AAN NIEUWE AKTIE AKKERBOUWERS WORDT NU AL WEER GEWERKT ROUNDUP® HET DOELTREFFENDE ACTIEMIDDEL NTS wint miiieuprijs Westland Bestuur Bloemenveiling Westland besluit tot sluiting Bemiddelingsburo Zundert RBT Breda gaat ekologische groenten veilen Roundup® in groenbemesters: de zekerheid dat uw actie slaagt. Nu spectaculair in prijs verlaagd Afzet spruiten weer wat beter Akkerbouwers voeren aktie om hun belangen zo goed mogelijk te verdedigen. Uit Den Haag en Brussel worden maatregelen verwacht om de akkerbouw voldoende lucht te geven; om te zorgen dat het rendabel is en blijft. Maar ook op het eigen bedrijf worden de acties deze herfst en winter weer voorbereid. Om te zorgen dat u het volgende teeltseizoen zo goed mogelijk kunt starten. Zon der lastige onkruiden zoals kweek. Als u gras-groenbemesters hebt ingezaaid'(en straks gaat onderploegen) kunt u zorgen dat u volgend jaar niet wéér een uitgebreide actie op touw hoeft te zetten om de kweek onder de duim te houden. Want juist op kopakkers, akkerranden, begin- en eind voor bestaat de kans dat de onkruiden volgend jaar weer de kop opsteken. En als u door omstandigheden niet volgens de regels van de kunst hebt kunnen ploegen op het hele perceel. In het algemeen is het bij acties de vraag welk actiemid del, op welk tijdstip het meest succes biedt. Bij het gebruik van ROUNDUP® in groenbemesters bent u echter wel van een doeltreffend actiemiddel verzekerd. DOELTREFFEND: Samen met de groenbe mesters worden eventueel ook lastige onkruiden, zo als kweek, met ROUND UP® voor jaren uitgescha keld. ECONOMISCH: Door de lage dosering ROUNDUP® kunt u met weinig kosten volgend jaar een heleboel problemen besparen. Dan is de be strijding duurder! PRAKTISCH: De groenbemester zal in de grond beter en sneller verteren. De groen be mesting heeft snel effect. De werkzame stof van ROUNDUP® laat geen re sidu achter in de grond. DOSERING: (in 200 liter water) 2 1/ha ROUNDUP® Bij voorkomen van kweek 4 1/ha ROUNDUP® Klein aanbod wintergroenten in Engeland Finse grens 18 november open voor appelen Succes voor Nederlandse bloemen in Brazilië Aanvoer Radicchio rosso meer gestruktureerd Prijs alleen geldig voor 5 en 20 I. verpakking 18 Het bestuur van Bloemenveiling Westland heeft besloten om, indien de Ondernemingsraad ermee in stemt, het Bemiddelingsburo Zun dert te sluiten per 1 januari 1990. Redenen hiervoor zijn met name de tegenvallende resultaten en toe komstverwachtingen, wat betreft het vergroten van de afzet van bos- en haagplantsoen. Wel is Bloemenvei ling Westland in de regio Zundert een rol gaan spelen in de afzet van siergewassen. De sluiting van het Be middelingsburo heeft geen ontslagen tot gevolg. Het Bemiddelingsburo Zundert is vijf jaar operationeel geweest. Na 1 januari aanstaande, zullen alle be- middelingsaktiviteiten en aanver wante werkzaamheden van dat buro worden behandeld door de mede werkers van het Bemiddelingsburo in Naaldwijk. Daarnaast zal een aantal produktmanagers werkzaam blijven in de regio Zundert. De komende tijd zal Bloemenveiling Westland de mogelijkheid van de handhaving van een fustdepot in Zundert onderzoeken. De Bredase RBT-veiling gaat vol gend jaar ekologisch geteelde groen ten veilen. Hiermee hoopt het RBT- bestuur de ekologische tuinbouw te kunnen bevorderen. De verwachting is dat tuinders door de strengere voorschriften op het gebied van kunstmest en bestrijdingsmiddelen, sneller zullen overschakelen op bio logisch verantwoorde teeltmethodes. De veiling in Breda is hiermee de eer ste in Nederland, die tuinders een af zetmarkt wil bieden voor milieu vriendelijk geteelde produkten. Voorwaarde hierbij is echter dat er minstens 15 tuinbouwbedrijven zijn die interesse hebben om over te scha kelen. Een te klein aanbod van eko logische groenten zou de prijs op de markt teveel opdrijven. De RBT heeft inmiddels voorlich tingsavonden georganiseerd (zie ook het ZLM-blad van vorige week) over ekologisch telen van bladgroenten. Naast milieuvoordelen kunnen deze produkten in de vollegronds- tuinbouw ook een hogere prijs ople veren. Vooral ekonomische motie ven kunnen bij tuinders een aanzet geven om op 'alternatieve' teelt over te schakelen. Hierbij spelen ook de in diskussie zijnde heffingen op mest- en bestrijdingsstoffen een rol. Bovendien heeft onderzoek uitgewe zen, dat de vraag naar ekologisch ge teelde produkten vrij groot is. Vol gens de Nederlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw is on geveer 15 procent van de konsumen- ten bereid om voor milieuvriendelijk geteelde produkten iets meer te beta len. Op dit moment kunnen deze produkten alleen in winkels voor na- tuurvoeding worden gekocht. Via een gebundeld veiling-aanbod hoopt de RBT nu ook de groot win kelbedrijven te kunnen bereiken. Vorige week donderdag is de Milieu- prijs Westland 1989 overhandigd aan de Nederlandse Tuinbouw Stu diegroepen (N.T.S.). De voorzitter van de N.T.S., de heer G. Moor, kreeg de prijs uit handen van dr. ir. B.C.J. Zoeteman van het ministerie van milieubeheer. De prijs is een gla zen object met daarop het symbool van milieuvriendelijke tuinbouw, een zilveren sluipwesp, vergezeld van een certificaat. De sluipwesp is een natuurlijke vijand van enkele ziekteverwekkers in de glastuinbouw. In het juryrapport wordt het gewas beschermingsproject van de N.T.S. met name genoemd. Dit projekt is gericht op het minimaliseren van het gebruik van gewasbeschermingsmid delen. Op een gewoon praktijkbe- drijf wordt onderzocht hoe, zó mi lieuvriendelijk mogelijk, ziekten in het gewas bestreden kunnen worden, en wat daarvan de bedrijfseconomi sche gevolgen zijn. Het project is momenteel aan het tweede praktijk jaar bezig op het komkommerbe- drijf van de gebroeders Van Winden in Pijnacker. Na dit tweede jaar wordt het project overgeplaatst naar een chrysantenkwekerij, met dezelfde projectdoelstelling. De overhandiging van de miiieuprijs Westland 1989 aan de voorzitter van de NTS de heer G. Moor. Tot nog toe hebben de Nederlandse telers circa een kwart minder sprui ten aangevoerd dan vorig seizoen. Dit is toe te schrijven aan eemin- Het aanbod van een aantal belang rijke bewaar- en wintergroenten in Engeland zal de komende maanden aanmerkelijk kleiner zijn dan in het vorige seizoen. Het kleinere aanbod is het gevolg van enerzijds de kleine re arealen en anderzijds de droogte. De oogsten zijn vooral klein van: spruiten, zaaiuien, peen en pastina- ken. De Finse autoriteiten hebben beslo ten de Finse grens dit jaar op 18 no vember open te stellen voor de im port van appelen. Vorig jaar werd de grens op 19 november opengesteld. De appeloogst in Finland zal dit jaar met een kleine 15.000 ton niet zo gek veel verschillen met die in andere ja ren. Jaarlijks importeert Finland 50 a 60.000 ton appelen. De eksport van Nederlandse appelen naar Finland had de laatste jaren een omvang van ca. 1.500 ton. De pas afgelopen achtste bloe mententoonstelling van de Ne derlandse landbouwkolonie Ho- lambra in Brazilië heeft een nieuw bezoekersrekord gehaald. Meer dan 140.000 Brazilianen bezochten de jaarlijkse Expo flo ra van 6 tot 24 september op de terreinen van de "kolonie" die in de Braziliaanse deelstaat Sao Paulo ligt, op zo'n honderd kilo meter van de gelijknamige stad. Holambra I en Holambra II vor men setjprt tientallen jaren een nieuwe welvarende Nederlandse landbouwnederzetting die thans 5500 inwoners telt. De kolonie heeft in de streek een faam opge bouwd met haar zuivelproduk- ten, fruit en uiteraard haar bloe- menkwekerij. De tentoonstelling die oorspronkelijk bestond uit een bloemenexpo van een week end, is nu uitgegroeid tot het so ciale evenement van de streek. Het volksfeest gaat naast alle tentoongestelde pracht en praal gepaard met Nederlandse volks dansen, oude ambachten en typi sche gerechten. krimping van het areaal. De prijs vorming viel aanvankelijk tegen als gevolg van een zwakke binnenlandse vraag (warm weer) en een tegenval lende export. Vooral West- Duitsland en Frankrijk toonden minder belangstelling dan vorig jaar. Er ging wel meer naar Engeland. De Engelsen verwachten dit seizoen minder spruiten voor de verse markt te oogsten dan in 1988/1989. De laatste weken verloopt de afzet wat beter. Het produkt brengt monen- teel zelf meer op dan vorig jaar. Na een aanloopperiode, waarin de aanvoer en prijs van het van oor sprong Italiaanse produkt Radicchio rosso flink fluktueerde, gaat het dit seizoen duidelijk beter. Radicchio rosso werd mooier verspreid aange voerd waardoor de prijs, ondanks de grote aanvoer ten opzichte van vorig jaar, gemiddeld wat hoger kwam te liggen. Dit jaar is er gemiddeld 382 cent per kilo Radicchio betaald. De export van Radicchio rosso be gint ook wat meer vorm te krijgen. In totaal hebben we vanaf half juli tot begin september 65 ton Radic chio over onze landsgrenzen gezet. Dit betekent 38 ton meer dan vorig jaar. Een grote liefhebber van onze Ra dicchio is Engeland. Dit land nam namelijk de helft van de geëxpor teerde Radicchio voor z'n rekening. Vrijdag 27 oktober 1989 0

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 18