ges'. Met de alom bekende voortva rendheid is de burokratie er niet in geslaagd tijdig regelingen vast te stellen, zodat er nu mélanges op de markt zijn met sterk uiteenlopende percentages boter. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19